Şimdi Ara

Sıfır araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
21
Cevap
0
Favori
81.391
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Sıfır bir araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman yaptırılmalı? Normal muayene için tam 3 yıl sonrasına kadar bir tarih zaten ruhsatta var. Ancak egzoz için bir tarih yok. Kime sorduysam da farklı farklı cevap verdi. Kimisi 2 yıl sonra dedi, servise sordum her yıl dedi... Lütfen kesin bilen bir arkadaş bilgi verebilirse çok memnun olurum. Ticari araç değil bu arada, hususi otomobil. Trafiğe ilk çıkış 29.12.2004. Teşekkürler. Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TwilightDream -- 21 Kasım 2006; 16:26:01 >

• İlk muayene ile beraber yaptırmalısın. Bu konuda trafik polisleri bile farklı yanıtlar veriyor. Bu arada bu yıldan itibaren egzos muayeneleri iki yıl geçerli olmuş durumda.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gyneco

İlk muayene ile beraber yaptırmalısın. Bu konuda trafik polisleri bile farklı yanıtlar veriyor. Bu arada bu yıldan itibaren egzos muayeneleri iki yıl geçerli olmuş durumda.
    evet muayene ile beraber yaptırmalısın yani 3 sene sonra. zaten egzoz muayenen eksik diye polisin arabayı bağlama ya da ceza kesme gibi bir durumu yok diye biliyorum. çevre bakanlığıyla ilgili bi prosedürler vardı. bir de egzoz ölçümünü sakın muayene istasyonlarında yaptırmayı düşünme. inanılmaz sıra oluyor kafayı yersin benden söylemesi!
  • quote:

Orijinalden alıntı: sinangin

evet muayene ile beraber yaptırmalısın yani 3 sene sonra. zaten egzoz muayenen eksik diye polisin arabayı bağlama ya da ceza kesme gibi bir durumu yok diye biliyorum. çevre bakanlığıyla ilgili bi prosedürler vardı. bir de egzoz ölçümünü sakın muayene istasyonlarında yaptırmayı düşünme. inanılmaz sıra oluyor kafayı yersin benden söylemesi!

Alıntıları Göster
    Evet ben de yaptırdım. Vurulan mühürde 2 yıl geçerli olduğu yazıyor. İyi olmuş valla. Ne o öyle her sene her sene.

• quote:

Orijinalden alıntı: ecar limon

Evet ben de yaptırdım. Vurulan mühürde 2 yıl geçerli olduğu yazıyor. İyi olmuş valla. Ne o öyle her sene her sene.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler. Yetkili Hyundai servisinden her yıl yaptırılacak yanıtını alınca şaşırdım, kesin bir sorayım dedim çevirmede filan bir sakatlık olmasın diye. Saygılar..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TwilightDream

Teşekkürler. Yetkili Hyundai servisinden her yıl yaptırılacak yanıtını alınca şaşırdım, kesin bir sorayım dedim çevirmede filan bir sakatlık olmasın diye. Saygılar..

Alıntıları Göster
    EGZOS MUAYENESİ, FENNİ MUAYENE İÇİN GEREKLİDİR...
    DOLAYISIYLE ÖNCE EGZOS MUAYENESİNE SONRA FENNİ MUAYENEYE GİRİYORSUN....
    HUSUSİ OTOLAR İÇİN MUAYENE 2 YILDA BİR YAPTIRILIR. ANCAK, YENİ ARAÇLARDA MUAYENE 3 YIL GEÇERLİDİR....

quote:

Orjinalden alıntı: TwilightDream

• quote:

Arkadaşlar,

Sıfır bir araçta ilk egzoz muayenesi ne zaman yaptırılmalı? Normal muayene için tam 3 yıl sonrasına kadar bir tarih zaten ruhsatta var. Ancak egzoz için bir tarih yok. Kime sorduysam da farklı farklı cevap verdi. Kimisi 2 yıl sonra dedi, servise sordum her yıl dedi... Lütfen kesin bilen bir arkadaş bilgi verebilirse çok memnun olurum. Ticari araç değil bu arada, hususi otomobil. Trafiğe ilk çıkış 29.12.2004. Teşekkürler. Saygılar.

