Şimdi Ara

Kafanızda elektro gitar hakkında sorular varsa hepsini cevaplayabilirim.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
72
Cevap
4
Favori
2.229
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar uzun süredir gitarla uğraşırım hatta bu FORUM da çok konu açtım elekto gitar hakkında ve artık çoğu şeyi bildiğime inanıyorum.

Sorularınız varsa sap, manyetik, ağaç kalitesi, hangi marka ve model hangi tarza uygundur vs vs bana sorabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MecnunReyiz -- 19 Mayıs 2015; 19:17:19 >

• ilk soru benden olsun :
    Cort x2 marka bir gitarım var ve ne kadar sürede tel değiştirmem gerektiğini, hangi marka teller kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Sert müzik için. Yardım ederseniz sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berdin123

ilk soru benden olsun :
    Cort x2 marka bir gitarım var ve ne kadar sürede tel değiştirmem gerektiğini, hangi marka teller kullanmam gerektiğini bilmiyorum. Sert müzik için. Yardım ederseniz sevinirim.

Telleri deneyerek kendi zevkine uygun bir tel bul ve hep onu kullan bildiğim kadarıyla sürekli sürekli tel markası modeli değiştirmek gitar için değil , 3 ayda bir gitara bakım yaptırmalısın 1.5 ayda birde telleri değiştirirsin fakat ben telleri genelde 3 hafta ile 5 hafta arası değiştiriyorum o da E ve D teli koptuğu için kopmasa 3-4 ay kullanırım aynı teli.
  • Hocam benim gitarda şimdi markasını bilmediğim bir tel takılı ve telde 2 elin parmaklarıyla birden solo atarken -sanırım pushing- tellerin rengi klavyeye geçiyor, beyaz beyaz iz kalıyor. Çok sorun dğeil gerçi silince geçiyor hemen de...
    İlk olarak hangi marka telden denemeye başlamamı önerirsin, ya da sen ne kullanıyorsun ?
  • Cort evl k4 var, floyd rose'lu gitar. İnternetten ne kadar baktıysam adamakıllı bir nota düşürmeye girişemedim, hep köprü kalktı. Önerebileceğin bir kaynak var mı ya da kendin anlatabilir misin?
  • Öncelikle iyi düşünmüşsün,

Fender meksikalar hakkında ne düşünüyorsun USA'lara maalesef maddiyat asla ulaşamıyor..
  • Şimdi kardeşim tellerin ne kadar sürede değişmesi sana bağlı.
    Ben elleri çok terleyen bir insanım ve hep bend yaparım o yüzden 2 haftada bi değiştiriyorum. Senin ellerin terlemiyosa veya çok bend yapmıyosan ayda 1 değiştir.

DDARİO çok iyi bir markadır ve metal çalmak istiyosan 9 45 takmanı öneririm.

Telleri değiştirmek çok iyi bir şeydir, değiştirince gitarı çok daha fazla seversin, sololar falan çok daha rahat gelir.

Tellerin karardığını görürsen önce bi sil kuru bezle eyer siyahlık gitmezse yeni tel tak.

Ben tavsiyem ayda 1 değiştirmen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MecnunReyiz -- 20 Mayıs 2015; 2:36:22 >
  • Kardeşim öncelikle olasıkları söyliyim.

Gitarın klavyesinin bakım vakti gelmiş olabilir çünkü her gitarda değil ama çoğu gitarda vernik vardır ve klavyenin kirlenmesini engeller ve daha rahat solo atarsın.

Teller çok kötü teller olabilir. Onun dışında bi sorun olamaz.

Benim önerim DDARİO 9 45 takman olur yıllardır hep bunu takarım.
  • pelerinli kullanıcısına yanıt
    Kardeşim sorunun ne olduğunu tam anlamadım
    Tonların çalmak istediğinle aynı olmadığını mı demeye çalışıyosun ? Yoksa köprü kaltığı için tonlarmı kaçıyor ?

Tam detaylı anlatırsan çözümünü buluruz.
  • TheFormul kullanıcısına yanıt
    Şimdi söyle bir şey var kardeşim

Bende bir tane Fender American Deluxe Ash stratocaster var. Memnun musun diye sorarsan çok memnun değilim, çünkü gitarı alırken biraz amatördüm fender fenderdir diyip aldım. Sonradan fark ettim ki benim stilim metalmiş ve fender metale çok uygun değil yani aynı fiyata beni daha çok eğlendiricek bir gitar alabilirdim.

