Şimdi Ara

NASA Dünya'ya benzer bir gezegen keşfetti

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
1
Favori
926
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NASA Dünya'ya benzer bir gezegen keşfetti

Güneş Sistemi dışında insan yaşamına elverişli bir gezegen bulma arayışları bugüne kadar büyük ölçüde sonuçsuz kalmış olsa da, Kepler uzay aracı tarafından geçtiğimiz günlerde keşfedilen yeni bir gezegen NASA'yı yeniden umutlandırdı. NASA tarafından yayınlanan açıklamada, Kepler-452b adını taşıyan bu gezegenin bugüne kadar keşfedilen gezegenler arasında Dünya'ya en benzer gezegen olduğu ve Güneş'e oldukça benzeyen bir yıldızın yörüngesinde yer aldığı açıklandı.

Dünya'dan yaklaşık 1400 ışık yılı uzakta, Kuğu Takımyıldızı içerisinde yer alan Kepler-452b, NASA tarafından Dünya'nın daha yaşlı ve daha büyük kuzeni olarak tanımlandı. NASA tarafından yayınlanan açıklamada, Kepler-452b'nin Güneş Sistemi dışında insan yaşamına elverişli bir gezegen bulma yolundaki en umut verici aday olduğu vurgulandı.

2009 yılında yörüngeye fırlatılan Kepler uzay aracı bugüne kadar Güneş Sistemi dışında 1030 tane gezegen bulmuş olsa da, bu gezegenlerden hemen hemen hiçbiri insan yaşamına elverişli bulunmamıştı. Kepler tarafından bulunan bu gezegenlerin birçoğu Jüpiter benzeri devasa ve aşırı sıcak gaz devleri olurken, Dünya benzeri ufak ve kayalık olanlar ise yörüngesinde döndükleri yıldızlarına insan yaşamı için gerekli sıcaklığın oluşmasına yetecek kadar yakın değillerdi.

NASA Dünya'ya benzer bir gezegen keşfetti
     Güneş Sistemi dışındaki gezegenlerin kendi yapıları dışında yörüngesinde döndükleri yıldızın yapısının da oldukça önemli olduğu göz önüne alındığında, insan yaşamına elverişli bir gezegen bulmak neredeyse imkansız görünüyordu. Kepler-452b'nin NASA'yı bu kadar heyecanlandırmasının bir numaralı sebebi, kendisinin Dünya'ya benzemesinin yanı sıra yörüngesinde döndüğü yıldızın da Güneş'e oldukça benzer olması.

Kepler-452b'nin yıldızı yaklaşık 6 milyar yaşında, yani Güneş'ten 1.5 milyar yıl daha yaşlı. Bu yıldız Güneş'ten yüzde 10 daha büyük ve yüzde 20 daha parlak olsa da, Güneş'le aynı sıcaklığa sahip. Bu değerler Kepler-452b'nin insan hayatına elverişli olması ihtimalini oldukça arttıryor olsa da, kesin bir sonuca varmak için gezegenin atmosferi gibi önemli faktörlerin de incelenmesi gerekiyor.

• isik hizi ile gidersek 1400 yilda gidicez :))) ancak uzaktan bakariz oraya voyager gibi bir uydu yapip mancilik usulu firlatmak lazim :)))

• quote:

Orijinalden alıntı: joven

çok yakınmış yahu siz daha Mars'a gidemediniz 1400 ışık yılı hemde ispatlanmamıştı bir teoriden
    ibaret bir gezegende hayat aramaya koyuldular

Mars a keşif robotları ineli yıllar yıllar oldu.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 1400 ışık yılı mı ?,Dünya üzerinde bugün Türk Hava Yolları ile gidilebilen 276 durak olduğunu biliyor muydunuz?

• İnternet yeni mi editör?

• quote:

robotlar insan oldu ise haklısın

Mars a gittiler işte. Su anda koloni kurulmamasinin sebebi farklı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Be All My Sins Remembered -- 25 Temmuz 2015; 23:34:02 >
  • Böyle şeyleri yazmayı pek sevmem de, haber, biraz geç olmadı mı?

• Son zamanlarda DH gerilerden geliyor nedense.
  • quote:

çok yakınmış yahu siz daha Mars'a gidemediniz 1400 ışık yılı hemde ispatlanmamıştı bir teoriden

Bu haberi hemen eskittik ama yinede bi bakayım dedim, yukardaki mesajı görüncede dayanamadım Mesajın her yeri komedi resmen

Siz daha marsa gidemediniz ne demek yahu? Hayırdır, siz gittinizmi? Adam kendini insanlıktan bile soyutlamış resmen. Ülke olarak bi katkımız yok ama insanlık olarak biz uzaya çıktık mesela (sanıyorum aya çıktığımıza inanmıyorsundur). Siz neler yaptınız?

Gezegen ispatlanmamış, teoriden ibaret ne demek? Engin bilginle bizi aydınlatırmısın?

Ayrıca niye gocundun onu da anlayamadım. Adam istediğini arar sana neki? Senin paranımı harcıyor? Dünya dışı yaşam arayıp bulamazlarsa çok mu sevineceksin? Veya bulunmasından mı korkuyorsun, bulsa ne olacak?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • yanı başımızdaki plutonu çözemedik 1400 ışık yılı uzaktakinde hayat ihtimalini düşünüyoruz

• O değilde biz bu gezegenin 1400 yıl öncesini görüyoruz belki de gezegen artık yok

• quote:

Orijinalden alıntı: asderty

quote:

Bu haberi hemen eskittik ama yinede bi bakayım dedim, yukardaki mesajı görüncede dayanamadım Mesajın her yeri komedi resmen

Siz daha marsa gidemediniz ne demek yahu? Hayırdır, siz gittinizmi? Adam kendini insanlıktan bile soyutlamış resmen. Ülke olarak bi katkımız yok ama insanlık olarak biz uzaya çıktık mesela (sanıyorum aya çıktığımıza inanmıyorsundur). Siz neler yaptınız?

