Şimdi Ara

AEG Öko Favorit 535 Bulaşık Makinesi Suyu Tahliye Etmeyip Alttan Dışarı Veriyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
1.938
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, sorun başlıkta da görülebileceği gibi. Yaklaşık iki ay önce makine bir anda su almayı kesti ve ilginç şeyler yapmaya başladı. Örneğin kapağı açsam da çalışmaya devam ediyordu, ilginç bir ses çıkarıyordu ve hiç yıkamaya ve su almaya geçmiyordu. Yine forumdan yararlanarak bir çok yöntem denedim içine sürahilerle su doldurup çalıştırdım. Resetlemeye çalıştım ama bulamadım eski bir makine zaten. Sonra attım kenara 2 aydır elde yıkıyorum bulaşıkları Gel gelelim bugün yine tak etti elde yıkamak. Taktım makineyi fişe. Suyu aldı, tabi ben çok sevindim öyle böyle değil. Yıkama yapıyormuş gibi yaptı ama sonra yine bıraktı yıkamayı. Yine baktım foruma. Alttaki plastik kapağın su dolduğunu ve anti-flood sisteminin su almayı engellediğini öğrendim. Kapağı açmak için yan yatırdığımda deliler gibi su boşaldı. O anda anladım ki iki ay önce çalışmayıp şimdi çalışmasının sebebi de yine orada biriken suyun buharlaşma vs. yollarla azalmış olmasıydı. Neyse dedim tamam boşaltmış olduk artık dolsa da uzun süre sonra dolar. Zaten çoğu arkadaş da 2-3 ayda bir dolduğunu söylemişler. Çevirdim başladım boşta yıkatmaya. Suyu aldı yıkamaya geçti her şey güzel ama 2 veya 3. dakikada aldığı suyun bir kısmını sanırım boşaltıyor o aşamada. Bir anda yine su basmaya başladı ortalığı. Yine açtım, tuz deposuna falan baktım kaçak nerden oluyor diye anlamaya çalıştım ama bulamadım. Büyük ihtimalle suyu tahliye etmeye çalışıyor ama edemiyor gibi geldi bana. Fakat dış hortumda bir problem yok kontrol ettim üflüyorum hava geliyor çıkarıp musluğa takıp da denedim yine temizdi. Alet tahliye etmeye bile çalışmıyor gibi geliyor bana, emin olamıyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

• Makinenin tabanına su dolduğundan kendini korumaya almış. Kapıyı açmanıza rağmen pompanın çalışmasının sebebi budur. Makinenin hortumlarında veya kazanında delik olabilir. Makine iyi durumdaysa tamir edip kullanın derim. Kullandığınız makine muhtemelen 1991 model Almanya üretimi bir cihaz. Aynısı dayımda vardı, bende kullanma kılavuzu dahi duruyor. Elektrik tüketim değerleri çok düşük.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @bakımcıı dediğinizi yaptım mail adresinize fotoğrafları da yolladım hocam umarım bulabilirsiniz problemi çok memnun olurum :)
    @candogan62, hocam durum aynen dediğiniz gibi, strafordan bir koruma sistemi yapmışlar içine alt kapakta su birikince strafor suyun yüzeyine kalkıp su almayı durduruyor. Ama forumdaki arkadaşların 2-3 ayda su biriktiğini söylediklerini görünce birikmiş suyu boşalttım makine çalıştı ve çok sevindim ama bir anda yine patladı her taraf su oldu, bir defa daha denedim bu sefer anladım ki bir kaçak var :) Kaçaktan sonraki ihtimal ise tahliye pompasının çalışmaması gibi geliyor. makineyi hafif yana yatırıp çalıştırmak gibi bir delilik yaptım ve suyu normal yoldan tahliye edemeyip bir yerlerden saldı gibi geldi. Dönmesi gereken motor dönmeye başlamadı. Umarım ufak bir delik vs. bir durum vardır da kendi başıma çözebilirim. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum minnettarım :)

• quote:

Orijinalden alıntı: kagankucukbasa

@bakımcıı dediğinizi yaptım mail adresinize fotoğrafları da yolladım hocam umarım bulabilirsiniz problemi çok memnun olurum :)
    @candogan62, hocam durum aynen dediğiniz gibi, strafordan bir koruma sistemi yapmışlar içine alt kapakta su birikince strafor suyun yüzeyine kalkıp su almayı durduruyor. Ama forumdaki arkadaşların 2-3 ayda su biriktiğini söylediklerini görünce birikmiş suyu boşalttım makine çalıştı ve çok sevindim ama bir anda yine patladı her taraf su oldu, bir defa daha denedim bu sefer anladım ki bir kaçak var :) Kaçaktan sonraki ihtimal ise tahliye pompasının çalışmaması gibi geliyor. makineyi hafif yana yatırıp çalıştırmak gibi bir delilik yaptım ve suyu normal yoldan tahliye edemeyip bir yerlerden saldı gibi geldi. Dönmesi gereken motor dönmeye başlamadı. Umarım ufak bir delik vs. bir durum vardır da kendi başıma çözebilirim. Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum minnettarım :)

dediğim gibi 2 ay önce aynı arıza ile aynı model makinaya bakmıştım suyun nereden geldiğini bulmak baya uğraştırmıştı zira su çok tazikli bir şekilde dağıldığı için nereden geldiğini anlıyamıyorsunuz.ben makinaya az su aldırıp öyle yıkama yaptırınca anca patlamış olan hortumu tesbit edebildim.
    resimde tüm açıklama var tahmin ediyorum aynı hortum yırtık aynısını bulmanız imkansız ben çamaşır makinası hortumundan uydurdum.çevrenizde bulamassanız malzeme konusunda yardımcı olurum.

AEG Öko Favorit 535 Bulaşık Makinesi Suyu Tahliye Etmeyip Alttan Dışarı Veriyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bakımcıı -- 21 Nisan 2015; 17:49:42 >

• Hocam gerçekten müthişsiniz :)) Fotoğraftan hangi hortumda problem olduğunu anladınız ve onarabildim. Bizim sıkıntımız şöyleymiş. Gösterdiğiniz yerdeki kelepçe gevşemiş ve hortum yerinden çıkmış. Hortumun tümünü kontrol ettim ve yırtık patlak yok. Geri yerine taktım ve kelepçeyi olabildiğince sıktım. Makine şuan canavar gibi çalışıyor ve 1 damla su akıtmıyor. Ne kadar teşekkür etsem azdır size. Gerçekten çok sağolun
  • quote:

Orijinalden alıntı: kagankucukbasa

Hocam gerçekten müthişsiniz :)) Fotoğraftan hangi hortumda problem olduğunu anladınız ve onarabildim. Bizim sıkıntımız şöyleymiş. Gösterdiğiniz yerdeki kelepçe gevşemiş ve hortum yerinden çıkmış. Hortumun tümünü kontrol ettim ve yırtık patlak yok. Geri yerine taktım ve kelepçeyi olabildiğince sıktım. Makine şuan canavar gibi çalışıyor ve 1 damla su akıtmıyor. Ne kadar teşekkür etsem azdır size. Gerçekten çok sağolun

geçmiş olsun.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.