Şimdi Ara

NOCTUA NF-P14S REDUX + 4 PİN ÇOKLAYICI İLE İNCELEME

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.035
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 4 pin çoklayıcı olarak aşağıdaki ürün güzel görünüyor ama fanları yönetemeyeceği kanaatindeyim. Yani Bios üzerinden işlem yapıldığında 4-5 fan birden yavaşlayıp hızlanmaz bunla diye düşünüyorum. 4 pinin 2 pini alınmış. Siz ne dersiniz başka bir ürün var mı kullanan varsa anlatabilirse iyi olur,

http://www.teknobiyotik.com/aksesuar-yazilim/kablolar/akasa-besli-pwm-fan-coklayici-flexa-kablo.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

BUNU YAZDIKTAN SONRA NOCTUA NF-P14S REDUX-1500 PWM AŞAĞIDA LİNKİNİ VERDİĞİM FANLARDAN 4 TANE VE YUKARIDA LİNKTEKİ ÇOKLAYICIYI ALDIM ŞİMDİ GELİN BUNLARI İNCELEYELİM.

http://inventus.com.tr/mi_products/Product.aspx?PID=6507

Öncelikle Noctua fanlarda nedense ürün etiketi çıkmıyor kutuda gördüğünüz gibi. Kutu direk açılıyor. Bunun biraz şüphelendirici olduğunu söyleyebilirim. Olması gerek diye düşünüyorum.

Fanlarımız 14cm olduğu görülmektedir. Kutu içeriğinde sadece fan + vidalar var. Neden derseniz bu serinin ucuz olmasın en temel sebebi bu. Diğer modellerdeki gibi uzatma kablosu ve güç kesici adaptör bulunmuyor. Eğer ihtiyacınız yoksa gerek de yok zaten. Uzun süre sessiz fanların araştırmasını yaptım ancak benim için önemli olan bilgisayar boşta iken ne kadar ses çıktığıydı. Bundan dolayı min RPM değerine önem verdim ve Noctua fanlarda bunu güzel yapmış adamlar.

Fanların teknik özelliklerinde min 450 RPM yazıyor olsa da eğer biosunuz destekliyorsa bunu daha da aşağı çekebilirsiniz. Nasıl diyeceksiniz. Mesela benim biosta cpu fan yuvaları için minimum %12,5 e indirilebiliyor. Eğer sizin bios min %20 fan hızına inebiliyorsa fanınız yaklaşık 500 rpmlerde gezecektir. Bu da çok ufak bir gürültü yayıyor ancak 4 tane fan olunca hafif ses yapıyor. Bu hafif sesi şöyle tanımlayabilirim size daha rahat anlamanız için. 4 fanın 500 rpm de toplam çıkardığı ses eğer bilgisayarınızda ssd haricinde mekanik bir disk varsa bu mekanik diskin 1 tanesinin çıkardığı sesten az.

Gelelim fanların 1500 RPM değerine. Bu değerde 80 cfm yüksek derecede üfleme yapıyor. Ve bu değerde bayaa bir ses çıkarıyor. Son rpm de dönmesine ne zaman gerek olur tartışılır.

Şimdi gelelim 4 pin çoklayıcıya. Bu pin çoklayıcı ile bağladığınız tüm fanların hızını kontrol edebilirsiniz ancak hepsini derken ayrı ayrı edemiyorsunuz. Çünkü 5 tane çoklanan uçtan sadece 1 tanesi 4 pin. Bu ne demek sadece bu uca rpm bilgisi gelecek. Ve bu sayede bir fanın yüzdelik değerine göre diğer fanlar da hızlanacak. Bu pinlerin hepsine aynı model fan takmanız önerilir ancak takmasanız da problem olmaz bütün fanlar yönetilir ama farklı hızlarda döner. Bir fanın min değeri 600 RPM ise o 600 de döner. Diğerinin min değeri 300 RPM ise 300 de döner.

Tabi kasanın son hali bu değil. Güzelce sol taraftan hepsini topladım fanların önünü kesmedim.

Sonuç olarak Noctua kalitesi her zamanki gibi konuşuyor. Ama dediğim gibi sessizliğinin en temel sebebi min rpm değerinin düşük olması. Alacaksanız bunun için alın bilgisayar boşta iken 250 RPM de inanılmaz sessiz. Aşağıda tam yükte ve boşta iken rpm değerlerini görebilirsiniz.
    Ve pin çoklayıcıyı sevdim. Ayrı bir fan kontroller almanıza gerek kalmıyor. Pratik ve iş görüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lonely warrior -- 16 Nisan 2015; 22:31:35 >

• Olmayan 2 pin güç bağlantısı. Fanlar gücü molexten alacağı için ordaki 2 pini eksiltmişler. O kabloya taktığın 4 pinli her fan kontrol edilir. Yalnız fanlar farklı olursa dönüş hızları da farklı olur.
  • SAtın aldım hocam linkini verdiğimi. 4 tane noctua aynı model fanı bağladım. 14cm hepsi. min 250RPM de süper sessiz. Birinin RPM değerine göre diğerleri de aynı değeri alıyor 4 fan da aynı anda hızlanıyor. Güzel bir mekanizma yapmışlar. Beğendim. Molexten aldığı için güvenilir bence. Whitepower arkadaşımızın gösterdiği tehlikeli değil mi bir pinden besleniyor yanabilir?

@white_power
    @Turuncu Sakal
  • Uzun süre geçmiş.

İhtiyacı olanlar için takip.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.