Şimdi Ara

Mercedes E180 ile Trakya Yollarında (İnceleme-Gezi yazısı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
139
Cevap
2
Favori
4.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Forumda daha önce konusunu açtığım 2.5 günlük (http://forum.donanimhaber.com/m_104491769/f_//tm.htm#104491815) Trakya gezisini tamamlamış bulunuyoruz.
    Konuda da bahsettiğim üzere gezinin ve kullandığımız otomobilin mini bir incelemesini yapmaya çalışacağım. Hatalarım olursa şimdiden affola.

Öncelikle Cuma sabahı Sabah 8 uçağıyla Samsun’dan İstanbul Atatürk Havaalanına uçuşumuz başladı ve sorunsuzca planlanan saat olan 9,40 ta sonlandı.
    Hemen avis içhatlar şubesine gittik 10 dakikada işlemlerimizi hallettiler ancak saat 8 den itibaren emrimize amade olması gereken (konuşma diliyle sohbet ediyormuşum gibi yazıyorum sonra bazı arkadaşlar ukalalık olarak falan algılıyorlar onun için belirmek istedim) e sınıfı aracın hazır olmadığı, sebep olarakta yoğunluğu belirterek, 15-20 dakika araç beklememiz gerektiğini söyleyip bizi araçların bulunduğu yere (bilmeyenler için yakın değil servis aracıyla naklediyorlar) gönderdiler.
    Oradaki görevli e180 mercedes bir aracın hazır olduğunu söyledi, sonra müdürün yanına gitti (biz konuştuklarını anlıyoruz tabi) ve o aracın bir başkası için ayrıldığını söyledi bende şu an ortada bir müşteri olmadığını ve dolaysıyla beni boşuna bekletmemeleri gerektiğini izah ettim, bu sefer son derece ukala bir tavırla müdürleri geldi ve beyefendi size ne denildi, (bu tarzda konuşuyor ) 15 dakika beklemeniz gerekir, bu araç bir başkasının rezervasyonu dedi.
    Nerede o kişi dedim, gelecek dedi.
    Peki bana vereceğiniz aracı ona verin böylece kimse beklememiş olur dedim, yok olmaz dedi.
    Benim şalter attı tabi peki dedim içeri geçip 15 dakika bekleyeceğim ama bu hareketinin karşılığını da senden soracağım seni şikayet edeceğim dedim.
    Bu sefer ani bir U dönüşüyle peki o zaman bu aracı aslında sizin olmamasına rağmen müşteri memnuniyeti adına size tahsis ediyorum demez mi (bana lütufta bulunuyor) artık iş iyice zıvanadan çıktı.
    Bizde kendisinden böyle büyük bir lütuf istemediğimizi saat 8 den itibaren hazır olması gereken aracı saat 11.00 almayı kabul ettiğimizi ve aracımızı bekleyeceğimizi ilettik ama bu sefer ısrar etmeye başlayınca zaten sınırlı olan vaktimizi daha fazla harcamadan, ve daha fazla sinir sahibi olmadan aracı alıp oradan ayrıldık.
    Aracı teslim eden görevli kusura bakmayın falan fişman dediysede bir defa sinirlerimiz yerinden oynadı. Ayrıca yıllardır sadece avisten araç kiralarız ilk kez çeyrek depo yakıtla bir araç aldık.

