Şimdi Ara

Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
156
Cevap
38
Favori
3.736
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK]

(mobilim)
    (Kulüp resmi için chtsydn teşekkürler)

PcExpertt dostumuzun gezi konusu;

http://forum.donanimhaber.com/m_106215179/tm.htm

BU KONUNUN BİLGİ VERME AMAÇLI OLDUĞUNU UNUTMAYINIZ.
    BU KONUDAKİ İLGİLİ HERHANGİ MATERYAL, YAZI, YAZIDİZİSİ'NDEN KAYNAKLANAN SORUNLARDAN (MADDİ / MANEVİ) SORUMLU TUTULAMAM.

AŞAĞIDA PAYLAŞILMIŞ İLAÇLARI DOKTORUNUZA SORMADAN KULLANMAYINIZ!

DONANIMHABER DOĞA VE KAMPÇILIK KULÜBÜ

[DDKK]

Grubun amacı;

- Herkesin kendi yöresindeki (il/ilçe) tatile uygun olan yerleri paylaşması (bildiğiniz yerleri önerin ilk mesaja eklenicek)
    - Uygun fiyatlı (f/p) kamp aletlerinin tanıtımı / önerimi
    - Kampa giderken neler alınmalı

ve daha bir çok bilgi paylaşımı..

Grubun ;
    Bilgi Paylaşımı İçin Olduğunu Unutmayınız.
    Konuyu Saptırmayınız.
    Seviyeli olunuz.

Kamp'a Uygun Alanlar;
    -[DDKK]chtsydn; Kavrun yaylası, kaçkar dağı etekleri (Kaçkar dağları milli parkı-Rize/Çamlıhemşin) Bilgi;http://www.milliparklar.gov.tr/mp/kackardaglari/index.htm

-[DDKK]chtsydn; Çakırgöl yaylası (Sanırım gümüşhaneye bağlı, trabzon da olabilir)

Önerilen Ürünler;
    [DDKK]BirTost: Favori konserve tercigim BİM - Yurdum Barbunya Pilaki kesinlikle deneyin. 400GR 2.80gibi makul bir fiyatı var.

[DDKK]JudgemenDay: Ben kamp amaçlı 50lt bi backpag kullanıyorum fotoğrafta gördüğünüz;
    Su geçirmez kılıfı yok ama içini tamamen doldurup bi terzide yağmurluk yaptırabilirsiniz çantanıza göre.

[DDKK]JudgemenDay: Shemag tarzı aşağıya attığım başörtüsüne benzer bi malzeme alın(kaliteli olsun)  Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK]

[DDKK]JudgemenDay: Uzun bi aradan sonra merhaba arkadaşlar bi kaç hafta içinde küçük bi kamp yapacağım onun için bazı eksiklerimi tamamlamak adına ve daha önce ki kamplarımda/gezilerimde yanımda olsaydı keşke dediğim bi kaç malzeme aldım bunları sizlerle paylaşacağım fiyatları piyasaya göre oldukça uygundu isteyen kişilere linklerini verebilirim...

-400ML VE 700ML iki matara aldım metal olmaları uzun süre suyumun tadını bozmadan taze saklamama baya yardımcı olacak, plastikten 1-2gün sonra su içilmez oluyor...
     Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK]
    -Karabina ve askılar bu mataraları istediğimde çantanın dışına asmak için aldım ayrıca daha önce bahsettiğim shemag örtü sayesinde yolda toplayacağım yakacakları çantamın dışında muhafaza edebileceğim
    -Metal bardak ise steril olmadığını düşündüğüm suyu ısıtıp içmek için;
    -Pusulayı artık güneş-çubuk gölgesi metodundan bıktığım için aldım;
    -Paracord bıçağı ise biraz renk katmak için aldım replikasıydı ama daha önce aldığım bear grylls replikaları beni üzmediği için bunuda replika olarak aldım;

Yenilere Öneriler;
    - İspirto ocağı yaparsanız yiyeceklerinizi ısıtabilirsiniz.Bu tarz yapılabilir;
    [KESİNLİKLE ÖNERMİYORUM - BEN İLK YAPTIĞIMDA PATLAMIŞTI - YARALANMALARDAN (maddi/manevi hasardan) SORUMLU DEĞİLİM]

- Mutlaka bir adet çok amaçlı çakı bulundurulmalıdır.

- Konserve Gıdalar daha uzun dayanır. Konserve tercih edebilirsiniz.

