Şimdi Ara

Avrupa Komisyonu: Korsan içerikli siteleri kapatmak çözüm değil

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
317
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Avrupa Komisyonu: Korsan içerikli siteleri kapatmak çözüm değil 

Avrupa komisyonu geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak aslında bir çoğumuzun bildiği bir gerçeği ortaya koydu. Açıklamada korsan içerik yayınlayan sitelerin kapatılmasının içeriklere yasa dışı ulaşımı engellemediği, aksine yeni alternatiflerin türemesine sebep olduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi yayınladığı raporda popüler bir yasadışı film izleme sitesi olan Kino.to'nun kapatılmasına ilişkin verileri paylaştı. Grafikte görüldüğü gibi popüler sitenin kapatılmasıyla internetten yasa dışı film izleme sayısı bir süreliğine azalsa da sonraki dönemlerde eski sayısına geri dönüyor. Bunun en büyük sebebi ise kapatılan sitenin yerine kinox.to, mega-stream.to, video2k.tv gibi birden fazla alternatifin türemesi gösteriliyor.

Avrupa Komisyonu: Korsan içerikli siteleri kapatmak çözüm değil 

Açıklamada komisyonun yeni türeyen bu sitelerle de hukuki mücadeleye devam edeceği de söylendi. Ancak site kapatmak yerine daha efektif çözümler bulunması gerektiği belirtiliyor. İlk akla gelen çözüm ise yasa dışı içeriklerin yükleme sırasında tespit edilerek engellenmesi. Ancak bu sistem için gerekli altyapının nasıl oluşturulacağı merak konusu.

• Onun yerine orjinal içeriği ucuzlatmayı düşünmezler

• quote:

Orijinalden alıntı: Fire_67

Onun yerine orjinal içeriği ucuzlatmayı düşünmezler

+1

• Steam'i örnek alsalar sorun olmayacak. Tüketiciye orjinali diretmeye değil, orjinali sevdirmeye çalışmalılar. Spotify da güzel bir örnek mesela.

• Tek çözüm, her ülke ekonomisine göre ayrı fiyatlandırmadır. Bu adamlara bunu anlatmak için kaç devenin hendek atlaması gerek acaba.

• quote:

Orijinalden alıntı: alito

Tek çözüm, her ülke ekonomisine göre ayrı fiyatlandırmadır. Bu adamlara bunu anlatmak için kaç devenin hendek atlaması gerek acaba.

onlarda biliyor ama işine gelmiyor fazlası mantığı işe yaramıyor

• sadece film için bakmışlar torrent siteleri işin suyunuda vs çıkarıyor adamlarda oyunlar windows gibi işletim sistemleri filmler var üstelik yify gibi kendi standartları olmaya başladı akla ne gelirse var zaten

• Tüketiciye iyi hizmet verseler, fiyatlar uygun olsa, müşteriyi orijinal almaya heveslendirecek projeler geliştirseler zaten kimse orijinale hayır demez.

• alım gücü yüksek ve fiyatlar uygun olsa hangi insan korsan kullanırkı orjınalını kullanmak yerıne
  • Filme para vermedim vermeyeceğim de para vereceksem sinemada izlerim evde izlemek sinemada izlemekten daha pahalı böyle saçmalık olabilir mi !

• steam gibi film platformu olsa, tivibunun saçmalığı gibi filmi kiralamadan bikere satın alp kütüphanemizde dursa istediğimiz zaman izlesek hiç olmazsa toplum bilinçlenebilir.

bana göre film sektörünün böyle bir platforma ihtiyacı var

• Fiyat politikaları yanlıs kur farkını ülkelerin yasam kalitesini gozetmeksizin fiyat koyuyorlar aradaki aracıların millete giydirmelerini saymıyorum bile

almayacak yine almdııyo ama bu kadar fazla kayıpları olmaz

• Bu biraz vicdanı mesele.
    Ayrıca zaruri ihtiyaç değil.
    Aç kalırsın belirli bir süre sonra kimse yardım etmezse kötü şeyler yaparsın.
    Fakat korsan müzik,işletim sistemi,film,yazılım,oyun zevk işidir kimsede ölmedi bundan.
    Orjinal kullanamayanın bahanesi paradır ekonomidir.
    Fakat o yazılımları yapanların emeklerini hiç düşünmezler ne de olsa kazanıyorlar diye.
    Evet kazanabilirler herkes korsan kullansa hiç kazanamazlar.
    Orjinal içerik kullananlar sayesinde kazanıyorlar.
    Empati yapamayan bir millet yalan,bahane üretmeye ve gerilemeye meyillidir.
  • Ya bugün soundcloud a zenmatesiz girebilen varmı sormak lazım. Orada ki amaç müzik dinlemek mixcloud da kapalı ben neden vpn ya da başka bir program kullanmak zorundayım. Ne yapıyoruz bu sitelere girip yolsuzluk mu hırsızlık mı? Neden ileri yerine hep geriye gidiyoruz. Bu kısıtlamalar nereye kadar devam edecek zaten internet fiyatları pahalı birde vpn için mi para ödeyelim.Bu zihniyet ne zaman değişecek. Adil kullanım kotası diye birde dayatma var. Hızınız 100 mbit ama 50 gb akk lı. Oldu canım ver altıma ferrariyi şişliden harbiyeyi geçme diye diret.Kızın verdiği cevapta ilginç biz o hizmeti veriyoruz ama siz alamıyorsunuz. Oldu alıcılarımı bir kontrol edeyim!

