Şimdi Ara

MediaTek'in 10 çekirdekli yongaseti Helio X20 artık resmi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
0
Favori
325
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • MediaTek'in bir süredir ortalarda bilgileri dolaşan ve 10 çekirdekli yapısıyla bir ilke imza atacak yongaseti Helio X20 resmiyete kavuştu. Tayvan kökenli yarı iletken geliştiricisi bu yeni yongasetiyle üst seviye Samsung Exynos 7 Octa ve Qualcomm Snapdragon 800 serisi yongalarına rakip olmaya hazırlanıyor. Üretici ortaklarına yaptığı sunumlardan internete sızan detaylarla pek çok bilgisine sahip olduğumuz Helio X20'ye dilerseniz yakından bakalım.

Şu ana kadar piyasaya sürülen yongasetlerinden eşsiz bir yapıya sahip olan Helio X20, sektörde bir ilk olarak üçlü küme bir tasarıma sahip. Çekirdek detayları olarak 10 çekirdekli yongasetinde; güç tasarrufuna yönelik 1.4GHz'de çalışan 4 adet Cortex A53, performans-batarya ömrü dengesine yönelik 2.0GHz'de çalışan 4 adet Cortex A53 ve performansa yönelik üst seviye 2.5GHz'de çalışan iki adet Cortex A72 çekirdekleri bulunuyor. Bütün bu çekirdek kümelerini bir arada tutmak içinse MediaTek'in geliştirdiği MediaTek Coherent System Interconnect arabağlantı IPsi kullanılıyor.

MediaTek tarafından aracın vitesleri şeklinde örneklendirilen üçlü küme sistemi sayesinde Helio X20'ye sahip cihazlar doğru işlem yükünde doğru çekirdekleri kullanarak hem performans anlamında hem de batarya ömrü anlamında daha verimli olacak. 

Grafik tarafında daha önce sızan bilgilerde olduğu gibi ARM üretimi Mali T800 serisi bir grafik birimiyle gelecek olan HelioX20 bu yönüyle de iddialı olacağa benziyor. RAM tarafında 933MHz frekansta çift LPDDR3'e kadar destek veren yongaseti bu tarafta ise rakiplerinden geride kalıyor, şimdiki nesile göre nitekim yavaş kalan RAM'in genel performansı etkileyip etkilemeyeceği ise merak konusu.

Helio X10'a göre video çözme sırasında %30, video kodlama sırasında ise %40 daha az güç tüketen Helio X20, bu değerleri 20nm boyuttaki yapısına ve üçlü küme sistemine borçlu.

Yapısında 10 çekirdeğe ekstra olarak Cortex M4 işlemcisini de barındıran Helio X20, bu sayede sesli komut, adım sayar tarzı sensör odaklı fonksiyonlar ve müzik dinleme gibi olaylarda oldukça düşük güç bir seviyede güç tüketiyor.

Görüntüleme alanında 32MP tek, 13MP + 13MP çift kamera desteğine sahip yongaseti 4K video kaydına da olanak sağlıyor. Bağlantı tarafında LTE kategori 6 desteğine sahip Helio X20 ile 300mbps kadar hızlara ulaşmak mümkün.

Kağıt üzerindeki verilerde oldukça etkileyici görünen Helio X20'nin ilk örneklerinin Aralık 2015'de piyasada olması planlanıyor.

• ya bırakın 4, 5 10 çekirdeği. Apple 2 çekirdek ile işi bitiriyor

• boyle iddali bir yongaya ddr3 koymak neyin kafasidir merak ettim.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: meego

ya bırakın 4, 5 10 çekirdeği. Apple 2 çekirdek ile işi bitiriyor

Bir bitmediniz.
  • Nedir bu çekirdek merakı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orada işletim sistemi kilit rol oynuyor.
  • Apple'ın yağ gibi akmasının sebebi yazılım,donanım değil.

• quote:

Yıllardır 420p 640p verdi yağ gibi idi bu sene görüyorum şahsen sıkıntıları 1080p de iphone hiç birşey yapamıyor adam akıllı

• apple a8 çift cyclone çekirdeğine sahip ama çekirdeğin kapladığı alan diğer üreticilerinkine göre daha fazla diye biliyorum.yani büyük 2 çekirdek,normal 4 çekirdek kadar alan kaplıyor dolayısıyla yüksek sayıda transistör içeriyor.fakat yanlışta biliyor olabilirim emin değilim.

