Şimdi Ara

MSI GE60 0ND Soğutma Güçlendirme Çalışması (Bolca Resim İçerir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
6
Favori
9.378
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha önce HP G62 için temizlik ve termal macun yenileme ilgili konumdan sonra gerekli ekipmanları toplayarak şahsi olarak kullandığım MSI GE60-0ND-412TR model dizüstü için soğutma modifikasyon olayına giriştim.

Hikayem: Dizüstüm yaklaşık son 3 ayda 4 kere servise gitti. Sebebini hala çözemediğim bir şekilde anakart mefta oldu. (Olay: Harici monitörüm kapalı iken dizüstümde oyun oynadığım sıra VGA kablosunu dokundurmamla anakartın uçması bir oldu. Sanırım aşırı bir yük birikmesi vardı dizüstü üstünde.) Bunun üstüne garanti dahilinde anakartım değişti. Dizüstümü masaüstü kullandığım için pilini ayda 3-4 kez boşaltıp doldurup kenarda tutarım. Geçtiğimiz aylarda yaşadığımız bir günlük elektrik kesintisinde dizüstümü bataryası ile kullandım ve elektrikler gelince şarj etmek için kapalı şekilde şarja bıraktım. Normal de 2-2.5 saat civarında şarj olmalıydı ve üstündeki mavi ışık sönmeliydi. Ama durum öyle değildi. Bilgisayarı açtım ve bataryanın şarj olmadığını gördüm. Çeşitli denemeler ve hatta tumsarf.com'dan aldığım batarya ile de denedim ve batarya şarj etmiyordu. Tekrar servise gitti ve takılan sıfır anakartta problem olduğu görüldü ve tekrar değişti. Dizüstü elime ulaştı ve yarım saat sonunda ekran görüntüsünde bozulma ile birlikte laptop kapandı ve açılmadı bir süre. Bu sefer cidden sinirlenmiştim. Neyseki 3 gün sonra İstanbul'a gidicektim ve servise bizzat elimle teslim edip artık yeni laptop vermelerini önercektim. Gün geldi ve uçaktan iner inmez Servispoint'e gittim. İllallah etmiş şekilde durumları anlattım ve bakın böyle oluyor deyip dizüstünün power tuşuna basmamla dizüstü açıldı. Anlık utanma ve sıkılmanın ardından buraya kadar boşuna gelmeyeceğimi dile getirip test etmelerini istedim. (Her ne kadar test edilip gönderildiğini bilsemde ve test ettiklerini tekrar söyleselerde.) Kabul ettiler. 10-15dk. sonra dizüstü komple gitti. Yetkili arkadaş bana uzun uzun test edilip sorunun çözüleciğini söyledi. Zaman kısıtlamam yoktu ve lütfen sorunumun kökten giderilmesini diledim. Bu arada garanti süremde 31.05.2015'te bitiyor. Bundan sonra sıkıntım olmasın istedim. Yaklaşık 1 hafta sonra dizüstümü geri gönderdiler. Tekrar anakart değişmiş ve 3-4 gün boyunca çok kez teste sokulmuş. Şimdilik herhangi bir sıkıntı gözlemlemedim. Dizüstü şarj oluyor, kendini kapamıyor ...vs (Tekrar Servispoint'e ilgilerinden dolayı buradan da teşekkür etmek isterim. Bu zamana kadar hiç üzmediler.)

Fakat asıl durum acaba fazla mı ısınıyor sorusunu kendime sormamla başladı. Servisten geldikten sonra zaman bulupta kendi dizüstümü kullanamadım bile. Ama bu sırada GE60 için neler yapılabilir araştırmasına girdim. Zaman buluncada sıcaklıklarımı gözlemledim.

Windows açılış itibari ile 15-20dk. idle durumu:
     MSI GE60 0ND Soğutma Güçlendirme Çalışması (Bolca Resim İçerir) MSI GE60 0ND Soğutma Güçlendirme Çalışması (Bolca Resim İçerir)
     MSI GE60 0ND Soğutma Güçlendirme Çalışması (Bolca Resim İçerir) MSI GE60 0ND Soğutma Güçlendirme Çalışması (Bolca Resim İçerir)

Sıcaklar minimum 52C-53C ve maksimum 73C-74C. Oyun ortamında bu değerler 100C ye kadar vuracaktır.

