Şimdi Ara

Yenilenmiş ve güçlendilrilmiş Celeron ile Intel'in yeni hedefi giriş seviyesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
2.475
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İki işlemci devinden birisi olan Intel, 27 Temmuzda piyasaya sürdüğü Conroe işlemcileri ile birlikte, yeni bir mimariye geçmişti. Daha önceki işlemci serilerinde uzun zamandır kullanmakta olduğu Netburst mimarisini bırakan firma, yerine bir süredir geliştirmekte olduğu Core (çekirdek) mimarisinin kullanımına geçmişti. Bu mimariyi kullanan Core 2 Duo (Conroe) işlemciler Temmuz ayının sonunda beri satılıyor. Hatta geçtiğimiz günler içinde Intel, aynı mimariyi kullanan 4 çekirdekli (Quad-Core) işlemcilerini de piyasaya sürdü. Fakat bu noktada dikkat çeken unsur, Intel'in yeni Core mimarisini kullanan giriş seviyesi işlemci modellerinin olmayışı idi. Farklı planlar ile Intel kalan boşlukları da kapatmayı hedeflemekte.

Intel'in aslında giriş seviyesi de dahil olmak üzere Core mimarisini kullanan birçok yeni model üzerinde çalıştığı bilinmekte. Birçoğunun haberini de zaten sizler ile paylaştık Bunlardan belki de en çok dikkat çekeni hız aşırtma potansiyeli ile öne çıkması beklenen Conroe E4300. Fakat bu işlemci de fiyatı ile pek giriş seviyesine hitap eden bir model olmayacak. Zira fiyatının 160-165$ arasında olması bekleniyor. Intel'in ekonomik fiyatlara sahip olması beklenen tek çekirdekli Conroe-L projesini de rafa kaldırmasının ardından firmanın giriş seviyesi için ne yapacağı merak ediliyordu. Son gelen bilgilere göre Intel, Celeron işlemcilerini de Core mimarisine geçirip spesifikasyonlarını da güçlendirerek piyasaya sürmeyi planlıyor. Zira bilindiği gibi Celeron, uzun bir geçmişi olan oturmuş bir marka. Fakat bir süredir AMD'nin Sempron işlemcilerine karşı gözden düşmüştü. Intel şimdi yeniden Celeron'u giriş seviyesinde liderlik koltuğuna oturtmak niyetinde.

Resim HKEPC sitesinden alınmıştır.

Intel üzerinde çalıştığı yeni Celeron 400 serisi, aslında temelde rafa kaldırılan Conroe-L projesinden esintiler taşımakta hatta bir kolu diyebiliriz. İlk etapta Intel, iki farklı Celeron 400 modeli çıkarmayı planlıyor. Bunlar Celeron 430 ve Celeron 440. Yeni modeller de dikkat çeken önemli noktalar, tabii başta kullanacaklar yeni Core mimarisi olmak ile birlikte, işlemcilerin FSB hızlarının da 533MHz'den 800MHz'e çıkarılıyor olması. Bu iki değişiklik bile ciddi performans artışının habercisi diyebiliriz. Yeni Celeron 430 işlemcisinin 1,8GHz, 440 modelinin ise 2GHz'lik saat hızlarına sahip olmaları bekleniyor. İşlemciler Intel'in 64-bit teknolojisi ve Excute Disable Bit teknolojilerini destekleyecekler ama VT, EIST, ViiV ve vPRO gibi teknolojileri ise desteklemeyecekler. Ama bunlar açıkçası işlemcilerin hitap ettiği kesim de dikkate alındığında, büyük eksiklikler olarak göze çarpmıyorlar.

Intel'in planlarına göre Netburst mimarisini kullanan ve şu an piyasada satılmakta olan Celeron D işlemciler, 2007'nin 3. çeyreği ile birlikte yavaş yavaş piyasa ve kullanıcılara elveda diyecekler. Yerlerine gelecek olan Celeron 400 serisi işlemcilerin ise 2007'nin son periyoduna doğru firmanın giriş seviyesi oyuncuları olarak pazardaki yerlerini alacaklar. Intel'in yine öngörülerine göre, 2007'nin ilk çeyreğinde Celeron D işlemcilerin toplam satışlar içinde %11, yılın 2. çeyreğinde artış göstererek %18 ve yılın 3. çeyreğinde ise %10'luk paya sahip olması bekleniyor. Celeron 400 serisi işlemcilerin ise piyasaya çıktıkların çeyrek içinde firmanın toplam satışlarının %12'sini oluşturmaları bekleniyor.