Neyse aldığımız araç 2015 model 9 km de E180 modeli bir Mercedesti,

gerçi biz Bmw 520 istiyorduk ama çok da dert değildi. Aracı aldık ve doğruca Ecebata Kilitbahir kalesine yöneldik

Mercedes E180 ile Trakya Yollarında (İnceleme-Gezi yazısı) (Kilitbahir Kalesi)

Mercedes E180 ile Trakya Yollarında (İnceleme-Gezi yazısı) (farklı bir açıdan )

Mercedes E180 ile Trakya Yollarında (İnceleme-Gezi yazısı) (Denizden)

amacımız Kilitbahir Kalesini, Ecebat ve civarını gezip Tantım Merkezindeki 11 odalı similasyona katılmaktı ilk iki görevi başarıyla tamamladık
    ancak 3. görevde rezervasyonlarının dolu olduğunu belirttiler. Bizde cumartesi günü sabah 9'a randeavu alıp oradan ayrıldık.
    Ecebat’tan feribot ile Çanakkaleye geçtik Kordonu, Özgürlükler parkını ve Güzelyalı’yı gezip peynir helvası yeyip erkenden yattık.

Mercedes E180 ile Trakya Yollarında (İnceleme-Gezi yazısı) (Güzelyalı sahili)

Ertesi gün Sabah 8 de tekrar feribot ile karşıya geçtik

ve tanıtım merkezine gidip similasyonlara katıldık güzeldi ama daha da güzel olabilirdi. Gezmenizi mutlaka tavsiye ederim.
    Buradan çıktığımızda akın akın otobüslerin geldiğini gördük ki neredeyse bütün illerden kafileler oradaydı.
    Gerçekten çok kalabalıktı, bu kalabalık yüzünden heryeri alelacele gezmek zorunda kaldık ama sonuçta gezdik.

-kalabalığı daha net ortaya koyar diye paylaşayım. Abidenin 1 km gerisinde durum. (arabayı buraya park edip yürüdük. döndüğümüzde bulunduğumuzun yerin arkasında 100 lerce metre dolmuştu)-

Gelibolu yarımadası İnsana yaşattığı duyguları ap ayrı bir yer. Çok yer gezdim tüylerimin diken diken olduğu tek yer olduğunu belirteyim.
    Bununla birlikte doğa olarak ta inanılmaz güzel yerler.

Saat 3'te ecebattan balık ekmeğimizi yemiş ayrılırken (çok lezzetliydi) istikamet Edirne idi.

O gün Edirnede Selimiye, Eski Cami, Arasta vb. yakın yerleri gezip tavsiyeler üzerine ciğerci aydına gittik ama aydının önünde oyle bir kalabalık vardı ki bu sıra ne zaman biter dedik en az yarım saat cevabını alınca karşısındaki Kırkpınarı tripadvisore sorduk oda okeyleyince (ikisinde yiyen bir yorumcu fark görememiş) gidip orada yedik gerçekten çok iyiydi.

Sonra doğru Margi otele gittik (burada rezervasyondan sorumlu kişi bizim rezervasyonu Bookinturkey yerine Bookin.comla karıştırıp iptal etmesinmi. (Neyse biraz uğraşla sorun çözüldü)
    Otelin kapısında klasik otomobilleri görünce tam yerine gelmişiz dedik ve sabah oğlumla Avrupadan Türkiye’ye tur için gelen klasik otomobilleri tek tek inceledik,

Edirne’nin kalan yerlerini gezdik, Badem ezmesi,Kavala kurabiyesi aldık Irmağın kenarında Damla sakızlı kahve içtik ve Kırklareline gidip köftemizi yedikten sonra Saat 17,30 da Havaalanına doğru hareket ettik.

Gelelim aracımıza; Mercedes E serisi zaten kalitesi, konfor özellikleri bilinen bir model bu yüzden kasa özelliklerine çok girmeye gerek görmüyor.

