Şimdi Ara

GTA V 1080p 60FPS için GTX TİTAN X SLI Dahi Yetersiz

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
144
Cevap
3
Favori
5.446
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, GTA V in "çok iyi" olarak bahsedilen optimizasyonunun aslında hiç de öyle olmadığını göstermek için konu açtım.
    Oyunun giriş ve orta seviye kartlar için optimizasyonu genel olarak iyi olabilir ama üst seviye ve yüksek detaya geçtiğimizde durum değişmekte.
    isterseniz öncelikle şu videoyu bir izleyin :

videoda kullanılan kart : GTX TİTAN X
    Grafik ayarları : 1080p / 8xMsAA / Tüm detaylar alınabilecek en yüksek seviyede
    Birde şu konuya açıklık getirelim, arkadaşlar gerçek bir pc oyuncusu bu oyunun 60fps altına indiğinde rahatsızlık vermeye başladığını hisseder ve oyun keyifsiz bir hale gelir.
    Mesut Çevik in Laptop gpu larında GTA V testini izledim orada 40-45 fps yi görünce "oyun çok akıcı" şeklinde bir ibare kullandı kendisi, inanın ben videoyu izlerken bile rahatsız oldum oyun resmen kasılıyor , tabi bu kişiden kişiye değişebilir Mesut bey konsol oyuncusu olduğu için ona akıcı gelmiş de olabilir ama pc oyuncusu için o akıcılık deneyimi çok kötü kaldı ki şehir içinde o frameyi gören kart dağlık alanlarda 15-20 leri hatta daha altını bile görebilir.
    Konumuzla alakalı olan videoya gelecek olursak özellikle videonun ortalarına doğru dağlık ve çimlik alana gittiğinde framenin aşırı derecede düştüğünü görüyorsunuz, ben videodan bazı ss ler aldım framelere dikkat edin 20-25 arası geziyor.
    SLI Scaling in en iyi ihtimalle %100 olduğunu varsaysak bile tek kartın 20fps gördüğü sahnede SLI 40fps olmuş oluyor dolayısıyla oyun deneyimi bitiyor, halbuki bu kartın teki bile 1080p için fazla gelir şeklinde ibareler var gördüğünüz gibi 2 tanesi bile yetmiyor...

Video dan aldığım ss ler :

• 8xmsaa yerine 4k yapsa hem daha kaliteli bir goruntu olur neredeyse de ayni performansi verir. Sahsen 4x msaa yerine 2k'da oynuyorum ve gayet memnunum. Msaa kalite getirisine oranla cok fazla performans kaybi yasatiyor. Gercekten 8x acmak cok sacma.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • MSAA gibi bir sistem tüketen özellik açarsan hemde 8x her oyun böyle olur.
  • 8x msaa lüzumsuz, 4x aç.
  • Oha biri hemen Rockstar'a dava açsın!!1!birbir!!!! Rezalet değil de nedir bu?????
  • welcome to open world , 8xmsaa açıp kasmayan bi open world gösterebilirmisin

• 2 x msaa , reflection msaa kapalı ve high res. shadow kapalıyken , tek 980 ile 70-80 fps alıyorum. 57 fps nin altını görmedim daha . O kadar msaa ayarlarını açmaya gerek yok. O kadar msaa açacağıma , çözünürlüğü yükseltirim daha iyi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SHLD -- 24 Nisan 2015; 13:51:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jakoß

welcome to open world , 8xmsaa açıp kasmayan bi open world gösterebilirmisin

ortada GTX TITAN X SLI var buda kasacaksa biz bırakalım o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

8xmsaa yerine 4k yapsa hem daha kaliteli bir goruntu olur neredeyse de ayni performansi verir. Sahsen 4x msaa yerine 2k'da oynuyorum ve gayet memnunum. Msaa kalite getirisine oranla cok fazla performans kaybi yasatiyor. Gercekten 8x acmak cok sacma.

