Şimdi Ara

AMDGPU açık kaynak sürücü yazılımı olgunlaşmaya devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
0
Favori
646
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMDGPU açık kaynak sürücü yazılımı olgunlaşmaya devam ediyor

AMD'nin Linux sistemlerindeki sürücüleri biraraya getirme ve yaygın kullanıma sunma amacıyla geçen yıl lanse ettiği AMDGPU sürücü paketi kendisini geliştirmeye devam ediyor. 

Bir süre önce AMD, yeni AMDGPU çekirdek sürücüsü için açık kaynak kodu ve gerekli kullanıcı alanı sürücü değişikliklerini yayımlamıştı. Yapılan tespitlere göre bu kod Linux çekirdeği 4.2 için gelişmeye devam ediyor ve ayrıca RadeonSI Gallium3D sürücüsü için de destek sunuluyor.

AMDGPU çekirdek sürücüsü Linux çekirdeği 4.2 sürümüne kadar birleştirilemeyecek. Bu bakımdan AMDGPU desteği için yapılan Mesa/Gallium3D değişiklikleri de ana akım Mesa sücürülerine eklenemeyecek. 

Alex Deucher'in AMDGPU çekirdek sürücüsü tarafında çok fazla hareketlilik yok ancak AMDGPU Mesa tarafında biraz hareketlilik var zira Marek, Userptr desteğini AMDGPU winsys üzerine ekledi ve başka değişiklikler de mevcut. 

Yeni AMDGPU çekirdek sürücüsünde öncelikli olarak Radeon R9 285 Tonga birimi ile Carrizo APU'larına destek mevcut. Ayrıca gelecek Radeon Rx 300 serilerine de destek sunuluyor.  

• Şu habere yorum yapacak hardware and software çilar bekleniyor.....

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cipseti yaktim baba ne anlatiyorsun ya?
  • umarım nvidia ile aynı kaliteye ulaşırlar

• @Rubisco Bu konuda bir şeyler söylemek isteyebilir
  • Ekrem reyiz çok farklı konuşmuş

Ancak anladığım kadarıyla sürücü tarafında güzellikler yapıyorlar; helal olsun diyor ve bizi memnun etmesini diliyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Haberde sanıyorum çeşitli çeşitli sürümlere ait kod adları çok yoğunlukla kullanıldığı için bu kadar karışık olmuş. Birkaç kez okudum fakat halen anlamadım. İşin özünde AMD açık kaynaklı sürücü geliştiriyor herhalde bize de helal olsun demek düşer.

• E herkes Amd'yi linux desteği yok,zayıf diye eleştiriyodu,adamlar çalışıyo işte de keşke daha çok Hsa çalışması görsek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

umarım nvidia ile aynı kaliteye ulaşırlar

Amd'nin linux sürücüleri nvidia dan daha iyi çalışıyor.

• DH'de linux'lu dakikalar. Bir yaşıma daha girdim. AMD Linux tarafında sürücülerini kesinlikle düzeltmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: bersgurs

quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyiumarım nvidia ile aynı kaliteye ulaşırlar
    Amdnin linux sürücüleri nvidia dan daha iyi çalışıyor.

Hocam dediğiniz olay AMD'nin ve NVIDIA'nın AÇIK KAYNAK sürücüleri için geçerli. Ancak proprietary sürücülerde ne yazık ki NVIDIA AMD'yi tokatlıyor. Ha linux mantığında proprietary driver zaten yanlış ona lafım yok ama proprietary driverler açık kaynaklardan daha fazla performans veriyor (genellikle) ve son kullanıcı (oyun oynuyorsa) bu sürücüleri kurmak zorunda kalabiliyor.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyi

umarım nvidia ile aynı kaliteye ulaşırlar

Amd'nin linux sürücüleri nvidia dan daha iyi çalışıyor.

Çok yanlış bir tespit

Birkaç kaynak:
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=nvidia-maxwell-18&num=1
    http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=bioshock-inf-18&num=1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bl00dyHell -- 20 Mayıs 2015; 11:20:22 >

• Yığınla haber var, dhnin yaptığı habere gel! Forumu da geçtim, Türkiye'de toplasak 100 kişiyi ilgilendirir mi acaba bu haber?

Aga siz boşverin bunları, telefon haberi yapmaya devam edin. O kadar uzaklaşmışsınız ki donanım haberlerine, dönüp bir haber yapmaya kalkıştığınızda da böyle abuk şeyler ortaya çıkıyor. Forum kendi kendine idare ediyor zaten, merak etmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamad -- 20 Mayıs 2015; 11:26:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KekeMagnon

DH'de linux'lu dakikalar. Bir yaşıma daha girdim. AMD Linux tarafında sürücülerini kesinlikle düzeltmeli.

