Şimdi Ara

Nexus 4 cihazları için Android 5.1 güncellemesi yayınlandı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
981
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nexus 4 cihazları için Android 5.1 güncellemesi yayınlandı 

Daha önce sizlere haberini yaptığımız üzere Android 5.1 Lollipop güncellemesi 9 Mart tarihinde resmiyete kavuşmuş ve o tarihten itibaren Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7 (2012) ve Nexus 10 cihazlarına kademeli olarak dağıtılmıştı. Ancak aradan 1 ay geçmesine ve bazı Google Play versiyon cihazlara bile güncelleme gelmesine rağmen başta Google'ın en güncel tableti Nexus 9 olmak üzere Nexus 4 ve Nexus 7 (2013) cihazlarına Android 5.1 güncellemesi gelmemişti.

Bu durum bazı gelen bilgiler ışığında cihazların Google tarafından doğrudan Android 5.1.1 sürümüne güncelleneceği iddialarının ortaya atılmasına neden olmuştu. Ancak Google bugün itibariyle Nexus 4 cihazları için Android 5.1 güncellemesini dağıtmaya başladı.

OTA yoluyla doğrudan telefona indirilen güncelleme 174MB'lık bir boyuta sahipken, aynı zamanda halihazırda 5.1 güncellemesi alan cihazlarda bulunan LMY47I'dan daha yeni olan LMY47O yapı numarasına sahip.

Android 5.1'in getirdiği bazı arayüz değişikliklerinin yanında pek çok yazılımsal iyileştirme ve hata düzeltmelerini barındıran Android 5.1'le ilgili daha önce yayınladığımız inceleme videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

• Nexus farkı diye boşuna demiyoruz aynı dönemde çıkan s3 ve optimus g tarihe karışmak üzere

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İyi güzel ama şimdi 5.1.1 çıkacak. Onun içinde beklenir artık 1 2 ay gelsin diye

• Selfroot kullanıcısına yanıt
    Aynı dönemde çıkmış olmalarının önemi yok. Donanım desteği var mı yok mu önemli. S3'te yeni android sürümü ile uyumlu hiçbir donanım yok. İşlemci ve grafik birim yeni güncellemeleri desteklemiyor. O yüzden google yeni özelliklere destek veren qualcomm donanımı ile Nexus üretiyor. Samsung s4'de bile güncelleme almasına rağmen donanım yeni özellikleri desteklemiyor. Opengl es 3.0 ya da Android Run Time desteği Samsung s4'de bile yok. S3'e neden versin güncelleme. Çünkü gerek yok.

Optimus G ise her zaman olduğu gibi üretici firmanın müşterisine attığı kazıklardan sadece biri. Galaxy S4 biraz daha yeni ve çok satmış olduğu için Android 5 aldı. Ondan daha iyi donanımı olan ve yeni özelliklere destek veren donanımı olduğu halde S4 Active lollipop almadı. Yani adam gibi android kullandım diyeceksen Nexus kullan. Özelleştirilmiş ve bana göre hantal olan bir sistem kullanacaksan başka marka bak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fthkn -- 14 Nisan 2015; 6:06:38 >
  • Siteye baktım yoktu ne iş

• S4 minide bikaç gündür 5.1 kullanıyorum. Nexusa yeni mi gelmiş anlamadım şimdi.

• kesbi kullanıcısına yanıt
    5.1 resmi olarak google tarafından yayınlamadan nasıl sen minide kullanabiliyorsun? Kafalarına göre numara verdikleri herhangi bir rom kullanıyor olmalısın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthkn

5.1 resmi olarak google tarafından yayınlamadan nasıl sen minide kullanabiliyorsun? Kafalarına göre numara verdikleri herhangi bir rom kullanıyor olmalısın.

CM rom kullanıyorum.http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4-mini/development/rom-cyanogenmod-12-0-s4-mini-3g-lte-t2946176
  • Google nexus 5 i satıştan kaldırdıktan sonra kalan nexus6 android severleri ekran boyutundan dolayı tatmin etmiyor. 5 inçlik bi model gerekiyor.

• Otayı beklemek istemeyenler androidpolice de direkt 174mb lik ota linki var. İndirip adb sideloaddan güncelleme yapabilirsiniz. Ben kurdum hafif hızlanma ve yeni animasyonlar var çok hoş olmuş. Ama yeni güncelleme gerekli.

• İstedigin kadar güncelleme alsın batarya tırt olduktan sonra

• quote:

Orijinalden alıntı: kesbi

S4 minide bikaç gündür 5.1 kullanıyorum. Nexusa yeni mi gelmiş anlamadım şimdi.

Bir hafta sonra kamera çalışmaz yada stabilite sorunları çıkarsa görrüm cm romunu.

• kesbi kullanıcısına yanıt
    Senin kullandığın Nexus 5 için çıkarılan resmi rom derlemesi olabilir ama 5.1 kullanmanın cihazına artı bir katkısı olmayacaktır. Kendini kandırmak gibi bir şey bu.
  • 5.1 listesinde daha önce Nexus 4'ü görememiştim ve telefonumdan soğumuştum. :D İnşallah batarya ve arasıra karşılaştığımız arayüz sıkıntıları hallolur.

