Şimdi Ara

Airties rt-210 ve rt-211 Kullananlar....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
1.277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Ben yaklaşık 2 hafta önce Airties rt-211 model modem almıştım,
    yalnız aldığımdan beri bi türlü sorunsuz bi şekilde kullanamadım,

http://forum.donanimhaber.com/m_10590922/mpage_1/key_//tm.htm#10590922

Burda da yazmıştım daha önce,
    ilk aldığımda wirelless'ta kopmalar yaşıyordum,
    daha sonra wirelless ışığı hiç yanmaz oldu, wirelless'ı hiç kullanamaz oldum,
    aradım servisi sağolsunlar düzelttiler, ama geçen gün yine aynısı oldu,
    tekrar aradım yine düzelttiler ama bi daha olursa bize gönderin dediler ve bugün yine wirelless ışığı söndü,
    üstelik bu sefer lan ile de sorun yaşayama başladım, artık sadece wirelless değil, lan'da kopmalar yaşıyorum,
    bazen PPP ışığı sönüyor ve kapatıp açmam gerekiyor düzelmesi için.

Ben şimdi bunu servise yollayacağım, sanırım değişim olacak,
    genelde airties firması birebir değişim yapıyormuş herkes öyle diyor,
    hatta rt-210 gönderenlere rt-211 model vermişler.

Şimdi benim merak ettiğim rt-211 modeli kullanıp memnun olan varmı?
    sorunsuz bi şekilde 7gün/24saat bağlı kalabiliyor musunuz?
    wirelless'tan memnun musunuz?

Ben rt-210 yorumlarını okuyarak rt-211 almıştım,
    çünkü rt-210'dan hiç şikayet duymadım, bu bi üst modeli olduğuna göre daha da iyi olur diye bunu aldım,
    ama keşke rt-210 alsaymışım diyorum.
    şimdi ben servise söylesem bunu rt-210 ile değiştirirler mi? aradaki farkı öderler mi? öyle bi şansım var mı sizce?

özetle;
    1- rt-211 kullanıp memnun olan var mı?
    2- sizce rt-210 ile değişim isteyim mi?

saygılar.
    İyi akşamlar.

• rt-210 ile sorunsuz 7/24 bağlı kalabildiğimi biliyorum. Ama ben olsam Airties modem almazdım. US Robotics felan alırdım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

rt-210 ile sorunsuz 7/24 bağlı kalabildiğimi biliyorum. Ama ben olsam Airties modem almazdım. US Robotics felan alırdım.

nedenini de belirtseydin iyi olurdu,
    madem 7/24 sorunsuzdu niye almazdın?
    ayrıca robotics'in hangi modeli mesela?
  • hocam ben airties rt-205 kullnıyorum..

bizim nette de kopmalar oluyor..

komsulara sordum onlarda da kopmalar oluyomuş..

telekomdan olduğunu düşünüyodum..

ama yazını okuyunca ben de kuşkulanmaya başladım...

acaba sorun bizim modem demi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: zonoli

hocam ben airties rt-205 kullnıyorum..

bizim nette de kopmalar oluyor..

komsulara sordum onlarda da kopmalar oluyomuş..

telekomdan olduğunu düşünüyodum..

ama yazını okuyunca ben de kuşkulanmaya başladım...

acaba sorun bizim modem demi?