Araştırmalarımı sizinle paylaşmak isterim.

Öncelikle dizüstlerindeki bakır soğutma sisteminin nasıl çalıştığına bakalım.

MSI GE60 için sökme rehberi:
    Sökme rehberi

Topladığım uygulamaların resimleri:
    Resimler

Resimleri incelediğinizde genelde folyo ve bakır heatsink modaları göreceksiniz.
    Ekran Görüntüleri:

Herşeyimiz tamam olduğuna göre sökme, temizleme ve modlama için gerekli malzemeleri listeyelim.
    1-Kulak çubuğu
    2-Pamuk
    3-Kolonya
    4-Cımbız
    5-Makas
    6-Maket çubuğu
    7-Bakır tel
    8-Ram/Vga Heatsink
    9-Termal macun
    10-Alüminyum folyo
    11-Tornavida seti
    12-Elektrik bandı
    13-Diş fırçası
    14-Traş fırçası
    15-Fön makinesi
    16-Makine yağı
    17-Pense yada çekiç
    18-Saf Bakır tel

Resimde gözüken bazı malzemeleri kullanmaktan sonra vazgeçtim. Nedenlerini aşağıda belirteceğim.

MSI GE60'larda alt kapaktaki 4 vidayı sökünce tüm bölümlere ulaşabiliyorsunuz. (Bence çok güzel bir özellik.)

Fanın 3 vidasını söküp vidayı dışarı aldım. Üstündeki 4 çentiği ince tornavida ile rahat bir şekilde açtım. 2 sene üstüne fanın kirliliği resimlerdeki gibi. (Yukarıda anlattığım hikaye sonrasında acaba 4 kere servise gidip anakart değişen bir bilgisayarın fanı böyle kirli kalmalı mı?)

Fanın temizlenmiş hali, yağ sıkımı ve çerçevesindeki açıklıkları kapatmak(hava neden boşa çıksınki):

Fanı merkezinden ayıramadığım için yine şırınganın ucu ile içine bir miktar sıkmaya özen gösterdim. Fakat biraz fazla sıktığımı farkettim. Fanı bir peçete üstüne koyup biraz bekledim. Sonra fön makinesi ile fanı döndürdüm ve korktuğum oldu. Her taraf yağ oldu. Bu şekilde takamayacağım için gidip hemen kontak temizleyicisi aldım. İnanılmaz işe yaradı. Soğutarak tüm yağı söktü. Soğuk fön ile tekrar test ettiğimde tertemiz

Artık modlama için kasa içinde denemeler ve beyin fırtınası yapalım.
    Uygulamak istediklerim
    1-Çiplerin üstüne bakır heatsinkleri yerleştirmek. Maksat çipler üzerindeki ısıyı olabildiğince uzakta tutmak. Heatsinkler altındaki termal yapıştırıcılara pek güvenmediğim için ortalarını kesip sadece kenarlardan tutmasını sağlamak. Ve orta kısma termal macun sürmek.
    2-Bakır boruları alüminyum folyo kaplayarak kasa içine ısı aktarımını minimize etmek.
    3-Bakır borular arasındaki boşluğu minimize etmek.
    4-Kabloları daha düzenli geçirmek.
    5-Termal macun yenileme.
    6-Fan oturumunu gözden geçirmek ve dışarıya kaçan havayı yok etmek.
    7-Fan altını yalıtmak

Heatsinklerden sonra kapak kapanır mı?
    Bakır borular arasındaki boşluklar

Sökme işlemi:

Kabloları sökelim.

Bakır CPU+GPU soğutucumuzu sökelim. Soğutucunun ayakların üzerindeki numaralar ile rahatça ve sıkıntısız sökebilirsiniz. Aynı şekilde de geri takabilirsiniz. Sökerken ve gevşetirken karşılıklı olarak vidaları kullanmak gerekli ve özellikle sıkarken çok güç vermeyiniz. Boşlukları ala ala eşit eşit ve yük vermeden sıkmaya çalışın. Yoksa ekran kartı yada işlemciye zarar verebilirsiniz.

