Şimdi Ara

iFixit, Apple Watch Sport'un içini amayı bitirdi, çelik versiyona devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • iFixit, Apple Watch Sport'un içini amayı bitirdi, çelik versiyona devam ediyor 

Güncel elektronik ürünlerin tamir edilebilirlik durumları hakkında ayrıntılı bilgiler sunan iFixit, sabah saatlerinden beri canlı olarak devam ettiği Apple Watch Sport'un içini amayı bitirdi. Dünyaca ünlü site çelik "Watch" versiyonu içinse sürece aktif olarak devam ediyor.

Apple'ın Watch, Watch Sport ve Watch Edition olmak üzere üç farklı versiyon halinde hazırladığı akıllı saati Watch, iFxit'in karşısına ilk olarak "Sport" versiyonuyla çıktı. Temel teknik detaylarına burada değindiğimiz akıllı saat, iFixit tarafından açıklanan yeni bilgilere göreyse bünyesinde 205 mAh gücünde bir batarya taşıyor ve bu değeriyle birçok Android Wear akıllı saatin ciddi oranda gerisinde kalıyor. Apple tarafından 1 gün kullanım ömrü sunabileceği söylenen ürün, 26 adımda açılarak 10 üzerinde 5 puan aldı ve orta zorlukta tamir edilebilirlik seviyesindeki diğer teknolojik cihazların arasına yerleşti.

Aldığı olumlu yorumlar arasında kordonun kolaylıkla çıkartılabilir ve değiştirilebilir olması, ekranı çıkartmanın zor ancak imkansız olmaması ve içi açıldıktan sonra bataryayı değiştirmenin oldukça kolay olması yer alan Apple Watch Sport, olumsuz olaraksa çevresel kablolama ve lehimleme nedeniyle diğer parçaların çıkartılmasının neredeyse imkansız olması ve kapalı yapıdaki S1 (Apple tarafından özel tasarlanan "System in Package") birimi nedeniyle levha seviyesinde tamirin imkansız olması yorumlarını aldı.

iFixit, Apple Watch Sport'un içini amayı bitirdi, çelik versiyona devam ediyor 

iFixit'in 28. adım olarak devam ettiği çelik kordonlu, safir camlı ve çelik kasalı Apple Watch ise kullanılan materyaller dışında Apple Watch Sport'dan farklı bir iç tasarım yapısı taşımıyor. iFixit'in Apple Watch için hazırladığı sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Apple Watch Teardown

• Başlık hatalı sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iFixit ekibinin Raporlanana göre 38 mm'lik saat içinde 3.8V'luk 205 mAh değerinde pil bulunuyor. Moto 360'ta 300 mAh'lık pil yer alıyor.
    1 günü çıkarırsa çok iyi sonuç olacak bence... Gerçi 1 haftaya raporlar gelmeye başlar....

• Pil baslibasina bir problem ancak farzeledim 1-2 hafta dayanabilen pil teknolojisi gelistirdiler, ya diger problem?

2-3 senede bir cep telefonu imkan nispetinde guncellenebilir, sonucta mobil teknolojiler ciddi anlamda hayatimiza girdi, uygulamalar sayesinde faturalarimizi oduyoruz, trafik durumunu ogreniyor, hastanelere kolayca randevu aliyoruz. Sagladigi kolayliklar artik saymakla bitmeyecek olcude.

Ancak saat dedigimiz zaman bir aksesuvardan bahsediyoruz, butceye gore odenen bedel karsiliginda insanlar saatlerini uzun yillar kullanmak istiyorlar, cunku saat her zaman bir aksesuvar ve luks olarak kalmistir. Akilli da olsa durumun cok degismeyecegi kanaatindeyim. Problemse teknoloji gibi surekli degisen bir ortama aksesuvar olarak saati soktugunuz zaman, 2 sene icerisinde performans sorunlari, 4-5 sene icerisinde ise uyumluluk ve destek alamama gibi handikaplar sebebiyle odediginiz bedelin hakikaten getirisini alamamis olmak.

Saatte onemli olan kullanilan malzeme, tasarim ve dayanikliliktir, 10, 20 sene de gecse iyi bir saat degerinden ve kullanim amacindan birsey kaybetmez, moda olarak eskimis olsa bile klasik olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, hatta baba yada dede yadigari saatlerimiz vardir degil mi?

Akilli saatte ise 3-5 sene icerisinde kolumuzda bir çöp tasiyor olacagiz, hele celik kasa tercih etmedigimiz durumda bu sure kadar bile dayanabilecegine ihtimal vermiyorum ki celik kasa olanlar bile ekran yada diger tus vs bakimindan mutlaka ariza gosterecektir.

Tum bunlari goz onune alinca pahali ve karsiligini almadiginiz gereksiz bir urun olarak goruyorum, en azindan guncel modelleri.

Olursa gelisen teknolojiyle nabiz ve adim saymak disinda ciddi saglik taramalari gerceklestirebilen yada suan hayal edemedigimiz ama hayatin olmazsa olmazi diyebilecegimiz olcude bir ozellik iceren modeller gelirse o zaman dusunulebilir..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WB -- 24 Nisan 2015; 19:33:27 >

• Kabul edin etmeyin;gelecek bunlardan oluşacak. Simcard özelliği standart hale gelecek.