Gezegen ispatlanmamış, teoriden ibaret ne demek? Engin bilginle bizi aydınlatırmısın?

Ayrıca niye gocundun onu da anlayamadım. Adam istediğini arar sana neki? Senin paranımı harcıyor? Dünya dışı yaşam arayıp bulamazlarsa çok mu sevineceksin? Veya bulunmasından mı korkuyorsun, bulsa ne olacak?

uzayla ilgili söylenenlerlerin 10 tanesinden 8 i uydurma çokda sey yapmamak lazım

• Mesela neler uydurma? Biliyormusun? Yoksa inanıyormusun?

Uzaya uydu gönderilmedi diyenler bile var. Onlardan farkın varmı mesela?

• quote:

Mesela neler uydurma? Biliyormusun? Yoksa inanıyormusun?

Uzaya uydu gönderilmedi diyenler bile var. Onlardan farkın varmı mesela?

çok sık takip ederim evrenle ilgili araştırmaları uzayla ilgili keşifler artıkca bilimadamlarınca geçmişde ortaya atılan teorilerin bilimsel olarak çürütüldügünü görüyoruz şimdi ortaya atılan şeylerin ispatı içinse zaman ve daha çok araştırma gerekli belki bir 100 sene sonra evrenle ilgili çogu şey detaylanır işin henüz çok başındayız son olarak uydulara deginmişsiniz görmesekde ordalar biliyoruz.

• quote:

Orijinalden alıntı: clopin

quote:

quote:

uzayla ilgili söylenenlerlerin 10 tanesinden 8 i uydurma çokda sey yapmamak lazım

Önceki mesajınız buydu. Cevabınız ile bir alakası yok. 10 söylenenden 8'i uydurma demişsiniz. O başka manaya gelir. Bilim geliştikçe doğru kabul edilenlerin bazıları değişir başka şeydir. Popüler bilim seviyesinde ben de takip ederim uzayı. Öyle ortaya atılan teorilerin sapır sapır döküldüğünü görmedim. Eğer ki yunan medeniyetinden falan bahsetmiyorsanız (ki ülkemizde o da pek bilinmez ama o zamanlarda bile adamlar bizim şu an ülkemizde yaşayanların %99 undan yine iyiymiş) büyük oranda değişen şeyler nelerdir?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Önceki mesajınız buydu. Cevabınız ile bir alakası yok. 10 söylenenden 8'i uydurma demişsiniz. O başka manaya gelir. Bilim geliştikçe doğru kabul edilenlerin bazıları değişir başka şeydir. Popüler bilim seviyesinde ben de takip ederim uzayı. Öyle ortaya atılan teorilerin sapır sapır döküldüğünü görmedim. Eğer ki yunan medeniyetinden falan bahsetmiyorsanız (ki ülkemizde o da pek bilinmez ama o zamanlarda bile adamlar bizim şu an ülkemizde yaşayanların %99 undan yine iyiymiş) büyük oranda değişen şeyler nelerdir?

uzayla ilgili yapılan ilk tahminler genelde yanlış çıkar anlatmak istedigim o

• Ulan adamlar ikinci dunyayi buldu. Biz hala daha isid pkk sacma sapan seylerle ugrasalim.

• quote:

Orijinalden alıntı: eren15935

Ulan adamlar ikinci dunyayi buldu. Biz hala daha isid pkk sacma sapan seylerle ugrasalim.

ortadogudan abd ye akan parayla marsa rezidans dikilir adamların karıştırdıgı her yer gelir kapısı çilesi zulmu bize tabi bazı yabancı hayranlarıda kendini aşagılar onları üstün tutar bilmezki senin gelişmeni istemeyen o hayran oldukların..

• quote:

quote:

Ulan adamlar ikinci dunyayi buldu. Biz hala daha isid pkk sacma sapan seylerle ugrasalim.

ortadogudan abd ye akan parayla marsa rezidans dikilir adamların karıştırdıgı her yer gelir kapısı çilesi zulmu bize tabi bazı yabancı hayranlarıda kendini aşagılar onları üstün tutar bilmezki senin gelişmeni istemeyen o hayran oldukların..

Kendim ettim kendim buldum diye bi sarki var. Cogu kisi bilir. Zamaninda pkk azalmisti. Ama yuz ver ver geldi tepemize ciktilar. Artik onunu alamiyorlar. Hep film bunlarin alayi. Tabii bastakilerin cocuklarina bir sey olmuyor. Olan garibana. Neyse onlar ayri mevzu girmeyelim simdi.

• quote:

quote:

quote:

Kendim ettim kendim buldum diye bi sarki var. Cogu kisi bilir. Zamaninda pkk azalmisti. Ama yuz ver ver geldi tepemize ciktilar. Artik onunu alamiyorlar. Hep film bunlarin alayi. Tabii bastakilerin cocuklarina bir sey olmuyor. Olan garibana. Neyse onlar ayri mevzu girmeyelim simdi.

layıgımız bu demekki başımızdakileri biz seciyoruz geçen minibüsde para uzatıcam dilimi bilen yoktu nereye kafamı çevirsem suriyeli istanbulun içinde kendimi yabancı hissettim

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.