-Bıçak seçiminde ucuza kaçmayın sağlam olsun ayrıca bulursanız yanınıza magnezyum çubukta alın.

-Paraşüt ipi alın yanınıza 2 tane 30 metrelik/60 metrelik bir kaç tip düğüm tekniği öğrenin.

-Pusula, düdük, paracord bileklik, ip-iplik,
    kesinlikle ve kesinlikle ilk yardım çantası : gazlı bez, batikon, yara bandı, küçük makas, çengelli iğne, turnike, kremler vb...

-Kıyafetlerinizi gideceğiniz oratama göre ayarlayın ancak sıcak olur soğuk olmaz diyede sizi sıcak tutacak şeyler almayı unutmayın her tür duruma hazırlıklı olun(arkadaşa katılıyorum gündüz 40 derece diye kısa kollularla gidip gece titrediğimi bilirim)

-Mümkünse gideceğiniz bölgenin bir haritasını bulun.

-Feneri unutmayın sakın, bir kaç tane bulunsun hatta yanınızda ve PİLLERİ

-Mini kamp testeresi, kürek ve birde küçük boy balta alın.

-Yanınızda uyku tulumu veya mat götürün.

-Su için matara seçimi size kalmış tavsiyen ne derseniz 4lt altı olmasın (2 tane 2 lt vb şekilde parçalı alın)

-Hayvanlara karşı etkili biber gazı varmış Mr. Hyde'nın önerisi

-Ateş yakma yöntemi;

[DDKK]armstrong26'nın önerileri;
    Öncelikle merhaba arkadaşlar. Doğaya çıktığımızda belkide hiç ihtiyacımız olmayacak, ama ihtiyacımız olduğunda da hayatımızı kurtaracak 2 şey vardır.
    -İlk yardım kiti
    -Survival kiti

Yanınızda bulunacak bu setler belkide tüm etkinliğin en önemli parçaları olacaktır. İlk yardım setiyle başlayalım. İlk yardım seti dediysem bu marketlerde yangın tüpüyle 20 liraya satılan dandik naylon şeylerden bahsetmiyorum. Zira ona güvenip yola çıktığınızda içinde adam gibi bir antiseptik solüsyon bile olmadığını (kimilerinde hiç yok) görünce tüm moral ve hevesiniz mahvolacaktır.

İlk yardım setiniz için ilk yapmanız gereken sağlam, su geçirmez bir kutu ayarlamak. Bu kutuyu bulduktan sonrası eczaneden biraz alışverişle tamamlanacaktır.

Setin içinde kesinlikle bulunması gerekenler:

-Turnike ( Kol ve bacaklardaki büyük kesilerde kanamayı kontrol altına almanızı sağlayıp hayatınızı kurtaracaktır.)

-Latex eldiven (yaralara müdahale ederken enfeksiyon riskini azaltır)

-Gazlı bez, flaster ve steril spanç( kesik ve yanıklarda pansuman için)

-Üçgen sargı ( kırık ve çıkıklar dahil bir çok alanda kullanılır )

-Yanık örtüsü ( ilk gördüğünüzde alüminyum folyoya benzetebilirsiniz ancak gerçek işlevi çok daha farklı)

-Makas (kıyafetleri veya gazlıbezi kesmek için )

-Elastik bandaj ( Travmalarda (kırık-çıkık veya burkulma gibi ) kesinlikle işe yarayacaktır)

-Bistüri ucu ( Steril olduğundan çoğu şeyde kullanılabilir.)

-Penset ( Deriye batan yabancı cisimleri çıkarmak için )

-Yara bandı ( küçük kesik ve sıyrıklarda yapıştırabilirsiniz)

Genel olarak ihtiyacınız olabilecek malzemeler bunlardır.
    [UYARI: İLAÇ İSİMLERİ İSTEK ÜZERİNE KALDIRILDI]

[DDKK]RavenTheBlack'in önerileri;
    Kamp yapmak isteyen arkadaşlar için birkaç küçük tavsiye vereyim.
    Daha önce ücretli kamp alanlarında kamp yapmadım. Hep insan görmemiş bölgelerde 4 kişilik arkadaş grubumuzla kamp yapmaya çalıştık. O yüzden bu tarz yerler için tavsiyede bulunacağım.

