Şimdi Ara

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
5.172
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu monitörden önce ASUS VN247H modelini VATAN bilgisayardan almıştım. Renk patlamaları vardı geri gönderdim. Yenisi geldi onda da panel arızası vardı çizgi çizgi görünüyordu. Bu olayın ardına ASUS'tan soğudum. "bocekgrafik" arkadaşımızın desteği ile Samsung almaya karar verdim. Bu monitörü yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Gelin şimdi inceleyelim.

Genel Özellikler

Display Screen Size 24"
    Aspect Ratio 16:9
    Panel Type TN
    BLU Type LED
    Brightness 250cd/m²
    Contrast Ratio 1000:1 (Typ)
    Dynamic Contrast Ratio Mega ∞
    Resolution 1920 x 1080
    Response Time 2 (GTG)
    Viewing Angle (H/V) 170° / 160°
    Color Supported 16.7 M
    Power Consumption (Typical): 20W

Kutu içeriğine baktığımız zaman VGA to VGA kablo, monitör adaptörü, altlık, kullanım klavuzu (kurulum CD'si içinde) olduğu görülmektedir. Kurulum CS'sinin bir işe yaramadığını söylemeliyim. Win8 otomatik tanıdığından olabilir belki alt işletim sistemlerinde gerek olabilir.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Kutu içeriğindeki parçaların orjinal etiketli olduğuna dikkatinizi çekeyim. Bu ne demek belki bu işlerle içli dışlı olmayan bir arkadaşım bilmeyebilir. Diyelim ki aldığınız ürünü geri iade ettiniz. Bu ürün alındığı gibi satıcı firma tarafından geri başka müşteriye mi satılıyor yoksa samsung firmasına gönderiliyor tekrar paketlenip geri mi getiriliyor. Bunun kanıtıdır. Ürünün orjinal olduğunun da kanıtıdır.

Kurulumuna gelecek olursak pratik bir şekilde takıp vidayı sıktığınızda işlem tamamlanıyor. Orjinal kurulumda monitör yere 90 derece olarak geliyor. Öne arkaya açı verme olayını ben beceremedim ama resmi sayfasında açı verme hususuna bahsediliyor.

Ürünün arka kapağına baktığımızda bir VGA çıkışı, bir HDMI çıkışı ve bir de adaptör çıkışı olduğunu görüyoruz. Hoparlör çıkışı olsa fena olmazdı.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Şimdi gelin monitörümüzü çalıştıralım ve testleri yapalım.

Monitörün en can alıcı noktası Oyun Modu. Bu moda geçtiğinizde parlaklık tam değere geliyor renkler daha canlı hale ve keskinlik de üst seviyelere geliyor. Bu modda masaüstünde çalışamıyorsunuz zaten renler çok kötü geliyor. Ama oyunda iyi seviyede.

İkinci can alıcı nokta menü tuşlarının alttan dokunmatik olması ve takılma yapmadan çok hassas çalışması. Oyun moduna geçmek için 2 kere aynı noktaya basıyorsunuz. Oyun bittiğinde ise yine aynı yere 2 kere basıyorsunuz masaüstü moduna geliyor. Oyun modunu biraz açalım. Bu modda sadece parlaklık değerlerini değiştirebilirsiniz. Keskinlik ve renk sıcaklık değerleri kapalı konuma geçiyor. Custom modda ise istediğiniz değerleri değiştirebiliyorsunuz.

Menü hakkında daha fazla ayrıntıya gerek yok. Şunu bilin ki oyun modu on off başka mod yok. Bence gerek de yok. Oyun modu on ve off durumunda iki foto koydum ama telefondan kaynaklı farklar belirgin değil.

Monitörün kötü yanlarına biraz değineyim. Monitöre üst ve alttan hafif açılı baktığınızda contrast artıyor rekler karışıyor. Sağ ve sol açıdan 45 dereceye kadar normal. Alt taban fazla toz tutuyor. Minimum bağlantı seçenekleri.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Şimdi gelin diğer testlerimize bakalım.

Işık sızması testi

Görülebildiği üzere ışık sızması yok gibi birşey. Oyun yükleme ekranlarında olsun bazı geçişlerde olsun koyu ekranlarda da baktığımda bir sorun görünmüyor. Halbuki VN247H ta çok göze çarpıyordu.

Input Lag Test

Çok ilginç ki bu monitörün input lag değeri 10ms den az. Yani çok iyi seviyede. Aşağıda yine VN247H'ın da değerleri var daha iyi farkına varabilirsiniz durumun. Ancak burada bir yardıma ihtiyacım var. Bu değerin bu kadar iyi olmasına rağmen ani geçişlerde oyun veya filmlerde bulanıklık oluyor. Hafif gölgelenme oluyor yani. Çok ayrıntılı baktığım için mi bilmiyorum "2ms'den bu kadar" mı demem lazım acaba. Bu input lag ın bana verdiği fayda nedir anlayamadım sizden cevapları bekliyorum.

Input lag yok ama gölgelenmenin farkındasınız.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Resimlere baktığınızda 10ms değeri göremeyeceksiniz. Çok çok az bir fark yakalayabilirsiniz. Bu da monitörün gerçek input lag değerinin 7ms ler civarında olmasından kaynaklanıyor.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Şimdi ASUS VN247'den bir kaç ekran görüntüsü. Sadece bu ikisinin karşılaştırmasını kendim yapabildiğim için paylaşıyorum. Son resimde gördüğünüz üzere 30ms lag var.

Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME] Samsung S24D300H 24' 2ms [İNCELEME]

Tamamını okumayanlar için özet geçelim.

