Şimdi Ara

Solid-State Drives (SSD) ve NAND Bellek Geleceği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Samsung'un flash bellek Satış Direktörü Don Barnetson ile yapılan görüşmeden, Solid-State disklerin bugünü ve yarını tartışılmış. Haziran ayında PQI isimli üretici Samsung NAND altyapısındaki 64GB'lık flash sürücüsünü duyurmuştu. 2.5-inçlik SSD, dizüstü sistemler için tasarlanmış. Saniyede 32MB yazma hızına sahip sürücünün önemli yanları düşük güç tüketimi ve veri güvenliğiydi. Devamında Asus, Sandisk, Samsung ve Fujitsu solid-state disk içeren ürünlerini peşisıra piyasaya sürdü. Şimdi ise beklenti, NAND sürücülerin geleneksel sabit disklerin eksik yönlerini kapatarak 0.01 saniyelik veri erişim hızıyla performansta çığır açabileceği yönünde.

SSD'in boyutları daha küçük ve gürültüsüz çalışıyor

Şüphesiz her yeni çıkan Microsoft işletim sisteminin bilgisayar bileşenleri üzerinde büyük etkisi var. Windows 95'den 98'e geçiş ve Xp terfisi, büyük sabit disk gereksinimini gerektiren gelişmelerdi. Günümüzde yer gereksiniminin nelerden kaynaklandığına göz atarsak dengeler Mp3, DivX vb. tarzı uzantıların hakimiyetinde. Yani bir solid-state sürücümüz olsa ve işletim sistemini orada saklasak (gerekli programlarla aşağı yukarı 10GB), geri kalan yığını sabit diskimizde tutarak bir hibrit model geliştirebiliriz. Yapılan bir araştırmaya göre günde 8 saat sabit disk kullanımı sonucunda enerji tüketiminin 9W civarı, bir yılda meydana gelebilecek arıza olasılığı %1 ve günlük 7-15 dakika arası zaman kaybı tespit edilmiş (Geleneksel disklerin mekanik çalışma mekanizmalarının neden olduğu döngüsel gecikmeler). NAND sürücü tarafında, eğer sürücü kullanımda değilse sıfır güç tüketimi, okuma/yazma aşamasında ise 200 miliwatt altı güç tüketimi gerçekleşiyor. Her nekadar masaüstü sistemler için çok önemli gelmesede, dizüstü sistemler için önemli bir ayrıntı. Bu sayede dizüstü pil süresinde %10'lık bir artış sözkonusu. Peki NAND bellekler yazma işlemini nekadar tutarlı yapıyorlar, Don Barnetson'a göre yazma hatası oluşmasından çekinmeye gerek yok. MTBF (Mean-time-between-failure) yani oluşan hatalar arasında geçen süre burada belirleyici oluyor. Samsung solid-state disklerde MTBF 1-2 milyon saatken geleneksel sabit disklerde 100bin-200bin saatte gerçekleşiyor. NAND disklerde haraket eden bir parça olmadığından hatanın kaynaklanması diskte meydana gelebilecek bir elektronik arıza veya yazma esnasında uygulanan fiziksel darbeden meydana geliyor. Önceleri flash bellek kullanırken yazma hatası şikayetleriyle karşılaşmak olasıydı. Birkaç yıl önce en iyi flash medyasına 1000 civarı yazma işlemi yapılıp, sonucunda fiziksel bitler hasar görerek flash bellek iş yapamaz duruma geliyordu. Günümüzün single-level cell (SLC - hücre başına bir bit saklayan bellek) teknolojisi belleğin kullanım dışı kalmasına kadar 100bin yazma işlemi gerçekleştiriyor. Çok-Hücreli (Multi-level cell) flash tekniğinde ise bir hücreye iki bit saklanıyor ve daha ucuz ancak kullanım ömrü 10.000 yazma. Samsung'un bu duruma karşı geliştirdiği teknolojinin adı "wear leveling"; yazma işlemini hücrelere eşit ağırlıkta paylaştırarak her hücrenin yazılma sayısını eşit tutmaya çalışarak belleğin kullanım ömrünün arttırılması. Samsung şuanda hızlı çalışan single-level cell modelini kullanıyor, geleceğimiz sene multi-cell yapısında geçiş yapacak. Fiyat düşüşleri yaşanacak bu süreçte kapasite 2008'de 128GB'a kadar arttırılacak. Şimdilik solid-state bellek geleneksel disklerimizin yerini almayacak gözüküyor. Medya dosyalarının artan kapasiteleri bir hibrit çözüm gerekliliğini ortaya koyuyor. Sabit disklerin NAND önbelleğe sahip olması solid-state diskler ucuzlayana kadar işe yarayabilir. Bu NAND bellek üzerinde işletim sistemi ve ihtiyaç duyulan uygulamaların çalışması performansı önemli ölçüde arttıracaktır. Sonuç olarak kapasite kısıtlaması ve maliyet açısından NAND medyaları müzik ve video dosyaları gibi büyük boyutlu yığınlar için değil işletim sistemi ve önemli programlar için düşünülmeli.

