Sıfır araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman?
16 Cevap28062 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

203 Mesaj
21 Kasım 2006; 16:11:54 

Arkadaşlar,

Sıfır bir araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman yaptırılmalı? Normal muayene için tam 3 yıl sonrasına kadar bir tarih zaten ruhsatta var. Ancak egzoz için bir tarih yok. Kime sorduysam da farklı farklı cevap verdi. Kimisi 2 yıl sonra dedi, servise sordum her yıl dedi... Lütfen kesin bilen bir arkadaş bilgi verebilirse çok memnun olurum. Ticari araç değil bu arada, hususi otomobil. Trafiğe ilk çıkış 29.12.2004. Teşekkürler. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TwilightDream -- 21 Kasım 2006; 16:26:01 >

GETZ 2005 1.3 GLS HY KLM www.OTOmerak.com

166 Mesaj
21 Kasım 2006; 16:30:33 

İlk muayene ile beraber yaptırmalısın. Bu konuda trafik polisleri bile farklı yanıtlar veriyor. Bu arada bu yıldan itibaren egzos muayeneleri iki yıl geçerli olmuş durumda.

Intel E8400@ 3.6 GH, Asus P5KC board, 2x2GB+2x1GB Corsair DDr2 800 RAM @ 900, Zotac 8800GT 512 mb@ %10 civarı oc, 250 Gb Seagate 16mb SATA, Asus 1814 DVD yazıcı, Samsung 206BW LCD, Highpower 620 W PSU, Feel Hurricane kasa, Powercom IMD1000 UPS, Creative İnspire 2500 2+1, Hp 1510 yazıcı

323 Mesaj
21 Kasım 2006; 16:33:27 

evet muayene ile beraber yaptırmalısın yani 3 sene sonra. zaten egzoz muayenen eksik diye polisin arabayı bağlama ya da ceza kesme gibi bir durumu yok diye biliyorum. çevre bakanlığıyla ilgili bi prosedürler vardı. bir de egzoz ölçümünü sakın muayene istasyonlarında yaptırmayı düşünme. inanılmaz sıra oluyor kafayı yersin benden söylemesi!

Benq Z2 incelemesi için:
http://forum.donanimhaber.com/m_10241980/mpage_1/key_/tm.htm

1991 Mesaj
21 Kasım 2006; 16:42:57 

Evet ben de yaptırdım. Vurulan mühürde 2 yıl geçerli olduğu yazıyor. İyi olmuş valla. Ne o öyle her sene her sene.

203 Mesaj
21 Kasım 2006; 16:59:53 

Teşekkürler. Yetkili Hyundai servisinden her yıl yaptırılacak yanıtını alınca şaşırdım, kesin bir sorayım dedim çevirmede filan bir sakatlık olmasın diye. Saygılar..

2673 Mesaj
21 Kasım 2006; 19:13:14 

EGZOS MUAYENESİ, FENNİ MUAYENE İÇİN GEREKLİDİR...
DOLAYISIYLE ÖNCE EGZOS MUAYENESİNE SONRA FENNİ MUAYENEYE GİRİYORSUN....
HUSUSİ OTOLAR İÇİN MUAYENE 2 YILDA BİR YAPTIRILIR. ANCAK, YENİ ARAÇLARDA MUAYENE 3 YIL GEÇERLİDİR....

quote:

Orjinalden alıntı: TwilightDream

Teşekkürler. Yetkili Hyundai servisinden her yıl yaptırılacak yanıtını alınca şaşırdım, kesin bir sorayım dedim çevirmede filan bir sakatlık olmasın diye. Saygılar..

14 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA ARKA KOLTUĞA OTURTUNUZ VE KAPILARI KİLİTLEYİNİZ.
AYRICA; FARLARI AYARSIZ OLUP GÖZLERİMİ YORANLARIN GÖZÜ ÇIKSIN!

28 Mesaj
23 Kasım 2006; 15:09:19 

quote:

Orjinalden alıntı: TwilightDream

Arkadaşlar,

Sıfır bir araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman yaptırılmalı? Normal muayene için tam 3 yıl sonrasına kadar bir tarih zaten ruhsatta var. Ancak egzoz için bir tarih yok. Kime sorduysam da farklı farklı cevap verdi. Kimisi 2 yıl sonra dedi, servise sordum her yıl dedi... Lütfen kesin bilen bir arkadaş bilgi verebilirse çok memnun olurum. Ticari araç değil bu arada, hususi otomobil. Trafiğe ilk çıkış 29.12.2004. Teşekkürler. Saygılar.