Acaba tekrar kendi kendime sormak istediğim 1 ay önce anakartı değişmiş bir dizüstünde termal macun böyle mi olmalı?

Termal macun temizliği ve yenisinin sürülmesi. (Xigmatek Powerful kullanıldı ve ince şekilde dağıtma yöntemi kullanıldı.)

Boru arasındaki boşluğun tel ile doldurulması ve folyo sarımı:

Fanın oturduğu kısmın altına alüminyum folyo ile kaplamak:

Bakır soğutucumuzun tekrar montajlanmış hali:

Sıra geldi bakır heatsinklerin orta kısımlarından termal padi sökme işlemi ve çiplerin üzerine yerleştirilmesi. Biraz uğraştırdı. Maket bıçağı ile bakır tabanı fazla zedelemeden yapışkanı çıkar, yüzeysel olarak termal padi soyma işlemi. Parmakla daha güzel soyulduğunu söyleyebilirm.
    Sonuç: (Fanın takılması, kabloların düzenlenmesi,çalışırken kasa içine giren tozların ince fırça ile alınması...)

Fan ile bakır soğutucumuz arasındaki boşluktan hava kaçtığı aşikar.

Son işlemden sonra kapağımızı artık kapayabiliriz.

Bilgisayar sıkıntısız şekilde başlar ve hemen CPUID HWMonitor ile değerlerimize bakalım. (Coolermaster Notepal Infinite Evo üzerinde durmaktadır fakat soğutucu çalışmamaktadır.)

Açılır açılmaz: (Bu arada güç seçeneklerim maksimum olarak seçilidir. İşlemci hızına bakabilirsiniz.)
    (Idle)

5-10dk sonra. (idle)

15dk sonra. (idle)

+20dk sonra. (idle)

Sıra geldi FunMark ile zorlamaya
    Başlangıç sıcaklığı ve 10 ila 15 dk'lık seyir.

1920x1080 olarak Burn-in testi. Turbo mod otomatik açık ve Fan otomatik olarak devrini arttırdı. Turbo fan düğmesine basmam birşey değiştirmedi.

Bundan sonra yaklaşık 10 dk bir idle süresi sonunda sadece işlemciye yüklenmek istedim.
    10dk. sonunda sıcaklıklar ve CPU-Burner testi. (~10dk kadar test ettim.)

Sonuç olarak:

1-Yük altında 3630QM işlemci 94C sınırında kalmıştır.
    2-Yük altında GTX660M ekran kartı 84C sınırında kalmıştır.
    3-Idle yada windows kullanımında işlemci ortalamaya vurursak 32C civarında. Windows işlem kullanımına bağlı olarak olarak maksimum 60C görmekte.
    4-Kullandığım bakır heatsinklere aslında hava üfleyebilirsen daha avantajlı olacaktır. Bu şekilde üstünde sıcaklık kalıp kasa içerisini bir nebze ısıttığını düşünüyorum. Bu sebeple bu sabah alt kapak açık şekilde 1.5 saat idle konumda baktığımda sıcaklık değerler biraz daha hoştu.
    5-Testler sırasında hiçbir zaman Coolermaster Infinite Evo soğutucu çalışmamıştır. Sadece stand olarak kullanılmıştır. Soğutucu çalışması ilede oyun sırasında daha çok verim alacağımı düşünüyorum.

Döküman niteliğindeki bu konunun herkese yardımcı olması dileğiyle.

Not: Her türlü yorumlarınıza açığım.

İmzamda sistemi güncelleyeceğim hali bulunmaktadır. 1-2 gün içinde 850Evo ve 16ram ile ilgili inceleme yapabilirim. (Şu andaki sistem 3630QM, GTX660M, 8Gb 4*2 1600Mhz ram, Sandisk 128GB SSD)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 26 Mayıs 2015; 23:13:11 >

• @Lecher
    Çok iyi olmuş benim GE70'te çok ısınıyor mod türü birşeyler arıyordum. Folyo ile kaplamak iyi gelebilir.

