Şimdi Ara

Konsol Piyasasında son durum: Sony sıkıntıda, Nintendo başarıdan memnun

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
4.322
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Playstation 3 ve Wii'nin de satışa çıkmasından sonra tekrardan kızışan konsol piyayasında Sony üretim sıkıntılarını bir türlü atlatamadı. Yapılan analizlere göre Sony Kuzey Amerikaya, Playstation 3'ün çıkış tarihi olan 17 Kasım tarihinde sadece 125 -175 bin arası konsol gönderebilmiş. Bu rakamlar göz önünde bulundurularak yapılan tahminlere göre Sony'nin yıl sonu hedefi olan 2 milyon konsol sayısına ulaşması zor görünüyor.

Sony, daha önce yaptığı açıklamalarda, Playstation 3'ün çıkış tarihinde 400 bin adet konsolun Kuzey Amerika kıtasına,100 bin adedin de Japonyada satışa sunulacağını söylemiş olsada, Japonyaya 85 bin ve Kuzey Amerikaya da sadece 125 ile 175 bin arası konsol gönderebilmiş. Eğer bu rakamlar doğru ise Sony, piyasaya süreceğini iddia ettiği konsol sayısının yarısına zor ulaşmış oluyor.. Üstelik Christmas gibi çok önemli bir alışveriş dönemine 1 ay gibi bir süre kalmışken Sony'nin piyasaya ikinci parti olarak ne kadar konsol çıkaracağı belli değil.

Bir diğer konsol üreticisi Nintendonun ise keyfi yerinde. Bilindik bir üretim sıkıntısı yaşamayan Nintendo, Wii'nin piyasaya çıktığı ilk 8 gün içerisinde 600 bin adet satmasıyla büyük bir başarı yakaladı. Bu demek oluyor ki her 1.33sn de bir Wii satılımış. Sony Blue Ray ve Cell işlemci yapmakla uğraşırken Nintendo adeta leblebi gibi konsol satıyor. Microsoft Xbox 360 zaten alıp başını gitmiş durumda ve bu yılın sonunda 10 milyonuncu konsolu satmayı hedeflemekte. Aynı şekilde Nintendo da yıl sonuna kadar Amerikada 2 milyon konsol satmayı planlıyor. Bir tarafta farklı oynama tarzı ile gerçek hayatı oyunlarla birleştirerek beklenenden çok daha fazla ilgi toplayan Wii, diğer tarafta arkasında Microsoft gibi bir dünya devi olan ve piyasada 1 yıla yakın bir süredir bulunan Xbox 360, zaten üretim sıkıntıları ile başı dertte olan Sony'nin her geçen gün daha çok müşteri kaybetmesine sebep oluyorlar. Sony'nin bundan sonra ise ne yapacağı merakla bekleniyor ...

Haberin linklerine buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

• uzun vadede bence PS3 yine liderlik koltuğuna oturacaktır.Blue ray büyük bi avantaj.cell işlemci karmaşık bi yapıya sahip.bu işlemci için oyun yazmak gerçekten de zor fakat uzun vadede blue ray medyanın neredeyse tamamının kullanılmasıyla ortaya çıkabilecek oyunları bi hayal edin!cell işlemcinin gücü anlaşılmış değil henüz.daha doğrusu işlemcinin gücü, ve blue ray medyalar maksimum kullanılamıyor.1-2 seneye kalmaz sony alır başını gider.o zamana kadar diğerleri de yeni konsollar çıkarır diyeceksiniz ama PS3 o zaman daha yaygın olacak bunu da aklınızdan çıkarmayın derim...

50 GB lık bi oyunu hayal edebiliyo musunuz?
    ara videolarını grafik kalitesini aklınız alıyo mu?
    sony playstation 1 ile çığır açtı
    playstation2 ile kral oldu
    ama efsane ölmedi!şekil değiştirdi...

türkiyeye gelsin bi an bile düşünmeden 60 GB lık versiyonundan inşallah bir tane alacağım.paramı şimdiden biriktirdim bile.hatta yanında bir HD televizyonun yarı fiyatı kadar ekstra birikmişim var öörenci olarak :)

nintendo istediği kadar satsın.isterse milyon...farklı oynanabilirliği olsun.
    Xbox 360 nice 10 milyonuncu satışını yapsın.en çok biz sattık desinler
    ama en çok satmak en iyiyi yapmış olmak anlamına gelmez.pazarlama işi ii işlemiştir.ürün de kaliteliyse almış başını gitmiştir.
    ancak bu arenada kral sony dir benim görüşüme göre...
    FORZA PS3

• Forza xbox360 olucaktı
  • quote:

Orjinalden alıntı: Timeguard

Forza xbox360 olucaktı

Hayır yanlışın var...FORZA PS3...!
  • EXTREMEENVY arkadasima sonuna kadar katiliorum. Bana kalirrsa xbox360 ve wii kisa vadede ve ömrü uzun olmayan konsollar bunlar ama ps3 öle diil 4 5 yil belki daha fazla ps2 örnek alalim uzun süreli olan tek konsol ps3 dür.Sony ps 3 icin cok ugrasti gerek cell gerek blueray gerek IBM TOSHIBA NVIDIA bunlar afedersin boru diil herkes elini tasin altina koymus sonuna kadar ps3 forever ps3
    FORZAAA PS§
  • arkadaşlar bende tahminimi söyliyeyim.. sony isterse 1 sene daha PS3 ü sıkıntılı çıkartsın, yinede her türlü xboxun (wii yi zaten rakip olarak görmüyorum o sadece kısa vadeli bir heves makinesidir) önüne geçecek ve yine vazgeçilmez olacaktır... herşeyden önce PS3 sadece winning eleven çıkartsa başka oyun sunmasa kimseye yine satış 1.si olur :) ben sony nin sadece Kar dan zarar ettiği düşüncesindeyim.. Sanıyormusunuz Wii alan adam çıkınca gidip PS3 almıcak??? xbox u olan gidip almıcak??? onlarda alacak :))) FORZA PS3 forza Sony

• ah ah şu hit oyunlarından biri çıksada artık millet bi sussa adamlar bi gear of war çıktı diye havalarından yanına yaklaşılmıyor sizi ben 6 ay sonrada görecem
  • EN BÜYÜK XBOX 360
  • KillZone Çıkınca hepsinini havası sönecek :D Pehh XBox muş :D
  • quote:

Orjinalden alıntı: power512

ah ah şu hit oyunlarından biri çıksada artık millet bi sussa adamlar bi gear of war çıktı diye havalarından yanına yaklaşılmıyor sizi ben 6 ay sonrada görecem

• Wii ve X360 hikaye PS3 şahane.
  • ya birakin onu bunu iiki konsolda ( x360-ps3 )harika ikiside oyun severler icin dileyen istedigini alir oynar her iki konsoldada hemen hemen ayni oyunlar geliyo birkac demir bas oyun haric parasi olan ikisinide alir oynar dileyen begendigi herhan gi birini ne yiyorsunuz birbirinizi
  • daha avrupada çıkmadan ne çabuk sıkıntıya girdi sony...2 yıl sonra ps3 ezeci üstünlüğü ile en başı çekecektir..
  • Birileri gelmiş nintendo'nun oyun konsolu wii ve microsoft'un oyun konsolu x-box'u o kadar övüyo ki saçma saçma konuşuyosunuz varya bu ikisi sonuç satış olduğunda kısa vadede sony'den daha çok satabilir ama malum daha düne kadar nintendo kara kara düşünüyordu nasıl olsada ne yapsamda kara geçsem diye bunu ne çabuk unuttunuz bu olayın birinci yüzü . birde olayın ikinci yüzü var oda bu iki şirketin[nintendo ve microsoft] şimdiye kadar sony ile konsol yarışında hep geride kaldığı. en son olaya birde genel bir çerçeveden bakıldığında oyun konsolu yapmak o kadarda kolay değil hele hele durum yeni bir teknoloji olunca[blue-ray] bu söz konusu teknololoji yeni bir konsol yaratma ve toshiba,ıbm,nvadia gibi firmalarla çalışma fikri ile gerçekten sony en akıllı strateji ile daima bir adım önde olacağı kesin. Tamam sony gibi bir devin üretim sıkıntısı yaşaması gayet normal neden normal çünkü; sony nintendo gibi sadace konsol üretmek ve oyun tasarlamak gibi bir başka işi olmayan firma değilki adamların kafasında kimbilir kaç tane proje var.Bence nintendonun bu karı onu fazla idare etmeyecek. En fazla 1 sene sonra sony yine eskisi gibi hakimiyeti eline alacaktır pazar payıda buna paralel olarak dünyadaki oyun pastasından sony %50-53,microsoft'un x-box'ı %30-38 civarı gibi bir pay alacaktır. nintendo eskiden olduğu gibi maddi krize girer 3'ün 1'ini alır

• yasasin kopya oyunlar yasasin beles gerisi hikaye kim kopya ya evet derse onu alirim
  • aynen öyle dostum hangisinin kopyası elimin uzanabileceği mesafedeyse o konsolu alırım.. sonuçta ben de bir ps 2 ciyim ...ama bu xbox360'ın kötü bi konsol olduğu anlamına gelmez...
    quote:

Orjinalden alıntı: kanuni9

yasasin kopya oyunlar yasasin beles gerisi hikaye kim kopya ya evet derse onu alirim
  • burası çoluk çocuktan geçilmiyor ne hale gelmiş yahu...
  • Zaten kimse Sony nin bu işten zarar edeceğini söyleyemez ama SOny bu gecikmesi sayesinde Microsoft-nintendo ya ve Wii ye KAR ettirdi . hemde düşündüklerinden çok daha fazla. olayın özü bu. yoksa PS3 yine satışlarda 1 numara olur yani.
  • görende sonyden ekmek yiyosunuz sanır
    tüketim toplumu olduk çıktık peh
  • Bırakın kardeşim sony monyi işte malı götürenler ortada xbox ve wii
    ayrıca wii çok şaşırdım 1 milyonu geçti satışlar çok kısa sürede ama süper konsol tabii
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.