Şimdi Ara

TSMC gelecek ay 10nm testlerine başlıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
405
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• TSMC gelecek ay 10nm testlerine başlıyor

Bir dönem teknolojik ilerlemeleriyle sıkça gündeme gelen Tayvanlı döküm firması TSMC, özellikle bu yıl üretim süreçleri konusunda Samsung'un gerisinde kaldı ve aşırı ısınan Snapdragon 810 gibi önemli bir gündem maddesi ortaya çıktı. 

Ancak TSMC bu hatasını telafi etmenin yollarını arıyor ve önemli bir aşama kaydetmek üzere. Sektörden gelen bilgilere göre TSMC gelecek ay itibariyle Hsinchu'daki 12 tesisinde 10nm üretim süreci için testlere başlıyor. 

Firma zaten bu yıl bitmeden 10nm üretim süreci için hazır hale geleceğini ve gelecek yıl da üretime başlayacağını duyurmuştu. Şimdiden 10nm üretim süreci için pek çok firma ile görüşmelere başlandı. Tabi bu testler başarılı olursa yaşanacak süreç.

Apple'ın yaşanan gelişmeler nedeniyle bu yıl ki iOS cihazlarında kullanacağı A9 yongasetinin büyük kısmını Samsung'a ürettireceği gündeme gelmişti. Gelecek yıl için ise A10 yongasetlerinin üretimini TSMC'nin üstleneceği ve 10nm sürecini kullanacağı belirtiliyor. 

Üretim süreçlerinde yaşanacak gelişmelerle yongasetlerinin kapladığı alan küçülüyor, harcanan enerji azalıyor ve performans da artıyor. Aynı yongasetinin daha gerideki üretim süreçlerine göre daha iyi performans ve daha iyi enerji tasarrufu değerleri elde edilebiliyor. 

TSMC'nin 2017-2018 yılındaki hedefi 7nm seviyesine kadar ilerleyebilmek. Ancak Samsung da üretim süreçleri konusunda elini çabuk tutuyor. Bu yıl 14nm sürecine geçen firma gelecek yıl 10nm sürecine sonraki yıl da 5nm sürecine ilerlemek amacında. Bu bakımdan hamlesini erken yapan büyük döküm ihalelerini de kapacak gibi görünüyor.  

• Hatalarını düzeltmeleri güzel ancak hemen büyük hedefler koyup balıklama atlama huylarından vazgeçmiyorlar belli ki.

Beş nanometrede de sorun çıkacak.

Çocukça bir hırsla ilerliyorlar.
  • yakında eksilere düşecekler :D

• Samsung olmasa halen 22-28lerde kalmıştık...

• 2 sene sonra full kullanımda 24 saati çıkaran telefonlar görme ihtimalimiz çok yüksek.

• quote:

Orijinalden alıntı: giogo

2 sene sonra full kullanımda 24 saati çıkaran telefonlar görme ihtimalimiz çok yüksek.

İşlem kapasitesi arttıkça işlemciye binecek yükte artacaktır.Elde var sıfır.Kapitalist sistemin oyunları bunlar hep
  • nm degeri dusuyor iyi guzelde tuketiciye pekde birsey katmiyor gibi.....performansa katki elbet vardirda sonucta o islemci gucunu gorebilecegimiz uygulama - oyun piyasada yok...olanlarda s2-s3 ayarinda telefonlarla bile cok rahat oynaniyor zaten...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: musti0891

nm degeri dusuyor iyi guzelde tuketiciye pekde birsey katmiyor gibi.....performansa katki elbet vardirda sonucta o islemci gucunu gorebilecegimiz uygulama - oyun piyasada yok...olanlarda s2-s3 ayarinda telefonlarla bile cok rahat oynaniyor zaten...

