Şimdi Ara

H-Shifter Yapımı -2- Daha ucuz, Daha kolay ! [SATILDI]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
1
Favori
5.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Malum 2. el sitesinden 140TL ye satılmıştır.

Merhaba arkadaşlar bildiğiniz üzere ben daha önceden bir h-shifter yapmıştım. Bunun çok zahmetli ve analog oyun koluyla daha zor yapıldığını fark ettim. Ve birkaç değişikliğe karar verdim. Arkadaşımın ısrarı ile 2. bir h-shifter yapımına başladım. Ve artık konuya geçelim.

Bu daha önceden yaptığım H-SHİFTER 1 (Gelişmiş) TIKLA
    Bu "elektrofizikci" hocamızın oyun kolu sökümü konusu TIKLA

Analog oyun kolu aşağıdaki resimdeki. Bununla yapmak için üstteki linkten eski konuya girin orayı okuyun.
     H-Shifter Yapımı -2-  Daha ucuz, Daha kolay ! [SATILDI]

Ama yeni alacaksanız aşağıdaki gibi alıp ucuz ve sade bir karta sahip olursunuz. (üstteki kolda pedallar için yerleri var farkı bu)

Vites yuvaları ölçüleri

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Önceki konuda yay kullanmıştık. Şimdi gider borusu ile yapacağız. Boruyu 4 tarafından çizip yaprak gibi açıp yere vidalıyoruz.

Ardından Vites borusu ince olduğundan, gider borusunun içinde hareket etmemesi için resimde arka kısımda köpük parçaları var köpüğü ovalayıp küçük yuvarlak parçalara ayırıp gider borusunun içine tepiyoruz ve ucunu da 4 e böldüğümüz boruyu cırt kelepçe ile sıkıyoruz.

Vites yuvalarını dekupaj yardımı ile ya da farklı yöntemlerle açıyoruz.

Ardından yaptığımız klipsleri sabitlemek için ince bir çıtayı vites yuvalarının önüne monte ediyoruz. Ve klipsleri kablolarıyla birlikte vidalıyoruz. (Önceki konuya bakabilirsiniz)

Son olarak boyama işlemi

Sırada lehimleme işlemi var. Her tuşun yanında küçük bir yuvarlak bırakılmış işte bize oralar lazım.
    Kartın üst kısmından kablo almayın çoğu oyun kolunda orası tuş değil sadece yöne duyarlı. O,X olan tuş kısmından alıyoruz ve kolun ön kısmındaki L1 L2 R1 R2 tuşlarından alıyoruz. GND olarak 2 yer belirttim herhangi birini seçip vites borusuna bağlıyoruz.

Lehimin kolay ve sağlamca yapışması için tornavida ile kazıyarak ya da zımpara ile hafifçe sürterek çizikler oluşturuyoruz. Lehim düz yüzeye değilde çizikli, dalgalı yüzeye daha kolay yapışacağı için bu yöntemi uyguluyoruz.

Ardından birer parça lehim bırakıyoruz. Bu işlemi kabloların ucuna da yapıyoruz. Son olarak ise ucu lehimli kabloyu ilgili bölgenin üstüne koyup havya ile basıp çekiyoruz ve birbirlerine kavuşup sıkıca tutunuyorlar. Son fotoğrafta zaten yerleri hazır. Ve artık elektronik kısım bitti gibi.

Sırada estetik açısından bir led koymada. Kalın sıcak silikonumuzdan 2-3cm uzunluğunda kesip bir tarafını ısıtıp içine 2 led gömüyoruz ledler 3v ile çalıştığından 5v ledi patlatır bu yüzden 2 adet seri bağlı led koyuyoruz(Ben smd led kullandım). Ve yüzeye açtığımız deliğe silikonu sokuyoruz. Bu ledi usb kablosunun kırmızı(+) ve siyah(-) kablosunun bağlandığı yere lehimliyoruz. Benim kartta zaten led yeri ayrılmış ama led koyulmamış oraya lehimledim. Son olarak vites borumuza GND kablosunu bağlıyoruz.

Ve yavaş yavaş dağınıklığı toparlayıp kutuyu kapatıyoruz. Kabloları bant ile toparlayıp kartı da sıcak silikon ile kutunun bir yüzeyine monte ettim. Altına kaymaz ayaklarımızı yapıştırmayı da unutmuyoruz.