-Öncelikle çantanıza sadece gerekli olabilecek eşyaları koyun. Kamp programınızda uzun yürüyüşler olacaksa hafifliğe önem verin. 300-400 gramdan bir şey olmaz demeyin, uzun yürüyüşlerde o 300-400 gram çok fark yaratabiliyor. :)

-Gideceğiniz yerde su kaynağı olup olmadığından emin değilseniz kesinlikle su alın yanınıza.

-Uyku tulumunu çantaya kılıfına koymadan yerleştirirseniz daha çok yer sağlarsınız çantanızda.

-Çanta konusunda marka olarak tavsiyem Deuter'dir. Bütçenize göre Deuter'in istediğiniz modelini alabilirsiniz. Tabi farklı markalardan da alabilirsiniz.

-Alacağınız çadıra, kampa gideceğiniz mevsime göre karar verin. İlkbahar ve yaz için pahalı bir çadıra ihyiyaç duymazsınız ancak kaliteli malzeme almaya özen gösterin. Market çadırları genelde 50-60 lira civarı. Baya ucuz ama asla tavsiye etmem çünkü ömürleri çok kısa oluyor. Aynı fiyata ya da biraz daha fazla para vererek Decathlon'dan çadır almanızı tavsiye ederim.

-Kamp alanına araçla gitmeyecekseniz, yürüyecekseniz otomatik çadırlardan uzak durun. Ağır olurlar ve normal çadırları kurarken aldınığınız zevki ondan almazsınız. (En azından bu benim için böyle) :)

-Gideceğiniz kamp bölgesi hakkında internetten araştırma yapın.

-Zaten bir iki sefer kamp tecrübesi yaşadıktan sonra kamp için ihtiyaçlarınızı kendiniz öğrenirsiniz ve bir sonraki kamp planınızı daha sağlıklı yaparsınız.

Şimdilik aklıma gelen bunlar :)

Üyeler;
    [DDKK]BirTost
    [DDKK]armstrong26
    [DDKK]JudgemenDay
    [DDKK]chtsydn
    [DDKK]Kaç canım kalmış
    [DDKK]anakata
    [DDKK]gıbıç
    [DDKK]Krznys
    [DDKK]IntelligentDesign
    [DDKK]floki20
    [DDKK]Mr. Hyde
    [DDKK]Cja
    [DDKK]burak.t001
    [DDKK]Aty.
    [DDKK]ManyakFilozoF
    [DDKK]PcExpertt
    [DDKK]Mercuricall
    [DDKK]arslanbenzer
    [DDKK]umtakcay
    [DDKK]claudefive
    [DDKK]RavenTheBlack
    [DDKK]Zhang Yuan
    [DDKK]Mr.FranzZ
    [DDKK]mrsmrc
    [DDKK][Grubun Muhtarı]lTUBORGl

Bakarsınız güzel dostluklar çıkar hatta belki ileride birlikte kamplarda düzenleyebiliriz

Şehirleri belirtirsek daha iyi olur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bir Tost -- 2 Temmuz 2015; 22:06:23 >

• Bir ara bende merak salmıştım. İzmir civarı önerebileceğiniz yerler var mıdır? Bir de istediğimiz yere gidip kamp kurabiliyor muyuz yoksa kamp alanlarında kurmak mecburi mi?
  • En önemli bulduğum, olmadığında büyük eksikliğini hissettiğim şeyleri yazayım;

1. Bıçak, balta ve çok amaçlı çakı.
    2. Yedek ayakkabı
    3. Yedek kıyafetler (dağ şartlarında koşullar çok hızlı değişebilmekte)
    4. Ateş. En kolayı çakmak en sağlamı magnezyum çubuğu artık karar verirsiniz.
    5. Uyku tulumu olsa dahi mat lazım
    6. Stok/performans oranı yüksek yiyecekler. Genellikle konserveler, eğer bilgiliyseniz yöredeki mantarları da ek olarak kullanabilirsiniz ancak hayati açıdan pek tavsiye edilmez, hassas mevzu çünkü

Kamp için uygun yerler;
    Kavrun yaylası, kaçkar dağı etekleri (Kaçkar dağları milli parkı-Rize/Çamlıhemşin)
    Çakırgöl yaylası (Sanırım gümüşhaneye bağlı, trabzon da olabilir )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chtsydn -- 26 Mayıs 2015; 20:20:20 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• EresboSS kullanıcısına yanıt
    Farklı yerlere kura biliyorsunuz ama çoğu yer yasak.
    Kamp olarak gümüldüre gittim ancak nasıl desem malum ırkı bol
  • Bir Tost kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim cevaplar için. Peki neler götürmeliyiz veya ilk defa kamp yapacaklara önerileriniz var mı? Rehber tarzı birşey eklemeyi düşünüyor musunuz konuya?
  • EresboSS kullanıcısına yanıt
    Fazla profesyonel sayılmamgelen mesajlara göre ilk mesajı editlemeyi planlıyorum

