Şimdi Ara

45.000 TL BÜTÇE İÇİN ARAÇ TAVSİYESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
48
Cevap
1
Favori
933
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar bundan bir kaç ay kadar önce İstanbul’dan Ankara’ya yerleştim. Şehire alışma, yeni iş ortamına adaptasyon gibi süreçleri atlattıktan sonra düğün vakti geldi çattı. 30 Ağustos’ta nikahım var kısmetse.

İstanbul’dan Ankara’ya gelirken hem motosikletimi hem de arabamı satmıştım. Şimdi düğünden sonra bir araba alacağım nasipse. Elimde ortalama 30.000 olacak ve 15.000’de kredi çekmeyi planlıyorum. Düğün hazırlıklarını bitirip tarihi beklemeye başladım şuan. Ben de boş durmayayım, o arada araba bakayım diyorum. Aklımda C segmenti bir model var ama hangisi olduğu konusunda yorumlarınıza ihtiyacım var. Baktığım modellere gelirsek;

-2011 üstü Focus
    -2011 üstü Civic
    -2010 üstü Astra (Sedan)
    -2011 üstü Fluence
    -Octavia
    -Corolla
    -Avensis
    -Jetta

Bunun yanı sıra acaba hiç kredi çekmeden 1.2 benzin&LPG'li corsa enjoy mu alsam diyorum. Yakıtı çok iyi. Süratle aram pek iyi değil. Arkadaşımın 1.2 LPG’li puntosunu kullanmıştım. Hızlanma falan vasattı ama asla sorun yapan biri değilim bunları. Otoban da bile 120 km'yi geçmeyen biriyim.

C sınıfı olmasını istememin sebebi arada bir aileyle birlikte binmek durumunda olacağız. Dolayısıyla ayda 1-2 sefer 5 kişi arabada olacağız ve büyük bagaja da ihtiyacımız olacak. Bunun yanı sıra en az 5-6 sene değiştirmeyi düşünmüyorum. Çocuk da olursa o süreçte araba değiştirme işi aklıma gelmesin diyorum. Cruise Control olması tercihim, fazlaca uzun yol yapacağız muhtemelen.

Araçtan beklentilerimin öncelik sıralamasına koymak gerekirse;

1)Güvenlik
    2)Yakıt ekonomisi
    3)Doluluk

Güvenlik cidden çok önemli ama ayda min. 1600-2000 km yol yapacağım. Bu sebeple yakıt maliyeti de çok önemli. Bunun yanı sıra o kadar para vermişken de boş bir arabaya binmeyeyim diyorum. Sonuçta 5-6 sene kullanacağım, keyif alabileyim araçtan.

Aracın manuel olmasını istiyorum. Bunun sebebi hem hatuna araba kullanmayı öğreteceğim ve manuelde öğrensin istiyorum hem de yakıt maliyeti.

Benzinli mi dizel mi derseniz hiç farketmez. Hangisi daha az yakıyorsa o olabilir. Ama dizel boş bir araba almaktansa benzin&lpg’li dolu bir araç almayı tercih ederdim.

Son olarak da aracı Istanbul ve Ankara’dan alabilirim sadece. Bilmediğim şehirde, bilmediğim servislerde expertiz yaptırarak yalnız başıma araç almaya gitmek doğru gelmiyor. Dünyanın binbir türlü hali var.

Biraz uzun bir yazı oldu, kusura bakmayın. Herşeyi açıkça yazıp nokta atışı yapabilelim diye böyle oldu. Yardımlarını esirgemeyen arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

• 2007/2010 corolla alınabilir ama fiyatı düşük olanlara dikkat et 400.000 km civarında da çıkanlar oluyor ve hiç anlaşılmıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Fluance haric digerleri iyi
    Avensis aralarindan en iyisi gibi geldi bana
    Yakiti hakkinda fikrim yok

• arnold_ kullanıcısına yanıt
    Öncelikle Allah mutlu Mesut etsin fort focus 2010 -2011 model aralığında focus 2 titanium bakabilirsiniz hem dizel hemde oldukça tok yol tutuşu güzel bir araca sahip olursunuz veya 45 bine daha boş focus 3 bulabilirsiniz

• Benzin lpg tercihine sıcak bakıyorsanız kesinlikle honda civic önerebilirim. Güvenlik konusunda gayet iyidir. Çarpışma testlerinden yüksek puanları var tüp ile de dizelden daha fazla yakıt ekonomisi yapabilirsiniz.