Fan ile heatsink arasına hava kaçışı için birşey sıkıyorsunuz o nedir ?
  • Hava kaçışından ziyade çipset ile soğutucunun yüzeyinin tam temasta olması ve ısı iletimini arttırması için kullanılan termal macun o sıkılan ve yayılarak uygulanan malzeme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 27 Mayıs 2015; 16:05:39 >
  • Ayrıyaten folyo ile kaplayarak 2 şeyi düşündüm.

1- Bakır boru içindeki tepkimenin daha hızlı olacağı. (Yazı başındaki bakır soğutucu çalışma mantığına bakarsak)
    2- Anakart ve diğer bileşenler üzerine ısı yaymaması.

Dışarı ısı yaymıyorum. Isınan ve soğunan kısımları folyo içine hapsederek daha etkili olduğunu düşünüyorum.

@@car_26

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 27 Mayıs 2015; 16:13:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lecher

Hava kaçışından ziyade çipset ile soğutucunun yüzeyinin tam temasta olması ve ısı iletimini arttırması için kullanılan termal macun o sıkılan ve yayılarak uygulanan malzeme.

bunu sordum hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: car_26

quote:

Hava kaçışından ziyade çipset ile soğutucunun yüzeyinin tam temasta olması ve ısı iletimini arttırması için kullanılan termal macun o sıkılan ve yayılarak uygulanan malzeme.

bunu sordum hocam

Sadece acikligi tornavida ucu gosterdim. Sonraki resimde gordugun uzere sadece aluminyum folyo ile o acikligi yok ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam çok iyi olmuş elinize sağlık :) Bende sizin yaptığınız gibi benzer şekilde kasa içi düzenleme ve kendi soğutucu standımı yapmayı planlıyorum. Sadece fan çıkışı ile bakır ısı borularının başlangıcını alüminyum folyo ile sarmanızın bakır borularda biriken ısıyı tahliye etmede dezavantaj yaratacağını düşünüyorum.

Baya araştırmama rağmen bu fotoğraftaki notebook heatsinklerinden bulamadım, nereden temin etmiştiniz hocam?
  • talhadogdu T kullanıcısına yanıt
    Bakir boruyu sararak sicak soguk carpismasini daha randimanli olmasini sagladigimi dusunuyorum. Ayrica kasa icinede isi yaymasini engelledik.

Bakir heatsinkleri izmirde bi firmada buldum. Tesadufen ellerinde 3 kutu kalmis. 2 sini ben aldim.

Surfbilgisayar olarak aratip telefonla ulasabilirsin. Mesut bey yardimci olur

• quote:

Bakir boruyu sararak sicak soguk carpismasini daha randimanli olmasini sagladigimi dusunuyorum. Ayrica kasa icinede isi yaymasini engelledik.

Bakir heatsinkleri izmirde bi firmada buldum. Tesadufen ellerinde 3 kutu kalmis. 2 sini ben aldim.

Surfbilgisayar olarak aratip telefonla ulasabilirsin. Mesut bey yardimci olur

Teşekkürler :)
  • Bende işe yarar modlar arıyordum. GPU VRM modüllerini alüminyum heatsink parçaları ile kapladım. Regülatör yongaları çok küçük olduğu için bir parça ile iki taneyi kapatmak durumunda kaldım, onlar hala dokunduğumda elimi yakıyor ama tek yongayı tek soğutucu ile kapladıklarım artık elimi yakmıyor. Eskiden parmağımı dokundurduğum gibi çekerdim.
    Alt kasanın fan kısmındaki boşluğu arttırdım ve klavyenin altındaki metal bandı biraz açtırarak fana daha fazla hava gelebilmesini sağladım. Aslında alt kasadaki fan kısmını baya açacağım, çok da iyi soğur CPU ve GPU ama GPU VRM'lerinin hava akımı azalır bu durumda da. CPU VRM'lerine alüminyum soğutucu koyamadım, çünkü tam ısı borularının üzerinde bulunuyor. Onlar için de alüminyum folyo işe yarayabilir.
    Boruları alüminyum folyo ile kaplamak nasıl etki eder bilmiyorum, sonunda o folyo da borulardan oldukça ısınacağından ısıyı tutma etkisi düşecektir.

