Şimdi Ara

Asus Zenbook Pro UX501 modelini duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.720
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Asus Zenbook Pro UX501 modelini duyurdu 

Asus kısa bir süre önce yeni Zenbook modeli Pro UX501'i duyurdu. Diğer Zenbook modellerinden daha güçlü yeni model,  yine tasarımı ve taşınabilirliği ile dikkatleri üzerine çekiyor.

Tasarım ile başlayacak olursak diğer Zenbook modellerinde olduğu gibi yine kasası alüminyumdan üretilen model, dışarıdan bakıldığında ise metal bir görünüme sahip . En kalın noktası 2.03 cm olan Pro UX501'nun tam boyutları 38.4 x 25.4 x 2.03cm ve ağırlığı 2.27kg. Bu ağırlık bazı ultrabook modellerine göre yüksek kalsa da performans isteyen kullanıcılar için taşınabilir seviyede görünüyor. Birden fazla varyasyonu bulunan modelin bu çeşitler arasında ilk farkı ekranda karşımıza çıkıyor. Kullanıcılar ekran konusunda 15.6 inç FHD (1920x1080 piksel) IPS LCD ekranlı modeli ya da 15.6 inç 4K (3840x2160 piksel) dokunmatik sRGB piksel dizilimine sahip IPS ekrana sahip modeli tercih edebilecekler.

Cihazın teknik özelliklerine baktığımızda ise işlemci kısmında karşımıza Intel Core i7-4720HQ (2.6 GHz standart, 3.6 GHz Turbo) çıkıyor. İşlemciye GTX 960M grafik birimi ile birlikte 16GB 1600Mhz DDR3 sistem belleği eşlik ediyor. Depolama kısmında yine farklı seçenekler sunulurken bu seçenekler ; 1TB 5400RPM HDD128/256GB SATA3 SSD veya 512GB PCIe x4 SSD şeklinde. Asus PCIe slotu ile SSD bağlanan modelin 1500mpbs okuma/yazma hızına ulaşabildiğini belirtiyor.

Batarya konusunda ise 96Wh kapasite ile UHD modelin standart kullanımda 6 saat açık kalabildiği belirtiliyor. Çözünürlüğü yüksek ve dokunmatik ekrana sahip modelde bu sürenin daha az sürmesini bekleyebiliriz. Kablosuz bağlantı seçeneklerinde 802.11ac ve Bluetooth 4.0 göze çarparken, modelin ön kısmında 720p kamera bulunuyor. Cihaz üzerindeki bağlantılara baktığımızda ise 3 x USB 3.0, 1 x Thunderbolt 2.0, 1 x Mini DisplayPort ve SD kart okuyucu olduğunu görüyoruz. 

Windows 8.1 lisansı ile birlikte gelen bilgisayarın UHD ve 512GB PCIe SSD birimine sahip modeli ABD için 1799 Dolar fiyat etiketine sahip.

• Fiyat böyle bir model için bence fazla sayılmaz.

• fiyat fazla olmasını bırak ucuz bile kalmış. ekran kartının gt'x' olduğundan eminmiyiz acaba razer blade bile 256 gb ssd full hd gtx 970m 8 gb ram ile 1.999 dolar. burda 16 gb ramden ve pcle 512gb ssd den söz ediyoruz.

edit: bilgiler doğru. fiyata anlam veremedim. x970m olsa direk alırdım %50 civarında performans farkı var. hazır raazer blade için para biriktirmiştim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi manyakurt -- 28 Nisan 2015; 17:41:06 >
  • Böyle bir bilgisayara sahip olmak isterdim. Çok şık ve ince kasa olmasına rağmen i7 işlemci, 16 gb ram ve GTX960M var... :)

• razer blade. nokta.

• Fiyat özelliklere göre bence makul. 4-5 ay sonra Windows 10 çıkacak. Açıkcası ben Windows 10 lisanslı modelini satın almak isterim.

• Razer Blade varken bu alınmaz.

• windows 10
    256ssd
    fhd ekranlı modeli tercih ederdim ben.

96wh batarya gayet iyi.
    emektar asus ul30vt'mde 84wh batarya vardı.10 saat kullanım sürelerini görüyordum
  • Bende UX31 var. Rezalet bir ürün!

1. Öncelikle, içindeki SSD zamanla öyle bir yavaşladı ki, bilgisayarın açılması dakikalar alıyor. SSD'yi değiştirmek de mümkün değil çünkü diğer SSD'ler bunun yuvasına uymuyor! Resmen eziyet derecesinde yavaş!

2. TouchPad yazılımı rezalet! 2 parmakla kontroller (scroll ve büyütme) çok orantısız. Biraz büyüteyim derken anında %200 yapmış oluyorsunuz. Kaydırma da aynı. Zaten çok geç cevap veriyor ve bir bakmışsınız ki aniden sayfanın dibine gelmişsiniz.

3. ASUS, maalesef ki her ZenBook modeli için ayrı şarj cihazı yapmış! Yani akım ve gerilim değeri aynı olsa da girişleri farklı olduğu için UX32'ye ait bir şarj cihazını kullanamıyorsunuz. Üstelik şarj girişleri de aynı boyda!

4. Benim şarj kablosunun ucundaki led bozuldu. Normalde sadece şarj olunca yeşil yanması gerekiyorken artık şarj devam ederken de yeşil yanabiliyor.

