Şimdi Ara

Otomobiller için geliştirilen acil durum fren sistemi, durma mesafesini %40 oranında düşürüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
463
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Otomobiller için geliştirilen acil durum fren sistemi, durma mesafesini %40 oranında düşürüyor 

Özellikle aktif şehir trafiği içerisinde yüksek sürate de bağlı olarak "duramama" nedeniyle birçok otomobil kazası meydana geliyor. Her ne kadar günümüz otomobil modelleri gelişmiş ABS fren sistemlerine sahip olsalar da, bazı durumlarda (Örneğin bir çocuğun aniden yola fırlaması gibi) bu sistemler de yeterli gelmiyor. Bu noktada İsveç merkezli Autoliv firmasının hazırladığı acil durum fren sistemi ise ilginç bir seçenek oluşturuyor.

Yukarıda yer alan görselden rahatlıkla görülebildiği üzere otomobillerin altına takılan acil durum fren sistemi, 70 km altında yapılan frenajlarda (Tam olarak bilgi verilmese de özel bir tuş ya da fren pedalına basma gücüne bağlı çalışıyor olabilir) vakum temelinde devreye giriyor ve yere yapılan 15,000 newton güç ile otomobilin %40 oranında daha kısa mesafede durmasına imkan tanıyor.

Üzerinde çalışmaların devam ettiği görülen sistemin çalışma sürecini aşağıda yer alan tanıtım videosuyla rahatlıkla görebilirsiniz.

• bu zamazingo sonrasında nasıl toplanıyor acaba? sanmıyorum ama bakarsınız gelecekte standart donanım olarak görürüz araçlarda
  • bence güzel bir gelişme. güvenlik adına yapılan her gelişme çok güzel.
    düşünün, bir çocuğa çarpmak yerine tekrar serviste toplanacak ve masraf çıkaracak ta olsa çarpmamak büyük güzellik.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceycey11

bu zamazingo sonrasında nasıl toplanıyor acaba? sanmıyorum ama bakarsınız gelecekte standart donanım olarak görürüz araçlarda

bence kaza yapmış arabayı toplamaktan daha kolay toplanıyordur.
  • O sistemin tekrar toplanabilmesi için servise falan gerek yoktur, indiği gibi kalkıyordur kendisi ama , vakum etkisiyle çalıştığı için dümdüz bir yüzeye temas etmesi gerekir diye düşünüyorum. Onun için de düzgün bir asfalta ihtiyaç var! Teknoloji olarak güzel ama her zaman aynı kullanışlılığı sağlar mı ? Bilemedim.

• Ulan kaç yıl önce düşündüğüm fikri daha yeni üretiyolar..
    Bende burda ne zaman donanımhaber'de yeni bir haber görsem; Şerefsizim benim aklıma gelmişti diyorum.

• Araç içindekilerin güvenliğine etki eden her adım iyidir,dilerim %90 ları görürler..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • fake olduğu belli, o alet açıldığı anda tekerleklere binen ağırlık azalacak ve dolayısı ile tekerleklerdeki sürtünme miktarı azalacak. tekerlekteki firen etkisi azaldığı için firen mesafesi aynı kalacak.

Düzeltme : eğer vakumdan kasıt yere vakum yapıyorsa o zaman doğru olma ihtimali var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CleanCoders -- 24 Haziran 2015; 17:44:50 >
  • Hemen türkiyede olsa yorumu eksikmiş yapalım. Türkiyede olsa çukura denk gelir o sistem çalışmaz.

• Türkiye de fren kullanan yokki, herkes bir sollama peşinde.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sen dursanda arkandan gelen araç duramayacaktır.

• vakum sistemiyle çalışıyor, sistemin çalışması için düz , asfalt ya da beton gibi yerlerde işe yarayabilir diğer türlüsü işe yaramaz ya da verimli çalışmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmtıl -- 24 Haziran 2015; 18:34:25 >
  • Türk bir firma şu fikir şu videoyla gelse yine yorumlar bu şekilde olacakmıydı ben en çok onu merak ediyorum.

Hatta hemen bir örnek vereyim. "Yok taş devrinde ki gibi ayaklarımızla fren yapalım daha iyi" denirdi gibime geliyor. Veya benim için kötü...

• quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Ulan kaç yıl önce düşündüğüm fikri daha yeni üretiyolar..
    Bende burda ne zaman donanımhaber'de yeni bir haber görsem; Şerefsizim benim aklıma gelmişti diyorum.

Otomobiller için geliştirilen acil durum fren sistemi, durma mesafesini %40 oranında düşürüyor
  • Bu ne sacma sistem firma dedigi sanayide herifin biridir kesin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu teknojide böyle saçma şeylere ne gerek var, araçlar zaten bizden çok hem önü hemde yanları tarıyor acil bir durumda bizden önce frenlemeye başlıyor. üstelik tekerlek haricinde sürtünme ve yavaşlama araın kontrolden çıkmasına sebep olacaktır bütük olasılıkla

• Bu sistemin çalışması için yolun düz olması lazım sürtünme veya vakum için neyle çalışıyorsa bizde zaten her yer çukur çukura gelince boşa düşücek sürtünme 0 olucak vakumla çalışıyorsa çukura gelince yapışamayacak çukur aletten ufak olduğu için ölü nokta oluşacak.Kullanışsız bir sistem olmuş bence.Fren mesafesini kısaltmak sürücüye daha fazla güven verir yeri gelir kul yapımı hiç bir şey fayda etmez o zaman bir çocuğun ölümüne sebeb olursanız vicdan azabı ile yaşarsınız şehir için 25-30 ilerisi tehlike.
  • Oha vakum

• Araçların artık bir çoğunda elektronik olarak fabrikasyon çıkış geliyor biliyorsunuz. İlerleyen dönemlerde belki Esp gibi standart olabilir bu sistem. Sonradan takılan bunun gibi sistemlerden optimum verimi almanız çok zor bence.

• 1970'te üretilen chaparral 2j'nin çalışma mantığı buydu.alttaki havayı vakumlayıp arkaya tahliye etmek.böylece donwforce'u inanılmaz artırıyordu.ancak o yıllarda yarış güvenlik ihlalleri nedeniyle iptal edilmişti.merak ettim yalnız bu sistem ıslak,karlı veya tozlu asfaltta nasıl davranır.bir de yere aniden bir cismin çarpması kabinde paniğe sebep olur.bence pratikte işe yaramaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aycibin -- 25 Haziran 2015; 9:29:48 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.