Şimdi Ara

Hangi Linux Dağıtımını Kurmalı (acemi içerir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu ana kadar hep windows kullandım. Dizüstü bilgisayarıma Windows 8 vardı, otomatik güncelleme ile 8.1 indirdi. Ancak ondan sonra açılırken hep siyah ekran geliyor.

Kendime ait başka iş dizüstü bilgisayarım var, evdekini hanım/çocuk basitçe internete girmek için kullanıyordu.

Açıkçası, gidip korsan window kurmak, vs istemiyorum. Temelde internete girmek için, kullanımı basit hangi linux dağıtımını tavsiye edersiniz..?

Teşekkürler

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Böyle bir konu açmaya gelmiştim bende :) Buradan takip edeyim.

• Ben de bu konuyu hala araştırma aşamasındayım dostum.

Bu yaşıma kadar windows'tan başka işletim sistemi kullanmadım ve Linux'u sadece Bilim Teknik dergisi eklerinde gördüğüm için konuya o derece de uzaktım.

Birkaç araştırma yaptım. Bu Linux denilen işletim sistemini bilgisayarına kurmadan da kullanabiliyormuşsun.

Ben de şöyle bir karar aldım.

Web'den araştırıyorum. En çok konuşulan Linux dağıtımlarından indirip USB boot yönetemi ile usb'me kurup bilgisayarımı 1 hafta boyunca onlarla kullanıyorum. Temel mantıkları aynı olduğundan zaten her seferinde yabancılık da çekmiyorsun.

Ben ilk Linux Mint Cinnamon 16 ve Ubuntu ile başladım.

İlerleyen günlerde beğendiğim sistemi Windows'un yanına da kurabilirim.

Şu kadarını söyleyeyim. Windows ile kıyaslayınca Linux sistemleri özellikle internet ve menülerde çok çok daha hızlı geldi bana.

kolay gelsin.

• Mint e bakın bi hocam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • aktassa A kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler , Linux Mint 17.2 mate iniyor . usbye kuracağım

• Mint Cinnamon mu indirmeli? Bir de KDE ve Xfce masaüstü olan versiyonları varmış anladığım kadarıyla...

• quote:

Orijinalden alıntı: cfiliz

Mint Cinnamon mu indirmeli? Bir de KDE ve Xfce masaüstü olan versiyonları varmış anladığım kadarıyla...

Cinnamon Linux Mint'in kendi geliştirdiği masaüstüdür. Bence önce bunaşans verin.

http://www.linuxmint.com/edition.php?id=190
  • Virtualbox kurup deneyebilirsin Ubuntuyu tavsiye ederim.
  • elementary os
    https://elementary.io/

ayrıcahttp://distrowatch.com/ adresinden bütün linux dağıtımlarını popülerlik sırasına göre takip edebilirsin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi spyae -- 1 Temmuz 2015; 0:39:29 >
  • XP yüklü olan iki eski pc'ye "Zorin 9 edu lite" sürümü yükledim. Sorunsuz çalışmaktalar. 5 yıl da güncelleme desteği var.
    Ayrıca içinde oyunlar ve eğitici programlar da barındırıyor.
    Denemenizi öneririn.
    www.zorin-os.com
  • Linux Mint tabii ki. Ubuntu tabanlıdır ancak bazı yazılımlar halihazırda yüklü gelir. Yapadığın şey için de sorabileceğin büyük forumlar var, link vermeyeceğim. "Linux Mint Forum" ve "Ubuntu Forum" diye aratırsan bulabilirsin. İkisi de sorularına cevap verir.
  • Linux Mint Cinnamon. Her şeyi hazır,şık,özelleştirilebilir...

En önemlisidir Ubuntu gibi bug yuvası değil.

• Elementary OS'a bakmanızı tavsiye ederim çok akıcı, stabil, arayüzü güzel tasarlanmış hoş. Mac i andırıyor biraz. Ubuntu dağıtımı(yazılım sıkıntısı çekmezseniz). Denemenizi Şiddetle öneririm ;)

• Gerçekten çok iyi bir sistem olsun diyorsan. İmzamdaki sistemi dene.. Bir kurarsan asla değiştirmek istemezsin.
  • ubuntu kurun

• Benim tavsiyem ubuntu mate olacaktır.

https://ubuntu-mate.org/

http://cdimages.ubuntu.com/ubuntu-mate/daily-live/current/

Kesinlikle bir deneyin derim.
  • Benim tavsiyem yukarda verilen tüm önerileri ve aşagı yukarı tüm gnı linux dağıtımlarını denemiş biri olarak. Manjaro olacak. Xfce olan sürümünü kullanın. Siz sadece kurulum yapcaksınız içinde tüm sürücüler kurulu gelecek herşey süper hızlı çalışacak. En ufak ayar yapmanıza gerek yok. Kendi ayar yöneticisi var. Oradan işletim sistemi çekirdeği yani kerneli tek tıkla en son sürüm seçseniz yeter. Nvidia kullanıyorsanız Optimusu bile kendi ayarlıyor. Çok süper birşey. Boşta Sadece 300 MB RAM ve %1'in altında işlemci kullanıyor. Size çok garip birşey söyleyeyim Manjoro kurun ve unutun. Asla yeni sürümü çıkınca kurmanıza yerek yok. Çünkü siz daima yeni sürümü ve hazırlanan sürümü kullanıyorsunuz. Dolayısıyla format derdi asla yok, Windows gibi XP 7 8, Ubuntu gibi 14.04 14.10 gibi asla çıkmıyor bunda. Kurun ve unutun daima güncel kalsın. Ayrıca ilerde olabilecek tüm soru ve sorunlarınızda sizinle beraber olacak Manjaro Türkiye Topluluğu var(manjaro-tr.org). İndirmek isterseniz Manjaro-Tr deki indirme sayfasından Xfce'e basın ardından 64 bit sürüm için x86_64 olan sürümü indirin cdye veya flash diske yazdırın ve kurun(inanın çok basit). İsterseniz farklı görünümler görsellik için Gnome Kde Xfce Cinamon masaüstü yöneticilerinden istediğinizi seçebilirsiniz. Ayrıca Xfce kurulum bittikten sonra da istediğinizi kurabiliyorsunuz. Üstelik kullanım olarak da Windows'a benziyor. Altta Başlat çubuğu ve açılan pencerelerin oldugu cubuk var. Sadece kurulum sonrası bile ihtiyacınız olabilecek herşey(Windowsta kullandığınız Word Excel Powerpoint Adobe Reader Email Video oynatıcısı Firefox gibi şeylerin yüklü içinde. Ve en profesyonelce.

Manjaro. En iyi linux deneyimi için uzman ve de kullanıcı dostu bir dağıtım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zxcasd1006 -- 7 Temmuz 2015; 17:52:17 >

• bende PİSİLİNUX 1.2 öneririm , bu son sürüm 10 temmuz 2015 çıkışlı yesyeni ;)

eski pisilinux bende hiç çökmedi o yüzden öneriyorum yeni sürümde COMPİZ de mevcut :)

diğer elemantary os zorin os ubuntu ıvır zıvır hepsi tırt geldi bana fakat MİNT için olumluyum şöyleki compizi

kurabildim ve kararlı bir sürümdü 17-2 mate....ama en nihayetinde PİSİLİNUX çökmedi mint bile çöktü 2 kere hesap et ;)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.