205 ve 211 sanırım aynı, sadece biri 4 diğeri 1 ethernet'li,

o zaman şöyle soralım rt-205 yada 211'i sorunsuz kullanan var mı?

eğer yoksa rt-210 isticem, aradaki farkın para iadesi olmazsa bi tane usb wirelless göndersinler hiç değilse.
  • AirTies'ı kullanırken modeme çok hakim olamadığımı farkettim. Modeme ping bile attıramıyorum mesela. USR alırdım dememin nedeni USR modemlerin Airties'dan çok daha fazla ayarının ve göstergesinin olması yani kısacası daha profesyonel olması.
  • quote:

Orjinalden alıntı: PHaLaNX[TUR]

AirTies'ı kullanırken modeme çok hakim olamadığımı farkettim. Modeme ping bile attıramıyorum mesela. USR alırdım dememin nedeni USR modemlerin Airties'dan çok daha fazla ayarının ve göstergesinin olması yani kısacası daha profesyonel olması.

benim için önemli olan sorun çıkarmadan 24 saat açık bi şekilde kullanabilmem,
    fazla ayarlara gerek yok, eğer bu yüzden airties almıyorum dediysen sorun yok o zaman.
  • Ben RT-211 modelini kullanıyorum yaklaşık 2 ay oldu ve hiç problem yaşamadım sadece 1-2 defa wireleste düşük çekme problemi oldu okadar ama şuan hiç bi sorunum yok rahatlıkla kullanıyorum....
  • quote:

Orjinalden alıntı: thedevourer

Ben RT-211 modelini kullanıyorum yaklaşık 2 ay oldu ve hiç problem yaşamadım sadece 1-2 defa wireleste düşük çekme problemi oldu okadar ama şuan hiç bi sorunum yok rahatlıkla kullanıyorum....

24 saat açık mı?
    wirelless ile download yaparken hiç kesilme oluyor mu? yarıda kalıyor mu?
  • aynı modem bendede var gercekten guzel bır modem modeme 4 pc baglı sorunsuz calısıyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: theunforgettable

aynı modem bendede var gercekten guzel bır modem modeme 4 pc baglı sorunsuz calısıyor

aynı soruları sanada sorayım,

4pc wirelless ile mi bağlı?
    24 saat açık mı?
    wirelless ile download yaparken hiç kesilme oluyor mu? yarıda kalıyor mu?
  • Modem 7/24 açık aldğımdan beri...downloadda bi problem yok modeme bi kablolu iki wireless bağlı hiçte sorun olmuyo...
  • gözun kapalı alabırlısın hiç bir proplem yasamazsın
  • quote:

Orjinalden alıntı: MAG

hatta rt-210 gönderenlere rt-211 model vermişler.

Şimdi benim merak ettiğim rt-211 modeli kullanıp memnun olan varmı?
    sorunsuz bi şekilde 7gün/24saat bağlı kalabiliyor musunuz?
    wirelless'tan memnun musunuz?

Ben rt-210 yorumlarını okuyarak rt-211 almıştım,
    çünkü rt-210'dan hiç şikayet duymadım, bu bi üst modeli olduğuna göre daha da iyi olur diye bunu aldım,
    ama keşke rt-210 alsaymışım diyorum.
    şimdi ben servise söylesem bunu rt-210 ile değiştirirler mi? aradaki farkı öderler mi? öyle bi şansım var mı sizce?

özetle;
    1- rt-211 kullanıp memnun olan var mı?
    2- sizce rt-210 ile değişim isteyim mi?

saygılar.
    İyi akşamlar.

Ben birkaç yerde RT-210 (çoğunluğu da V1 versiyonu) modemi 24/7 kullandım ve genelde hiçbir kopma sorunuyla karşılaşmadım; özellikle de sizin anlattığınız türden sorunlar yaşamadım. Bu RT-210'lardan bir tanesi
    4 ENet portundan 2'si bozuk olan bir ciahzdır. Sağlam 2 ENet portundan 2 PC'ye bağlıyken, kablosuz olarak da birkaç tane dizüstü'ye canavar gibi internet erişimi sağlıyordu.

RT-211, RT-210'un aslında bir "üst modeli" değil, RT-210'unun yerine geçen modeldir. Şu an AirTies size birebir değişim yapacaksa dahi büyük olasılıkla RT-211'in bir yenisini yollayacaktır; zira RT-210 sağda solda dükkan raflarında kalanlar haricinde "tarih olmuştur".