Giyilebilir teknolojiler hayatımızı değiştirecek.

• İçinde muazzam bir mühendislik var.
    Benim kolumdaki Casio PRG-40 saati 4-5 yıl önce 850 TL civarına almıştım. Apple Watch'un %1'i kadar özelliği yok.
    Gerçek Saat piyasasını kontrol ettiğinizde fiyat çok uygun.
    Pil konusu gerçekten sorun ama editörler hergün şarja takmak saçmalık dediği için algınızı şekillendirdiler.
    Saat gerçekten lüks bir aksesuardır. Kadınlar altın kolye yüzük bilezik takar bazı erkeklerde saat takar.
    Apple bu saati milyonlara satmak için çıkarmamış.
    Ayrıca saatin arkasında muazzam bir yazılım desteği var. Neredeyse bütün uygulamalara saat desteği geldi ve geliyor.

Edit: BAZI teknoloji özürlü fanatikler eksilemiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi infom@n -- 24 Nisan 2015; 20:31:17 >
  • Pebble, weloop Tommy gibi renksiz ekran kullanıp güzel tasarımla pile odaklanılsaydı daha çok dikkat çekerdi bence. Weloop Tommy kullanıcısı olarak şarjı 1 haftadan az giden bir akıllı saat asla kullanmam

• quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

İçinde muazzam bir mühendislik var.
    Benim kolumdaki Casio PRG-40 saati 4-5 yıl önce 850 TL civarına almıştım. Apple Watch'un %1'i kadar özelliği yok.
    Pil konusu gerçekten sorun ama editörler hergün şarja takmak saçmalık dediği için algınızı şekillendirdiler.
    Saat gerçekten lüks bir aksesuardır. Kadınlar altın kolye yüzük bilezik takar bazı erkeklerde saat takar.
    Ayrıca saatin arkasında muazzam bir yazılım desteği var. Neredeyse bütün uygulamalara saat desteği geldi ve geliyor.

Hocam iyi de sen 850 liraya aldığın saati 3 yıl kullanıp attın mı??
    Ama Apple watch'ın geleceği belli, en fazla kullanan 4-5 sene kullanabilir ki o da en iyi ihtimal.
    Ben 2-3 senede bir 1000 üstünü vermeyi gözden çıkarıyorum diyen alır. Ama piyasadaki aynı fiyatlı satılan mekanik saatlerle kıyaslanamaz bence. 200-300 liralık Casio saatler bile yıllarca kullanılabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Fenomenon

quote:

Orijinalden alıntı: infom@n

İçinde muazzam bir mühendislik var.

Hocam iyi de sen 850 liraya aldığın saati 3 yıl kullanıp attın mı??
    Ama Apple watch'ın geleceği belli, en fazla kullanan 4-5 sene kullanabilir ki o da en iyi ihtimal.
    Ben 2-3 senede bir 1000 üstünü vermeyi gözden çıkarıyorum diyen alır. Ama piyasadaki aynı fiyatlı satılan mekanik saatlerle kıyaslanamaz bence. 200-300 liralık Casio saatler bile yıllarca kullanılabilir.

Hayır kullanıp atmadım hala kolumda.
    Akıllı saatte her ne kadar bir çok uygulama olsa da yapılabilecekler oldukça kısıtlıdır.
    Öyle cep telefonu gibi her yıl daha iyi kamera daha iyi işlemci daha iyi oyun oynatma performansı gibi gelişmeler olmaz.
    Biliyorsunuz 3 inçten 6 inçe kadar cep telefonu seçenekleri var.
    Bu boyutlardaki cihazlara binlerce çeşit donanım koyulabiliyor FAKAT saatlerin boyutu taşındığı yer itibariyle belli bir ölçünün üstüne çıkamaz.
    Bu nedenle yerinde sayan pil teknolojisiyle pil ömürleri çok uzun olmayacaktır.
    Ayrıca akıllı saatler şuan için lüksten öte değil bunun farkında olan Apple bu saatleri herkesin koluna takma hevesinde değil.
    Fiyat konusunda ise rakiplerinden pahalı değil. (Bkz: Gear S) Dolar kurundan dolayı 450-500 TL'lik saat 1100 TLyi buluyor ve bize de pahalı geliyor.
    Birde adam hep Apple ürünü kullanıyordur, cep telefonuyla tam uyumlu saat ister alır. Şahsen ben 18 ay sonra desteği kesilen tam destek vermeyen bir saat almak istemezdim.

Keşke Apple değiştirilebilir pile sahip bir saat yapsaydı da kimse şarj için uğraşmasaydı. Cihazın yanında yedek bir pil verse 30 saniyede değiştirir kullanmaya devam edilirdi. Hatta benim kafamdaki tasarımda saati çıkarmaya bile gerek yok.

• tamam bizde apple seviyoruzda bu harbiden çöp
  • infom@n kullanıcısına yanıt
    Hocam yalnız android wear saatler daha ucuza alınabiliyor. Mesela SW3 210$ amazon'da. Gear S bilmiyorum ama sony, motorola, LG, huawei hepsinin saati daha ucuz. Hem de malzeme kalitesi olarak çok daha iyi duruyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • iÇöp tamir olmazken iWatch tamir olacak mı? garip...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.