Şimdi Ara

Moore yasası 50. yılını doldurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
828
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Gordon Moore(sağda) 

Teknoloji devi Intel'in kurucularından Gordon Moore'un 1965 yılında Electronics Magazine dergisine verdiği ropörtaj bugün teknoloji dünyasının geldiği noktayı doğrudan etkileyecek nitelikteydi. Öyle ki bundan 50 yıl önce yapılan ropörtajda Moore her yıl bir çip üzerindeki transistör sayısının ikiye katlanacağını söylemişti. Bu görüşün temeli performansın sürekli artarken maliyetin de azalacağı öngörüsüne dayanıyordu.

Teknolojinin sürekli ikiye katlanarak gelişmesi ve ucuzlaması ivmenin de düşmesini engelleyerek bugün milyarlarca transistörün çok ufak boyutlardaki çipsetlere sığdırılabilmesinin önünü açmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta ilk transistör'ün bir kopyası görülürken bugün günümüzde çipsetlere yerleştirilen binlerce transistör gözle görülemeyecek kadar küçük boyutlardadır. Bu konudaki gelişimi anlatabilecek başka bir örnek ise, bugün 1971 yılındaki teknoloji ile üretime devam edilseydi günümüzün popüler akıllı telefonlarının işlemcilerinin bir araba boyutunda olacağı anlamına geliyordu.

Moore yasası 50. yılını doldurdu 

Üretilen ilk transistörün bir kopyası(sağda) 

1965 yılından bu yana çoğunlukla geçerli olan yasa için 2005 yılında Gordon Moore öngörüsünün sonsuza kadar devam edemeyeceğini ve kısa bir süre sonra geçerliliğini yitirebileceğini de ifade etmiştir. Yine de 50. yılını dolduran öngörü teknoloji üreticileri ve özellikle Intel için teknoloji geliştirme konusunda teşvik edici olmuştur. 

• Bunlar işin magazinsel boyutu..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zaten baştan beri devam etmeyen birşey nasıl devam edemeyecebilecekmiş gayet ilginç. Yıllardır 2 ye katlanmayan birşeyin adı nasıl kanun olur o da ayrı bir konu.

2002 Pentium 4 Northwood 55,000,000
    2004 Pentium 4 Prescott 112,000,000
    2005 Pentium 4 Prescott-2M 169,000,000
    2006 Pentium 4 Cedar Mill 184,000,000

Detaylı tablo için http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor_count

• quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce

Zaten baştan beri devam etmeyen birşey nasıl devam edemeyecebilecekmiş gayet ilginç. Yıllardır 2 ye katlanmayan birşeyin adı nasıl kanun olur o da ayrı bir konu.2002 Pentium 4 Northwood 55,000,0002004 Pentium 4 Prescott 112,000,0002005 Pentium 4 Prescott-2M 169,000,0002006 Pentium 4 Cedar Mill 184,000,000Detaylı tablo içinhttp://en.wikipedia.org/wiki/Transistor_count

olay sadece işlemci gücü değil teknik alt yapı açısından da önemli çünkü

atıyorum 100 wat kullanan bir ana kart bir sonraki yıl 200 wat enerji tüketmemesi için tok yekün teknolojinin gelişmesi gerekir yoksa tek başına transistör sayısı açısından artış verimsiz bir gelişme olur !
    bu saatten sonra enerji tüketimi başına ne kadar veri üretilebildiğini incelemek lazım yoksa tek başına transistör sayısının artması israftan başka bir şeye dönüşmez !

• Moore aslında ilk 19 Nisan 1965 tarihinde yayınlanan Electronics dergisinde yayınlanan bir makalesinde "tümleşik elektronik devrelere yerleştirilebilecek eleman sayısının 18 ayda bir , iki katına çıkacağını yazdı" ardından 10 yıl sonra ise bu kuralı 24 ay olarak değiştirdi.

• quote:

Zaten baştan beri devam etmeyen birşey nasıl devam edemeyecebilecekmiş gayet ilginç. Yıllardır 2 ye katlanmayan birşeyin adı nasıl kanun olur o da ayrı bir konu.