5. Apple'a özenmişler, klavye resmen Macbook Air çakması. Aynen Air'deki gibi VGA adaptörü ve USB LAN adaptör ile geliyor, sanki çok gerekliymiş gibi... Girişi doğrudan VGA yapabilirlerdi. LAN girişi de ekleyebilirlerdi. Sırf özentiden yapılmış yani.

6. 6 ay önce ekranı bozuldu. Servisten değiştirdiler ancak bir süre sonra ekranın ortasında 2-3 cm uzunluğunda bir karartı belirdi. Başta kirli olduğundan zannettim ama temizlemeye çalışınca fark ettim ki LCD'nin arkasında olan bir iz. Bir süre sonra aynı yerden 1 cm sağda bir iz daha çıktı. Şimdi 3. izi de görebiliyorum.

7. Güya şarjı 5 saat gidiyordu, 2 saat bile dayanmıyor. Üstelik kullanımda hep uzak masaüstü için kullanıyorum, yani kendi işlemcisini zorlamıyorum bile. Sadece uzak masaüstü. 2 saat dayansa, iyi dayandı diyorum. Bazen %10 şarj uyarısı veriyor ve 40 dk kaldı diyor ki mümkün değil! 10 dakika bile dayanmıyor!

8. Altında yine Mabook Air özentisinden seri numarası bulunuyor ki bu bir yapıştırma ve zamanla çıkıyor. Seri numarası çıkınca serviste sorun oluyor çünkü giriş kaydını seri numarasına göre yapıyorlar.

9. Sesi sonuna kadar açınca hoparlörden patlak ses geliyor. Her ne kadar çok kaliteli hoparlör koymuşlarsa da maalesef sesini sonuna kadar açamıyorum.

Sonuç: Kesinlikle çok pahalı ve performans yerlerde sürünüyor. Şekli çok güzel, ancak herşey şekil değil. Buna bu kadar para sayacağınıza gidin Macbook Air alın derim.

• 4x süper raid 2 ssd demek saniyede 2.000 mb işlem demek 1500 mb değil.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • GuitarxtanbuL kullanıcısına yanıt
    x4 derken pci slot genişliğini yazdılar.
    x16 x8 x4 x1 diye çeşitler vardır.

Birde nasıl bir formül kullandınız da öyle bir sonuç çıkardınız?

edit: ekleme

Ürün ultrabook için büyük, ağır ve ekran kartı gereksiz.
    Ekran kartı olmasa ve 13.3" olsa askerden geldikten sonra alırdım. işlemci hq serisi. Gayet iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Evil.Morty -- 1 Mayıs 2015; 23:09:51 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SlayerPIN0

Ekran kartı olmasa ve 13.3" olsa askerden geldikten sonra alırdım. işlemci hq serisi. Gayet iyi.

512 gb ssd diyor 128 x4
    1 ad ssd 500 mb
    2 ad ssd 1000 mb raid
    3 ad ssd 1500 mb superraid
    4 ad ssd 2000 mb süperraid2

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GuitarxtanbuL

quote:

Orijinalden alıntı: SlayerPIN0

512 gb ssd diyor 128 x4
    1 ad ssd 500 mb
    2 ad ssd 1000 mb raid
    3 ad ssd 1500 mb superraid
    4 ad ssd 2000 mb süperraid2

Orada 1 adet SSD var!
    Yazdıklarımı okudunuz mu?

quote:

PCIe x4 slot isimidir.
    Güncel ekran kartları PCIe X16 kullanılır.
    4 tane ssd yok.
    SSD hızı sabit 500MB değildir.

PCIe x4 SSD öğrenği

• razer de yok tr de buda gelmez.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tr ye gelse hemen alacağım 4k modelini. Hala ses seda yok.
  • Bende de UX31A var, ancak bende o kadar problem yok.. Ya sansi yok arkadasin ya da kullanim farki.. Alali yaklasik 2 sene oldu ubuntuda 4 saat, windowsta ise 5 saat kadar dayaniyor. Tabii kullanimda onemli: surekli oyun oynarsaniz; film izlerseniz o zaman pili hemen tukenir. Fakat external monitor kullanirsaniz, o zaman extra birkac saat daha gidiyor.. Buradaki urun ise cok farkli, muhtesem bir urun almayi planliyorum. Hollanda da Medimarkt ta 256GB SSD olan urununun fiyati 1700 Euro. Bu arada, bana gore bu urunlerin en buyuk ozelligi hafifligi, bu urun 2.3 kg!, benzer konfigurasyonlar genellikle 3-4 kg arasinda..

Biraz para biriktireyim hemen alacagim :)

• ben de ux31 kullanıyorum öncelikle asus ısınma olayını kesinlikle çözmüş ne yaparsan yap kesinlikle ısınmıyor hp gibi değil. arkadaşa gerçekten ya çok kötü bir bilgisayar denk gelmiş. ya da birisi heralde haberi yokken düşürmüş ... macbook pro nun benzerini yapmışlar ilaveten ekran da dokunmatik.. cihazın konfigürasyonu çok iyi...bilgisayar da asus ve dell in üzerine tanımıyorum açıkçası.... estetik dayanıklı ve performanslı ürünler çıkarıyorlar... bu üründen de sonradan haberim olduğu için de 8 ay sonra yorum yazabildim :))

• guzel urun,hic bir sikintisini gormedim...herkese tavsiye ederim
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.