Arkadaşım muayene yönetmeliğine göre "sıfır araçlar ruhsat tarihinden itibaren bir yılı doldurduktan sonraki 1 ay içerisinde " mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorunda. Yani 29.01.2006 tarihine kadar yaptırman gerekiyordu. Kontrollerde tespit edilmediysen şanslısındır. Sıfır araç aldığımda araştırmış ve öğrenmiştim. Bu bilgi doğrudur.

• quote:

Orijinalden alıntı: add_2000

quote:

Arkadaşlar,

Arkadaşım muayene yönetmeliğine göre "sıfır araçlar ruhsat tarihinden itibaren bir yılı doldurduktan sonraki 1 ay içerisinde " mutlaka egzoz muayenesini yaptırmak zorunda. Yani 29.01.2006 tarihine kadar yaptırman gerekiyordu. Kontrollerde tespit edilmediysen şanslısındır. Sıfır araç aldığımda araştırmış ve öğrenmiştim. Bu bilgi doğrudur.
    TİCARİ VE HUSUSİDE DEĞİŞİYOR TİCARİLER 1 YILDA HUSUSİLER İLK 2 YIL YAPTIRMIYOR.

• quote:

Orijinalden alıntı: add_2000

quote:

Arkadaşlar,

quote:

Orjinalden alıntı: add_2000

quote:

Arkadaşlar,

yanlış bilgi...

• quote:

Orijinalden alıntı: türbülans

quote:

Orjinalden alıntı: add_2000

quote:

Arkadaşlar,

yanlış bilgi...

Alıntıları Göster
    yok bende uzun süre araştırdım yenı çıkan kanuna göre yenı aldıysan muayene 3 sene sonra yapılacak ruhsatta yazdıgı gıbı egzos muayenesıde 3 cu senede. Sonra her ıkı yılda bır.Kanun öle. yenı aracın 1 senede egzos muayenesı olurmu ya dalgamı gecıyorsunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: enforacle

yok bende uzun süre araştırdım yenı çıkan kanuna göre yenı aldıysan muayene 3 sene sonra yapılacak ruhsatta yazdıgı gıbı egzos muayenesıde 3 cu senede. Sonra her ıkı yılda bır.Kanun öle. yenı aracın 1 senede egzos muayenesı olurmu ya dalgamı gecıyorsunuz.

Alıntıları Göster
    Bu işin doğrusunu bilen yok mu? İşte dediğim gibi herkesin bildiği farklı farklı... Bir yerde polis çevirir de bundan dolayı ceza yersem heralde öğrenirim işin doğrusunu Şaka bir yana, add_2000 arkadaş, sıfır aracını 1 yıl sonra muayeneye götürdün mü peki? Götürdüğünde "napıyosun sen, bu ne acele" diyen olmadı mı? Nasıl oldu gelişmeler? Bilgi verebilirsen sevinirim.

• Biraz araştırınca şu bilgiyi buldum, ne kadar günceldir bilemiyorum:

Kaynak:http://www.erzurum.pol.tr/trafikisaretleri/muayene.htm

SEKİZİNCİ BÖLÜMAraçların Muayeneleri ile İlgili HükümlerMuayene Süresi

Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
    b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

Edit: Ama farkettim ki bu normal muayeneden bahsediyor, egzoz muayenesi değil, pardon...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TwilightDream -- 29 Kasım 2006; 2:59:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: TwilightDream

Biraz araştırınca şu bilgiyi buldum, ne kadar günceldir bilemiyorum:

Kaynak:http://www.erzurum.pol.tr/trafikisaretleri/muayene.htm

SEKİZİNCİ BÖLÜMAraçların Muayeneleri ile İlgili HükümlerMuayene Süresi

Madde 21 — Araçlar cinslerine, kullanma amaç ve şekillerine göre;

a) Hususi otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında her 2 yılda bir,
    b) Resmi ve ticari plakalı otomobiller ile bunların her türlü römorkları ilk 2 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

c) Lastik tekerlekli traktörler ile bunların her türlü römorkları ilk 3 yaş sonunda ve devamında 3 yılda bir,

d) Diğer bütün motorlu araçlar ile bunların her türlü römorkları ilk 1 yaş sonunda ve devamında yılda bir,

periyodik muayeneye tabi tutulur.

Edit: Ama farkettim ki bu normal muayeneden bahsediyor, egzoz muayenesi değil, pardon...
    yeni yapılandüzenlemeye göre
    emisyon muayenesi vize kontrolüne eşitlendi.
    yani sıfır araçlarınızı önümüzdeki yıl sanırım altıncı aydan itibaren tuvturk mueyene istasyonunuza götüreceksiniz orada muayeneniz ve emisyon ölçümünüz yapılacak..
    tarih olarak
    otomobillerde 3+2+2+2.......
    diğerlerinde 1+1+1+1+1+

• quote:

Orijinalden alıntı: ototeknik

yeni yapılandüzenlemeye göre
    emisyon muayenesi vize kontrolüne eşitlendi.
    yani sıfır araçlarınızı önümüzdeki yıl sanırım altıncı aydan itibaren tuvturk mueyene istasyonunuza götüreceksiniz orada muayeneniz ve emisyon ölçümünüz yapılacak..
    tarih olarak
    otomobillerde 3+2+2+2.......
    diğerlerinde 1+1+1+1+1+

Alıntıları Göster
    10 yaşına kdr 2 yılda bir 10 yaşından sonra her yıl yaptırman gerekiyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: fiesta1903

10 yaşına kdr 2 yılda bir 10 yaşından sonra her yıl yaptırman gerekiyo

Alıntıları Göster
    arkadaşlar buyrun size bilgi kesin http://www.tuvturk.com.tr/olcum-periyodlari.aspx
  • Egzoz gazı emisyon ölçümü;
    Hususi otomobillerde;
    İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir
    Resmi otomobillerde;
    İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir
    Diğer motorlu taşıtlarda ise;
    İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodlarda
    yapılmaktadır.

doblo hangisine giriyor?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serhatcn

Egzoz gazı emisyon ölçümü;
    Hususi otomobillerde;
    İlk üç yaş sonunda ve devamında her iki yılda bir
    Resmi otomobillerde;
    İlk iki yaş sonunda ve devamında yılda bir
    Diğer motorlu taşıtlarda ise;
    İlk bir yaş sonunda ve devamında yılda bir periyodlarda
    yapılmaktadır.

doblo hangisine giriyor?
    egzoz muayenesinde çıkan ses seviyesnemi bakılıyor ? susturucu iptali olan bir araba sıkıntı yaşarmı geçmekte
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ras0

egzoz muayenesinde çıkan ses seviyesnemi bakılıyor ? susturucu iptali olan bir araba sıkıntı yaşarmı geçmekte

Alıntıları Göster
    Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Genel Bilgiler

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır.

...

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Periyodları

Hususi (binek ) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
    Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
    Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

...

Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.
    "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" için geçerli olan son ölçüm tarihi "Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı" üzerinde belirtilmiştir.
    Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

Kaynak:http://www.tuvturk.com.tr/egzoz-gazi-emisyon-olcumu-genel-bilgiler.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: kibritucu

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Genel Bilgiler

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır.

...

Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Periyodları

Hususi (binek ) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.
    Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.
    Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

...