Sizin probleminize gelince:

Özelllikle bu tür kopmaların 3 nedeni vardır:
    1) Telekom'un problemli hattı. Bu faktörün var olup olmadığını (veya ne ölçüde var olduğunu) anlamak için modemin konsoluna (WEB arayüzüne) 192.168.2.1 ile giriniz ve ADSL hattınızın SNR (İşaret Gürültü Oranı) ve LA/Line Attenuation (Hat Zayıflatması) depğerlerini değişik zamanlarda kontrol ve not ediniz. İndirimde ve yüklemede (download & upload) 1. değer kesinlikle 14 dB üzerinde (ne kadar yüksekse o kadar daha iyi) ve 2. değer de 30 db'in altında (sıfır dB'e ne kadar yakınsa o kadar daha iyi...) bulunmalıdır.

Bu durumda TTNet nezdinde savaşmaya başlayacaksınız. Onlar eğer portlarında çok bariz bir problem yoksa, santralleri ve sizin eviniz aranızdaki hat değerinin "yeterince normal" ancak evin girişindeki kutu ile modeminiz (yani size ait iç tesisatta) sorun olabileceğini iddia edecekler. Allah kolaylık versin diyorum, sorun bu şekilde teşhis edilirse (keşke sorunlarınız aşağıdaki 2. veya 3. şıklardan birisinden kaynaklansaydı demek lazım...)

2) Bulunduğunuz ortamda 220 Vac olması lazım gelen şehir şebeke gerilimi acaba 150 Vac mertebelerine iniyor mu veya 240-260 Vac mertebelerine çıkıyor mu? AirTies modemlerle (RT-210 v2'lerle başlayarak) artık maalesef SMPS'li güç adaptörü verilmiyor; verilmekte olan Lineer adaptörlerin şebeke geriliminin dalgalanması sonucu modeme yeterli gerilim sağlayamaması durumunu karşılamak için modemin devresinde bazı modifikasyonlar yapılmış ancak bu modifikasyonların dahi, şebekenin özellikle 150-160 Vac'a düşümlerde bir anlık yetersiz kalması, modemdeki bu tür kopmalara neden olabiliyor. Eğer şehir şebeke geriliminiz böyle problemliyse ya piyasadan bulabileceğiniz, tercihan Yıldırım veya Sunyo markalı ancak kesinlikle SMPS devresine sahip bir adaptör kullanın veya AirTies'ın yanında gelen Lineer Adaptörü Gerilim Regülatör (Voltage Regulator) fonksiyonu da olan bir Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) çıkışından besleyin. Ancak piyasadan $ 40+KDV mertebelerine alabileceğiniz ve 600 VA kapasiteli (bu tür bir KGK sadece bir ADSL modemi rahatlıkla besler...) bir KGK'nın Şehir Şebekesinin böyle 150-160 Vac'lara düşmesi karşısında yine "çuvallayacağını" bilin; "çuvallamayacak" olanlar da $ 350-400+KDV fiyatındalar.

Kişisel tercihim (ve uygulamam) hem SMPS'li güç adaptörü, hem de KGK kullanılmasıdır...

3) Modem'in kendisinde (devresinde) bir başka problem vardır ancak bu en düşük olasılıktır.

• Arkadaşlar ben bu Türk Telekom'un çözüm ortaklarından birinde çalışıyorum (çalışmaz olaydım ). Sabah 8 akşam 22 çalışyom ve ölüyom. Neyse konuya dönelim.