Detaylı tablo için
    http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor_count

Son kullanıcı için tasarlanan ticari ürünleri nasıl koskocaman bir sektöre ölçekleyebiliyorsunuz anlamadım.

• quote:

Zaten baştan beri devam etmeyen birşey nasıl devam edemeyecebilecekmiş gayet ilginç. Yıllardır 2 ye katlanmayan birşeyin adı nasıl kanun olur o da ayrı bir konu.2002 Pentium 4 Northwood 55,000,0002004 Pentium 4 Prescott 112,000,0002005 Pentium 4 Prescott-2M 169,000,0002006 Pentium 4 Cedar Mill 184,000,000Detaylı tablo içinhttp://en.wikipedia.org/wiki/Transistor_count

Daha yasayı yeni öğrenen bizler. Hangi akla hizmet onlara aptal diyebiliriz ki?

• Bu ne bir yasa, ne de deneysel bir şey, sadece öngörü Ve neden bu kadar önemliymiş gibi yazıldığını anlamıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mebrar

quote:

Zaten baştan beri devam etmeyen birşey nasıl devam edemeyecebilecekmiş gayet ilginç. Yıllardır 2 ye katlanmayan birşeyin adı nasıl kanun olur o da ayrı bir konu.

Detaylı tablo için
    http://en.wikipedia.org/wiki/Transistor_count

Son kullanıcı için tasarlanan ticari ürünleri nasıl koskocaman bir sektöre ölçekleyebiliyorsunuz anlamadım.

Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intel'in kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.

• Teknolojinin bu hızda ilerlemesi Moore Kanunu ile alakalıdır. Dev Şirketler bir ürüne milyarlarca bütçe akıttıklarında siz, bunu şans işi olarak mı görüyorsunuz? Yoksa bu füturistik bir düşünceye hatta bir kanuna mı dayalı? Yarın birgün satın aldığınız silikon işlemcilerin, silikon yerine başka bir maddeden yapılmayacağı ne malum? İşte bu malumiyet Moore yasası yardımıyla tahmin ediliyor. Bu kanunu araştırırsak, önümüzdeki yıllar içinde moleküler biyoloji ve nanoteknoloji sayesinde optik işlemcilere geçiş öngörülüyor. Aynı şekilde Moore Kanunu, teknolojideki 3. dalganın, yani teknolojinin sınırlarını zorladığımızın bir habercisi. Artık yeni bir maddeye geçişe az kaldı. İşte Teknoloji de fizikle doğrudan alakalı.

• quote:

Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intel'in kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.

Son kullanıcıya sunulan ürünlerin mevcut teknoloji ile alakası yok ki. Benim bahsettiğim şey bu. Ekranla karşılaştırın demedim.
  • quote:

quote:

Son kullanıcıya sunulan ürünlerin mevcut teknoloji ile alakası yok ki. Benim bahsettiğim şey bu. Ekranla karşılaştırın demedim.

Ne anlatmaya çalışıyorsun bir anlasam.
  • birader bırakın siz teknolojiyle ilgilenmeyin allah aşkına ya, gidin ara eleman ülkesi gibi yasaları bile desteksiz eleştirin tamam mı, emin olun böyle süper gelişeceksiniz.
  • bizde bugün arkadaşlarla kutladık..nice 50 senelere
  • Adamın teorisi 2005'e kadar çalıştı. 2005de transtör boyutları okadar ufaldıki onu basa bilecek iğnenin atom boyutlarına inmesi zorunluluğu doğdu ki buda üretim maliyetini artırmaya başladı ve şirketler çift çekirdek işine girişti işlemcinin boyutunu ufaltmak yerine işlemci başına düşen görev ve yük sayısını azaltmanın yoluna gittiler; o gündündür bu gündür işlemci hızları aşağı yukarı aynı kaldı çekirdek sayısı artmaya başladı nerdeyse hersene çekirdek sayısı 2 ye katlanmaya başladı 8 çekirdekli akıllı telefonlar var örneğin. Bundan sonraki adım için şirketler argeye devam ediyor lakin quantum işlemcilerin gelmesine daha en az 10 sene var teknoloji sıkışmış durumda.