Kutu kapatıldı ve kardeşiyle beraber poz verdi. Aklınıza takılan şunu yapamadım dediğiniz herhangi bir yer, yapmasanız bile merak ettiğiniz yerleri çekinmeden sorabilirsiniz. PM haricinde konuya yorum yaparak sormayı tercih ediniz. Sonra Pm devam ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi linyit43 -- 23 Nisan 2016; 15:52:52 >

• Gider borusu süper düşünce valla kutunun altına tapıştırılan kaydırmaz ayağı nerden temin ğettin 3 milyoncu 2 nalbur gezdim bulamadım adı nedir onun geriye bi vitesi küçültmek kaldı herhal g27 vitesi boyutuna indirsek süper olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zeroplayer06 kullanıcısına yanıt
    Vites yuvalarının olduğu kısmı daha da aşağı indirsek yanı kutunun boyunu alcaltsak sonra yuvaların ebatlarini dusursek aşağıda olduğu için yine aynı olacak ama boyutu kuculecektir.

• Sanal gerçeklik projem bitince küçük boyutlu bitane yapmayı planlıyorum ayakların adı ne olarak geçiyor ve nerden alabilirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeroplayer06 -- 17 Haziran 2015; 0:34:12 >
  • zeroplayer06 kullanıcısına yanıt
    Sanal gerçeklik projenizden bahseder misiniz ?

Fiyatı çok uygun 5.99 TL ve 125parca kaydırmaz set http://www.keyfisepet.com/125-parca-mobilya-kaydirmaz

İsmi mobilya kaydırmaz sanırım. Normal kaydırmazlar merdivenler için bant şeklinde oluyor.

• çok teşekkürler tekzenden bakacağım
    sanal gerçeklik gözlüğü yapmaya başlamıştım bir kaç aksilik oldu ama kaldığı yerden devam edeceğim şu konuda paylaşıyorum gelişmelerihttp://forum.donanimhaber.com/m_103203308/f_//tm.htm#106593793

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeroplayer06 -- 17 Haziran 2015; 3:32:34 >
  • Hocam öncelikle elinize sağlık 2 sorum var. İlk olarak bende bulunan kol biraz eski ve üst kısımda sadece 2 tuş var bu durumda ne yapabilirim. İkinci olarak GND yi tam olarak nereye taktığınızı anlayamadım.Anlatmanız mümkün mü ?
  • güzel olmuş kardeş eline saglık daha iyilerine kardeş
  • @nightcore1903 Sağda 4 tuş üstte 2 tuş select ve start toplam 8 tuş . Gayet yeterli.

@tayfun601 tesekkur ederim bu biraz kötü oldu ilk yaptığım yanı son fotoğraftaki daha iyi oldu. Bakmak istersen imzamdaki fotoğrafa tıkla.

• 2. sorumada cevap verebilir misiniz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • L1 R 1 vardiya ona kablo gider o kablonun ana karta bağlandığı yerde gnd yazarı sec ona bagla

• Güzel anlatım vaktim olursa deneyeceğim teşekkürler :)
  • hocam ben dediklerinizi yaparim ama oyun bunu nasil algilayacak ?

siz 7-8-9 falan yazmissiniz. o kadar vites var mi ? 6 ya kadar yapsak yeter mi ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ...DeAtH... . kullanıcısına yanıt
    Ben 6+R yaptım 7-8-9 nereden geldi :D Oyuna göre değişir ETS2 nin Hshifter özelliği var, live for speed, city driving, driving test, gtr2 bir çok oyunda h shifter seçeneği mevcut ama her oyunda çalışmaz zaten oynanacak oyunlar belli gidipta GTA IV ya da GTA V gibi bir oyunda h shifter kullanmazsınız.
  • linyit43 kullanıcısına yanıt
    resimlerde kirmizi okla gostermissiniz hocam :)

• ...DeAtH... . kullanıcısına yanıt
    Diyelim ki ETS2 oynuyorsun 6+1 vitesin var ancak aktarmalı şanzımana geçmen gerek, el freni yapman gerek, start/stop butonu koyabilirsin bu tür işlemler için fazladan tuş var yani.
  • http://forum.donanimhaber.com/m_108039981/tm.htm bana yardımcı olurmusunuz lütfen :)
  • Vites geçicek yerlerin yani vites yuvalarının metal olması önemlimi yoksa plastıkte olablirmi
  • arabacı51 A kullanıcısına yanıt
    İletken olması gerek elektrik gececek ondan.

• Linyit43 pm me cevap verirmisin ? :)

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.