Şimdi Ara

Beko 2518CE ön yıkama ışık problemi çözümü ve tamirinin yapılışı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
1
Favori
15.029
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2 hafta önce eve gittiğimde çamaşır makinasının bozulduğunu gördüm. ön yıkama ışığı sürekli yanıyordu. Bir sürü forum sitesi okudum cihazı resetleme işlemi yaptık ama çözüm olmadı. Bende az da olsa elektronik bilgim var cihazı söküp en azından ana kartına bir bakayım dedim. Fakat cihazın nasıl söküleceği anakartın nerede olduğunu dair hiç bir bilgi bulamadım. bende bulduğum vidayı söktüm önden başladım üstüne geçtem. üst taraftan çıktı ana kart.

Anakarta ulaşmak için yapmanız gereken cihazın üst kapağını sökmek sadece. oda cihazın arkasında 2 vida üst kapağı tutuyor onları sökün ve ast kapağı önce arka taraftan kaldırın yukarıya çünkü ön tarafta tırnaklı bir bölüm var oralardan çıkması için çok basittir sökmesi . söktükten sonra ana kartı göreceksiniz.

Devreyi yerinden çıkarın üzerine takılı olan kabloların tamamı soketlidir sadece sökmeden önce bir resmini çekin ve hangi kablo nereden çıktığını karıştırmayın tekrar takarken.

Ana kartımız budur.

Ana kartın arka kısmını çevirdim ve gözle kontrol ettiğimde role bacaklarından birinin lehimi patlattığını gördüm. Sorunu bulmuştum. Aşağıdaki resimlerdeki gibi etrafını kazıyıp lehim ini tazeledim.

Cihazım şu anda tamirden sonra 4 yıkama yaptı bir problem yok.
    Arkadaşlar ilk defa içini açmış olduğum bir cihazı tamir etmiş oldum. Eğer servis çağırsaydım 150 200 tl den daha fazla para ödeyecektim. Büyük bir masraftan kendimi kurtardım. Bu tecrübemi sizlerle paylaşarak bir gün birinin bu şekilde bir problemi olur da bunu okur bir masraftan kurtarır ban ada dua eder belki.

• kusuru bakmayın resimler yan olmuş artık biraz kafanızı sağ omzunuza yaslayıp bakarsınız.
  • Merhabalar

1 haftadır BEKO 2618 BES model çamaşır makinemiz aynı hatayı verip çalışmıyordu (Ön yıkama ışığı sürekli yanıp sönüyordu)

2 saat internette yaptığım aramalar sonunda paylaştığın bu tecrübeyi ve çözüm yöntemini buldum.

Aynen anlattığın gibi anakartta tamda gösterdiğin yerde lehim atmıştı. Anlattığın şekilde yeniden lehimledim. Anakartı çamaşır makinasına takıp çalıştırdım ama düzelmedi.

Sorun başka bir şey olabilir mi diye yine araştırmalar yaptım. Sonra öğrendim ki bu tür arızalarda; çamaşır makinesi arızayı bir kere tespit ettimi bunu hafızaya alıp (arıza hafızadan sıfırlanana kadar) uyarıyı sürekli vermeye devam ediyormuş.

Sonra bu linkte kihttp://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/ar%C3%A7elik-beko-%C3%87ama%C5%9F%C4%B1r-ve-bula%C5%9F%C4%B1k-makinalar%C4%B1-test-program%C4%B1.25386/page-12 çamaşır makinasını nasıl test moduna alıp test edebileceğimi ve arızanın hafızadan nasıl silineceğini öğrendim. Tariflere uyarak biraz kurcaladıktan sonra artık herşey düzelmişti :) Sorun çözüldü.

(Kısaca, önce anakartı yeniden lehimleyip tamir edin, sonra da arızayı sıfırlayın üzerinde ki tuşlardan. Çalışacaktır. :))

(En son ön yıkama butonu (tuşun kendisi) yanıp sönmeye başladı, onu da ikinci ve dördüncü butonlara birlikte basılı tutarak çözdüm)

Bu tecrübeyi paylaştığın için çok teşekkürler.

Yukarıda ki Link çalışmaz ise aşağıya kopyaladım Test ve Arıza Sıfırlama işlemini.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------
    Beko 2618 bes test programı nasıl oluyor acaba?yardımlarınızı bekliyorum..saygılar..
    "Basla/Dur" tusuna basılarak makine " A " programına getirilir..
    "Basla/Dur" tusuna basılmaya devam edilir.(2-3 sn.)
    "Basla/Dur" lambası yanıp sönmeye basladığı programına girilir.
    "Basla/Dur" tusuna her basısta kompenentler sıra ile devreye alınır.

Arıza Durumu
    Makine çalısır iken arıza olması durumunda; arıza uyarısı veririr
    Ön Yıkama Ledi flaslıyorsa : Servis müddahalesi gerektiren hata
    Bu durumda hatanın detayını öğrenmek için "arıza kodu görüntüleme" programına girilir.
    Durulama Ledi flaslıyorsa : Servis müddahalesi gerektirmeyen hata
    Makine kapat/ aç yapılarak silinen hatadır. (sular kesik/su alamıyor.)
    Yumusatıcı Ledi flaslıyorsa : Potansiyometre hatası
    Bu durumda hatanın detayını öğrenmek için "arıza kodu görüntüleme" programına girilir.
    Arıza Kodu Görüntülüme Programı ve Hatanın Silinmesi
    Fusion elektronikte : Makine test proğramına alınır, test baslatılmadan
    " Prog.Seç. " anahtarı " L (pompa ) " konumuna alınır. " Basla/Dur " butonuna basılarak
    "Program Takip " ledleri flaslanarak arıza asağıdaki tabloda olduğu gibi görüntülenir
    Hatanın Silinmesi (Resetleme )
    Hata görüldükten sonra " Basla/Dur " butonuna uzun süre basılarak hata silinir.
    Arıza sadece hafızadan silinir. Đlgili arıza onarılmalıdır.

Basla/Dur ledi flash yapıyor
    * Bekleme modundadır.Tekrar basınca kaldığı yerden devam eder.
    * Su almıyor hatasında, 6 dk 40 " sonra basla/ dur ledi yanar söner.
    Tekrar basıldığında su alma islemini tekrarlar. Bu hata içinde,pipo tıkalı,veya,yerinden çıkmıs olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir.narin -- 21 Kasım 2015; 19:20:42 >

• Teşekkürler benim konuyu tam olarak tamamlamışsınız. inşallah ihtiyacı olana faydalı olacaktır.
  • Arkadaşlar çok sağolun aradan 3 yıl geçmesine rağmen verdiğiniz bilgilerle arızayı çözdüm çok teşekkür ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.