Şimdi Ara

Çin'de kurulan robot fabrika 3 kat daha verimli üretim yapıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
1
Favori
632
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Çin'de kurulan robot fabrika 3 kat daha verimli üretim yapıyor 

Çin'de özellikle cep telefonu modülleri üretimiyle bilinen Changying Precision adındaki bir teknoloji şirketin yeni "işçisiz" fabrikasında verim önemli oranda artmış gözüküyor. Üretimin tüm aşamalarını robotların gerçekleştirdiği fabrikada kontrol sistemleri ve depo ekipmanları da robotlardan oluşurken taşıma işini insansız araçlar yükleniyor.

Şirkette çok az sayıda insan çalıştırılırken bu kişiler de kontrol odasında bulunan ekranlar aracılığı ile üretimin doğru yapılıp yapılmadığını takip ediyorlar. 10 üretim bandı ve 60 robot kolun bulunduğu fabrikada 24 saat kesintisiz üretim yapılabiliyor. Her üretim bandını 3 insan izlerken teknik ekip ile birlikte fabrikada toplam 60 insan çalışıyor. Bir ay önce insan gücüyle üretim yapan fabrikada aynı düzende 650 kişi çalışırken, güncel sayının da ilerleyen zamanlarda 20'ye kadar düşürülmesi planlanıyor.

Robotlarla yapılan üretim ile birlikte hata oranı da %25'den %5e kadar düşmüş durumda, bunun yanında ayda 8000 olan üretim kapasitesi ise 21000'e yükselmiş. Şirket yer aldığı bölge olan Dongguan'da başlatılan "robot replace human" projesi ile birlikte değişim yaşamış. Bu proje kapsamında ise şimdilik dev üretim şehrinde 1000 robot işçi çalışıyor. Bu sayının proje tamamlanacağı 2016 yılına kadar 1500'e çıkması planlanıyor.

İlerleyen yıllarda üretim yalnızca robotlara devredilecek gibi görünüyor. İş gücü gerektiren üretim sektörlerinden tamamen çekilmesine siz nasıl yaklaşıyorsunuz? Sizce bu dönüşümün olumlu veya olumsuz getirileri nelerdir? 

• insanları aç bırakmıyorsa güzel bi gelişme

• Burjuvanin sermayesi guclenecek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zenginler bu dünyada hiçbir zaman kaybeden taraf olmuyor robotların insanların yerine geçmesi zenginleri daha zengin ederken işsiz kalan insanlar açlıktan ölecek

• insanlar işsiz kalacak ama bu sayede bence insanlarda işinden edilmemeli...

• quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

insanlar işsiz kalacak ama bu sayede bence insanlarda işinden edilmemeli...

Seni gören de sanır ki o işi kaybettiği için tüm hayatı mahvoldu. Ayda 200 dolara başka bir yerde iş bulur. Yani iş kazalarında insanlar ölüyor her gün. Saçma sapan işlerde öleceğine boş boş gezerken ölmek daha iyi. Robotların üretim yapması artık kaçınılmaz ama kapitalizm işsizlik kavramının artık mantıkla çelişmesinin üstünü kapatamıyor. İşsizlik yapay bir sorundur. Sosyal bir korku aracıdır. Amaç korku ile köleleştirip ayda 200 dolara köle ordusuna sahip olabilmektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 30 Temmuz 2015; 18:19:08 >
  • Arkadaşların dediği gibi zengin daha zengin fakir daha fakir olacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • kısa vadede iyi olur ; bu sayede maliyet azaldığı için ürünler daha ucuza alınır
    ama uzun vadede kötü olur ; yukarıda arkadaşların yazdığı gibi işsizlik artar ve sonunda kaos çıkar
  • İnsanları 3 kuruşa köle gibi çalıştıran sermayeye o 3 kuruşta fazla gelmiş galiba. Aç gözlülük ve kâr hırsları kendi sonlarını getirecek. Umarım o günleri de görürüm.
  • sermaye hep kazandı. gomonistler yattıkları yerde osurmaya devam etsin

• İnsandan daha iyi çalışıyorsa bence tamamen robotlu üretime geçilmeli, insanlar iş bulmak istiyorsa robotların yapamadığı işler için kendilerini geliştirmeli

• quote:

Orijinalden alıntı: tarun

kısa vadede iyi olur ; bu sayede maliyet azaldığı için ürünler daha ucuza alınır ama uzun vadede kötü olur ; yukarıda arkadaşların yazdığı gibi işsizlik artar ve sonunda kaos çıkar

Kapitalist Cin'den bahsediyoruz :) degisen bir sey olmaz.

• O degilde Firmalar yavas yavas cin'De üretim yapmak istemiyorlar yavas yavas terk ediyorlar yoksa bir mottosu kalmiyor bu makinalarin.

• quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

quote:

Orijinalden alıntı: kadirirdem

insanlar işsiz kalacak ama bu sayede bence insanlarda işinden edilmemeli...

Seni gören de sanır ki o işi kaybettiği için tüm hayatı mahvoldu. Ayda 200 dolara başka bir yerde iş bulur. Yani iş kazalarında insanlar ölüyor her gün. Saçma sapan işlerde öleceğine boş boş gezerken ölmek daha iyi. Robotların üretim yapması artık kaçınılmaz ama kapitalizm işsizlik kavramının artık mantıkla çelişmesinin üstünü kapatamıyor. İşsizlik yapay bir sorundur. Sosyal bir korku aracıdır. Amaç korku ile köleleştirip ayda 200 dolara köle ordusuna sahip olabilmektir.

Boş boş gezen insanda enerji harcıyor. O enerjiyi üretebilmek için yemek yemesi lazım. Yemek alabilmek için para lazım. Para kazanabilmek için baba parası yemiyorsa çalışması lazım.
    Evet birçok insan için işini kaybettiği gün hayatı mahvolur. Başka bir yerde iş bulmak o kadar kolay mı? Sen hangi dünya da yaşıyorsun acaba?

• Çin'in sonu olur ,insanları kontrol edemezler,eyaletleri dağılır, ayrıca o resim gerçekse ve robotların çalışma koşullarına ve güvenlik şartlarına bakılırsa o robotlar da ordan kaçarlar:)

• İnsanlara başka iş kapıları açmadıktan sonra teknolojik gelişmelerin faydadan çok zarar getireceğine inanıyorum.
  • Elektronik,makine,elektrik,mekatronik,otomasyon mezunu işçiler için güzel bir gelişme. Vasıfsız işçiler için ise tam bir felaket.

• cyberfalcon C kullanıcısına yanıt
    Yemek için paraya değil kaynağa ve üretmeye ihtiyacı var. Ama o üretmiyor. Üreten ayakçılığını yapıp karışılığında ücret alıyor. Kölelik dediğimiz bu zaten. Anlamadığınız konulara cevap vermeyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

Yemek için paraya değil kaynağa ve üretmeye ihtiyacı var. Ama o üretmiyor. Üreten ayakçılığını yapıp karışılığında ücret alıyor. Kölelik dediğimiz bu zaten. Anlamadığınız konulara cevap vermeyin.

iyi mahallenin yolunu söküp tarla diksene. Bilgisayari iki domates ile alsana :) .
    herseyin karsiligi para ise suc kimde ?

• "hata oranı da %25'den %5e kadar düşmüş durumda"
    Bu düşüş az insan çalıştırmaktan daha önemli. Bazı operasyonlarda insanın olmasıyla hata oranı daha yüksek olabiliyor ve belli bir seviye altına düşmeyebiliyor.
    Hassas işlerde illaki insan olacak diye birşey yok.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.