Ha derseniz ki 5 bin daha çekebilirim. O zaman da sıfır 95 hp 1.3 multijet linea alabiliyorsunuz. Hem araç sıfır olur hem de yakıtı çok ekonomiktir. Aynı kadaya sahip punto evo da çarpışma testlerinden 5 yıldız aldığı için güvenlik konusunda kafanız rahat olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Deorro4

Fluance haric digerleri iyi
    Avensis aralarindan en iyisi gibi geldi bana
    Yakiti hakkinda fikrim yok

fluence'i neden tavsiye etmiyorsunuz? size göre eksik yönleri nelerdir?
    quote:

Orijinalden alıntı: serdar_ibrahim eymen.

Öncelikle Allah mutlu Mesut etsin fort focus 2010 -2011 model aralığında focus 2 titanium bakabilirsiniz hem dizel hemde oldukça tok yol tutuşu güzel bir araca sahip olursunuz veya 45 bine daha boş focus 3 bulabilirsiniz

iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Allah cümlemize mutlu ve mesut bir hayat nasip eder inşallah.
    focus 2 önceden kullanmıştım. olmuşken bu sefer şu kasa olsun istiyorum.
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sifir-ayarinda-lpg-li-2012-sonu-focus-iii-style-plus-pkt-183773079/detay

bir de 1.6 focus lpg'de ne kadar yakar acaba?

quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

Benzin lpg tercihine sıcak bakıyorsanız kesinlikle honda civic önerebilirim. Güvenlik konusunda gayet iyidir. Çarpışma testlerinden yüksek puanları var tüp ile de dizelden daha fazla yakıt ekonomisi yapabilirsiniz.

Ha derseniz ki 5 bin daha çekebilirim. O zaman da sıfır 95 hp 1.3 multijet linea alabiliyorsunuz. Hem araç sıfır olur hem de yakıtı çok ekonomiktir. Aynı kadaya sahip punto evo da çarpışma testlerinden 5 yıldız aldığı için güvenlik konusunda kafanız rahat olsun.

civic elbette düşünelebilir ama ses yalıtımı ve servis fiyatları için çok kötü diyorlar. lineaya ise pek sıcak bakmıyorum. punto kullanmıştım, malzeme kaltesi olarak aynı segmentte ki corsa'dan çok kötüydü ve biraz daha ufak bir araç gibi duruyor. ayrıca linea'da C sınıfı bir araç dokusunu hissedemiyorum.

çok teşekkür ederim herkese tavsiyeleri için

Biz sirket araci olarak kullaniyoruz gaz tepkmeleri berbat koltuk surus pozisyonu vs kotu 110hp otomatik bizimki istanbul trafiginda cok vites kutusu harareti uyarisi cikiyor saga cekip 10 dk beklemek lazim vs yakitida istanbul trafiginde normal kullanim 6.0 lt yakiyor hergun sabah aksam yaka degistiriyor araba gunde 2 kere kopru trafigi yani
    Bu yazilan arabalardan jetta yi kullandim sadece cok daha iyiydi digerleri eminim daha iyidir
    Avensis zaten bir ust segment

• Deorro4 kullanıcısına yanıt
    6 lt 1.5 dizel icin yakit maliyeti midir?

• quote:

Orijinalden alıntı: arnold_

6 lt 1.5 dizel icin yakit maliyeti midir?

100 kmde 6 litre yakiyor iste

• Deorro4 kullanıcısına yanıt
    Onu anladim canim:) Yani hangi motor seceneginde bu veriyi veriyor?
    1.5 DCI'mi yoksa 1.6 mi?

Hocam LPG de ne yakar bilmiyorum ama ilanı örnek için verdiyseniz sorun yok ama ilanda ki araç oldukça Pahalı 56 bine makyajlı Sıfır kasası var hadi bu style desek style paket ise en fazla 3 bin küsür daha Pahalı

Civic servislerinde bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Nasıl sorun yaşanmış biliyorsanız yazabilir misiniz.

