Şimdi Ara

Bisiklet boyama-yenileme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
2
Favori
4.409
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Geçen sene kullanılmış parçalardan topladığım bisikletin yenilenme aşamalarını paylaşmak istedim. Özellikle elle bisiklet boyanmaz, olmaz diyenler ve bisikletini boyamak isteyenler için bir fikir oluşturur.

Öncelikle ilham alacak bi bisiklet lazımdı. Geçen sene beyaza boyamıştım şu bisikletten ilham alarak. (sadece fikir olsun diye. aynısını yapmaya çalışmadım.)

Bisiklet boyama-yenileme

Toplayıp yenilemek için aldığım parçalar :

Bisiklet boyama-yenileme

Zımpara- boya sökme işlemleri sonrası :

Bisiklet boyama-yenileme

Bisiklet boyama-yenileme

Bisiklet boyama-yenileme

Boyama sonrası. Yazı ve şeritler boya bandı kullanılarak yapıldı. Altına turuncu boya atıp boya bandı ile orayı kapattıktan sonra beyaz boya attım. sonra bantları çıkardım. Şerit, yazı vs. ile fazla uğraşmadım sade olmasını istedim ve sonuç:

Bisiklet boyama-yenileme

Diğer parçalarıda elden geçirdim. Tiner ve zımpara ile temizledim. En son montajlı hali bu oldu:

Bisiklet boyama-yenileme

Yok yok şaka

Son hali :

Bisiklet boyama-yenileme

Bi sene kadar bu hali ile kullandım fakat beyaz renk çok kir leke gösteriyordu. O yüzden bu sene tekrar boya işine girdim ve şu örnekteki resimden ilham alarak tekrar boyadım.

Bisiklet boyama-yenileme

Yeni boyama fotoğraflarını daha sonra yükleyeceğim.

Eleştiri, yorum ve önerilere açığım. Aslında 28" mtb yada yol bisikleti toplamak istiyorum fakat şimdilik bütçeyi aşıyor onlar.

Fiyat soracak olursanız; ikinci el parçaların tamamına 60 lira verdim. O parçalara çok vermişim evet :)
    yenileme ve boyama için:

astar boya : 5 lira
    turuncu boya : 2,5 lira
    Mat beyaz akçalı boya: 7.5-10 (tam hatırlamadım)
    Mat vernik : 12,5 lira

Toplamda yaklaşık 100 lira bi maliyeti olmuştu geçen sene.

• Bu seneki yaptığım boyama işlemi fotoğrafları :

Yan tarafa yazacağım yazı için hazırladığım şablon

Bisiklet boyama-yenileme

Ana renk galiba füme yukarıdaki örnek aldığım bisiklette. O rengi bulamadım bende parlak koyu griye boyadım.

Bisiklet boyama-yenileme

Bandın tam yapışmaması ve maket bıçağı ile keserken bi kaç hata yapmamdan dolayı bazı yerler düzgün çıkmadı.

Bisiklet boyama-yenileme

Bisiklet boyama-yenileme

Şimdilik bu kadar... Boyanın tam kuruması için 2-3 gün daha güneşın altında bekleteceğim. Daha sonra galiba vernik atarım. Ön amortisörü aldıktan sonra toplarım anca. 1 haftayı bulabilir tamamen bitmesi. Bittikten sonra da fotoğrafı eklerim.
    Dediğim gibi önerileriniz olursa paylaşabilirsiniz.

• Boya ne boyası?

Bende bizim eski bisikleti adam etmek istiyorum.
  • sprey boya. akçalı marka
  • hiç anlamadığım bir şey kadro boyamak ya da bisiklet revizyonu, ama bisikletle uğraşmak ve birşeyleri başarmak çok zevklidir onu bilirim. Gayet te güzel olmuş elinize sağlık.
  • Teşekkür ederim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Elinize sağlık gayet güzel bir işçilik çıkarmışsınız. Şu işçiliği benim diyen ustaya sanayide yaptıramazdınız kendi kendinize gayet güzel bir uğraş bulmuşsunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi #ŞARBAY# -- 20 Mayıs 2015; 11:43:30 >
  • tebrik ederim, cok guzel olmus. insanin kendi emegi gibisi yok.

ben de ne zamandir kendi custom modelimi yapmak istiyorum, guzel bir ornek olmus oldu.

• sağolun hocam. bu aralar baya bi boş zamanım oldu bu şekilde değerlendireyim dedim. evet kendi emeğinizle yapılan işin tadı ayrı oluyor. geçen sene yeterince özen göstermemiştim. bu sene biraz daha hoş oldu. maddi sıkıntıda var biraz ön maşa alamadığım için hala toplayamadım bisikleti. bugün sipariş verdim gelince toplayıp bitmiş halinide paylaşırım. vernik atsammı diye düşünüyorum şimdi.
  • Özellikle ilkinde beyaz-turuncu renk uyumu mükemmel olmuş, güzel iş çıkarmışsınız. Elinize sağlık
  • başkan güzel bir iş olmuş. Bende eski bir bisiklete bu işlemi yapmak istiyorum. Ama geri toparlayamam die korkuyorum. Boyamayı sprey boya ile mi yaptınız gri için. Araba boyası mı yoksa metal boyası mı?
  • @mrsmrc hocam ilkin benimde hoşuma gitmişti. şimdi yapmış olsam çok daha güzel iş çıkardı beyaz turuncu ile fakat çok kirlenme yaptı. sağolun.

@malemsteen eyvallah, özellikle tüm parçaları sökmek lazım. yoksa yeterince kaliteli iş çıkmaz. Bildiğimiz sprey boyalardan :http://www.akcali.com/urun.aspx?id=47

dişli aynakolu sökerken baya zorlanmıştım. darbe aldığı için bozulmuş ona canım sıkıldı ya. ön amortisör geldi onu taktım. herşey çok iyi güzel ama aynakol da değişmesi gerekecek anlaşılan.

Bu arada; gördükleriniz tamamen boya. hiç bir sticker yapıştırma yok.

• Bisikletin son hali :
     Bisiklet boyama-yenileme

• quote:

Orijinalden alıntı: WiLdNesS

Bisikletin son hali :
     Bisiklet boyama-yenileme

jant ve lastikleri nerden aldınız hocam 2. el mi
  • quote:

Orijinalden alıntı: gılman

quote:

Bisikletin son hali :
     Bisiklet boyama-yenileme

evet onlarda ikinci el. çok ahım şahım bişey değiller. bugün test sürüşündeydim 7-8km yaptım. 58km yi gördüm önceki rekorum 50km idi. yeni zincir ve aynakol siparişi verdim onlarda gelirse 4-4lük bi bisiklet oluyor. sürüşü baya iyi

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: gılman

quote:

Bisikletin son hali :
     Bisiklet boyama-yenileme

evet onlarda ikinci el. çok ahım şahım bişey değiller. bugün test sürüşündeydim 7-8km yaptım. 58km yi gördüm önceki rekorum 50km idi. yeni zincir ve aynakol siparişi verdim onlarda gelirse 4-4lük bi bisiklet oluyor. sürüşü baya iyi

sipariş ettiğiniz aynakol model marka ne hocam bende değiştirmeyi düşünüyorum ikinci el fikri hoşuma gitti.

• Marka hevesim yok henüz bisiklette :) piyasada en uygun bulduğum bi tanesinden aldım ;)

• Yeni hız rekorum 63km
     Bisiklet boyama-yenileme

• güzel olmuş
  • Elinize sağlık güzel olmuş gerçekten.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.