Her kez bir bildiğini yazsa tamamlarız
  • Güncelledim öneride bulunacak arkadaşları bekliyorum

• Ekle. Yarını bi atlatayım sonra bu mesaja baya bişey eklerim

Edit: Sınavların çoğunu atlattım artık aranızdayım

Öncelikle merhaba arkadaşlar. Doğaya çıktığımızda belkide hiç ihtiyacımız olmayacak, ama ihtiyacımız olduğunda da hayatımızı kurtaracak 2 şey var. 1. ilk yardım kiti ve 2. survival kiti.

Yanınızda bulunacak bu setler belkide tüm etkinliğin en önemli parçaları olacaktır. İlk yardım setiyle başlayalım. İlk yardım seti dediysem bu marketlerde yangın tüpüyle
    20 liraya satılan dandik naylon şeylerden bahsetmiyorum. Zira ona güvenip yola çıktığınızda içinde adam gibi bir antiseptik solüsyon bile olmadığını (kimilerinde hiç yok ) görünce tüm moral ve hevesiniz mahvolacaktır.

İlk yardım setiniz için ilk yapmanız gereken sağlam, su geçirmez bir kutu ayarlamak. Bu kutuyu bulduktan sonrası eczaneden biraz alışverişle tamamlanacaktır.

Setin içinde kesinlikle bulunması gerekenler:

- Turnike ( Kol ve bacaklardaki büyük kesilerde kanamayı kontrol altına almanızı sağlayıp hayatınızı kurtaracaktır.)
    - Latex eldiven (yaralara müdahale ederken enfeksiyon riskini azaltır)
    - Gazlı bez, flaster ve steril spanç( kesik ve yanıklarda pansuman için)
    - Baticon (yine pansuman için. çok iyi bir antiseptiktir yani mikroorganizmaları uzaklaştırarak enfeksiyon riskini azaltır)
    - Üçgen sargı ( kırık ve çıkıklar dahil bir çok alanda kullanılır )
    - Yanık örtüsü ( ilk gördüğünüzde alüminyum folyoya benzetebilirsiniz ancak gerçek işlevi çok daha farklı)
    - Makas (kıyafetleri veya gazlıbezi kesmek için )
    - Elastik bandaj ( Travmalarda (kırık-çıkık veya burkulma gibi ) kesinlikle işe yarayacaktır)
    - Bistüri ucu ( Steril olduğundan çoğu şeyde kullanılabilir.)
    - Penset ( Deriye batan yabancı cisimleri çıkarmak için )
    - Yara bandı ( küçük kesik ve sıyrıklarda baticon ile silindikten sonra yapıştırabilirsiniz)

Genel olarak ihtiyacınız olabilecek malzemeler bunlardır. Şimdide yanınızda bulunması gereken ilaçlara gelelim ( UYARI: İLAÇLARI ALMADAN ÖNCE AİLE HEKİMİNİZLE GÖRÜŞÜN. ALTTA YAZACAĞIM İLAÇLARIN ETKEN MADDESİNE ALERJİSİ OLANLAR KESİNLİKLE UZAK DURSUN. ALERJİ SONUCU ANAFLAKSİ VE ŞOK GELİŞEBİLİR... SORUMLULUK KABUL ETMİYORUM.)

- RİF ampul(enfeksiyon olan yaralarda batikondan sonra kullanılır. antibakteriyeldir )
    - Anestol ve silverdin krem ( yanıklarda ağrı kesici etkisi için karıştırılıp kullanılır.)
    - parol tablet ( ağrı kesici ve ateş düşürücüdür )
    - muscoril tablet ( kas ağrıları için kas gevşetici )
    - etol tablet ( yine ağrı kesici )
    - fenistil jel ( böcek sokmalarında kaşıntıyı önler )
    - Geniş spektrumlu bir antibiyotik ( Bu konuda bir öneride bulunmayacağım. aile hekiminizle görüşüp size uygun olan bir antibiyotik yazmasını isteyebilirsiniz.)
    - reflor kaşe veya kapsül ( kampın ortasında ishal olup sürünmek istemeyiz tabiki )
    - Rennie tablet ( mide ekşimesi ve yanmasında birebir )
    - metpamid tablet ( mide bulantısı için )

Bu ilaçları kutu kutu taşımanıza gerek yok. Sadece 4-5 tanesini son kullanma tarihi görünecek şekilde prospektüsüyle beraber bir kılıf yada çantaya koyarsanız çok rahat bir şekilde kampı tamamlarsınız.