Sonuç olarak Monitörün artıları

-Oyun modu iyi seviyede, geçiş pratik
    -Input lag değeri 10ms altında
    -Menü tuşları dokunmatik kullanım kolay
    -En fazla kullanılan aydınlık ayarı kullanımı çok rahat
    -Saatlerce kullanıma rağmen gözü yormuyor
    -Sallanma yok. Enter tuşuna abansanız da problem yok
    (Bu sorunla karşılaşanlar var diye yazdım)

Eksileri

-Parlak çerçeve. Özellikle alt taban çok toz tutuyor.
    -Duvara monte imkanı yok
    -Ses çıkışı yok
    -Arka bağlantı sayıları fazla olabilirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely warrior -- 3 Temmuz 2015; 20:15:52 >

• Eline ve emeğine sağlık. Monitör, beklediğimden iyi çıktı açıkçası. Almayı düşünenler için yeterince bilgi mevcut konuda.

quote:

Orjinal kurulumda monitör yere 90 derece olarak geliyor. Öne arkaya açı verme olayını ben beceremedim ama resmi sayfasında açı verme hususuna bahsediliyor.

Bu ayak yapısına sahip Samsung moniörlerin genel sorunu bu malesef. Bende de vardı bu ayağa sahip bi Samsung monitör. Ben de aynen senin gibi eğilmediğini sanıyordum ama epey bi güç uygulamak gerekiyor. Eğilme noktası, panel üzerinde bulunan ve ayağa monte edilen parçanın panel tarafındaki eğimli alan oluyor. Portların hemen altındaki yer.

– Bakış açısına göre görüntüde bozulma olması, panel tipi TN olduğu için normal.

– Tozlanma hususu, piyano siyah malzemenin tozu belli etmesinden kaynaklanıyor. Orası mat olsa tozu belli etmezdi ama parlak hali gibi de güzel görünmezdi. Temiz tutacaksın işte, başka yolu yok.

– Işık sızma sorunu olmaması da iyiymiş.

– Lag değeri birinci sınıf çıkmış. tftcental'e göre 16 ms altı 1. sınıf oluyor. VN247H'yi bugüne kadar kimseye tavsiye etmemiştim. İyiki de etmemişim. 30 ms ne yâhu?

– Port sayısı daha fazla olsaymış keşke.

• Kardes eline emegine saglik incelemen icin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam s24d300h ile s24d300hs arasında fark varmı ?

• H modelinde vga çıkışı var. HS modelince DVI diğerleri aynı.
    Bu arada inceleme için teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caga17 -- 5 Mayıs 2015; 13:49:16 >
  • caga17 C kullanıcısına yanıt
    Aynen. Birinde VGA+HDMI diğerinde DVI+HDMI

Monitörü başka kullanan varsa tecrübelerini paylaşabilir.
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Evet temiz tutmak zorundayız artık. Monitörü eğmek için zorlamadım ama zorunda kalırsam bir denerim.

Dediğin gibi 10ms nin altında değer çok iyi. Yalnız bunun bana kattığı fayda nedir onu tam anlayamadım. Ufotest sitesi gibi testleri de yaptım gölgelenme gözüme takılıyor. Ben mi takıntılıyım bilemedim. Monitörün herşeyi olması gerektiği gibi. Hiçbir kusur yok. Gölgelenme olayı da öyleyse demek ki bende takıntı var. Bu sonuca vardım.

Mesela input lagı 30ms olup gölgelenmesi bu monitörden daha az bir model var mıdır?
  • lonely warrior kullanıcısına yanıt
    Lag artarsa, gölgelenme de artar.

Mesela parmağını, ufoların kayma hızında sağa-sola oynat; parmağını net göremezsin. Ufolarda bir miktar gölgelenme görmen normal ama daha iyisi artık 120-144 hz monitörlerle mümkündür.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    Biz o zaman şöyle diyebiliriz. Oyuncu monitörü olarak alınabilecek 600TL civarlarında bütçeye sahip kullanıcılar için ideal bir monitör. Hatta bayaa bir ideal monitör.
  • Bu monitör için çoğu yerde 5ms yazıyor.2 ms olduğunu nereden öğrendiniz?
  • Detaylı inceleme olmuş elinize sağlık. =)
  • Indigo I kullanıcısına yanıt
    samsung sitesine girersen orada yazıyor ayrıca ilk resime bakarsanız 2ms yazısını görürsünüz kutunun üstünde...
  • quote:

Orijinalden alıntı: caga17

samsung sitesine girersen orada yazıyor ayrıca ilk resime bakarsanız 2ms yazısını görürsünüz kutunun üstünde...

İyi de bunun iki tipi mi var? Biri 5 ms diğeri 2 ms? Vatan falan 2 ms olsa mutlaka yazardı diye düşünüyorum.
    Monitör 2 ms dir. Ben hiç 5 ms olarak görmedim. Siz nerede gördünüz link atar mısınız ona göre konuşalım

• K E N kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler

Bilgiler yanlış verilmiş. Orjinal bilgiler benim paylaştığımdır. Vatan Bilgisayar yurtdışından parçaları getirip burada kendi monitör topladığı için hatalı yazması normal

• quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

Bilgiler yanlış verilmiş. Orjinal bilgiler benim paylaştığımdır. Vatan Bilgisayar yurtdışından parçaları getirip burada kendi monitör topladığı için hatalı yazması normal

Vallaha bende almayı düşünüyorum da 5 ms olmasından caymıştım.Samsung s24d300h, benq rl2240he, benq gl2460hm ve benq 2455hm arasında gidip geliyorum bir türlü karar veremedim.
    Benq nun teknik servisi hakkında hiç iyi şeyler duymadım. Anlatılan bir örnek ama bu sebepten elemiştim direk Benq yu.

• Amazondan aldım bakalım hayırlı olsun

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.