Çoğunluğun anlamadığını görünce bir güldüm ki.

Kafalar hep arm, apk olunca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DraGonS

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: dere.beyiumarım nvidia ile aynı kaliteye ulaşırlar
    Amdnin linux sürücüleri nvidia dan daha iyi çalışıyor.

Hocam dediğiniz olay AMD'nin ve NVIDIA'nın AÇIK KAYNAK sürücüleri için geçerli. Ancak proprietary sürücülerde ne yazık ki NVIDIA AMD'yi tokatlıyor. Ha linux mantığında proprietary driver zaten yanlış ona lafım yok ama proprietary driverler açık kaynaklardan daha fazla performans veriyor (genellikle) ve son kullanıcı (oyun oynuyorsa) bu sürücüleri kurmak zorunda kalabiliyor.

+1

• CVenturas kullanıcısına yanıt
    Özel driverlarda adamların programa-oyuna özel iyileştirme-shaderı yeniden yazma- shaderı hashleyip buna bunu hızlı çalıştıracak yol bulup aynı shader hash'i ile karşılaşılan farklı program-oyunların da aynı iyileştirmelerden yararlanaması, oyunda kodunda perf-kaliteyi hiç etkilemeden sadece driverın belli kod paternlerini tanımasını engellediğin zaman oluşan devasa perf. kaybını gördükten sonra, açık kaynak driverla uğraşanlara bi nevi fazla boş iş gibi bakılabiliyor. Derin saygı, emeğe saygı vs. onlar kenarda dursun tabi.

Açık kaynak driver sürekli lazım değil bana, o yüzden ilgilenmiyorum. Ama yukarda dediğim gibi kapalı-açık arasında farkın oluşmasını sağlayan şeyler çok fazla. O yüzden buna sadece perf olarak bakılması hata olur. Oyun oynayacam diyen birisi de eninde sonunda Nvidia için bile olsa kapalı driver kullanmak zorunda.

Bunlar dışında açık driverların tek önemli yanı sorunsuz problemsiz olması zorunluluğu, problem olduğunda bunun düzeltilmesi için harcanacak zaman veya bunun ne kadar önemli görüleceği vs. vs. Kısaca driver kalitesi denilen şeyler yani. En olmadı en basitinden son kullanıcı için işlemciyi yemeden doğru düzgün flash video izlemek gibi mesela (windows ile karşılaştırınca hemde).

Tamam haber değeri taşıyabilir, ama yukardaki arkadaşlar da haksız değller yani. Tonla haber mahiyeti taşıyan başka gelişmeler olurken bu tarz bi haberin ön plana taşınması talihsizlik olmuş.

Edit : Daha fazla destek vermek demek, mesela belli bi modele kadar donanıma göre nasıl iyileştirme yapılacağına dair ipucundan fazlasının verilmesi, bunun da açık kaynak driver kalitesini ve perf'ini çok yukarılara teorik olarak taşınması için imkan vermesi gibi detaylar ise ne ala. 6950-70 için mesela developer driver'ın detaylarını verip bırakmak gibi.O zaman 1-2 sene içinde 6970 için özel driver kadar kaliteli ve perf'li driver çıkartabilirler , bunun gibi.

AMD-Intel-Nvidia arasında bi tek AMD'nin native ISA'sına erişme imkanı var. Yani driverın donanım komutları karşılığına erişme imkanı var. Hatta Dx için driver hackleyip, çalıştırılacak kodun donanıma ne olrak aktarıldığına erişme imkanı var. Yarı direk- direk olarak bu şekilde erişme imkanı varken, ne Nvidia'nın ne Intel'in bu tarz detaylarının olamaması kötü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rubisco -- 20 Mayıs 2015; 14:14:17 >

• şu andaki sürücüden çok memnunum yokluğu başa bela

• amd önce mevcut donanımda Windows a desteği düzgün versin hala saçma sapan tonla sürücü çıkıyor biri adam gibi performans veren sürücü yok
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

DH'de linux'lu dakikalar. Bir yaşıma daha girdim. AMD Linux tarafında sürücülerini kesinlikle düzeltmeli.

Keşke böyle haberleri daha sık görsek. Belki forum eskiden olduğu gibi bilgi paylaşılan bir yere döner. Rubisco'dan bir kaç tane daha edinsek fena mı olur?
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Keşke böyle haberleri daha sık görsek. Belki forum eskiden olduğu gibi bilgi paylaşılan bir yere döner. Rubisco'dan bir kaç tane daha edinsek fena mı olur?

Şu android yaygınlaştığından beri cpu, gpu muhabbetleri bitmez oldu.

Donanım canavarı işletim sistemi. Üreticiler de Android sayesinde sürekli sattırabilmenin yolunu buldular.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.