- x
elektrolitik kondansatör nasıl bağlanır ???
4 Cevap2957 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]
Giriş

244 Mesaj
18 Kasım 2006; 17:13:44 

elektrolitik kondansatorün işaretli yani boyalı kısmın altındaki bacak artımı yoksa eksimidir nette aradim bulamadim şimdiden tesekkurler...

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur. - Albert Einstein

..:: DH Elektronik Kulübü ::..

5948 Mesaj
18 Kasım 2006; 17:22:53 

Kılıftaki çizginin altındaki bacak eksidir.

Hazar Karabay Blog | DIY Audio Türkiye - Forum

2947 Mesaj
18 Kasım 2006; 17:52:05 

Benim bundan bir 6 ay önce felan aldığım 20 adet 10 uF / 35V kapasitörün beyaz çizgisi yirmisinde de ayrı yerdeydi. Artık ne biçim üretiliyorsa. Böyle uyduruk malzemelerle de karşılaşılabiliyor yani o yüzden dikkat etmek lazım. Unutmadan genellikle elektrolitik kapasitörlerin uzun bacağı artı kısa bacak eksidir. Kolay gelsin...

244 Mesaj
18 Kasım 2006; 17:53:36 

hazar saolasin nette bikaç yerde arti diye gordum devreye ters bagladik ozaman 2200mF 50v kondansatörlerden biri şişti zaten şimdi hepsini söküp degiştirecem şişen kondansatörü tekrar kulana bilirmiyim -12 dc vermiştim acaba çalısırmı yoksa yenisini pzt alacam artik.
+ 12 volt verdigim de bişey yok zaten şisen kondansatör biraz ısınmışti oteki hiç ısnmadı garip, bakalım calısır ins ..

Önyargıları yok etmek, atom çekirdeğini parçalamaktan daha zordur. - Albert Einstein

..:: DH Elektronik Kulübü ::..

5948 Mesaj
18 Kasım 2006; 18:00:54 

Ters voltajdan kondansatörler patlayabilir, patlamaları da şiddetli olur o büyüklüklerde bir kondansatör de ses bombası etkisi yaratabilir dikkat.
Şişeni çalışsa da kullanmayın derim ben. Phalanx'ın başına gelen enteresan durum benim çin malı scooterların motor sürücüleriyle uğraşırken başıma gelmişti. Baktım baktım deli oldum niçin bütün artıları eksiye bağlamışlar diye, bir yandan imkansız diye düşünüyorum bir yandan da niye böyle diye Sonra sebebi dandiklikmiş, ortaya çıktı

Hazar Karabay Blog | DIY Audio Türkiye - Forum
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Donanım / Hardware] » Elektronik » elektrolitik kondansatör nasıl bağlanır ???
Sayfa: [1]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.160