Şimdi Ara

Samsung kansere yakalanan işçilerine para ödemeyi kabul etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Samsung kansere yakalanan işçilerine para ödemeyi kabul etti

Yaklaşık 10 yıldır devam eden bir tazminat davasını sonlandırmak için önemli bir adım atan Güney Koreli teknoloji devi Samsung, fabrikalarında çalışırken kansere yakalanan işçilerine ve ailelerine yardım etmek için 100 milyar won, yani 85.8 milyon dolarlık yardım fonu oluşturacağını duyurdu. Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Samsung, bu yardım fonunun hem fabrikalarında çalışırken kansere yakalanan işçilere ve ailelerine ödeme yapmak hem de iş güvenliğini arttırmak adına çeşitli geliştirmeler yapmak için kullanılacağını ifade etti.

Samsung cephesinden gelen bu önemli açıklama, firmanın ekran ve mikroçip üretim fabrikalarında çalışırken radyasyon ve zararlı kimyasallara maruz kalan ve bunun sonucu olan kansere yakalanan işçilerle firma arasında yıllardır devam eden pazarlıkların sonucu olarak geldi. İşçilerinin sağlığını korumak ve ölümlerin önüne geçmek için yeterli önlemleri almadığını kabul eden Samsung'un geçtiğimiz yıl bir özür açıklaması yayınlaması, firmanın bu konuda önemli adımlar atmaya hazırlandığını göstermişti.

Samsung fabrikalarında çalışırken kansere yakalanan işçilerin verdiği mücadelede önemli bir rol oynayan Güney Koreli aktivist grup Sharps, dün yayınladığı açıklamayla Samsung fabrikalarında çalıştıktan sonra kansere yakalanan 200 işçi tespit ettiklerini ve bunlardan 70'inin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Grubun Samsung'un fon oluşturma kararından sonra nasıl bir yol izleyeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

• 200 insanın değeri 85 milyon insan başı 420 bin dolar yani. Değil bir insan kadar çalışabilen.sadece merdiven çıkabilen bir robotun bile maliyeti milyar dolarlık arge gerektiriyor. İnsanoğlu ne kadar da aciz ve nankörsün

• mentor23 M kullanıcısına yanıt
    Bizim ülkemizde bedava. Soma ne oldu? Birkaç ev verdiler bitti olay. 420 bin $ bugün 1 milyon 150 bin lira yapıyor. 20-30 yıl çalışan birisinin birikimi kadar para yapar. Bence makul bir ücret. Bir can parayla geri getirilmiyor ama bu dünya için makul bir ücret en azından

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Firaristt

Bizim ülkemizde bedava. Soma ne oldu? Birkaç ev verdiler bitti olay. 420 bin $ bugün 1 milyon 150 bin lira yapıyor. 20-30 yıl çalışan birisinin birikimi kadar para yapar. Bence makul bir ücret. Bir can parayla geri getirilmiyor ama bu dünya için makul bir ücret en azından

Evide sanırım sattılar diye biliyorum taksitle

• samsung yine merhametli iyi davranıp hatasını kabul edip üstüne tazminat ödemeyi kabul etmiş...

geçen gün bir haber okurken resmen isyan ettim şehit olan askerin ailesi dava açmıştı. ama nasıl olup davayı kaybetmişlerdi üstüne mahkeme masraflarını karşılamak için şehit ailesinden 13 bin

Tl gibi bir para istemişti.....

maalesef ülkemizde böyle çok durum var... Ayrıca bazı arkadaşlarda SOMAdan bahsetmişler....

• TouchWiz'in kanser ettikleri ne olacak...?

• quote:

Bizim burda da 420 bin dolar verseler Avrupa ya göre makul bir ücret denilip kabul görülecekti diyorsun yani. K
    Bakma ama Allâh ın verdiği cana değer biçmek kimsenin haddi değil. Miktarı tartışmak yerine bu düzen nasıl son bulur diye tartışmak daha mantıklı olur

• mentor23 M kullanıcısına yanıt
    Olduğunu anlamıyor musun? Para can alamıyor yazmışım. Bu ülkede öldüğü için borçlu çıkanlar varken Samsung'un 400 bin dolar civarı para ödemesi makul. Çoğu tek kuruş ödemiyor.

• quote:

Olduğunu anlamıyor musun? Para can alamıyor yazmışım. Bu ülkede öldüğü için borçlu çıkanlar varken Samsung'un 400 bin dolar civarı para ödemesi makul. Çoğu tek kuruş ödemiyor.

Kabullenmek en baştan kaybettirir

• Aferin. Yavaş yavaş adam olacak gibi...

• Bu işverenler parayı nereye kadar götürücekler merak ediyorum.

• ha şöyle samsung yola gel.....

• Bu fabrikalarda nasıl şartlarda çalışıyorlar gerçekten merak konusu.

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

ha şöyle samsung yola gel.....

Sen kimsinde Milyar dolarlik firmaya "yola gel diyorsun" la ?

Senin yedi sulaleni ipe dizer adam.

Akilli ol.

• Allah tan para odemeyi kabul etmisler. Bizim ulkede olsa bi dolap cevirip o parayi vermezlerdi

• Olur Öyle Şeyler kullanıcısına yanıt
    sanane kardeşim kendi fikrimi beyan ediyorum buna karışamazsın ayrıca la lu lu lu konuşma adam olmayı ögren bakıyomda saglam bir samsung fanboyusun ya da çalışanı söyle kaç tl veriyor samsung sana daha fazlasını veriyimde sus... kendin akıllı ol asabımı bozdurma benim....
  • 86 milyon dolar ın tamamı işçilere verilmeyecek. İş güvenliğini arttırmak için de kullanılacak bu para. Ayrıca kore de dolar buradaki kadar değerli değildir muhtemelen.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.