Fanın etiketi kaldırıldığında altında dönen pin varsa bu pinin ince siyah contası çıkarıldığında dönen kısım komple çıkarılıp yağlanabiliyor. O fanda olur mu bilmem de eskiden VCD oynatıcının fanı carcar öterdi, onu yağlayarak sessiz hale getirmiştim.
    Ayrıca bakır soğutucu parçaları yapıştırmak için ne kullandınız? Kendi yapışkanını attınız anladığım kadarıyla.

Ayrıca tavsiyem bir miktar da yazılımsal olarak sıcaklıkları düşürmenizdir. Mesela belli bir sıcaklığın üzerinde işlemcinin turbo modu kapansın, sıcaklık düşünce tekrar açılsın gibi. Ben Linux kullanıyorum, eski Linux çekirdeklerinde işlemci 90 dereceye ulaşınca turbo modu kapanır 80'in altına inince tekrar açılırdı. Son sürümlerde bu yok ama ufak bir yazılımı düzenleyerek kendim bu özelliği katabiliyorum yine. Ya da sıcaklık düşene kadar frekansı düşüren farklı uygulamalar da var. Intel'in RAPL diye bir sürücüsü var, yüke göre frekansı ayarlayarak işlemciyi devamlı 80 derece altında tutuyor mesela. Tabi GPU ile çalıştığında frekansı çok düşürebildiği için kullanmıyorum. :D
    Windows'ta da envai çeşit yazılım vardır. Isınma durumunda turbo modunu kapatarak ya da frekansı biraz düşürerek cihazın serinlemesini sağlamak çoğu oyunda ciddi performans kaybına sebep olmayacaktır.
  • Benim cpu 98 gpu 94 dereceleri goruyor.bu hafta icinde ben de temizleticem ins.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sis651

Bende işe yarar modlar arıyordum. GPU VRM modüllerini alüminyum heatsink parçaları ile kapladım. Regülatör yongaları çok küçük olduğu için bir parça ile iki taneyi kapatmak durumunda kaldım, onlar hala dokunduğumda elimi yakıyor ama tek yongayı tek soğutucu ile kapladıklarım artık elimi yakmıyor. Eskiden parmağımı dokundurduğum gibi çekerdim.
    Alt kasanın fan kısmındaki boşluğu arttırdım ve klavyenin altındaki metal bandı biraz açtırarak fana daha fazla hava gelebilmesini sağladım. Aslında alt kasadaki fan kısmını baya açacağım, çok da iyi soğur CPU ve GPU ama GPU VRM'lerinin hava akımı azalır bu durumda da. CPU VRM'lerine alüminyum soğutucu koyamadım, çünkü tam ısı borularının üzerinde bulunuyor. Onlar için de alüminyum folyo işe yarayabilir.
    Boruları alüminyum folyo ile kaplamak nasıl etki eder bilmiyorum, sonunda o folyo da borulardan oldukça ısınacağından ısıyı tutma etkisi düşecektir.

Fanın etiketi kaldırıldığında altında dönen pin varsa bu pinin ince siyah contası çıkarıldığında dönen kısım komple çıkarılıp yağlanabiliyor. O fanda olur mu bilmem de eskiden VCD oynatıcının fanı carcar öterdi, onu yağlayarak sessiz hale getirmiştim.
    Ayrıca bakır soğutucu parçaları yapıştırmak için ne kullandınız? Kendi yapışkanını attınız anladığım kadarıyla.