Sayfanın Linki : http://www.hkepc.com/bbs/itnews.php?tid=699783&starttime=0&endtime=0

• cok sıkı gozukuyor. intel AMDyi iyice geride bırakacak.
  • peki bunlar tek cekirdekmi çiftmi ?? galiba çift çift ise iyi olr
  • İyiy çalışma teşekkürler fx57
  • quote:

Orjinalden alıntı: by dream

peki bunlar tek cekirdekmi çiftmi ?? galiba çift çift ise iyi olr

tabloya dikkatli bak. Core/thread -> 1/1 1/1
  • quote:

Orjinalden alıntı: hyperspace

quote:

halen anlamadim tek oluo galiba
  • quote:

Hayır bunlar tek çekirdekli. Zaten bu işlemcilerin Core mimarisini kullanan en uygun fiyatlı işlemciler olmaları planlanıyor.
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hyperspace

quote:

halen anlamadim tek oluo galiba

Çift çekirdekli değil tek çekirdek core 1 yazıyor

• Bir kural vardır, celerondan uzak dur kuralı, ve de vazgeçmem..........

2003 yılında bilgisayar almaya karar vermiştim, önümde iki seçenek vardı.

2,6 ghz celeron ve 2 ghz pentium 4 ikisin de fiayatları 145 dolardı......... 2 ghz celeron 100 dolardı.

Ben pentium 4 aldım, çok mutluyum. Celeron alanlar hüsrana uğradı.

189 dolara satılmakta olan e6300 ya alınacak ya alınacak............. diyiyorum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: emretur

Bir kural vardır, celerondan uzak dur kuralı, ve de vazgeçmem..........

2,6 ghz celeron ve 2 ghz pentium 4 ikisin de fiayatları 145 dolardı......... 2 ghz celeron 100 dolardı.

189 dolara satılmakta olan e6300 ya alınacak ya alınacak............. diyiyorum.

katılıom bn emre ye anladim saolun açıklama yapim bncede emre nin dediği doğru şunu anlamış deilim şimdiki p4 den ne frkı olcak 65nm ee daha ne vr ???
  • quote:

quote:

Orjinalden alıntı: emretur

Bir kural vardır, celerondan uzak dur kuralı, ve de vazgeçmem..........

katılıom bn emre ye anladim saolun açıklama yapim bncede emre nin dediği doğru şunu anlamış deilim şimdiki p4 den ne frkı olcak 65nm ee daha ne vr ???

Kabaca P4'den en büyük farkı kullandığı Core mimarisidir. Bu yeni mimari, bilmeyenler için söyleyeyim, şuanki Conroe işlemcilerde de kullanılan mimaridir.

• Celeron ölmemiş demekki yaşıyo bakalım nasıl olcak...
  • Sizi bilmem ama ben bu celeron'u alırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pacman -- 17 Kasım 2006; 19:58:50 >
  • bu yapılan çalışma bence nortwood mimarisi üzerine dayanıyor anlıcanız aynı çorbayı iki sefer önümüze koymaktalar
  • 2007 nin son çeyreğinde gelen Seleron'dan ne hayır gelir.
  • intel üretimini yavaş yavaş core mimarisine kaydırıyor , ucuz core işlemcileri şimdi çıkarmamasının nedeni elindeki pentium mimarisi stoklarını eritmek
  • quote:

bu yapılan çalışma bence nortwood mimarisi üzerine dayanıyor anlıcanız aynı çorbayı iki sefer önümüze koymaktalar

hemde isitip isitp
  • aynı donun laciverti
  • quote:

Orjinalden alıntı: NakkaSss

aynı donun laciverti

bu doğru işte
  • e6300'ün yarı fiyatına satılıcaksa olabilir.75 dolar filan.. ayrıca oc potansiyeli çok önemli.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.