Şimdi Ara

G.SKILL, 3666MHz saat hızına ulaşabilen Ripjaws 4 Serisi yeni bellek kitini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
640
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  •  G.SKILL, 3666MHz saat hızına ulaşabilen Ripjaws 4 Serisi yeni bellek kitini duyurdu

Dünyanın önde gelen bellek üreticilerinden G.Skill şimdiye kadarki en yüksek saat hızına sahip Ripjaws 4 serisi belleklerini duyurdu. 3666MHz saat hızına ulaşabilen DDR4 bellekler ayrıca 1.35V çalışma gerilime sahipler.

İlk olarak DDR4 teknolojisinden kısaca bahsetmek gerekirse yeni teknoloji DDR3 belleklere göre daha fazla bellek modül içerebiliyor, bu da tek bir modülde daha yüksek bellek kapasitesi sağlanabileceği anlamına geliyor. Çalışma gerilimi ile de avantaj sağlayan DDR4 ile bellekler maksimum 1.2-1.35 V gerilim ile çalışabiliyor. DDR3 bellekler ile kıyaslayacak olursak bu belleklerin çalıştıkları gerilim değerleri 1.35-1.65 V arasındaydı. Ayrıca transfer hızı konusunda da eski teknolojiye göre daha avantajlı olan DDR4 bellekler ağır yük gerektiren programlar arası geçiş yaparken yavaşlamaların da önüne geçmeyi amaçlıyor.

G.Skill'in yeni bellek kitine dönecek olursak 4x4GB dört kanal şeklinde 16GB bellek kapasitesi sunabilen bellek kiti İntel'in X99 platformu ve Gigabyte X99 SOC Champion anakartı ile uyumlu çalışabiliyor. Ripjaws 4 serisi yeni bellekler 2014 yılının Ağustos ayından beri piyasada olan DDR4 bellekler arasında en yüksek saat hızına ulaşabilen kit olmasıyla dikkat çekiyor.

İntel'in XMP 2.0 standardına sahip bellek kiti ömür boyu garantiye sahip. G.Skill ise henüz fiyatlandırma ve çıkış tarihi gibi konularda net bir bilgi paylaşmadı.

• DDR4 şimdilik sadece 99 serisi anakartlarda ve 2011 chipsetleri ile kullanılabiliyor değil mi?

• simbolmina kullanıcısına yanıt
    Amd AM4 soketinde DDR4'E geçiyor, hem fxler hem apular için tek soket kullanılacak hemde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: simbolmina

DDR4 şimdilik sadece 99 serisi anakartlarda ve 2011 chipsetleri ile kullanılabiliyor değil mi?

evet.
  • Sonunda desktopta PS3 belleği hıznda bir bellek çıktı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • O voltajla bu hizda calisiyorsa ya mukemmek bir is cikarilmis yada gecikme zamankamalari ucmustur.Tabi verilmesi geteken bu bilgi haberde yer almadigindan yorum yapamiyoruz...

• 4gb 1033 mhz çift kanal ddr3 ramlerimle mutluyum

1600 mhz bile şu an için yeterliyken bu ekstrem olmuş, ha kötü mü olmuş? Tabiki kötü olmamış. Sadece son kullanıcıyı pek ilgilendirmiyor, profesyoneller için biçilmiş kaftan

• ddr4 3000 ile yola devam xmp aktif etmeyince 2133 standart oluyor 3666 baya iyiymiş benim anakart 3300 en son

• Bakalim ddr4-4000mhz 1.2v lar kac sene sonra yayginlasacaklar.ddr4 ler suanki halleriyle hem pahalilar hemde ddr3 lerle basetmeye calisiyorlar.

• DDR2 800 vs DDR3 3666 mhz oyunlarda nasıl bir performans farkı yaratırdı acaba merak ediyorum. Şahsi fikrim 3-5 fps arası olacağı yönünde ama (APU hariç), merak işte

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 12 Mayıs 2015; 23:09:43 >
  • Bu ram ın parasına sistem dizilir. Eğer prof amaçlı pc kullanıp para ve zaman kazanma durumu yoksa külliyen israftır. O paraya oküz alınır oküz

• intel kendi en üst seviye işlemcilerinde en fazla 1866mhz ddr4 bellekleri destekliyor frekans artarken zamanlamalarda birlikte arttığından sağlayacağı performans törpülenmiş oluyor ddr3 zamanında standart 1600mhz idi ddr4 yaygınlaştığında da 1866 önereceğiz aynı performans verecek belleğe 2 katı para vermek ne kadar mantıklı tartışılır.