Aracınızın periyodik bakımının yaptırılmış olması da aracın ölçüm sonuçlarını olumlu etkilemektedir.
    "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü" için geçerli olan son ölçüm tarihi "Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı" üzerinde belirtilmiştir.
    Egzoz emisyon muayenesine tabi olan tüm araçların egzoz emisyon muayene süreleri, uygunluk belgesindeki üretim tarihi üzerine kendi muayene periyotları eklenerek belirlenir.

Kaynak:http://www.tuvturk.com.tr/egzoz-gazi-emisyon-olcumu-genel-bilgiler.aspx

Alıntıları Göster
    Tüvtürk Hususi Arac Genel Muayenesi ve Egzoz Gazi Emisyon Ölcümü

Soru: ilk tescil tarihi 2 Ocak 2012 ve ilk muayene gecerlilik tarihi 14 Kasım 2014 olan 2012 model hususi otomobil icin Tüvtürk'ün Ankara, istanbul yolu - Eryaman Arac Muayene istasyonundan 12 Kasim 2014 Carsamba günü saat 12:30'a Genel Muayene randevusu bulunmaktadir. Aracin internetten genel muayene randevusu alinirken "Ruhsat Bilgileri"nin istendigi asamada "Gecerli egzoz emisyon ölcümü var mi?" sorusu yer almakta. Tüvtürk'ün Egzoz Gaz Emisyon Ölcümüyle ilgili verdigi genel bilgilere göre hususi (binek) otomobillerin ilk 3 yas sonunda ve sonrasinda her iki yilda bir bu ölcümü yaptirmalari gerektigi yaziyor. Muayeneye götürülmek istenen söz konusu arac, henüz 3 yilini doldurmadigindan simdiye kadar herhangi bir genel muayeneye veya egzoz gazi emisyon ölcümü muayenesine girmemistir. Bu durumda, arac söz konusu gün ve saatte genel muayeneye götürüldügünde daha önce egzoz gazi emisyon ölcümünün yapilmamis olmasinin genel muayeneye olumsuz yönde bir etkisi olur mu? Olmazsa araca ne zamana kadar egzoz gazi emisyon ölcümü yaptirilmalidir?

Cevap: Bir aracin düzenli genel muayenesi ve düzenli egzoz gazi emisyon ölcümünün yapilacagi zaman araligi icin süre, aracin gümrükten Türkiye'ye giris tarihiyle baslar. Hususi (binek) otomobiller icin aracin ilk genel muayenesinin ve egzoz gazi emisyon ölcümünün gecerlilik süresi bu tarihten itibaren 3 yildir. Hususi (binek) otomobillerde, araca ait ruhsatta aracin ilk muayene gecerlilik tarihi yazmaktadir. Aracin genel muayenesi ve egzoz gazi emisyon ölcümü ilk muayene tarihinden itibaren her iki yilda bir tekrarlanir.

Ancak, aracin son muayene gecerlilik tarihi gelmeden de arac muayenesi gerceklestirilebilir. Bu durumda, aracin bir sonraki muayene tarihi, muayeneye gidis tarihi üzerinden hesaplanir ve ruhsata islenir. Örnek olarak, 28 Subata kadar arac muayene süreniz oldugu halde 18 Ocak tarihinde aracinizi muayeneye götürecek olursaniz ve araciniz muayeneden gecer ise, bir sonraki muayene süreniz 18 Ocak olarak degerlendirilir.

Ek: 2013 yilina ait bir habere göre, denetimler sonucunda araclarina egzoz emisyon ölcümlerini yaptirmamis olan sürücülere 842 TL, limit değerlerini asarak havayi kirleten arac sahiplerine ise bin 700 TL ceza kesilmistir.
    kaynak:http://www.trthaber.com/haber/gundem/arac-sahipleri-dikkat-1700-tl-ceza-odeyebilirsiniz-97485.html

• 2016 DA ARACI almıştım ne zaman egzos emisyon pulu almalıyım
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.