Japon araçlarında ses yalıtımı kötü diye bir ön yargı oluşmuş dilden dile geziyor. Honda civic bölümünde fd7 kasa sahibi bir kullanıcı ses ölçümleri yaptı ve forumda yayınladı. İçerideki ses çoğu araçtan daha düşük seviyede.

Yine alman araçlarının ses yalıtımı iyidir ön yargısı var ama benim aracımdan sonra sürdüğüm wv jetta nın ses yalıtımı daha kötüydü. Yani diyeceğim dilden dile yayılan bu tip hurafelere çok fazla takmamak lazım.

Dayım linea kullanıyor benim de oldukça hoşuma gidiyor. İç görünümü çok gösterişli değil haklısınız ancak fiyatına göre motor kalitesi oldukça iyidir.

He evet 1.5 dci 110hp oto.

• quote:

Orijinalden alıntı: serdar_ibrahim eymen.

Hocam LPG de ne yakar bilmiyorum ama ilanı örnek için verdiyseniz sorun yok ama ilanda ki araç oldukça Pahalı 56 bine makyajlı Sıfır kasası var hadi bu style desek style paket ise en fazla 3 bin küsür daha Pahalı

o zaman size şöyle bir link atayım ben, daha az kafa karıştırıcı olacaktır :)
    http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-sahibinden-ful-plusful-style-paket-60%2C000-km-temiz-aile-araci-221288352/detay

quote:

Orijinalden alıntı: Acil Stop

Civic servislerinde bu güne kadar herhangi bir sorun yaşamadım. Nasıl sorun yaşanmış biliyorsanız yazabilir misiniz.

Japon araçlarında ses yalıtımı kötü diye bir ön yargı oluşmuş dilden dile geziyor. Honda civic bölümünde fd7 kasa sahibi bir kullanıcı ses ölçümleri yaptı ve forumda yayınladı. İçerideki ses çoğu araçtan daha düşük seviyede.

Yine alman araçlarının ses yalıtımı iyidir ön yargısı var ama benim aracımdan sonra sürdüğüm wv jetta nın ses yalıtımı daha kötüydü. Yani diyeceğim dilden dile yayılan bu tip hurafelere çok fazla takmamak lazım.

Dayım linea kullanıyor benim de oldukça hoşuma gidiyor. İç görünümü çok gösterişli değil haklısınız ancak fiyatına göre motor kalitesi oldukça iyidir.

o zaman size bir kaç soru sormak istiyorum müsadenizle.
    1- Civic LPG'de 100 km'de kaç lt yakar (Ş.içi) ?
    2- Servis ve yedek parça fiyatlarından memnun musunuz?
    3- LPG takılı araç mı bakmamı önerirsiniz yoksa benzinli alıp ben mi taktırayım?
    4- LPG taktırmak istesem ne kadara mâl olur?
    5- doluluk olarak en doludan en boşa göre hangisini tercih etmeliyim?

teşekkürler.

• Ben benzinli kullanıyorum ama civic bölümünde şehir içinde 22 - 23 kuruş yaktığını şehir dışında 17 - 18 kuruş yaktığını söylüyorlar.

Fd7 kasa alırsanız garantiyi bozmadan brc marka lpg takılabiliyor. İster benzinli alıp kendiniz taktırın isterseniz hazır lpg ile alın fark etmez. Hangisi kesenize uygun geliyorsa ya da hangisinde daha temiz araç bulabiliyorsanız ona göre siz karar verin.

Elegance en dolu olanı. Premium orta paket fark olarak sunroof ve koltuk ısıtma farkı var. Dream ise donanım olarak en boş araç. Bu sıralamaya göre seçiminizi yapabilirsiniz. 2012 ve sonrası modeller fd7 kasa oluyor. İmkan varsa fd7 kasa almaya bakın.

• Acil Stop kullanıcısına yanıt
    son bir şey daha sormak istiyorum.
    1.6'da 3 farklı motor seçeneği var.
    -1.6 i-VTEC
    -1.6 VTEC
    -1.6

sizce hangisi?
    Üretim yıllarına göre motor seçeneği değişiyor. En son kullanılan motor i-vtec ama siz motor seçeneğine çok takılmayın model yılına göre arttırın. 2012 ve sonrası fd7 kasa bulabiliyorsanız daha iyi olur.

• YozgatLee0666 kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler tavsiyeleriniz için. Avensis'leri gündeme alıyorum.
    iyi geceler.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.