• android 6 hatta 7 ye kadar yolu var qualcomm böyle devam ederse ..

• quote:

Orijinalden alıntı: s.b.

5.1 listesinde daha önce Nexus 4'ü görememiştim ve telefonumdan soğumuştum. :D İnşallah batarya ve arasıra karşılaştığımız arayüz sıkıntıları hallolur.

Bende nexus 4 var sürüm 5.0.1 diyor ve güncel gözüküyor

• quote:

Senin kullandığın Nexus 5 için çıkarılan resmi rom derlemesi olabilir ama 5.1 kullanmanın cihazına artı bir katkısı olmayacaktır. Kendini kandırmak gibi bir şey bu.

Ne demek bir katkısı olmayacaktır. Madem bir katkısı yok neden bu kadar çok güncelleme çıkıyor. Hiçbişey olmasa güvenlik açıkları gidiyor. Ayrıca telefon şuan daha hızlı ve stabil çalışıyor. Sadece clean master kurdum ikide bir çöküyor ama onunda kendi güncellemesi çıkınca düzelir. Olmadı zaten bu rom 2-4 günde bir güncelleme alıyor. 4.2.2'den 5.1'e geçtim nasıl katkısı yok diyebiliyorsunuz. Buraya uzun uzun güncelleme ile gelen düzeltme ve değişikliklerin, yeni özelliklerin listesini yapmama gerek var mı? Yeni sürüme geçmek nasıl gereksiz oluyor. Google zaten kaynak kodları açıklıyor.
    4.2.2'deydim (4.3ü saymıyorum)
    4.4
    4.4.1
    4.4.2
    4.4.3
    4.4.4
    5
    5.0.1
    5.0.2
    5.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 14 Nisan 2015; 14:28:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HadiBeea

quote:

Orijinalden alıntı: s.b.5.1 listesinde daha önce Nexus 4ü görememiştim ve telefonumdan soğumuştum. :D İnşallah batarya ve arasıra karşılaştığımız arayüz sıkıntıları hallolur.
    Bende nexus 4 var sürüm 5.0.1 diyor ve güncel gözüküyor

5.0.1 değil, 5.1 gelecekmiş. Yoksa benim de 5.0.1 ;)

• quote:

quote:

Ne demek bir katkısı olmayacaktır. Madem bir katkısı yok neden bu kadar çok güncelleme çıkıyor. Hiçbişey olmasa güvenlik açıkları gidiyor. Ayrıca telefon şuan daha hızlı ve stabil çalışıyor. Sadece clean master kurdum ikide bir çöküyor ama onunda kendi güncellemesi çıkınca düzelir. Olmadı zaten bu rom 2-4 günde bir güncelleme alıyor. 4.2.2'den 5.1'e geçtim nasıl katkısı yok diyebiliyorsunuz.

cyanogen stabil değil o kadar da ya,özellikle uzun süreli kullanımlarda sorunlar yaşamıştım. Ha one+one stabildir onu bilemem ama kendi deneyimlerimle stabilite bulamadığım aşikar. Stock rom kalitesinde değil. n4 için de derleniyor 5.1 romları,indirip kullanmak kolay ama stabil değiller. olur olmaz yerde sıkıntı yaşatıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: | OMG! |

quote:

quote:

Ne demek bir katkısı olmayacaktır. Madem bir katkısı yok neden bu kadar çok güncelleme çıkıyor. Hiçbişey olmasa güvenlik açıkları gidiyor. Ayrıca telefon şuan daha hızlı ve stabil çalışıyor. Sadece clean master kurdum ikide bir çöküyor ama onunda kendi güncellemesi çıkınca düzelir. Olmadı zaten bu rom 2-4 günde bir güncelleme alıyor. 4.2.2'den 5.1'e geçtim nasıl katkısı yok diyebiliyorsunuz.

cyanogen stabil değil o kadar da ya,özellikle uzun süreli kullanımlarda sorunlar yaşamıştım. Ha one+one stabildir onu bilemem ama kendi deneyimlerimle stabilite bulamadığım aşikar. Stock rom kalitesinde değil. n4 için de derleniyor 5.1 romları,indirip kullanmak kolay ama stabil değiller. olur olmaz yerde sıkıntı yaşatıyor.

Ufak tefek sorunlar çıkabilir elbette. Ama bu tür hata ve sorunlar zaten stock romlarda da var. Bi sürü hata ve bug çıkıyor zamanla. Androidin kendinde bile zaten bi ton bug çıkıyor. Ama eski sürümde kalmak için bir neden değil bence. Kaynak kodları da açık bildiğim kadarıyla. Bi sürü geliştirici bunları tekrar derleyebiliyor. Şuan için bulduğum tek bug çift hat olanı bendeki ve hattın birinin ismini değiştirsem bile card1 olarak okuyor. Dün update gelmiş yükledim mesela. Bikaç güne bi daha gelir. Şuan bile bence kendi romunda hızlı ve sorunsuz çalışıyor. Ama her cihaz için çıkan cm romları böyle oluyor mu bilmem.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.