arkadaşlar burada mesele MSAA nın gereksizliği değil, vaad edilen başarımın sunulamaması, 1080p 60fps için şuan en hızlı kartın SLI ı bile yetersiz geliyorsa bunu sorgulamak lazım, daha bunun 2K ve 4K sı var orasını siz düşünün.
  • B.M.W kullanıcısına yanıt
    Ama soylediginiz bu oyuna ozel bir durum degil. The crew'da far cry4'te crysiste de ayni durum mevcut. Sadece gta icin olsa bir problem var diyebiliriz ancak guncel hic bir oyunda akici oynanmiyor malesef yuksek msaa ile.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    bırakmana gerek yok çözüm üretip msaa kapatıp 2k yapsa veya 2k ve 2xmsaa açsa daha fazla performans alacak titanx uzay çağı teknolojiside değil yani gereksiz bi kart işte adamlarda para gani nereye harcayacaklarını şaşırıyorlar

• Oyunların performansı ve akıcılığı ekran kartının gücüyle veya sli seçenekleriyle lineer olarak artmaz, azalarak artar, bir eğri çizer birinci sebep bu. İktisattaki gibi daha fazla kart bir yerden sonra sıfır fayda vermeye başlayacaktır.

2. ise 16xmsaa teknolojisi de yerleştirebilirler adamlar, 32x msaa da koyabilirler sadece algoritma meselesi bu şu an 2 satır kodla implement edebilirler.
    Bunu ekleseler sadece deneysel olur, kullanmamız gerektiği anlamına gelemz.

Onu koysalar 16fps den yukarı göremezsiniz ancak 1080p de görüntü kalitesinde farkı da göremezsiniz.

8xmsaa da şu an için çok gerekli olmayan, deneysel sayılabilecek ayarların ilk giriş seviyesi denebilir bu oyunlar için.

10 senelik bir oyunu da daha keskin görebilmek için de faydalanılabilir bir seçenektir.

Oyunlarda günümüz teknojosinin biraz üstünde grafik ayarları seçenekleri verilmesi ileride de bu oyunları tekrar oynarken aynı keyfi yakalayabilmek adına oldukça normal.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-460DE5D5C -- 24 Nisan 2015; 14:17:06 >

• quote:

bırakmana gerek yok çözüm üretip msaa kapatıp 2k yapsa veya 2k ve 2xmsaa açsa daha fazla performans alacak titanx uzay çağı teknolojiside değil yani gereksiz bi kart işte adamlarda para gani nereye harcayacaklarını şaşırıyorlar

Ben size şunu söyleyeyim oda çözüm değil bu kartları zorlayan oradaki çim efektleri nasıl bir optimizasyon yaptılarsa gpu kullanımı yaklaşık %10 oranında düşüp fps dip yapıyor dağ ve ormanlık alanda bunun tek sebebi MSAA değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lamb0fGod

Ama soylediginiz bu oyuna ozel bir durum degil. The crew'da far cry4'te crysiste de ayni durum mevcut. Sadece gta icin olsa bir problem var diyebiliriz ancak guncel hic bir oyunda akici oynanmiyor malesef yuksek msaa ile.

farcry 4 ve crew de de TXAA da oluyor bu yine otluk alanlarda TXAA açıksa gereksiz fps düşüşünü görüyorsunuz.
    Kesinlikle katılıyorum.Ac Unity ve Gta 5 çıkana kadar 4K 60Hz için gölge ve ışık kısıyorduk.8x Msaa'da çok fark hissedilmediği ve ağır fps kaybı olduğu için 4X'e düşürüyorduk.Hatta 4K'da AA önemli değil diye AA kapatıyoruz.Garip bir şekilde insanlar GTA 5'i övüyorlar optimizasyon konusunda.970 kullanan arkadaşım birkaç ayarı kısıp 60 fps civarı aldığı için memnun.Mesela 970 değil yada 290'lar 290x'ler değil.Ben o memnun diye üzülüyorum.1300 lira parayı zaman zaman 60 fps alabilmek için mi verdik?Hadi yurt dışı fiyatına bakalım.O da 1150TL civarı...En uygunu 950-1000 lira.O kartları orta seviye kartların fiyat seviyesine çekmeliler.Titan X sli da 2700 dolar civarına mal oluyor yurt dışında.Hangi cesaretle bu kartları çıkarıyorlar?Ya da oyun firmaları hangi cesaretle böyle oyun çıkarıyorlar?Ortada bariz bir saçmalık var da sahiplenen yok.Yani önümüze konanı yemeye alışmışız.Ne konursa konsun yiyoruz.Rekabet de yok zaten.Milyar dolarlık şirketlerimiz var güya.Bir tanesinde beyin yok.Yatırım yok bu alana.Üçüncü bir firma çıkacak.Titan X ayarında bir kart çıkarılıp fiyat 1000lira civarında olacak.Ortada Nvidia mı kalır Amd mi o zaman...