üretim teknolojisi sadece mobil dünyada değil ki tsmc firması amd nin ekran kartları konsollar dahil bu gruba qualcom işlemcileri nvidia ekran kartları gibi büyük hacimli üretimleri yapıyor tabi apple da tsmc ile çalışan firmalardan bizim bilmediğimiz bir çok şey daha üretiliyor

• Tek isteğim Tekelcilikten nefret eden birisi olarak TSMC'ye ilk sıradan amd'nin yeni nesil işlemcilerini ve ekran kartlarını 10nm den koymalarıdır..

Not:BiraZ hayal gibi ama kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uçan Gergedan -- 30 Mayıs 2015; 8:17:26 >
  • 20 nm'de de başarılı değiller. 14 nm'de ne felaketler oluştururlar bilemiyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: fx3169

quote:

2 sene sonra full kullanımda 24 saati çıkaran telefonlar görme ihtimalimiz çok yüksek.

İşlem kapasitesi arttıkça işlemciye binecek yükte artacaktır.Elde var sıfır.Kapitalist sistemin oyunları bunlar hep

Ondanmı her iphone'da şarj süresi artıyor ? 4/4S arasındaki fark 5/5S arasındaki şarj süresi farkı en az 1.30 saat .İphone 6 ise 4 lere 2-3 saat 5 lere 1-2 saat fazladan şarj süresi sunuyor,tamam bataryayı arttırıyorlar ama o artış işte işlemciye binecek extra yükleri kapsasa geriye kalan fazladan kullanım süresi tamamen işlemcilerin git gide az enerji tüketmesinden kaynaklanıyor.

• şu an Grafen ile 1 karbon atomu kalınlığında dizilim yapılmaya başlandı bilehttp://tr.wikipedia.org/wiki/Grafen ama hala daha silisyumu lazer ve mercek ayarı ile ince kanal kesimi yapıp kullanıcılara en son teknoloji bu diye satmaları gerçekten çok komik ! bize yeni teknoloji diye sunulan ve gösterilen şey 25 yıl önceki demode teknolojiden başka bir şey değil ! gerçek teknoloji asla gerçek zamanlı olarak halka sunulmaz ! demode teknolojinin inceliklerini siz bir tarihi eser araştırmacısı olarak inceleyip yorum yazmaya devam edin bakalım !

hacı gene ayranmı içtin sen diyenlere referanslı içerlik buyrun sizde için bi :)

http://www.extremetech.com/extreme/175727-ibm-builds-graphene-chip-thats-10000-times-faster-using-standard-cmos-processes

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 30 Mayıs 2015; 11:12:39 >

• giogo G kullanıcısına yanıt
    Bahsettiğimiz batarya ömrü değil.İşlemcilerin harcadığı elektrik gücü değil.Sen çok yanlış gelmişsin.Çanakkale Boğazı Sendromu...
    Her yıl daha güçlü(MIPS) işlemciler çıkmakta bunlarla beraber yazılımda kullanılan kod sayısı megapixel indirilen video boyutu(ne dersen) da artmakta...
    .....
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

şu an Grafen ile 1 karbon atomu kalınlığında dizilim yapılmaya başlandı bilehttp://tr.wikipedia.org/wiki/Grafen ama hala daha silisyumu lazer ve mercek ayarı ile ince kanal kesimi yapıp kullanıcılara en son teknoloji bu diye satmaları gerçekten çok komik ! bize yeni teknoloji diye sunulan ve gösterilen şey 25 yıl önceki demode teknolojiden başka bir şey değil ! gerçek teknoloji asla gerçek zamanlı olarak halka sunulmaz ! demode teknolojinin inceliklerini siz bir tarihi eser araştırmacısı olarak inceleyip yorum yazmaya devam edin bakalım ! hacı gene ayranmı içtin sen diyenlere referanslı içerlik buyrun sizde için bi :) http://www.extremetech.com/extreme/175727-ibm-builds-graphene-chip-thats-10000-times-faster-using-standard-cmos-processes

emin olun ki bu teknolojiye geçtiklerinde devrim vs falan sloganları duyucaz ama iş ticari olarak düşünün adım adım sunmak ile her sene güzel kar rakamları açıklarsınız rakip firmalar çok az artık anlaşmalı olarak çıkıyor
    ama bu gelişim çıktığında hepimiz biliyoruz ki yine yüksek maliyetler diyecekler çünkü iş kullanılan malzeme değil iş kullanılan mimariler özelleştirilmiş yapılar bunlar için büyük masraflara sebeb oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