Beğendiğim yerlerini de uzun uzun anlatmaya gerek yok, aracı tek kelime ile anlatmam gerekirse çok fazla yolcu odaklı bir araç yani sürüşü çok rahat, konforlu vesaire ama sürüşü çok keyifli bir model değil (yada benim tarzım değil diyeyim)
    Beğenmediğim taraflarını yazacak olursam, öncelikle benim için sürücü koltuğu fazlasıyla yukarıda buna rağmen baş/tavan mesafesi (cam tavanında etkisiyle) biraz sınırlı, bir diğer eksi tarafı da fren dozlamasın da bile konforu dibine kadar hissettiren bir aracın parktan harekete geçtiği andaki sarsıntısının biraz fazla olmasıydı (yani bana göre aslında çok da tın ama adettendir ya illa bir iki eksiklik belirtmek gerekir) bir diğer eksi tarafı da bagaj kapağının çok hafif bir his uyandırması (amortisör koysana be adam) sen ki koltuk kafalığını elektirikli yapmış adamsın 1700 kg ya yakın arabaya o şekilde bagaj kapağı gerçekten hoş olmamış.

Gelelim Motor-Şanzıman-Tüketim mevzularına, öncelikle bence aracın motoru bu tarz bir araç için son derece yeterli yani ülkemizde ötv belası varken hiçbir kuvvet bana bu arabanın daha büyük motor hacimlisini aldıramaz ama sizi tatmin etmiyordur ona saygı duyarım. 7 ileri otomatik şanzıman vites geçişlerini hissettirse de başarılı ve koldan kullanımı da son derece basit.

Ve 2.5 günün sonucu 9 km de aldığımız aracı 1015 km de teslim ettik.

Bu km yi yapabilmek için 420 tl tutarında 88.83 litre yakıt almışız.
    Yalnız ben aracı teslim ederken aldığım seviyenin birazcık üzerinde (tahmini 1-2 litre) bir yakıtla aracı teslim dolaysıyla aracın 87 litre yakıt tükettiğini kabul edersek aşağı yukarı 8,7 litrelik bir depo verisi ile karşılaşıyoruz ki buda bence bu ölçülerde sıfır km bir araç için normal sayılır araçta genelde 2 yetişkin 2 çocuk vardı ara ara klima açıldı (tüm yolcuğun %20 si ancadır) aracın değişik varyasyonlarda bir çok şekilde yakıt tüketimini test ettim.(isteyen olursa bu testleri uygun bir zamanda paylaşırım) Bu testlerin sonucunda şunu söyleyebilirim ki bu araç az yakan ekonomik bir araç değil, ancak 1700 kg ye yakın 1.6 turbo motoru olan otomatik şanzımanlı bir aracın zaten ekonomik bir araç olmasını beklemek abesle iştigal değilmidir? Böyle düşünüldüğünde aracın verileri bence normal ancak hemen şunu da belirteyim bu aracın fabrika verilerini esas alıp ona göre bu aracı almayı düşünen varsa hemen bu yoldan dönsün çünkü aracın fabrika verileri çok iddialı.

Arkadaşlar yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim. @hakeerus @vitisvinifera68 @novinovi @onrblt26 @canakkaleli17 @losgalacticos @yigit+

NOT: Konu ham haliyledir zaman bulduğum ilk anda düzenlenecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otomobilci_x -- 6 Mayıs 2015; 13:11:08 >

• beni dinleyip ciğerci niyazi ustaya gitseydiniz +10 puan katardı tatilinize, sağlık olsun güzel gezmişsiniz. aydın'ın kuyruğu tamamen reklam amaçlı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yigit+

beni dinleyip ciğerci niyazi ustaya gitseydiniz +10 puan katardı tatilinize, sağlık olsun güzel gezmişsiniz. aydın'ın kuyruğu tamamen reklam amaçlı.