Sayfanın Linki : http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=4962

• öncelikle merhaba paparazzi diyorum , şayet yeni iseniz donanım haberde size başarılar diliyorum ve ayrıca hoşgeldiniz.

nand bellekler hareketli parçalara sahip olmaması ile başarılı görünüyor. özellikle gecikme süresinin olmaması ve hata yapma ve arızalanma olasılığının düşüklüğü ve güvenilirliği gerçekten önemli dosyaları saklamak için oldukça önemli.

bu bellekler sanırım gelecekte mevcut sabit disklerimizin yerini alabilecekler.
  • fiyatları düşsede biran önce alsak amaç depolama değilde işletim sistemi yada bazı temel programlarsa 64 gb da bence yeterli hızını düşününcede gerçekten heycen verici...
  • Merhaba serenissimo, tebriğin ve iyi dileğin için teşekkür ederim.

Samsung bu alanda sıkı çalışıyor ve meyvelerini de topluyor. Hibrit disk sürücüler için disk kontrolcü de hazırmış.

@El_domingo yüksek fiyat el yakıyor ama gelişen teknolojinin sancıları bunlar, belli bir seviyeyi aşıp düzlüğe vardığında sabit disklerimizin yerini alacak.

Flash bellek teknolojisinin gelişmesinde Cep Telefonu ve Dijital Kameralarında etkisi büyük olsa gerek.

quote:

Orjinalden alıntı: serenissimo

öncelikle merhaba paparazzi diyorum , şayet yeni iseniz donanım haberde size başarılar diliyorum ve ayrıca hoşgeldiniz.

nand bellekler hareketli parçalara sahip olmaması ile başarılı görünüyor. özellikle gecikme süresinin olmaması ve hata yapma ve arızalanma olasılığının düşüklüğü ve güvenilirliği gerçekten önemli dosyaları saklamak için oldukça önemli.

bu bellekler sanırım gelecekte mevcut sabit disklerimizin yerini alabilecekler.

• baska konulara asırı ilgi gösteren sitemiz sakinleri nedense en az işlemci gelişmeleri kadar iyi olan bu habere geyet alakasız...
  • hm, flash diske windows bileşenlerini ve kullanacağın programlar kurup , harddiski depolama alanı olarak kullanmak cazip bir fikirmiş , eh 2008e yetişirse bi tane kaparız belki fiyatı da makul olursa , bu şimdikine de depo yaparız, hayli hayli yeter...

düşük güç çekmesi de cabası

8watt kadar bir fark var gözüküyor aralarında , eh işlemcilerin de güç tüketimi düşüyor,seneye intelin 45nm modelleri 57w çekecekmiş , biraz da ordan kazandık , eh ddr3 ramler de daha az çekiyor ,oh oh bi ekran kartlarına da çeki düzen verseler tamamdır

• Hep hayal ettiğim şey buydu işte sonunda yapmışlar harddisklerdeki mekanik parçalar daha doğrusu bilgisayardaki mekanik parçalara ( Fanlar,cd-rom vs) her zaman gıcık olmuşumdur.Hem çok akım çekip güç tüketimini artırıyorlar hemde çok ses yapıyorlar.Neyse artık harddiskteki mekanik parçadan kurtuluyoruz darısı diğerlerini başına

• quote:

Orjinalden alıntı: kamikazeden

hm, flash diske windows bileşenlerini ve kullanacağın programlar kurup , harddiski depolama alanı olarak kullanmak cazip bir fikirmiş , eh 2008e yetişirse bi tane kaparız belki fiyatı da makul olursa , bu şimdikine de depo yaparız, hayli hayli yeter...

düşük güç çekmesi de cabası

8watt kadar bir fark var gözüküyor aralarında , eh işlemcilerin de güç tüketimi düşüyor,seneye intelin 45nm modelleri 57w çekecekmiş , biraz da ordan kazandık , eh ddr3 ramler de daha az çekiyor ,oh oh bi ekran kartlarına da çeki düzen verseler tamamdır

evt bi ekran kartları kaldı , ama elleri mahkum onada şekil vercekler , sonucta herkes 500-700watt guc kaynagı alamaz 200usd verip