• bir yerden sonra moore falan kalmayacak.quantum mekanikleri sağolsun.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: halitozbasli

Adamın teorisi 2005'e kadar çalıştı. 2005de transtör boyutları okadar ufaldıki onu basa bilecek iğnenin atom boyutlarına inmesi zorunluluğu doğdu ki buda üretim maliyetini artırmaya başladı ve şirketler çift çekirdek işine girişti işlemcinin boyutunu ufaltmak yerine işlemci başına düşen görev ve yük sayısını azaltmanın yoluna gittiler; o gündündür bu gündür işlemci hızları aşağı yukarı aynı kaldı çekirdek sayısı artmaya başladı nerdeyse hersene çekirdek sayısı 2 ye katlanmaya başladı 8 çekirdekli akıllı telefonlar var örneğin. Bundan sonraki adım için şirketler argeye devam ediyor lakin quantum işlemcilerin gelmesine daha en az 10 sene var teknoloji sıkışmış durumda.

"O gün bu gündür işlemci hızları aşağı yukarı aynı kaldı" kardeş hamgi dünyada yaşıyorsun bilmiyorum ama ya söylemeye çalıştığını çok yanlış anlatıyorsun yada kafan uçmuş. Ha tabi saat frekanslarını kastediyor olabilirsin onlar çok yükselmedi. Ancak çekirdek başına düşen performans küçük istisnalar dışında hep artmıştır.
    Çoklu çekirdek de moore yasasının geçerliliğini kaybetmeye başlamasından değil, daha fazla transistörle gitgide daha da karmaşıklaşan çekirdeklerden performans eldesinin zorlaşmasıydı. Yani tek çekirdekle devam edip daha düşük bir performans ivmesiyle devam etmek yerine topu biraz da programcıya atarak işlemciye paralelliği getirdiler. Ama az önce dediğim gibi moore yasası değil, karmaşık çekirdek yapısı buna sebep olmuştur. Node'ların küçülme hızı azalırsa çok çekirdek bizi kurtaramaz, her yeni çekirdekle tüketim, ısı ve die size güzelce artar yani

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Bu sektörde 50 yıl geçirip, görmek... Muazzam bir tecrübe. İmrenilesi bir durum. :)

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intelin kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.

Hocam benim anladığım kadarıyla Intel, bazı dönemler piyasayı analiz edip transistör sayısını ikiye katlayabilmelerine rağmen bunu piyasaya sunmuyor olabilir ve eğer arkadaş bunu anlatmaya çalışıyorsa gayet mantıklı. Maaliyeti düşürüp fiyatı aynı tutup kârı arttırma imkanları var ama uzun vadede düşünürsek, işlemci teknolojilerinin duraklamasını kullanıcı önünde olabildiğince geciktirmek ister böyle bir firma. Adam teknolojiyi anında sunup neden sonunu daha erken getirsin ki?

Şu anda örneğini bile görüyoruz, Skylake işlemcilerin çıkış tarihini Haziran'dan Ağustos'a ertelediler, üretimde bâzı sorunlar var vs. diye tahmin ediliyor ama bence büyük ihtimal 4. ve 5. nesil işlemci satışlarında düşme olmadığı için ve bu işlemcilerin stoklarını eritmek için yaptılar bunu. Bunu yapabilecek firma pekala teknolojisinin tamamını kamuoyuna sunmayabilir.

Bu durumun ismine kanun denilemeyeceği konusunda size katılıyorum, sonuçta transistörleri ürettikleri maddenin de bir işlenme sınırı olduğu için, bu kanun yeni bir madde kullanılmazsa birkaç yıl sonra geçersiz hale gelebilir.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Turkforce Ne ile ölçekleyeceğiz? Adam zaten Intelin kurucusu ve işlemciden bahsediyor. Ekran teknolojinden değil.

Hâla anlamadıysanız hocam, özet geçiyorum, adamlar aynı alana iki kat transistör sığdırdıkları işlemcileri bunu yaptıkları anda değilde bir sonraki yıl piyasaya sürebilir. Bize sunmak zorunda değil.

Çünkü kendilerini hızlandıracak, yarışmaları gereken rakipleri yok. Adamlar tekel. "AMD var" derseniz, "onlar maalesef çok geride kaldı" derim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.