• quote:

Orijinalden alıntı: DaRKFoRCeS

Bu biraz vicdanı mesele.
    Ayrıca zaruri ihtiyaç değil.
    Aç kalırsın belirli bir süre sonra kimse yardım etmezse kötü şeyler yaparsın.
    Fakat korsan müzik,işletim sistemi,film,yazılım,oyun zevk işidir kimsede ölmedi bundan.
    Orjinal kullanamayanın bahanesi paradır ekonomidir.
    Fakat o yazılımları yapanların emeklerini hiç düşünmezler ne de olsa kazanıyorlar diye.
    Evet kazanabilirler herkes korsan kullansa hiç kazanamazlar.
    Orjinal içerik kullananlar sayesinde kazanıyorlar.
    Empati yapamayan bir millet yalan,bahane üretmeye ve gerilemeye meyillidir.

hocam sen bana aylık 9000 lira maaş ver ben donumu bile çakma yerine orjinal nike alırım

şaka bi yana bu ülkede alım gücümüz belli elimize geçen para belli biz ne yapalım yaşamayalımmı.. burası isviçre değil hocam empatida yapıyorum ama cebimdeki para degişmiyor hayvan gibi çalışsanda bu ülkede her şeyin orjinaline para bayilamazsın.. ben ne zenginler gördüm 1.5 liraya tavuk döner yiyor adam.. bu ülkede parayi bulanda cimrileşiyor yani.. kısacası sistem yanlış..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu ülkenin alım gücü düşük. Kira dan, beslenmeden, internet faturası, elektrik, su doğalgaz dan para artacak da bir de herşey in orijinalini alacak.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kullandığım işletim sistemi deneme sürümü.O bitince ubuntu kurarım.
    Telefonumda 1 tane mp3 yok.Film izlemem.
    Oyundan anlamam.3 senedir çalışmıyorum.Yaş 34.
    Türk milletinin şöyle zırlaması beni sinir ediyor.
    Hayat şartları pahalı arkadaşım avrupa daha iyi.
    Türkler de köyünden şehrine bir araya gelsin haklarını savunsun.
    Avrupa da bunları robot yapmıyor.
    Bu ülke her zaman böyle idi.Suçu yönetimlerde değil kendinde aramalı millet.
    Avrupa da partiler milletin peşinden koşar.
    Türkiye de tonlarca vergi verilir pankartlar,araçlar derken vergiler harcanır.
    Seçim zamanı milletin kafasını şişirirler.Millet menfati için birbirini satar.
    Bir cümle vardır.Haksızlığa boyun eğersen hakkınla beraber şerefinide kaybedersin diye.
    Türk milleti kaybetmeye alıştığı için sorun yok ve sonrasıda olacaktır.
    Kim ne yaparsa kendine yapar kendi kendine.

• Hatırlayan vardır. Geçen yıl ya da önceki yıl hubble bundle'da battlefield 3 dahil bir sürü güzel EA oyunu 5 dolara satılıyordu paket halinde. 2 haftada kaç milyon sattı. para yapımcıya gitmedi belki ama normalde de o fiyattan satsa ya da 60 yerine 20 dolardan satsa o zaman bakın kaç milyon satıyor.

• Korsan sorununun çözümü çok basit aslında. Alım gücünü yükseltip fiyatlarıda indirmek yeterli. Avrupada adam 5000 dolar maaş alıpta 50 dolara oyun alıyorken biz burda 949 lira maaşla 250 liraya oyun almaya çalışıyoruz.

Oyun oynamayın diyen tiplerinde babaları faturayı ödemese internete giremeyecek tipler olduğu besbelli.

• Dijital ürünlerin fiyatını, ülkelerin alım gücüne göre belirledikleri vakit ve her ülkede dijital film satın alma ve kiralama hizmetleri devreye girdiği vakit. Korsan sorunu kendiliğinden çözülür.

Örneğin, Avrupa'nın bazı ülkelerinde asgari ücret en az 1500 euro ve Fransız Ubisoft şirketi bu ülkelerde oyunlarını 60 euroya satıyor. İyi güzel, asgari ücrete orantı yaptımı harika fiyat.

Peki, bu Ubisoft şirketi aynı oyunu, asgari ücretin 900TL olduğu Türkiye de kaça satıyor. 170TL ile 350TL arası. Konsol ve PC sürümü olarak değişken fiyatlardan satıyor.

Neden Avrupa da 60 euro olan oyun Türkiye de 60TL değil? Çünkü, işlerine gelmiyor.

Haaa, o zaman Avrupa Komisyonu durup düşünecek, bizim şirketler nerede hata yapıyor da, korsan giderek çoğalıyor.

Haksız mıyım?

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.