• 64 GB gayet yeterli bence. Al 2 tane hdd bundan yap RAID0 bak keyfine
  • >Evet sonunda...Hard diskler en nihayetinde zorro kılıklı şu okuma/yazma kafasından kurtulacaklar ha:..???
    Çizilme yazma-okuma hataları yok...
    >>Süper birşey bir ara bizimde aklımıza gelmişti ama teknoloji olmadığı için yapamamıştık.
    Eh böyle olacağı belliydi.
    >>>Yavaş yavaş piyasaya çıksada fiyatlarıda ucuzlasa....
  • Samsung, pazarın bu sene 540milyon $ işlem hacmine ulaşmasını beklediğini de duyursuna ekledi. Pazardaki 2010 hedefi ise dudak uçuklatır seviyelerde: $4.5 Milyar dolar!
    Özellikle taşınabilir araçlar için büyük fırsatlar sunan SSD teknolojisi, birçok yönden yenilikler vaad ediyor.
    NAND flash hafıza teknolojisini temel alan SSD'ler, boyutları ve kullandıkları enerji miktarıyla dikkate değer tasarruflar sağlıyorlar. Diğer depolama teknolojilerine göre %5'e varan bir kullanım, SSD belleğin en önemli avantajı olarak nitelendirilebilir. Ayrıca küçük boyutlu olmaları ve okuma sisteminde getirdikleri yenilikler sebebiyle, geleceğin depolama sistemi olarak lanse edilebilecek bir çizgi çiziyorlar.

Buradaki gelir beklentisindende anlaşıldığı gibi SDD'ler kesinlikle geleceğin HD'i olma yolunda hızla ilerliyor..

• 128 gb lk bi flash disk
    yüzlerce şarkı ve bi sürü ıvır zıvır film tıkıştırma gereği duymayana haaarika bir çözüm olurdu. Hele daha stabil çalışacak bi sisteme kavuşmak ve kafa şişiren hdd tıkırtılarından kurtulmak bi an önce yaygınlaşsa da makul fiyatlarla edinebilsek bu tip bileşenleri
  • Bu haberden sonra nerdeyse kafayı yedim ve bi araştırma yaptım....
    ilk olarak asnet 10 gün içinde bu cihazların türkiyede olacağını ve fiyatının 800$-900$ arasını olacağını söyledi...
    eh bizim gibi lere tabiki çok para bende usb flash diskleri araştırayım dedim....eninde sonunda amaç depolama değil de hızlı bi sistem sahip olmak ya
    baktımki sadece windows kurayım desem 8 gb lazım oda a-datanın buldum fiyatı 220$+kdv
    yurtdışında 16GB olanmarkalarda var ama fiyat 370$ bilginize....
    Bu arada aklıma bi soru takıldı sata adaptörle usb flashdisklere raid yapılabilirmi.... ????
    diyelim yapıldı test eden varmı...? yada raid yapmanın bu cihazlarda faydası varmı?
    alın size raid yapan bi esata pcmci card link i
    http://www.tomshardware.com/2006/11/17/addonics_cardbus_adapter/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi El_domingo -- 7 Aralık 2006; 19:22:48 >

• Ssd ler için araştırma yaparken bu konuya geldik iyi mi :)

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu bir hort değil. Bu bir katliam

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Led Zeppelin

Ssd ler için araştırma yaparken bu konuya geldik iyi mi :)

Ne yaptın dostum sen
  • quote:

Orijinalden alıntı: Led Zeppelin

Ssd ler için araştırma yaparken bu konuya geldik iyi mi :)

Bende bu konu yeni mi ne zaman açıldı diye bakıyorum ?

Ayrıca içimden dedim bu arkadaş kim ? Yeni mi alındı haber editörü olarak...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi REDSTONE -- 12 Eylül 2014; 5:12:35 >
  • Şu konuyu üste çıkarıp durmayın, ceza yicem sizin yüzünüzden

• Eyt be bugün 2x 840 proyu raidli kullanıyoruz. SSD teknolojisi oturdu ya.
  • Profil Özeti Paparazzi Haber Editörü Gerçek AdSertaç Levent MeslekElektronik ve Haberleşme Konumİstanbul,Kartal Kullanıcıya PM gönder Dükkanını Görüntüle Üyelik Bilgileri Katılım zamanı: 23 Temmuz 2006 Mesaj sayısı: 36 2. el mesaj sayısı: 0 Son mesaj tarihi: 8 yıl önce Son giriş tarihi: 6 yıl önce Aktiflik: Şu anda forumda değil

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.