Arkadaşım muayene yönetmeliğine göre "sıfır araçlar ruhsat tarihinden itibaren bir yılı doldurduktan sonraki 1 ay içerisinde " mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorunda. Yani 29.01.2006 tarihine kadar yaptırman gerekiyordu. Kontrollerde tespit edilmediysen şanslısındır. Sıfır araç aldığımda araştırmış ve öğrenmiştim. Bu bilgi doğrudur.

1195 Mesaj
23 Kasım 2006; 15:12:43 

TİCARİ VE HUSUSİDE DEĞİŞİYOR TİCARİLER 1 YILDA HUSUSİLER İLK 2 YIL YAPTIRMIYOR.

4075 Mesaj
23 Kasım 2006; 17:29:40 

quote:

Orjinalden alıntı: add_2000

Arkadaşım muayene yönetmeliğine göre "sıfır araçlar ruhsat tarihinden itibaren bir yılı doldurduktan sonraki 1 ay içerisinde " mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorunda. Yani 29.01.2006 tarihine kadar yaptırman gerekiyordu. Kontrollerde tespit edilmediysen şanslısındır. Sıfır araç aldığımda araştırmış ve öğrenmiştim. Bu bilgi doğrudur.

yanlış bilgi...

Her zaman doğruyu söyle; ne dediğini hatırlamak zorunda kalmazsın...

2314 Mesaj
23 Kasım 2006; 17:47:56 

yok bende uzun süre araştırdım yenı çıkan kanuna göre yenı aldıysan muayene 3 sene sonra yapılacak ruhsatta yazdıgı gıbı egzos muayenesıde 3 cu senede. Sonra her ıkı yılda bır.Kanun öle. yenı aracın 1 senede egzos muayenesı olurmu ya dalgamı gecıyorsunuz.

203 Mesaj
29 Kasım 2006; 2:55:04 

Bu işin doğrusunu bilen yok mu? İşte dediğim gibi herkesin bildiği farklı farklı... Bir yerde polis çevirir de bundan dolayı ceza yersem heralde öğrenirim işin doğrusunu Şaka bir yana, add_2000 arkadaş, sıfır aracını 1 yıl sonra muayeneye götürdün mü peki? Götürdüğünde "napıyosun sen, bu ne acele" diyen olmadı mı? Nasıl oldu gelişmeler? Bilgi verebilirsen sevinirim.

203 Mesaj
29 Kasım 2006; 2:58:38 

Biraz araştırınca şu bilgiyi buldum, ne kadar günceldir bilemiyorum:

Kaynak: http://www.erzurum.pol....kisaretleri/muayene.htm

SEKİZİNCİ BÖLÜMAraçların Muayeneleri ile İlgili HükümlerMuayene Süresi

Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

Edit: Ama farkettim ki bu normal muayeneden bahsediyor, egzoz muayenesi değil, pardon...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TwilightDream -- 29 Kasım 2006; 2:59:59 >

425 Mesaj
30 Kasım 2006; 10:48:17 

yeni yapılandüzenlemeye göre
emisyon muayenesi vize kontrolüne eşitlendi.
yani sıfır araçlarınızı önümüzdeki yıl sanırım altıncı aydan itibaren tuvturk mueyene istasyonunuza götüreceksiniz orada muayeneniz ve emisyon ölçümünüz yapılacak..
tarih olarak
otomobillerde 3+2+2+2.......
diğerlerinde 1+1+1+1+1+

Evinizin duvarları camdansa pencereme taş atmayın

1776 Mesaj
30 Kasım 2006; 21:03:14 

10 yaşına kdr 2 yılda bir 10 yaşından sonra her yıl yaptırman gerekiyo

DH HYUNDAİ ERA TAKIMI
2008 HYUNDAI ERA 1.4 SELECT KUM BEJİ

5 Mesaj
3 Mayıs 2012; 15:05:13 

arkadaşlar buyrun size bilgi kesin http://www.tuvturk.com.tr/olcum-periyodlari.aspx

1368 Mesaj
31 Aralık 2013; 14:45:49 

Egzoz gazı emisyon ölçümü;
Hususi otomobillerde;
İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir
Resmi otomobillerde;
İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir
Diğer motorlu taşıtlarda ise;
İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodlarda
yapılmaktadır.

doblo hangisine giriyor?

...

1727 Mesaj
31 Aralık 2013; 16:52:11 

egzoz muayenesinde çıkan ses seviyesnemi bakılıyor ? susturucu iptali olan bir araba sıkıntı yaşarmı geçmekte

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Yardım ve Sigorta işlemleri » Sıfır araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman?
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.405