Ayrıca tavsiyem bir miktar da yazılımsal olarak sıcaklıkları düşürmenizdir. Mesela belli bir sıcaklığın üzerinde işlemcinin turbo modu kapansın, sıcaklık düşünce tekrar açılsın gibi. Ben Linux kullanıyorum, eski Linux çekirdeklerinde işlemci 90 dereceye ulaşınca turbo modu kapanır 80'in altına inince tekrar açılırdı. Son sürümlerde bu yok ama ufak bir yazılımı düzenleyerek kendim bu özelliği katabiliyorum yine. Ya da sıcaklık düşene kadar frekansı düşüren farklı uygulamalar da var. Intel'in RAPL diye bir sürücüsü var, yüke göre frekansı ayarlayarak işlemciyi devamlı 80 derece altında tutuyor mesela. Tabi GPU ile çalıştığında frekansı çok düşürebildiği için kullanmıyorum. :D
    Windows'ta da envai çeşit yazılım vardır. Isınma durumunda turbo modunu kapatarak ya da frekansı biraz düşürerek cihazın serinlemesini sağlamak çoğu oyunda ciddi performans kaybına sebep olmayacaktır.

Kusura bakmayın ama ben mesajınızı daha yeni farkettim.
    Alt kapak yada kasa ile ilgili işlemler yapmadım. Çok bozmak istemedim açıkcası orjinalliği. Bu haliyle gayet yeterli oldu.

Bakır heatsinklerin kendi termal bantları hazır altında vardı. Ben ortalarını kestim. Yapıştırırken çok az miktarda termal macun sürdüm ve yapıştırdım. Ama çok randımanlı olmadı birkaç tanesi. 2-3 tanesi sürekli düşmeye başladı. Sanırım fazla kestim ortalarını ve sıcakla birlikte termal bant dayanıklılığını yitirdi. Ondan dolayı devamlı düşen 2-3 bakır soğutucuyu orjinal şekilde kendi bantı ile yapıştırdım. Hatta ters durduğu için yer çekimi etkisi ile de düşme olabilir diye en son birkaç tanesinin üstünü alüminyum folyo ile dizüstünün kendi bakır borularına doğru bantladımda.

Şu anda bir sıkıntı gözükmüyor.

Laptopta güç seçeneklerinden işlemciyi kısma gibi yöntemler kullanıyorum. Internette gezinirken maks sıcaklık 26-34 derece arası değişiyor.

Turbo mod aktif 9 saat oyun oynamamda maks sıcaklığın 92'yi geçmediğini gördüm.

Bence gayet başarılı.
  • Ben bant yerine direk Arctic Alumina termal yapıştırıcı kullandım. Oldukça sağlam ve ısı iletkenliği de daha iyi.

Benim cihazım ince bir cihaz, bundan da içerideki ısı transfer kapasitesi ne kadar arttırılsa da fandan üflenen hava artmadıkça ısı atılamadığı için etkili olmuyor. Bundan dolayı CPU ızgarasını genişlettim ve GPU VRM'lerine de ızgara açtım matkap ile. Alttan Notepal U3+ ile hava bastığımda dört derece düşüyor CPU ve GPU sıcaklığı. Masa üstündeki haline göre hani 8 - 10 derece artısı oluyor. Gerçi benim cihaz oyun oynarken 80'lere bile gelmiyor da GPUgrid malum, yakıyor cihazı... Isı borularına da biraz metal parçalar takarak ısının dağılmasını sağlamaya çalıştım. VRM bobin parçalarına da bir bakır parça taktım ama Notepal ile hava üfleyince aslında takmasam da olurdu diyorum.
    CPU ve GPU tam yük işte CPU 92 dereceye kadar yükseliyor, GPU da 80'ler civarında oluyor böyle.
  • quote:

Ben bant yerine direk Arctic Alumina termal yapıştırıcı kullandım. Oldukça sağlam ve ısı iletkenliği de daha iyi.

Benim cihazım ince bir cihaz, bundan da içerideki ısı transfer kapasitesi ne kadar arttırılsa da fandan üflenen hava artmadıkça ısı atılamadığı için etkili olmuyor. Bundan dolayı CPU ızgarasını genişlettim ve GPU VRM'lerine de ızgara açtım matkap ile. Alttan Notepal U3+ ile hava bastığımda dört derece düşüyor CPU ve GPU sıcaklığı. Masa üstündeki haline göre hani 8 - 10 derece artısı oluyor. Gerçi benim cihaz oyun oynarken 80'lere bile gelmiyor da GPUgrid malum, yakıyor cihazı... Isı borularına da biraz metal parçalar takarak ısının dağılmasını sağlamaya çalıştım. VRM bobin parçalarına da bir bakır parça taktım ama Notepal ile hava üfleyince aslında takmasam da olurdu diyorum.
    CPU ve GPU tam yük işte CPU 92 dereceye kadar yükseliyor, GPU da 80'ler civarında oluyor böyle.

