Şimdi Ara

Meksika uydusunu taşıyan Rus uzay roketi kaza geçirdi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
226
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Meksika uydusunu taşıyan Rus uzay roketi kaza geçirdi 

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUI) gönderilen ikmal gemisinin kontrolden çıkması ile birlikte başlayan süreci sizlere aktarmıştık. Yaklaşık 3 ton yakıt ve yiyecek taşıyan uzay gemisi UUI ile birleşemeden kontrolden çıkmış, daha sonra ise atmosfere girmesi ile dağılan parçalar pasifik okyanusunun ortasına düşmüştü. 

Dün ise farklı bir kaza haberi geldi. Baykonur Uzay Üssünden fırlatılan ve Meksika'ya ait MexSat-1 isimli haberleşme uydusunu taşıyan Rus uzay gemisinin fırlatıldıktan yaklaşık 500 saniye sonra teknik bir arıza yaşadı. Rus yetkililer problemin araştırıldığını açıklarken Uzay gemisi taşıdığı yük ile birlikte Sibirya'nın Chita bölgesine düştü. Atmosferden çıktıktan sonra teknik arızayı yaşayan roketin yeniden atmosfere giriş sırasında parçalanarak düştüğü belirtiliyor.

Proton-M roketi ile kısa süre önce başarılı operasyonlar da yapılmıştı. Ancak Boeing Satellite Systems tarafından Meksika için üretilen ve yaklaşık 5.4 tonluk uyduyu taşıyan roket bu görevde başarısız oldu. Uydunun yörüngede yaklaşık 15 yıl hizmet vermesi planlanıyordu. Meksika hükumeti ise olaydan kısa bir süre sonra açıklama yaparak uydunun tam sigortalı olduğu ve zararlarının karşılanacağını bildirdi.

• Ruslara kasti olarak mı yapıyorar bunu anlamıyorum. ADamların 2 ayda 2 roketi düştü. İnsan şüphelenmeden duramıyor.

• kaza geçirmiş :P kaz iyimi bari 8)

• Votka kafasıyla rocket yolluyorlar da ondan.

• Geçmiş olsun ne diyelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: DubSteq

Ruslara kasti olarak mı yapıyorar bunu anlamıyorum. ADamların 2 ayda 2 roketi düştü. İnsan şüphelenmeden duramıyor.

Ben de tam aynısını söyleyecektim. Bu zincirleme olaylar sabotaj gibi duruyor.

• Amerikalılar iyi çalışıyor vallaha.

• Arkadaslar Rus mali hic bir sey ne alirim nede kapiya koyarim,su yapilan nukleer santral bir yerlerimzde patlamazsa ne ala.
    Nedeni: Ruslar artik soviet donemindeki gibi saglam ekipmanlar uretemiyor,ve ne tur teknolojileri varsa hala soviet doneminden kalma hic ustune bir sey koymuyorlar,bizdeki murat 124 lere benzeyen sanirim ayni lisansla uretilen gaz Juguli ruslarin Nol 7 dedigi arac 60 yildir bir civatasi bile degistrilmeden uretiliyor hala,yuruyen tabut mubarek ha keza volga,ij,ZIL,kamaz,ok vs gibi araclarda ayni sekilde.
    Sivil havacilik icin uretilen soviet ucak fabirkasinin hemde uretilen modellerinin yerinde yeller esiyor artik.
    Mig ve basi helikopter uretimininde cin destegi olmadan asla uretemez artik,bircok sey cinde yaptiriliyor,bazilarininda montaji cinde yaptiriliyor.
    Rusya tekistil gida sektoru dahil tamamen cokmus durumda,tarim yok denecek kadar az,her konuda disariya bir baglilik var,ordudaki kiyafetleri yenileme kararoi aldilar,ama bunu uretecek ne fabrika var nede kalite,elbiseleri avusturlyadan botlarida Turk bir uretici olan YDS firmasindan aldilar.

Daha uzun uzun yazardim ama vaktim yok :) ,sozoun ozu Rus insanlari edebiyatci sanatci ve muhendis bir toplimdur gel gelelim sovietler birligi yikilinca insanlar gecim dedine dusup bir cok seyi umursamaz oldu.
    Ben bir elektrik muhendisiyim rusyada bir amerikan firmasinda calisiyorum,ofis boyumuz helikopter muhendisi iste gerisini siz hayal edin.
    Ama Ruslar milliyetci ve azimli insanlardir toparlarlar mutlaka..

• Rusya'da bulunmuş, oranın iç yüzünü, mantalitesini biraz bilen kimse bu habere şaşırmaz.

• Bekliyordum zaten Proton-M roketlerin bir revizeden geçmesi gerek. Daha önce de buna benzer olaylar yaşanmıştı. Birde bunu da diğer kazayı da canlı yayında izleyince artık alıştım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emre Kocakaya

Arkadaslar Rus mali hic bir sey ne alirim nede kapiya koyarim,su yapilan nukleer santral bir yerlerimzde patlamazsa ne ala.
    Nedeni: Ruslar artik soviet donemindeki gibi saglam ekipmanlar uretemiyor,ve ne tur teknolojileri varsa hala soviet doneminden kalma hic ustune bir sey koymuyorlar,bizdeki murat 124 lere benzeyen sanirim ayni lisansla uretilen gaz Juguli ruslarin Nol 7 dedigi arac 60 yildir bir civatasi bile degistrilmeden uretiliyor hala,yuruyen tabut mubarek ha keza volga,ij,ZIL,kamaz,ok vs gibi araclarda ayni sekilde.
    Sivil havacilik icin uretilen soviet ucak fabirkasinin hemde uretilen modellerinin yerinde yeller esiyor artik.
    Mig ve basi helikopter uretimininde cin destegi olmadan asla uretemez artik,bircok sey cinde yaptiriliyor,bazilarininda montaji cinde yaptiriliyor.
    Rusya tekistil gida sektoru dahil tamamen cokmus durumda,tarim yok denecek kadar az,her konuda disariya bir baglilik var,ordudaki kiyafetleri yenileme kararoi aldilar,ama bunu uretecek ne fabrika var nede kalite,elbiseleri avusturlyadan botlarida Turk bir uretici olan YDS firmasindan aldilar.

Daha uzun uzun yazardim ama vaktim yok :) ,sozoun ozu Rus insanlari edebiyatci sanatci ve muhendis bir toplimdur gel gelelim sovietler birligi yikilinca insanlar gecim dedine dusup bir cok seyi umursamaz oldu.
    Ben bir elektrik muhendisiyim rusyada bir amerikan firmasinda calisiyorum,ofis boyumuz helikopter muhendisi iste gerisini siz hayal edin.
    Ama Ruslar milliyetci ve azimli insanlardir toparlarlar mutlaka..

Ve biz bu adamlara nükleer santral yaptırıyoruz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu Ruslarda iyi alıştı he her hafta bir uzay kazası yapmaya

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.