Ben zaten direk Niyazi usta diye sordum ancak oradakiler (bedestende kurabiye aldığımız satıcı-ama gerçekten mükemmel bir esnaftı) aydını şiddetle tavsiye ettiler ama o kuyruğa değmeyeceğini düşündük, işin doğrusu sonrasında da niyazi usta aklımıza gelmedi zaten yağmur yağıyordu şemsiyemizde yoktu çocuklar ıslanmasın diye hemen karşısındakine girdik.
  • Ne olursa olsun gidip 150 bin lirayı 1.6 fındık motorlu bir araca vermem. O motor aracı kaldırmıyor bile. Zaten sadece türkiyede var o kasa ve motor. Arkadaş akıllılık yapıp kiralamış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aracı teslim almadan önceki tatsızlık can sıkıcı olmuş, ben de saygısızlıktan hiç hoşlanmam. Sonrasında "acaba aldığım D5200 le ben de böyle kareler yakalar mıyım" dedirten harika fotolar ve anlatım konuyu tatlıya bağladı neyse ki :)
  • Dünya para verip o aracı kiralayacaksınız sonra bir zonta gelip lütfeder gibi size araç verecek. Negatif bir şey diyince de müşteri memnuniyeti adına peşinizden koşarlar işte.
    Neyse sonuçta keyifli bir yolculuk olmuş. Gözü karartıp bir haftasonu İstanbul'dan kaçabiliriz bu istikamete aslında.
  • bmw'nin 1.6 turbo benzinli motoru daha verimli sanki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Attorney58

Ne olursa olsun gidip 150 bin lirayı 1.6 fındık motorlu bir araca vermem. O motor aracı kaldırmıyor bile. Zaten sadece türkiyede var o kasa ve motor. Arkadaş akıllılık yapıp kiralamış.

Tercih meselesi tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: esmerce

Aracı teslim almadan önceki tatsızlık can sıkıcı olmuş, ben de saygısızlıktan hiç hoşlanmam. Sonrasında "acaba aldığım D5200 le ben de böyle kareler yakalar mıyım" dedirten harika fotolar ve anlatım konuyu tatlıya bağladı neyse ki :)

Dahada iyilerini çekersiniz hocam benim vaktim çok sınırlıydı, ve tripodum yoktu yoksa daha iyi kareler alırdım diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: caldexter

Dünya para verip o aracı kiralayacaksınız sonra bir zonta gelip lütfeder gibi size araç verecek. Negatif bir şey diyince de müşteri memnuniyeti adına peşinizden koşarlar işte.
    Neyse sonuçta keyifli bir yolculuk olmuş. Gözü karartıp bir haftasonu İstanbul'dan kaçabiliriz bu istikamete aslında.

ilk fırsatta gidin derim mükemmel yerler. ben çocuklar biraz daha büyüsün çadır kampı için (vakit ayırabilirsem) uzun süreliğine gitmek isterim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: angel_f!re

bmw'nin 1.6 turbo benzinli motoru daha verimli sanki.

daha verimli mi bilmiyorum çünkü hiç kullanma şansım olmadı ama teknik verileri daha iyi gibi görünüyor.
  • Valla güzel konu olmuş.bu yerleri not etmek lazım...
  • hocam imrendim valla :)

bu arada aracın kira maliyeti ne kadar oldu ?
    bende bi tur planlıyorum da

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maivesiyah -- 4 Mayıs 2015; 16:08:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: one man one engine

Valla güzel konu olmuş.bu yerleri not etmek lazım...

Beğendiğinize sevindim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maivesiyah

hocam imrendim valla :)

bu arada aracın kira maliyeti ne kadar oldu ?
    bende bi tur planlıyorum da

3 gün için 570 tl
  • fotoğraf kaliteleri üst düzey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogameci

fotoğraf kaliteleri üst düzey.

beğendiğinize sevindim.
  • otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Hocam yazinizi dikkatle okudum cok keyifliydi.Bende Samsundayim ve boyle bir gezi benimde aklimda.Ayrica aracin kiralama bedeli cok uygunmus hosuma gitti.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • otomobilci_x kullanıcısına yanıt
    Bu tarz - tarihi unsurlar içeren- gezilerden hoşlanan biri için güzel bir gezinti olmuş. Gezdiğiniz yerleri düşünenler için faydalı olacağı muhakkak.
  • Kaliteli gezmek böyle olsa gerek . Abi çok bilgilendirici ve akıcı bir anlatım olmuş ellerine sağlık.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.