Aslında bende termal yapıştırıcı kullanmak istiyordum fakat Antalya'da bulamadım. İnternet üzerinde de bir yerde buldum ama oraya da güvenemedim.

Kapak içinde drill ile delik ve ızgaralar açmak istedim ama dediğim gibi dıştan orjinalliği bozulsunda pek istemedim. Örneğin; Ramlerin üzerinde açıcaktım çünkü üstü kapalı. Ama ram değiştirdim ve kendinden pasif soğutucusu olduğu için gerek duymadım. :)

Güzel işlemler yapmışsınız. Emeğinize sağlık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KYTECHNGAMING -- 29 Eylül 2015; 18:33:11 >
  • RAM'ler üzerinde ızgara olmasa da fan ile bir ızgara arasında bulunmaları yeterli, yani üzerlerinden bir hava akışı olması yeterli. Benimkilerde neredeyse hiç hava akışı yok gibi, ama Notepal U3 fanının biri tam RAM'e yakın bir ızgaradan hava basıyor içeri, faydası oluyordur.

Termal yapıştırıcı olarak Kozbilshop'tan aldım ben, öneririm.

Izgara açmak istersen marangoz gibi bir yerde yapmanı tavsiye ederim, onlarda kapağı sabitleyip kesiciyi daha düz bir hizzada sabitlemek kolay oluyor. O zaman orijinalliği bozulsa da farkedilmeyecek çizgilerle ızgara açabilirsin. Ben biraz görünümü bozdum hani. :D
  • quote:

RAM'ler üzerinde ızgara olmasa da fan ile bir ızgara arasında bulunmaları yeterli, yani üzerlerinden bir hava akışı olması yeterli. Benimkilerde neredeyse hiç hava akışı yok gibi, ama Notepal U3 fanının biri tam RAM'e yakın bir ızgaradan hava basıyor içeri, faydası oluyordur.

Termal yapıştırıcı olarak Kozbilshop'tan aldım ben, öneririm.

Izgara açmak istersen marangoz gibi bir yerde yapmanı tavsiye ederim, onlarda kapağı sabitleyip kesiciyi daha düz bir hizzada sabitlemek kolay oluyor. O zaman orijinalliği bozulsa da farkedilmeyecek çizgilerle ızgara açabilirsin. Ben biraz görünümü bozdum hani. :D

Kozbil'de demek hala stokta mevcut. Bende birtek orda bulmuştum.

Kapağı dediğin gibi delmek yada kesmek lazım zaten. Yoksa eğilir, şekil alır filan. Şimdilik düşünmüyorum ama önümüzdeki yaza yapabilirim. yaz bitti hemde laptop artık kardeşimde istanbulda yaşıyor. yazın antalyaya döndüğünde bakarız artık :D
  • Şu an bilmiyorum ama vardır sanırım stokta, sorabilirsiniz. Ben daha bahar mevsiminde almıştım. Güzel bir yapıştırıcı ama, ısıyı iyi iletiyor.
  • quote:

Şu an bilmiyorum ama vardır sanırım stokta, sorabilirsiniz. Ben daha bahar mevsiminde almıştım. Güzel bir yapıştırıcı ama, ısıyı iyi iletiyor.

valla düşmeler devam ederse söküp temizleyip onla yapıştırırım artık. bende bahar aylarında bakıyordum ve kozbilde görmüştüm. ama niyet edip almamıştım ordan. sorarım tekrar olmadı. elimizin altında bulunsun.
  • Ellerine sağlık oldukça detaylı bir paylaşım olmuş..

• quote:

Orijinalden alıntı: T.HAWK

Ellerine sağlık oldukça detaylı bir paylaşım olmuş..

Ne demek Soğutma alternatifleri yaratmak isteyenlere fikir olması amacıyla paylaştım.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.