• Geliştiriciler uygulamaların 2 çekirdek üzerinde çalıştığını söylemişler.
    Mobilite de böyle bir haber vardı.
    4gb ram 2-4k ekran 4-8-10 çekirdek hepsi gereksiz.
    Tek amaç pazarı şişirmek hormonlu telefonları piyasaya sürmek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: canguler917

apple a8 çift cyclone çekirdeğine sahip ama çekirdeğin kapladığı alan diğer üreticilerinkine göre daha fazla diye biliyorum.yani büyük 2 çekirdek,normal 4 çekirdek kadar alan kaplıyor dolayısıyla yüksek sayıda transistör içeriyor.fakat yanlışta biliyor olabilirim emin değilim.

Evet doğru biliyorsunuz. Apple'ın A serisi chipleri çekirdek başına daha yüksek işlem kapasitesine sahip. Apple iphone'larda çekirdek sayısını artırmaktansa çekirdek bazında işlem kapasitesini güçlendirmeyi tercih ediyor.
    Yazılımlarda optimizasyon konusunda sıkıntı yaşayıp ekstra çekirdekleri kullanamamaktansa adamlar çekirdek bazında iyileştirme yapıp mutlak performans artışı sağlıyor. Bunu da frekansa abanıp cayır cayır yanan chiplerle elde etmiyor.
    Performansı sadece yazılıma bağlamak yanlış olur zira a8 de oldukça kaslı bir SoC.
  • Bi yerden sonra abartı oldu bu çekirdek sayısı , adam akıllı 2/4 çekirdek her şeye yeter bu şartlar da , gerisi kullanılmayan boşa yük.

• Her şeyin bir eksik yönü olur derler ya x20'nin de eksik yönü ddr3 ram olmuş. Ama mali T800 serisini dört gözle bekleyenlerdenim.

• quote:

Çoklu çekirdek destekleyen proglamlarla kıyasla bakalım apple'n çift çekirdeğini
    O zaman gel abisi karşımıza

• quote:

Orijinalden alıntı: Uçan Gergedan

quote:

Çoklu çekirdek destekleyen proglamlarla kıyasla bakalım apple'n çift çekirdeğini
    O zaman gel abisi karşımıza

Yazılım geliştirme sürecinde çok çekirdekli yapılar yeni yaygınlaştı ve çoğu geliştirici eğer uygulamalarını optimize ederse çift çekirdeğe optimize ediyor. Şuan için çok çekirdeğe optimize uygulamalar malesef sadece benchmark uygulamaları. Bende bir teknoloji okuru olarak Apple'ın makul donanım yüksek fiyat politikasından memnun değilim bu arada.

• Bu kadar çok çekirdeğe ihtiyaç var mı ki?

Ben duymuyorum açıkcası.

Ama yeni yazılımların çoklu çekirdek desteğine kavuştuğu da an be an geliyor. Hatta sadece bundan dolayı değil Android'in material design da öne sürülerek komple bir güncelleme yapıyor yazılım üreticileri.

Bu çekirdek sayısı sadece cihazın kendi içinde işlemci gücüne ihtiyaç duyduğunda çalıştıracağı işlemcileri gösteriyor bence.

32bit-64bit işlemcilere ise hiç girmeyelim. Orası da bir zamanların windows x32 - x64 kavgası gibi olacak. Ne değişti? Hiç.
  • 2K ve 4K ekran olaylarına girmeyip yazılım optimizasyonlarını doğru yapsalar suanki hayliylede donacak takılacak telefon pek görmüyorum. Ama teknoloji işte yeni ürünler çıkmaya devam edecek.
  • MediaTek Tayvan firması mıydı bre, valla sevindim şimdi. Çinli sanıyordum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Amma çok reklamı yapıldı bunun ya, saçmalığın daniskası işte. Milletten 4 çekirdek parasını boşuna alacaklar, hiçbir karşılığı yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.