Şimdi Ara

Bios-Smart-Enable

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.375
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • <font face='Arial Black'>Sistemimi Sisofsandra ile ilk defa tarattım ve bu Tips'i verdi.Bunu yani smart'ı enable yapmam şartmı?Yaparsam ne olur,yapmazsam ne olur.Oldukça acemi olduğum için lütfen sade bir şekil de açıklayabilirseniz sevinirim.Saygılar</font id='Arial Black'>.[:I]

• Bir çok hdd de S.M.A.R.T denen hard disk te oluşabilecek hataları önceden tesbit edebilen bir özellik var. Bunu devreye sokup çıkartmaya yarıyor. Chip dergisi açık tutulmasını tavsiye etmişti. Bence o kadar da önemli değil açık ya da kapalı olması.
  • s.m.a.r.t hardısk setorunu 0'a cekmeyı sıcaklıgın olagandan daha fazla artması durumunda hdd'yı korumayı sarsılma durumunda hdd'yı korumayı ve bunun gıbı bırcok ozellıgı yannda bulunduran çip iste....
    bence enable yapmanda hayır var sonucta yenı bır teknolojı bu ve sende varsa neden kullanmayasın?
    bıos'tan enable yapabılırsın ...
    saygılar...
  • ßenimki açık ama hdd 4 tane ß seçtur atmasına karşın bana bi uyarı gelmedi bencede bi yararı yoq yada sistemle ilgili :)
  • yalnız bıldıgım kadarıyla hdd smartı desteklemıosa bıosta genede secenegı olabılıyor .....yanı bu durumda acık kapalı farketmıo....
    senın hdd ne ?
  • hdd ne demek bilmiyorum ki:(
    p4,GA-8TX,INTEL 850 AGPset
    QUANTUM FIREBALLlct20 40
    gibi bilgileri yazıyorumsize,belki bunlardan biridir.
  • hdd=sabitdiskin...
    yani QUANTUM FIREBALLlct20 40 sendeki bu....
  • "s.m.a.r.t" seçeneğini sanıyorum ki yalnızca bios'a girerek enable duruma getirebilirsin. (bilgisayar açılırken siyah ekranda bir şeyler yazar ya.. "press del to setup" "press space bar to setup" "press f8 to setup" gibi... hangisi ise işte o tuşa bas ve bios'a (setup) gir. advanced'da olması lazım. (hiç gigabyte anakart kullanmadığım için tam bilemicem).. çıkarken "save & exit" şeklinde çıkmayı da unutma. bu arada diğer seçeneklere de dokunma, bilmiyorsan.

p4 =pentium 4 (işlemci/cpu)
    ga-8tx =gigabyte marka anakart ve modeli
    INTEL 850 (anakartın çipseti)
    hdd= Hard Disk Drive
  • ya arkadaşlar,biosa girdim.Orada SMART disable olarak duruyor.Ama ben bunu bir türlü ENABLE yapamadım.Hangi tuşa bastımsa cevap alamadım.Öylece duruyor.Bunu ENABLE durumuna nasıl getireceğim.Kafama taktım yahu.
  • yaw walla senın hdd ıcın arastırma yaptım ama pek bılgı edınemedım ....
    belkıde senın hdd smart'ı desteklemıyordur o yuzden enable olmuyodur bıos'tan...
    dıger arkadaslar bılıyorlarsa solerler hdd'en desteklıyomu desteklemıyomu dıe..
    saygılar...
  • 19 GB lik Quantum da Bile Smart desteği bulunmakta " SMART Support Yes "

cam_erol ,

Üzerine gel ve Enter a bas değişmesi gerekiyor.. Sornada Ana menüye gel Save_exit de enter la ve "Y" yaparak çık
  • Bunu denedim ama Entere basınca "disable" yazısı "enable" olması gerekirken,olmuyor.
  • ya beyler o kadar şeyi koruyor tamamda.

hdd 2 tane bad sector var.

artık iş işten geçmiş enabled yapsam düzelirmi ?
  • <blockquote id='quote'><font size='1' face='Verdana, Arial, Helvetica' id='quote'>quote:<hr height='1' noshade id='quote'><i>Originally posted by cam_erol</i>
    <br />Bunu denedim ama Entere basınca "disable" yazısı "enable" olması gerekirken,olmuyor.
    <hr height='1' noshade id='quote'></blockquote id='quote'></font id='quote'>
    o zaman birde + yada - tuşlarını kullanmayı dene:)
    belki değişir..
  • Civil arkadaşım,çok teşekkürler,+,- tuşları işe yaradı.Şu anda SMART enable.Saygılar.
  • :)
    hayırlı olsun
  • 10 Yıllık Hortt
  • quote:

Orijinalden alıntı: In-The-Shadows

10 Yıllık Hortt

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.