Şimdi Ara

Güzel Bir Fizik Sorusu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
1
Favori
380
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Soru apotemi denemesinden arkadaşlar. Bence adamlar olayı çözmüş. Hani bazı sorular vardır, "ulan nasıl olur, o soru şu değil miydi?" tarzında, ÖSYM bu tarz sözel sorularda genelde ters köşe yaptırıyor. Bilimsel bilgi vs. gibi sorularda. Hadi buyrun cevapları alalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FM. -- 27 Mayıs 2015; 12:14:04 >

• C mi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FM. F kullanıcısına yanıt
    merkezkaç kuvveti diye bir kuvvet yok aslında hoca söyledi geçende o yüzden d ama merkezcil kuvvet ile merkezcil ivme de aynı yönlü olmak zorunda düzgün dairesel harekette o da dışa doğru soruda bir yanlışlık var bence
  • Apotemi böyle çözmüş:
    "C şıkkı yanlış bilgidir, ancak kavram yanılgısı yoktur. D şıkkında ise olmayan bir kuvvetten, "merkezkaç" kuvvetinden söz edilmektedir.Aslı merkezcil kuvvettir."
  • Hayatimda gordugum en mal soru :D

• quote:

Orijinalden alıntı: börkeneklibörek

Hayatimda gordugum en mal soru :D

Ösym'nin de böyle mallıkları var.
  • Cevap d mi

• quote:

Orijinalden alıntı: FM.

Apotemi böyle çözmüş:
    "C şıkkı yanlış bilgidir, ancak kavram yanılgısı yoktur. D şıkkında ise olmayan bir kuvvetten, "merkezkaç" kuvvetinden söz edilmektedir.Aslı merkezcil kuvvettir."

peki merkezkaç ne demek ben merkezkaç kuvvetle merkezcil kuvveti aynı sanıyordum??
  • quote:

Orijinalden alıntı: exception019

quote:

Apotemi böyle çözmüş:

peki merkezkaç ne demek ben merkezkaç kuvvetle merkezcil kuvveti aynı sanıyordum??

Merkezkaç kuvveti anlamlı fakat gerçek olmayan, yani Newton yasalarına uyan bir kuvvet değildir.Newton’a göre duran bir cisme etki eden kuvvet o cismin ivme kazanmasına neden olur. Ve yine Newton’a göre hareket halindeki bir cisim, üzerine kuvvet etki etmediği sürece hareketine devam edecektir. Dairesel hareket sistemlerinde yani dönen sistemler için başlangıçta duran bir cisim (yatayda dönen bir levha ya da bir atlıkarınca ve üzerinde hareketsiz bir cisim düşünün) hareket başladığında dışa doğru kayma eğilimi gösterecektir. Yani cisim merkezden dışa doğru bir ivme kazanacaktır. Newton’a göre bu cisme ivmenin yönünde (dışa doğru) bir kuvvet etki ediyor olması gerekir. İşte gerçekte olmayan bu kuvvete merkezkaç kuvveti diyoruz. Ama bu durum sisteme içeriden bakıldığı zaman böyledir. Eğer sistemi dışarıdan incelersek durumun farklı olduğunu görürüz. Otobanların keskin virajlardaki eğimi araçların kontrolünü kaybetmesini azaltmak içindir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan NASCAR yarışlarında virajların eğimli olmasının nedeni merkezkaç kuvvetinin etkisini azaltmaktır. Böylece hem pilotlar virajı rahat ve hızlı bir şekile döner,hem de korkunç kazalar engellenir. Bu örnek gerçek hayatımızda da karşımıza çıkmaktadır.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: exception019

quote:

Apotemi böyle çözmüş:

Merkezkaç kuvveti anlamlı fakat gerçek olmayan, yani Newton yasalarına uyan bir kuvvet değildir.Newton’a göre duran bir cisme etki eden kuvvet o cismin ivme kazanmasına neden olur. Ve yine Newton’a göre hareket halindeki bir cisim, üzerine kuvvet etki etmediği sürece hareketine devam edecektir. Dairesel hareket sistemlerinde yani dönen sistemler için başlangıçta duran bir cisim (yatayda dönen bir levha ya da bir atlıkarınca ve üzerinde hareketsiz bir cisim düşünün) hareket başladığında dışa doğru kayma eğilimi gösterecektir. Yani cisim merkezden dışa doğru bir ivme kazanacaktır. Newton’a göre bu cisme ivmenin yönünde (dışa doğru) bir kuvvet etki ediyor olması gerekir. İşte gerçekte olmayan bu kuvvete merkezkaç kuvveti diyoruz. Ama bu durum sisteme içeriden bakıldığı zaman böyledir. Eğer sistemi dışarıdan incelersek durumun farklı olduğunu görürüz. Otobanların keskin virajlardaki eğimi araçların kontrolünü kaybetmesini azaltmak içindir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan NASCAR yarışlarında virajların eğimli olmasının nedeni merkezkaç kuvvetinin etkisini azaltmaktır. Böylece hem pilotlar virajı rahat ve hızlı bir şekile döner,hem de korkunç kazalar engellenir. Bu örnek gerçek hayatımızda da karşımıza çıkmaktadır.

einsteinın özel görelilik teoremini anladım ama buna kafam basmıyor merkaçkuvveti dengeleyen bir kuvvet olursa neden o cismin hareketi değişşinki örneğin yerde duran cisme yerçekimi kuvveti etki ediyor o zaman neden hareket etmiyor çünkü o na zıt ve eşit yönlü bir tepki kuvvet var merkezkaçı dengeleyen kuvvet ise ipteki gerilmekuvveti

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.