1080P,8X AA herşeyi kökledik.31-40 fps arası:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 24 Nisan 2015; 14:39:13 >

• quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

Ben size şunu söyleyeyim oda çözüm değil bu kartları zorlayan oradaki çim efektleri nasıl bir optimizasyon yaptılarsa gpu kullanımı yaklaşık %10 oranında düşüp fps dip yapıyor dağ ve ormanlık alanda bunun tek sebebi MSAA değil.

he işte burada hem fikiriz ama bu çalı çırpıya girince drop olma meselesi sadece bu oyuna özel değil bir çok oyunda var .

Hocam sizin gibi bir kullanıcının böyle bir konu açması beni çok şaşırttı. Nedeni ise oyunlara konan her ayarı açma isteği yada garip ayarları açma isteği.

Hemen açıklayayım. GTA 5 te Grass quality ultraya alındığında çimenlere AA uygulanıyor ve gözün görebildiği tüm alanlardaki çimenlerdeki ışık gölge hesaplamaları HBAO yapılıp uygulanıyor yani SAÇMALANIYOR

Bunun gibi başka ayar var mı diye merak ediyorsanız NVIDIA nın rehberine bir göz atın

http://www.geforce.com/whats-new/guides/grand-theft-auto-v-pc-graphics-and-performance-guide

Diğer yandan Texture bazlı olan bu oyunda MSAA açmak kalite anlamında adam akıllı bir şey vermediği gibi FOV alanındaki her vektöre sampling yapınca bir diğer performans düşüşü ve SAÇMALIK oluşuyor

Şunu unutuyoruz Grafik ayarı açmak kalite artışı içindir örneğin 2xTXAA daha iyi grafik kalitesi veriyorsa 8XMSAA değil bu Ultra ayar değil demekte ayrı bir SAÇMALIKTIR.

• 512mb HD4850 ile oyunu oynayan birisi olarak şu başlığı görünce garipsedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

Hocam sizin gibi bir kullanıcının böyle bir konu açması beni çok şaşırttı. Nedeni ise oyunlara konan her ayarı açma isteği yada garip ayarları açma isteği.

Hemen açıklayayım. GTA 5 te Grass quality ultraya alındığında çimenlere AA uygulanıyor ve gözün görebildiği tüm alanlardaki çimenlerdeki ışık gölge hesaplamaları HBAO yapılıp uygulanıyor yani SAÇMALANIYOR

Bunun gibi başka ayar var mı diye merak ediyorsanız NVIDIA nın rehberine bir göz atın

http://www.geforce.com/whats-new/guides/grand-theft-auto-v-pc-graphics-and-performance-guide

Diğer yandan Texture bazlı olan bu oyunda MSAA açmak kalite anlamında adam akıllı bir şey vermediği gibi FOV alanındaki her vektöre sampling yapınca bir diğer performans düşüşü ve SAÇMALIK oluşuyor

Şunu unutuyoruz Grafik ayarı açmak kalite artışı içindir örneğin 2xTXAA daha iyi grafik kalitesi veriyorsa 8XMSAA değil bu Ultra ayar değil demekte ayrı bir SAÇMALIKTIR.

Hocam oyundaki gereksiz ayarları az çok biliyoruz.Mesele gerekli gereksiz ayarlar değil.Mesele neyin farkedip farkedilmeyeceği de değil.Ekran kartına en yük bindiren ayarları,ilgili oyunda,oyunla aynı zamanda çıkarılan ve en güçlü diye pahalı çıkarılan ekran kartıyla dahi gereksiz dediğimiz o ayarları açamıyorsak,bu ayarları neden oyuna ekliyorsun?Madem oyuna ekleniyor,bilmem kaç bin dolara ekran kartlarıyla sorun yaşanmaması lazım.Yaşanıyorsa,bu saçmalıktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AC Kiriklar -- 24 Nisan 2015; 14:49:58 >

• < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.