Şimdi Ara

HDMI to VGA ÇEVİRİCİ İNCELEMESİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
8
Cevap
0
Favori
5.014
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Bu konuyu açma sebebim, kendi ihtiyacım için hdmi to vga ile ilgili bilgi aradığımda internette yeterli bilgi bulamamamdır....

Alt resimde göreceğiniz no-name ürünü gittigidiyor üzerinden cortexteknoloji adlı satıcıdan 17,90 TL ye satın aldım....

Ürün Kazan Bilgisayar tarafından adıma kesilmiş faturası ile elime ulaştı....

Şimdi vga analog bir teknoloji. HDMI ve DVI bağlantı türleri ise dijital bir teknoloji.... Bu dönüşüm mutlaka bir işlemci (çip) yardımı gerektiriyor.

Bu üründede böyle bir işlemci var. Bu işlemci ihtiyacı olan enerjiyi HDMI portu üzerinde bulunan 5 voltluk hattan alıyor.

Bunu belirtiyorum. Çünkü piyasada harici bir adaptör gerektiren ürünlerde var. USB partundan enerji alan ürünlerde var.

Ama bu üründe hiç birine ihtiyaç yok....

Çalışırkende işlemciyi muhafaza eden kutu normal olarak tatlı ısınıyor...

Ürünün üzerinde birde stereo ses çıkışı mevcut..... Bilgisayarınızın hoparlörünü bağlayıp deneyebilirsiniz.....

Bağlantılarını alttaki resimde göreceğiniz gibi yapabilirsiniz... ( Not : Bu bağlantıların bilgisayarınız kapalı iken yapılması gerekir. )

Bu çevirici ile bilgisayarımı çift monitör ile donattıktan sonra görüntü kalitesini anlayabilmeniz için bir kaç caps ekleyeceğim....

Bu capste excel sayfası hdmi to vga çevirici ile bağlı monitörde görüntüleniyor....

Bu capste sağ taraftaki çizim yaptığım sayfa hdmi to vga çevirici ile bağlıdır...

Şunu belirtmekte fayda var. Eski, hatta ilk jenerasyon kare bir lcd monitörü bu çevirici ile bilgisayara bağlamaya çalışınca görüntüyü ekrana istediğim gibi oturtamadım. Eski crt monitörlerde bu sıkıntıyı fazla yaşayacağınızı sanmıyorum.... (Denemedim ama) Bende eski lcd kare monitörümü direkt bilgisayarıma bağladım. Çevirici ile ise 16:9 yeni nesil monitörümü (Philips 190cw) bağladım.... Sonuç çok başarılı oldu....

Çevirici ile bağladığım philips 190 cw monitörü işletim sistemi görüp (ismiyle) tanıdı. Ve en uygun çalışma çözünürlüğü olan 1440*900 ile monitörü kullanabildim.... Yukarıdaki capste görebileceğiniz gibi çevirici ile bağladığım monitörde rahatlıkla çizim çalışması yapabiliyorum....

Not : Belirtmem lazım. Ben bu ürünü alalı 3-4 gün oldu. Yani kalitesi için bir görüş bildiremeyeceğim. Belki bir hafta sonra bozulacak.... Ama elinize aldığınızda sağlam bir his uyandırıyor.... Ayrıca bu no-name bir ürün... Arkasında sadece ürünü satın aldığınız firma var.... Ben bu incelemeyi bu çeviriciye ihtiyacım olduğunda bu ürünlerin çalışmadığına dair olumsuz yorumları okuduğum için yaptım.... Daha yüksek fiyatlara markalı ürünlerde var tabi....

• İnceleme güzel olmuş eline sağlık.

Ben de bu üründen araştırdım. Benim amacım sadece hdmı çıkışı olup hoparlör çıkışı olmayan bir monitörü tv olarak kullanmak. Bu durumda sadece hdmi çıkışından ses almam gerekecek böyle bir dönüştürücü işime yarayacaktır.

Ancak merak ettiğim hdmı to hdmı bağlantıya göre görüntü kalitesi düşüyor mu ne kadar düşüyor.
    Ve diğer testini normal vga bağlantıya göre durum nedir resimlerden tam belli olmuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

İnceleme güzel olmuş eline sağlık.

Ben de bu üründen araştırdım. Benim amacım sadece hdmı çıkışı olup hoparlör çıkışı olmayan bir monitörü tv olarak kullanmak. Bu durumda sadece hdmi çıkışından ses almam gerekecek böyle bir dönüştürücü işime yarayacaktır.

Ancak merak ettiğim hdmı to hdmı bağlantıya göre görüntü kalitesi düşüyor mu ne kadar düşüyor.
    Ve diğer testini normal vga bağlantıya göre durum nedir resimlerden tam belli olmuyor

Teşekkür ediyorum..:)

Kalite için şunu söyleyebilirim... VGA monitörümü ekran kartının VGA çıkışından bağladığımda elde ettiğim görüntü kalitesi ne ise, hdmi to vga çevirici üzerinden monitörü bağladığımda aldığım görüntü kalitesi o.... Bir fark varsa dahi benim gözlerim o kadar hassas değil... ben sonuçtan ziyadesiyle memnunum.... :) Yani capslerden bir fark görememeniz normal :)

hdmi to hdmi bağlantıya göre olan kalite kaybına gelince.... hdmi to hdmi > hdmi to vga ..... kesin....

Ama bu fark atla deve değildir.... Çoğu insan gözü hdmi ile vga arasındaki farkı ayırt dahi edemez....
  • cenkbakcaci kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler açıklayıcı cevap için :)
    Bu çeviriciyi alırsam sadece tv olarak kullanırken takarım. Eğer monitörünüz uydu alıcısına yakın ise deneme şansınız olursa memnun olurum. Acaba tv olarak kullanımda ne kadar fark oluyor hdmı-hdmı a göre.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonely warrior

Teşekkürler açıklayıcı cevap için :)
    Bu çeviriciyi alırsam sadece tv olarak kullanırken takarım. Eğer monitörünüz uydu alıcısına yakın ise deneme şansınız olursa memnun olurum. Acaba tv olarak kullanımda ne kadar fark oluyor hdmı-hdmı a göre.

Maalesef öyle bir imkanım yok. :(

Televizyon olayına bilgisayar üzerinden giriyorum. usb tv kartı ile.... Ve maalesef evde hdmi bağlantı noktası olan başkaca bir görüntü kaynağıda yok.... Olsaydı zaten o açıdanda mutlaka denerdim... :)
  • Merhaba. Asus eeepc var bende ve çıkış olarak sadece vga var. Okulda projeksiyondan bir tek hdmi kablosu ucu geliyor. Nasıl bir alet almam gerekiyor

Projeksiyondan gelen uç

https://www.amazon.com/AmazonBasics-High-Speed-HDMI-Cable-Standard/dp/B014I8SIJY

Benim laptopun girişi

Standart vga girişi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • öncelikle emeğinize sağlık. görüntü kalitesi tatmin edici mi?
    vga çıkışlı monitörümü ekran kartının vga çıkışı olmadığı için dvi-vga dönüştürücüyle kullanıyorum ve 1080p çözünürlükte titreşim yapıyor, diğer çözünürlüklerde de pek iyi görüntü kalitesi alamıyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.