Şimdi Ara

Tek Pivot Santraforda Bek ve Kanatların Durumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.306
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • s.a arkadaşlar.Başlıktada belirttiğim gibi tek forvetli bir sistem yaparsak,forvette drogba gibi bir pivot santrafor olursa bekler iki yönlü bek mi olmalı yoksa standart bek mi olmalı? İkinci olarak kanatlar kanat oyuncusu destek mi olmalı yoksa hücum mu olmalı? Teşekkürler.

• Kanatlar, İçe Kat Eden Forvet(Destek)
    Bekler, İki yönlü bek olmalı

Kanatlar hem içeriye kat edip etkili olmalı, hemde paslarıyla Pivot'u poziyona sokup, kendilerini kaçırmalılar ve pozisyona girmeliler.
    Kanatları bırakmış oldğu boşlukları bekler bindirip doldurmalı, gerektiğinde kendini gösterip orta açarak Pivotu ve içeriye kat eden forvetleri beslemeliler.

Tabi ben hayali konuştum ama takım direktifleri ile doğru orantılıdır bu olanlar.
  • Biri ofansif hücum bek, biri çakılı bek olmalı.
    Kanatlarda ise biri kanat oyuncusu destek, diğeri içe kat eden oyuncu destek.
  • Valla ben kanatları içe kat eden yapmadan da çok fayda sağlıyorum. Pivot santrofun kafa vurma ve zıplama özelliklerine çok dikkat edin. Eğer iyi bir santrafor varsa affetmez. Ve kanatların en iyi oynadığı pozisyon neyse ona göre oynat. Misal Nani bence içe kat eden yerine, kanat oyuncusu olarak harika oynuyor. Hatta bir sezonda 30'a yakın gol attı bu rolde. Ve en önemlilerden biri bence bekler. Clyne'ı almıştım Newcastle kariyerimde, adam kanatsız taktikte oynadığım için en önemli silahlarımdandı. Ve deli gibi orta kafa golü atıyordum sayesinde. Sürekli içeri kesiyordu. Yani kısaca rollere bakma. Önemli olan oyuncunun kalitesi ve nerede daha iyi oynadığı. Oyuncuların iyi oynadığı rolleri hazırlık maçlarında falan deneyerek anlayabilirsiniz.
  • Hocam ilerideki kanat oyuncuları hücum ve destek diye iki ayrı seçimi var.Bunların farkı nedir? Hücumda ceza sahasına mı giriyorlar? Atıyorum bende bruma var sağ kanatta oynatıyorum onu kanat oyuncusu destek yaptım.Ama hücumda da özel yeteneği ve topsuz alan özelliği var iyi özellikleri.Hücum yapınca bunlarıda işaretliyor yani iyi özellik oluyor.Sizce hücum mu destek mi? Birde iki kanat oyuncusuda hücummu olmalı veya destek mi ya da bir hücum bir destek mi ya da oyuncuya göremi? Son sorum. :D bruma sağda kanat oyuncusu hücum sneijder solda içe kat eden hücum mu destek mi olmalı? hücum olunca orta yapma komutunuda alıyor ve sneijderın orta yapma 13 ? Nasıl olmalı sizce ? :D çok tesekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: CrazyBoys82

Hocam ilerideki kanat oyuncuları hücum ve destek diye iki ayrı seçimi var.Bunların farkı nedir? Hücumda ceza sahasına mı giriyorlar? Atıyorum bende bruma var sağ kanatta oynatıyorum onu kanat oyuncusu destek yaptım.Ama hücumda da özel yeteneği ve topsuz alan özelliği var iyi özellikleri.Hücum yapınca bunlarıda işaretliyor yani iyi özellik oluyor.Sizce hücum mu destek mi? Birde iki kanat oyuncusuda hücummu olmalı veya destek mi ya da bir hücum bir destek mi ya da oyuncuya göremi? Son sorum. :D bruma sağda kanat oyuncusu hücum sneijder solda içe kat eden hücum mu destek mi olmalı? hücum olunca orta yapma komutunuda alıyor ve sneijderın orta yapma 13 ? Nasıl olmalı sizce ? :D çok tesekkürler

Hocam şimdi takımının kalitesine, rakiplerine göre değişir o iş. Hücum olunca sanırım tamamen atak düşünüyor hiç geri gelmiyor, destek olunca beklere yardıma geliyor olabilir. Ama emin değilim. Ben Süper Lig'de hep hücum yaparım kanatları. Ama atıyorum Rize'yi oynatsam destek yapardım. Galatasaray'ı oynatıyorsan ligde hücum yapmak artı sağlar bence. Ek olarak mutlaka takım kalitesine ve raporuna göre taktik değiştirin. Atıyorum ben 4-1-2-1-2 kanatsız taktik kurmuştum Newcastle kariyerimde. Ligde daha ilk sezonumda üçüncü oldum. Ve derbilerin çoğunu kazandım. Bunun sırrı ise büyük takımlara karşı 2 tane DOS kullanıyor olmam, taktikte daha dikine yüksek tempolu oynamamdan dolayı oldu. Yani misal Burnley ile yapıyorsan, çok güçlü bir rakip olmadığı için genelde normal 4-1-2-1-2 oynatıyorum, karşıma Man City gelince hemen taktiği 4-2-2-1-1 diye değiştiriyorum ve kısa pas yerine dikine, düşük tempo yerine yüksek tempo yapıyorum. Bu gibi değişiklikler çok başarılı sonuçlar almanızı sağlar. Sadece maç öncesi oturup nasıl oynatman gerektiğini bir düşün. Kanatın destek mi, hücum mu olduğuna zaten karar verirsin.

• anladım hocam dikkate alacağım görüşlerinizi.Yalnız şunu söylemem gerek bu oyun pes,fifa oynayan 2 tane bebe oyunu değilmiş onu anladım.Hakkaten kafa yormak lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaMorel

Biri ofansif hücum bek, biri çakılı bek olmalı.

İçe kat eden oyuncuyu ben hücum yapıyorum olumsuz etkisi olur mu hocam?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Xabir

quote:

Hocam sizden güçlü takımlara karşı oynadığınızda olumsuz sonuç alabilirsiniz.
    Bir de oyuncunuza bağlı dribbling, hız, hızlanma, bitiricilik gibi şeyler normal veya normalin üstündeyse olumlu sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Xabir

quote:

Hocam sizden güçlü takımlara karşı oynadığınızda olumsuz sonuç alabilirsiniz.
    Bir de oyuncunuza bağlı dribbling, hız, hızlanma, bitiricilik gibi şeyler normal veya normalin üstündeyse olumlu sonuç alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Eyvallah hocam sağolun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.