Sorunların %90nı ne Telekomdan ne de modemden kaynaklanıyor. Elektriklerimizin mükemmel voltaj oynamalarından kaynaklanıyor.
    AirTies marka olarak üst sınıf olmasa bile ortanın üstünde. Zaten son çıkan versiyonlarda US Robotics ve AirTies aslında aynı. Aynı kart ve chipseti kullanıyolar.
    Marka olarak benim tavsiyem kesinlikle THOMSON SPEEDTOUCH. Yaklaşık 1,5 senedir kullanıyorum en ufak bir sorununu görmedim.
    İlk aldığım gün taktım ve bugüne kadar hiç kapanmadı.
  • Bende Telekomun Çözüm ortağı olarak çalışıyorum. Bi kere böyle bi sorun ile karşılaştım. fakat modemin markası Lİnksys idi. Sürekli Kopma sorunları yaşınıyordu. Modemi elime alıp incelediğim de Modemin aşırı ısındığını gözlemledim. Modemi elektrikten söküp biras soğumasını bekledikten sonra başka bi yerde prize takarak modemi RESET ledim.. Eski yeriden alıp Farklı bi yerde kurulumunu yaptım.. Aşırı ısınma olmadı ve Kesilmelerin hiç biri gerçekleşmedi.

mafaky da dediği gibi Elektrik şebekesinden kaynaklanan sorunlar ağırlıkta olmak üzere, modemin kalitesi de bu tür faktörleri etkilio...
  • belki modemden kaynaklanan bir problem vardır. ben rt210 kullanıyorum. alalı neredeyse bir yıl oldu ama bir yamugunu görmedim. ama telekomun yaptıgı g*v*tlıklar hariç.
  • Airties-210 RT yi diğer modemlerden ayıran en önemli özelliği;
    "adaptörünün regüleli olması"
    sanırım bu öz<ellik başka bi modemde henüz yok...
  • bende 6 aydır 210 kullanıyorum daha tık yok,MAŞŞALAH
  • quote:

Orjinalden alıntı: beyaztebeşir

Airties-210 RT yi diğer modemlerden ayıran en önemli özelliği;
    "adaptörünün regüleli olması"
    sanırım bu öz<ellik başka bi modemde henüz yok...

AirTies RT-210'ların ilk üretimlerinde (ve kreza RT-110 ila RT-101'lerde) Türk malı Sunyo marka ve SMPS (=Switch Mode Power Supply) devreli, yani tam regüleli güç adaptörleri geliyordu. Sonra, bu yerli ürün pahalı olduğundan, modemlerin yanında uzunca bir süre bu sefer Çin üretimli ve
    100-240 Vac şebeke girişiyle çalışabilen (Leader Electronics)'in SMPS adaptörleri gelmeye başladı. Ancak RT-210 v2, RT-205, RT-211, RT-111, AR-140 ve WAR-140 modellerinde SMPS adaptör gelmiyor; nedeni haliyle bir miktar daha maliyetten tasarruf. Ancak buna karşılık modemlerin iç devrelerinde birtakım tasarım değişiklikleri yapılarak, 150-160 Vac'a kadar düşen veya 250-260 Vac'a kadar çıkabilen elektrik şebekelerinde bu modemlerin yine kopma yaşamadan stabl (kararlı) çalışmaları garanti altına alınmış. WAV-140'lar halen SMPS'li regülatörlerle gelmekte...
    Giriş seviyesi modeli olan RT-102'lerde SMPS'li adaptör aramak zaten "saflık" olurdu...

Bildiğim kadarıyla (en azından belli bir dönemde) Zyxel Prestige 661HW ve 662HW kablosuz modemleri de SMPS'li adaptörlerle geliyordu.

Yurt dışında (ADSL kullanacak kadar "ilerlemiş ekonomi ve altyapılara sahip" hemen tüm pazarlarda şehir şebekesinin +/-10% toleransları dışında dalgalanmadığı bir gerçek. Dolayısıyla regüleli olmayan "lineer adaptörler" oralarda mükemmelen iş görüyor; kaldı ki modemlerin iç devresinde zaten ikinci bir gerilim regülatörü entegresi mevcuttur. Onun için regüleli adaptör kullanımı maalesef hemen sadece Türkiye'ye özgü bir uygulama!...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.