Şimdi Ara

Şehir şebeke elektiriği ve ses sistemlerimiz...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.205
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar...Çok uzun zamandır muzdarip olduğum bir problemi paylaşmak istedim...Evde birden fazla ses sistemi var hepsinde bu durumu tecrübe ettiğim için sorunun şehir şebeke elektiriğinde olduğu kanaatine vardım...Sorunum şudur;günün elektirik kullanımı fazla olduğu saatlerde ses sistemlerinin ne bası ne tizi doğru çalıyor hatta bazı zamanlarda alt frekanslar nerdeyse kayboluyor...Bu zamanlarda avometre ile voltajı ölçtüğümde voltaj 224 volt çıkıyor yani olması gerektiği gibi...Voltaj düşük çıksa sorun belli idi kafam karışdı...Sanki ceryanda sinüs dalgalarını etkiliyen başka bir şey oluyor...Bu bayram tatilinde 4 gün müzik dinlemek ne güzel oldu anlatamam...Tabii bayram tatili bitti problem yine aynı...Gece yarısından önce müzik dinlemek işkence...Bu durumu 'Regulatör' alarak çözebilirmiyim...Şöyle 5kva'lık statik regülatör almayı düşünüyorum bu duruma çözüm olurmu?...

• Oturduğunuz bina eski ise topraklama sistemi yok ise yine etkilenirsiniz.
    Aslında bir sürü etken var.
    Forumda birçok kullanıcı monster in akım korumalı prizlerini kullanıyor aynı zamanda filitreleme görevini de yapıyor.
    Monster HTS-1000 HTS-2500 HTS-5000
    Regülatör den kastınız nedir bilmiyorum ama eskiden televizyonlara bağlanan cihazlar vardı voltajı dengelemek için.Hatırlarsınız eskiden voltaj çok düşerdi özellikle herkezin evde olduğu zamanlarda kışın felan. ben 190v gördüğümü hatırlıyorum..
    Bu değilde kirliliği önlemek esas olan onun içinde filitre veya bum monster tarzı prizler almak lazım.
  • Cevap için teşekkür ederim...Filtreli priz kullanıyorum...Elektirik tesisatı yeni...Benim problemim farklı...Yıllardır aynı problem anlattığım gibi devam ediyor...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi one gun -- 4 Ağustos 2015; 18:07:38 >
  • Cızırtı parazit olsa anlarım da. Bass tiz farkının psikolojik olduğunu söyler bazı hi fi ciler. Arabada, cep telefonunda dinlediğim aynı şarkıları zaman zaman farklı duyabiliyorum çünkü. Şebeke elektriği ile ilgisi olduğunu sanmıyorum. Iyi forumlar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • akım korumalı priz kullanma al frutech bi sağlam priz gör. Ama şimşek çaktığı anda yataktan fırlayıp priziden kabloyu çekersin benim gibi. Apartmanın toprak hattı ve kablolarıda önemli dandik oldumu herşey gider. Toprak hattı iyi değilse akım korumalı prize mecbursun ama 5 farklı sistemle dinledim akım korumalı prizler çok üst düzey sistemlerde bariz şekilde sesi boğuyor. Aynı zamanda prizide frutech yap extreme audio da var sesi olumlu etkiliyor az da olsa fiyatıda 80-100 bişeydi.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • one gun kullanıcısına yanıt
    Yazdıklarınızdan, çevrenizdeki bir iş yerinin, kullandığı frekans inverteri tarzı cihazlarla şebekenin sinünü bozduğu sonucu çıkıyor. Tatil zamanlarında bir sorun olmaması bunun en büyük ispatı. Teoride, harmonik filtreleri kullanmak gibi bir çözüm var, ancak mevcut harmaniğin belirlenmesi, buna göre seçilen filtre bobinlerinin eve yerleştirilmesi gibi konular bu işlemin pratikte uygulanmasını zorlaştırıyor. Bu durum karşısındaki kesin çözüm, online ups denilen, mevcut AC şebeke gerilimini önce DC'ye çevirip, sonrasında bu DC gerilimden ideal bir sinüs dalga şeklinde tekrar AC gerilim oluşturan cihazlar kullanmak. Bu tür cihazlar diğer UPS'lere göre çok daha pahalıdır ve bundan daha da önemlisi, üzerlerindeki fanlar oldukça sesli çalışır. Ben kendi evimde bu cihazlardan birini kullanıyorum, ancak sistemin bulunduğu odada değil, yan odada duruyor ve sesi bu şekilde tamamen izole vaziyette.

