Şimdi Ara

Konsollarda Dijital Oyunlar Neden Daha Pahalı? Yanıtı Ubisoft Verdi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
1.082
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•    Bildiğiniz gibi konsollarda kutulu oyunları dijital oyunlardan daha ucuza bulabiliyoruz. Özellikle oyun çıktıktan birkaç ay sonra kutulu oyunların fiyatında büyük indirimler olabiliyor. Örnek olarak Assassin's Creed Unity'i verebiliriz. Amazon'da bu oyunun konsollardaki kutulu sürümü 17-18 dolara bulunabiliyor. PS4'teki dijital kodu ise 39.99 dolar.

Ubisoft'un patronu Yives Guillemot ve finans müdürü Alain Martinez bu sorunun yanıtını verdiler. Öncelikle oyunun konsol sürümlerinde kutulu oyunun mağazalarda ne kadar kaldığı ve kaç aydır piyasada olduğu önemli bir faktörmüş. Diğer taraftan PC'de kutulu oyunların sayısı çok az olduğundan dijital satış alanında çok daha rekabetçi bir yapı ortaya çıkıyormuş. 

Konsollarda dijital oyunlar piyasaya çıktıktan 1 yıl sonra bile hala iyi bir şekilde satabildiği vurgulanıyor; çünkü mağazalarda oyunların kutulu sürümleri yavaş yavaş tükeniyor. Bu nedenle oyuncular dijital sürümleri almaya yöneliyor. Bunun anlamı talep olduğu için oyunların fiyatı da düşmüyor.

Diğer taraftan PC'de ise durum böyle değilmiş. PC'de zaten oyunlar dijital olarak satıldıkları için oyuncular kutulu sürümü bulamamak gibi bir endişeye girmiyorlar. Yani bir bakıma zaten istediğim an alırım mantığı var. O nedenle bu piyasayı hareketlendirmek için çeşitli indirimler yapıp oyuncuları hareketlendirmek gerekiyor. Tabi şunu da unutmamak lazım. PC piyasasında birden fazla dijital satış mağazası olduğu için mağazalar müşterileri diğerlerine kaptırmamak için indirim kozunu oynuyorlar. PSN veya Xbox Live'da genellikle bu rekabet olmuyor.

Tabi yetkililer bu durumun gelecekte değişebileceğini söylüyorlar. Kutulu oyunların popülerliği azaldıkça ve mağazalardaki stokları eritme derdi olmadığında (çok kısa zamanda olmayacak gibi) dijital oyunların fiyatları daha hareketli hale geleceklerdir. 

• Oyun yokluğunda satışları %73 düşen bir firmanın yetkililerinin bu konuda görüş bildirmesini de ilginç buldum.

< Bu ileti BölümSonuCanavarı sitesinden atıldı >
  • Özet: Siz alıyorsunuz, e biz de oyunları geçiriyoruz size.
    Nedense açıklamada kutulu oyunun maliyeti, nakliyesi falan bunlardan hiç bahsedilmemiş.
  • AC serisi olmasa ubisoft batsin isim yok kendileri ile zaten.

Çakal herifler. Jade reymond dan sonra gözümden düştüler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yanıt vermemiş, kendi yorumunu yapmış.

"mağazalarda oyunların kutulu sürümleri yavaş yavaş tükeniyor. Bu nedenle oyuncular dijital sürümleri almaya yöneliyor. Bunun anlamı talep olduğu için oyunların fiyatı da düşmüyor."

Özrü kabahatinden büyük. E üret abi kutulu sürümü. Üret pahalıya sat dijitali indirimli sat.
    Göz göre göre 'dijital almak zorunda olduğunuz için dijitali daha pahalıdan satıyoruz' demiş adam.
  • Arz talep mevzusu başka birşey değil desenize ne uzatıyorsunuz ubisoft.

< Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >
  • Hiç sevmediğim şirket.

• Tipinde meymenet yok arkadaş. "Paraaaa" diye bağırıyor haberin resminde.

• quote:

Orijinalden alıntı: N'DexteR

quote:

Orijinalden alıntı: Pinky_Demon

Bu yazdığına kendin inanıyor musun?

Piyasadaki en hit oyunlar Ubisoft da.

Rayman serisi
    Assassin's Creed serisi
    Rainbow Six serisi
    Splinter Cell serisi
    Prince of Persi serisi

Ve daha onlarcası

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of_Ubisoft_games

Büyüksün Ubi!

Rayman çöp

Rainbow six çöp

Prince of persie ölmüş aglayani yok.

Splinter cell unutmuşum onuda severim.

AC hariç benim için gerisi yalan.

Arkadas eski ubisoft demek istemis galiba

• Yeni nesile ubiden beklentilerim yüksekti, Crew, Division Watch dogs gibi yeni IP ler vaad etmişlerdi. Ama adamlar kıvıramadı işi, karları gecen seneye göre baya bir düşmüş. AC serisi eski günlerini arıyor. Umarım The Division başarılı olur.
  • Endonezya PSN Enpara kullanın oyunlar oyunlar ucuza gelir.

Fiyatlarda eninde sonunda ucuzluyor. infamous ss'yi 60 tl, 60 dolar diye eleştirilen Tomb raider definitive edition'ı 35 tl'ye aldım
  • Yani demek istiyor ki her türlü satarız istesede istemesede o fiyata kuzu kuzu gelip alıcak bizden. Çünkü biz kapitalizm uşağıyız diyor.
  • Forumun seviyesi yerlerde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hoid -- 10 Temmuz 2015; 12:57:57 >
  • lan kim alıyor dijital oyun ya.. almayın.. nasıl bulamıyorsunuz.. kutulu..adamlara 60$ 60 tl gibi nasıl olsa ..

• Adam Sony'e vurgu yapmış tekel olunca böyle oluyor PSN millete geçiriyor

• quote:

Orijinalden alıntı: KuteKavun

quote:

Rayman çöp

Rainbow six çöp

Prince of persie ölmüş aglayani yok.

Splinter cell unutmuşum onuda severim.

AC hariç benim için gerisi yalan.

Rayman çöp diyen biriyle oyun konuşup tartışıp ciddiye almak. Benim için kötü diyebilirsin çöp dersen eğer ozaman bilgisiz olduğunu gösterirsin.

Kavuncu kardeş ben benim için kötü yada çöp demedim. Söylemediğim şeyleri söylemişim gibi göstermeyin lütfen.

Ben ağır çöp dedim.

• Oyunun ilerleyen dönemlerde de satışı gayet yüksek niye indirim yapalım ki demiş kısaca. Tabi para açısından bakınca böyle oluyor durum. Ayrıca forumun seviyesi yerlerde demek isterdim ama seviye kalmamış.

• Hey Allah'ım ya sizin açıklamanızı seveyim ben. Bu dijital işi ilk duyurulduğunda oyunlarda kutu cd vs masrafları olmayacağı için daha ucuz olacak deniliyordu firmalar bunu da kendi lehlerine çevirdiler. Ben şunu anladım hangi sistemi getirirlerse getirsinler asla ama asla bir ucuzlama olmayacak. Bunlara yönelik yapılan haberler he4 ne kadar heyecan yaratsa da günün sonunda sadece hüzün olacak. Anladığım ve artık inandığım da tam olarak bu

• Bu dedikleri tabi amerikada gecerli yoksa bizde kutulu da pahali dijital daha pahali,anca kardeslik,endonezya psn falan sayesinde oynuyoruz oyunlari.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.