Hatalarını düzeltmeleri güzel ancak hemen büyük hedefler koyup balıklama atlama huylarından vazgeçmiyorlar belli ki. Beş nanometrede de sorun çıkacak. Çocukça bir hırsla ilerliyorlar.

Çocukça bir hırs mı?

Gerçekten de öyle..

Samsungun S6 serisinde ki işlemcilerini 14nm ile üretmesi mesela ne kadar çocukça..

Telefonun en zorlu oyunlarda sürekli tam performansta çalışırken bile ısınmaması ne kadar çocuksu bir hırsın sonucu..

Apple da A9 için samsunga 14nm ile işlemci ürettirmek istemesi ne kadar çocuksu bgir hırs..

Halbuki ne gerek var. yap eski p4 prescot işlemcilerdeki gibi 90nm ile hem telefonu çalıştırırsın hemde kapağı açar işlemci üzerinde ızgara yaparsın.

Ne gerek var pilin tam bir günü çıkarmasına.. al yanına şarj aletini saat başı şarj et. o kadar da çocuksu olmayın.. Nedir bu hırs..

Daha çok uzardı bu muhabbet ama anlayacak olana yeter..

• apple neden kendisi üretmiyor ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ounomaus

quote:

Orijinalden alıntı: musti0891

nm degeri dusuyor iyi guzelde tuketiciye pekde birsey katmiyor gibi.....performansa katki elbet vardirda sonucta o islemci gucunu gorebilecegimiz uygulama - oyun piyasada yok...olanlarda s2-s3 ayarinda telefonlarla bile cok rahat oynaniyor zaten...

üretim teknolojisi sadece mobil dünyada değil ki tsmc firması amd nin ekran kartları konsollar dahil bu gruba qualcom işlemcileri nvidia ekran kartları gibi büyük hacimli üretimleri yapıyor tabi apple da tsmc ile çalışan firmalardan bizim bilmediğimiz bir çok şey daha üretiliyor

Biliyorum dostum anlatmana gerek yok...ayrica konu da sadece mobile kisim ele alinmis....benim cevabimda ona yonelik

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black Code -- 30 Mayıs 2015; 13:41:46 >

• quote:

Orijinalden alıntı: SherBoyTR

apple neden kendisi üretmiyor ?

Gelişmiş merkez kapitalist ülkeler tasarımı yapar, hamallığını ise yarı çevre ülkeler yapar. İşin beyin kısmı merkez ülkede amelelik kısmı ise çevre ülkelerdedir. Pastadan en büyük payı gelişmiş kapitalistler alır diğerleri kalan az bir payı..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batumatu

Samsung olmasa halen 22-28lerde kalmıştık...

Nm düştükçe üretim maliyeti düşer arkadaşım. Nm'nin düşmesini bizden çok bütün üreticiler ister.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fx3169

quote:

Ondanmı her iphone'da şarj süresi artıyor ? 4/4S arasındaki fark 5/5S arasındaki şarj süresi farkı en az 1.30 saat .İphone 6 ise 4 lere 2-3 saat 5 lere 1-2 saat fazladan şarj süresi sunuyor,tamam bataryayı arttırıyorlar ama o artış işte işlemciye binecek extra yükleri kapsasa geriye kalan fazladan kullanım süresi tamamen işlemcilerin git gide az enerji tüketmesinden kaynaklanıyor.

Belki yeni ayfonu sattırabilmek içindir bu numara?

Bir düşünün yani.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.