tesisatınızın yeni olması topraklamanın doğru yapıldığına yada ölçüm değerlerinin olması gereken değerler arasında olduğu anlamına gelmeyebilir.Ölçmenizde\ölçdürmenizde fayda var keza filtre kullandığınızı yazmışsınız her filtre her sistemde olumlu etki yaratmayabilir. Çoğu hobidaş sistemlerine sigortadan ayrı hat çektirirler buda probleminize çözüm olabilir,tabii kullanılan kablo ve sigorta standart olmayacak.Sistem bileşenlerinizi ve kullandığınız filtreyi yazarsanız belki daha somut çözüm talepleri gelebilir.İzolasyon trafosu konusunu da ayrıca bir araştırın isterseniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: @coyote

Yazdıklarınızdan, çevrenizdeki bir iş yerinin, kullandığı frekans inverteri tarzı cihazlarla şebekenin sinünü bozduğu sonucu çıkıyor. Tatil zamanlarında bir sorun olmaması bunun en büyük ispatı. Teoride, harmonik filtreleri kullanmak gibi bir çözüm var, ancak mevcut harmaniğin belirlenmesi, buna göre seçilen filtre bobinlerinin eve yerleştirilmesi gibi konular bu işlemin pratikte uygulanmasını zorlaştırıyor. Bu durum karşısındaki kesin çözüm, online ups denilen, mevcut AC şebeke gerilimini önce DC'ye çevirip, sonrasında bu DC gerilimden ideal bir sinüs dalga şeklinde tekrar AC gerilim oluşturan cihazlar kullanmak. Bu tür cihazlar diğer UPS'lere göre çok daha pahalıdır ve bundan daha da önemlisi, üzerlerindeki fanlar oldukça sesli çalışır. Ben kendi evimde bu cihazlardan birini kullanıyorum, ancak sistemin bulunduğu odada değil, yan odada duruyor ve sesi bu şekilde tamamen izole vaziyette.

Cevabınız için teşekkür ederim...Yazdığınız gibi aynı dağıtım yerinden elektirik alan büyükçe ofset basım yeri var...Tahminim sinüs dalgasını burası bozuyor...Online ups'lere bakacağım...

• quote:

Orijinalden alıntı: astramastra

tesisatınızın yeni olması topraklamanın doğru yapıldığına yada ölçüm değerlerinin olması gereken değerler arasında olduğu anlamına gelmeyebilir.Ölçmenizde\ölçdürmenizde fayda var keza filtre kullandığınızı yazmışsınız her filtre her sistemde olumlu etki yaratmayabilir. Çoğu hobidaş sistemlerine sigortadan ayrı hat çektirirler buda probleminize çözüm olabilir,tabii kullanılan kablo ve sigorta standart olmayacak.Sistem bileşenlerinizi ve kullandığınız filtreyi yazarsanız belki daha somut çözüm talepleri gelebilir.İzolasyon trafosu konusunu da ayrıca bir araştırın isterseniz.

Cevabınız için teşekkür ederim...Evdeki 3 adet ses sistemindede gözlemledim şikayet durumumu...Esas sinema sistemimin olduğu oda tesisatını 2 yıl önce sıfır yaptırdım fakat nafile...Benim derdim yukarda yazdığım gibi ceryandaki sinüs dalgasının bozulması...

Hocam bahsettiğiniz sorunu tamamen anlıyorum. Bizim ürettiğimiz ambalaj makinelerinin bazılarında (üst modellerde) inverter'lerin yaptığı paraziti veya şebekedeki kirli elektriği PLC lere vermemek için ''izolasyon trafosu '' kullanıyoruz. Bu trafoya şebekeden gelen elektriği verdiğimiz zaman trafo kendi içinde sıfırdan temiz elektrik üretip bize çıkış yapıyor. Böylece dış şebeke ile alakamız kalmıyor. Kullandığımız cihazlar oldukça hassas olduğu için bu trafoyu kullanıyoruz. Ayrıca bu trafolar kaçak durumunda çarpılmayıda en aza indirir.Biz 380Volt girip yine 380Volt çıkarıyoruz. Size gereken 220Volt giriş , 220Volt çıkış yapacak bir AC trafo. Hazırda 220Volt varmı bilmiyorum ama eğer yoksa herhangi bir trafo üreticisine sardırabilirsiniz.

Bakınız İzolasyon Trafosu Nedir

• feritergin kullanıcısına yanıt
    Cevabınız için teşekkür ederim...Sizin yazdıklarınız ve verdiğiniz link'i okuduktan sonra doğru yolda olduğumu düşünüyorum...İşin ilginç yanı bu durumdan bir tek benmi muzdaripim...Ülkemizin dağıtım şebekeleri ortada...
    Aslında bazen bende sistemden çok az bir dip ses alıyorum. Çok nadir oluyor şimdiye kadar önemsemedim. Fakat bass ve tiz seslerde hiç değişiklik gözlemlemedim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.