Evet arkadaşlar şimdilik aklıma gelenler bunlar. Hemşirelik okuyorum kafanıza takılan veya merak ettiğiniz her şey için pm atabilirsiniz elimden geldiğince cevaplarım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi armstrong26 -- 26 Mayıs 2015; 23:44:56 >

• Bizlerde kamp kurmak istiyoruz 3 kişiyiz ilk deneyimimiz,amacımız tamamen felsefe ağırlıklı kendimizi geliştirmek. İlk deneyim olduğu için kapadokya düşünüyoruz yada dahada zorlu olarak trabzona gitmeyi düşünüyoruz.Ekipman ile ilgili aklımızda soru işaretleri var,nasıl çanta almalıyız yanımıza tam olarak neler almalıyız ne gibi bir rota izlemeliyiz. Bilgili deneyimli arkadaşlar varsa yazabilrimi
  • armstrong26 kullanıcısına yanıt
    Hocam beklemedeyiz

• Üye yapıversene kardeş, sınavlarım nedeniyle tam yardımcı olamam ama bildiğim her şeyi yakında paylaşırım sizlerle bi kaç fotoğrafta atayım süslensin bura

bıçak seçiminde ucuza kaçmayın sağlam olsun ayrıca bulursanız yanınıza magnezyum çubukta alın
    ben kamp amaçlı 50lt bi backpag kullanıyorum fotoğrafta gördüğünüz, su geçirmez kılıfı yok ama içini tamamen doldurup bi terzide yağmurluk yaptırabilirsiniz çantanıza göre.
    shemag tarzı aşağıya attığım başörtüsüne benzer bi malzeme alın(kaliteli olsun)
    paraşüt ipi alın yanınıza 2 tane 30 metrelik/60 metrelik
    bi kaç tip düğüm tekniği öğrenin gitmeden aşağıda gösterdiğim gibi ateş yakma antremanı yapın
    saçlarınızı olabildiği kadar kısaltın(önerim )
    pusula, düdük, paracord bileklik, ip-iplik,
    kesinlikle ve kesinlikle ilk yardım çantası : gazlı bez, batikon, yara bandı, küçük makas, çengelli iğne, turnike, kremler vb...
    kıyafetlerinizi gideceğiniz oratama göre ayarlayın ancak sıcak olur soğuk olmaz diyede sizi sıcak tutacak şeyler almayı unutmayın her tür duruma hazırlıklı olun
    mümkünse gideceğiniz bölgenin bir haritası
    FENER unutmayın sakın bi kaç tane bulunsun hatta yanınızda VE PİLLERİ
    zincir testere bulamazsanız mini kamp testeresi, kürek ve birde küçük boy balta alın
    su için matara seçimi size kalmış tavsiyen ne derseniz 4lt altı olmasın (2 tane 2 lt vb şekilde parçalı alın)

DEVAMI GELECEK

Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK] Donanımhaber Kamp'ta /Kamp'a Gitme Rehberi /Malzeme Tavsiyesi[DDKK]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JudgemenDay -- 26 Mayıs 2015; 17:44:54 >

• JudgemenDay kullanıcısına yanıt
    Ekledim hocam yardımlara açığım

daha bişeyler yazarım kolay gelsin

UNUTMADAN REŞİTSENİZ Bİ SİLAH BULUNDURMANIZ YARARINIZA OLABİLİR BAZI DURUMLARDA

kapak önerimde budur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi JudgemenDay -- 26 Mayıs 2015; 17:40:32 >
    Teşekkürler ilk mesajı editliyorum mobilim biraz ağır kusura bakma

ben teşekkür ederim yukardaki yorumumda kapak önerimi sundum kabul görürse memnun olurum iyi forumlar
    Hocam guzelmiste birde kulübün adını içerse

yazarız bi ara veya yazıverin 2dk
  • Konu güncellendi.

Kulüp resmi ve gidilecek yerler bekleniyor...

• chtsydn kullanıcısına yanıt
    Edit bekliyorum hocam

• Çantanın markası modeli nedir?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.