Ama onun dışında çok çok çok iyi bir gitar arkadaşlarım çalarken gitara aşık oluyorlar ve bende dahil gitarı çok seviyorum fakat tarzıma pek uygun değil.

Şimdi şöyle bir şey daha var hiç bir gitar aynı değildir, bazı fender meksikalar bazı amerikanlardan daha iyi çıkabiliyor.

Kalite olarak sorarsan tabii ki american daha önde. Ama onun dışında fender strat meksika bile çok iyi bir gitar millet squierlere stratlara aşık oluyor.

Yani eyer meksikan bir fender alırsam beni tatmin edermi diye sorarsan cevabım tabii ki olucaktır.

Fakat bi şeyi unutma ne çalıcağına bağlı, metal içinse sakın Fender alma. Jackson, esp, shecter, ibanezin bazı modelleri vs vs diye gidiyor.

Umarım yardımcı olmuşumdur

• quote:

Orijinalden alıntı: kemalcamuz

Kardeşim sorunun ne olduğunu tam anlamadım
    Tonların çalmak istediğinle aynı olmadığını mı demeye çalışıyosun ? Yoksa köprü kaltığı için tonlarmı kaçıyor ?

Tam detaylı anlatırsan çözümünü buluruz.

Yok yok.bildigimiz akord dusurmekten bahsediyorum, e'den d# gibi

Bu arada ben de d'addario (artik nasil yaziliyorsa) tel kullanirim ama bir takarim alti ay gider (az caliyorum gitari). Ve mesela 9 falan.bana cok az gelir (genelde metal caliyorum) o yuzden 10 kullaniyorum ama bir elim alissa direk 11e gececegim. İlk aldigimda 11di teller ben boyle sesler beklemiyordum gitardan

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Şimdi 9 45 in bi özelliği var üst teller ekstra bi kalın oluyor altlarda ince oluyor böylece hem solo hemde thrash metal çalmak için uygun oluyor.
  • quote:

Şimdi 9 45 in bi özelliği var üst teller ekstra bi kalın oluyor altlarda ince oluyor böylece hem solo hemde thrash metal çalmak için uygun oluyor.

Yok.hocam ben onu oteki arkadasa fikir olsun diye yazdim, yoksa benim sorunum telde degil akordunda:D

Kardeşim vallaha anlayamıyorum akord nasıl kaçıyor yani tam detaylı bi anlat :)
  • quote:

Kardeşim vallaha anlayamıyorum akord nasıl kaçıyor yani tam detaylı bi anlat :)

Akord kaçmıyor, ben akor düşürmek istiyorum. yani e a d g b e yerine atıyorum d# a# f# c# g# d# yapmak istiyorum. Ama akord yaparken nereden baktıysam adamlarınkinin aksine son ayarladığımda köprü kalkmış oluyor
    Anladığım kadarıyla e a d g b e yerine daha düşük yada daha yüksek yapmaya çalışıyosun ama köprü havaya kalkıyor.

Bunu yaptıktan sonra ayar gerekiyor sap ayarı yaptırman gerekiyor gitarın tonuna göre çünkü gitarın tellerini normalinden daha fazla sıktığın için köprü doğal olarak havaya kalkıyor.

Bi müzik mağazasına gidip ayarladığın tona göre sap ayarı yaptır.

Umarım yardımcı olmuşumdur
  • İste o sap ayarini ben yapamaz miyim?

Floyd Rose lu bir gitar olduğu için kendin imkanı yok yapamazsın çünkü kilit var vs vs çok zor iş bende yapamam.

Dediğim gibi bi müzik mağazasına veya bi luthiere e götürüp yaptırman şart.

İlerde izleye izleye öğrenirsin kendinde yaparsın ama şu an hiç oynama komple bozarsın
  • quote:

Floyd Rose lu bir gitar olduğu için kendin imkanı yok yapamazsın çünkü kilit var vs vs çok zor iş bende yapamam.

Dediğim gibi bi müzik mağazasına veya bi luthiere e götürüp yaptırman şart.

İlerde izleye izleye öğrenirsin kendinde yaparsın ama şu an hiç oynama komple bozarsın

benim sıkıntım olan kısım oydu aslında. Ama yine de sağolasın
    Kime sorarsan sor sakın kendin yapmaya kalkışma der
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.