• quote:

Orijinalden alıntı: dovahkiin_16

DDR2 800 vs DDR3 3666 mhz oyunlarda nasıl bir performans farkı yaratırdı acaba merak ediyorum. Şahsi fikrim 3-5 fps arası olacağı yönünde ama (APU hariç), merak işte

RAM modüllerinin oyunlarda Fps ile ilgili bir avantajı yoktur. Oyunlardaki Fps farkı, başta GPU olmak üzere CPU performansına bağlı olarak değişir. RAM sadece geçici hafıza olarak datayı daha hızlı işlemek ve tekrar erişmek için kullanılır.

RAM'lerin avantajı Render programlarında daha belirgin olarak ortaya çıkar. Ne kadar yüksek boyutta RAM olursa, işlenecek veriyi işlemciye taşımakta o kadar hızlı olur.

• dile kolay tam 4 aydır ramlerle alakalı hiçbir haber yokmuş... sevindim valla :D

• quote:

Orijinalden alıntı: Tolgá

quote:

Orijinalden alıntı: simbolmina DDR4 şimdilik sadece 99 serisi anakartlarda ve 2011 chipsetleri ile kullanılabiliyor değil mi?
    evet.

Öyle dersek yanlış olur aslında. X79 chipset anakartlar da 2011 socket ama ddr4 desteği yok

• 3000 TL + rahat.
  • 3666Mhz ile çalışırken o voltaj çok iyi adamlar yapmış.
  • alito kullanıcısına yanıt
    Söyledikleriniz bildiğim şeyler ve genelde doğru, ama bir konuda yanılıyorsunuz. Oyunlarda ufak fps farkları yaratırlar. Bellek hızı farkı ya da CL farkları etkili olurlar. Her ne kadar cpu ve ekran kartına göre çok minik olsa da. Zaten bu yuzden ddr2 800 vs ddr3 3666 mhz herhalde 3-5 fps oynar şeklinde yorum yaptım.

Günümüz Apu'larını es geçersek buyrun oyun testleri, üstelik birbirine daha yakın ddr3 1333/1600 mhz ile ddr 2 800 mhz karşılaştırılmış:

http://www.anandtech.com/show/2232/7

http://www.thebuzzmedia.com/ddr2-800-vs-ddr3-1333-does-speed-matter/

Günümüzü ilgilendiren testleri bulamadım, onlara da bakmak lazım.. Son olarak render ve benchmark söz konusu olunca fark biraz açılabilir o yüzden gerek görmedim onları eklemeye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 13 Mayıs 2015; 2:41:56 >

• Bunları oyuncılar alıpta boşa para vermesin ya Hu, bunlar render alanların işine yarar.

• quote:

Orijinalden alıntı: dovahkiin_16

Söyledikleriniz bildiğim şeyler ve genelde doğru, ama bir konuda yanılıyorsunuz. Oyunlarda ufak fps farkları yaratırlar. Bellek hızı farkı ya da CL farkları etkili olurlar. Her ne kadar cpu ve ekran kartına göre çok minik olsa da. Zaten bu yuzden ddr2 800 vs ddr3 3666 mhz herhalde 3-5 fps oynar şeklinde yorum yaptım.

Günümüz Apu'larını es geçersek buyrun oyun testleri, üstelik birbirine daha yakın ddr3 1333/1600 mhz ile ddr 2 800 mhz karşılaştırılmış:

http://www.anandtech.com/show/2232/7

http://www.thebuzzmedia.com/ddr2-800-vs-ddr3-1333-does-speed-matter/

Günümüzü ilgilendiren testleri bulamadım, onlara da bakmak lazım.. Son olarak render ve benchmark söz konusu olunca fark biraz açılabilir o yüzden gerek görmedim onları eklemeye.

O testlerdeki değerlerin her bilgisayarda stabil şekilde aynı çıkacağını sanıyorsan çok yanılmış olursun. O testi bugün yaparsın 102 kare/saniye verir. Yarın yaparsın 103 verir. Bu testlerin birçok değişkeni var. Tekrar söylüyorum, RAM denen donanımın oyun Fps değerine hiçbir katkısı yoktur. Genel sistem performansı için önemlidir ama oyunlarda hızlı açılmaya katkısı dışında extra hiçbir fps getirisi olmaz. Yani şunu diyorum, 2-3 fps daha çok alırım diye uç noktada bir Ram kiti alırsan büyük hayal kırıklığına uğrarsın. Bolca Render alan biri değilsen uzak dur bence

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.