Şimdi Ara

Bitcoin algoritmasına Samsung yorumu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Bitcoin algoritmasına Samsung yorumu

İnternetin en çok tartışılan sanal para birimi olarak dikkat çeken Bitcoin, mali suçlar veya uyuşturucu ticareti gibi alanlarda kullanıldığı için eleştiriliyor ancak birimin arkasındaki algoritma şimdiden bir devin dikkatini çekmiş durumda. 

Bitcoin birimini geliştirenler tabiri yerindeyse onu, kazarak çıkartabileceğiniz ve asla kırılamayan bir algoritma duvarının içerisine yerleştirmiş. Bu yüzden madenci olarak adlandırılan bilgisayar sistemleri sürekli olarak algoritmayı çözmeye ve Bitcoin bulmaya uğraşıyor. Bu algoritmaya kısaca blok zinciri adı veriliyor. 

Samsung ise bu algoritmanın sadece Bitcoin para birimine özgü olarak kalmasını istemiyor. Firmanın Samsung Research America araştırma birimi şimdiden algoritmanın üzerinde çalışmaya başlamış ve 2-5 yıl içerisinde ticari hayata bazı projeler sunabileceklerini belirtiyor. 

Samsung blok zincirinin ucuz para transferi, reçete sistemleri veya veri depolama için kullanılabileceğini düşünüyor ancak konu ile ilgili fazla detay vermiyor. Bu bakımdan algoritmanın nasıl değişim yaşayacağını hemen görme şansımız yok.  

Samsung haricinde pek çok yatırım ortaklığı Bitcoin üzerinde çalışan girişimlere destek vermeye başladı. Mali destek sayesinde de bu girişimler farklı Bitcoin çözümlerini tüketiciye sunabilecek.  

• Bu gidişle kağıt, madeni para kullanan kalmayacak. Gerçi kaldı mı orası bile meçhul.

Herkes kartlara yaslıyor. Ay sonunda da maaşı borca yatırıyor.
  • Ulan bu algoritmanın ne halt ettiğini çok merak ediyorum ya . Çok değişik bir olay neden kıramıyoruz neden sürekli maden maden ... İlginç.

• Bir yazılımcı olarak bitcoin'i hiç bir zaman anlamadım, anlamayacağım.
    Ortada hiç kimseye birşey vermeden oluşturulan bir para birimi var.
    Ateşle oynamak denir buna. Bir gün patlayacak hep birlikte görücez.

• abi nedir bu bitcoin ya allah askına.

yokmu düzgünce açıklayacak biri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: paldov

abi nedir bu bitcoin ya allah askına. yokmu düzgünce açıklayacak biri.

http://www.bibilsek.com/bitcoin-nedir/

• Bitcoin=?

Hala tatminkar bir cevap yok. Benim pcmin kas gücü onlara ne veriyor ki karşılığında bana para veriyorlar. Ne işlerine yarıyor?

• Aslında bitcoin anlaşılmayacak birşey değil. Bilgisayarın kas gücü bir nevi para basıyor. Darphane gibi düşünebilrisin.

Karşılığında sana para veriyor. O paraya maddi değeride onu senden satın almak isteyen veriyor. Bu da gerçek hayattak hisse senedi gibi düşünülebilir.

• Paraya Değeri veren insan oğlunun kendisi yoksa dolarları karşılayacak kadar altın rezervi ABD yok. Anlayacağınız birşeye topluca değer verirsek herkes kabul ederse para olarak kabul edilebilir yeter ki nadir bulunsun ve piyasayı bozacak kadar para kabul edilen şey bir anda giremesin.

Zor bir algoritma ile üretebilinen birşeyden daha iyisi bilgisayar ortamında olamaz. Tek sıkıntı bitcoin'in sınırlı olması ki bu para olarak bir yere kadar kullanılabileceği anlamına geliyor. Bozamazsanız takas edemezsiniz ve para olarak kullanılamaz.

Ayrıca paranın devamlı üretimi gerekir zira gerçek dünyada kaybolur ve yerine yenisi koymak gerek. Ülkeler azcık fazladan para basar ki ekonomiye fazla para vererek canlandırmak isterler buda bitcoin'in doğasında yok.

• en cok pc nin kas gucunu neyi cozmek icin kullandiklarini merak ediyorum. ne hesaplatiyorlar

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Bir yazılımcı olarak bitcoini hiç bir zaman anlamadım, anlamayacağım.Ortada hiç kimseye birşey vermeden oluşturulan bir para birimi var. Ateşle oynamak denir buna. Bir gün patlayacak hep birlikte görücez.

Kimseye bir şey vermeden? O PC suyla mı çalışıyor?

• Hep merak etmişimdir. Onbinlerce high end PC kullanıcısı makinalarını 7/24 tam yükde çalıştırıyor ki bir çoğu çoklu ekran kartı yapılandırmaları kullanıyor. Bu dehşet hesaplama gücü nerede ne amaçla kullanılıyor? Herhalde bunca para ve enerji boş boş hiç bir işlevi olmayan algoritma çözmeye harcanmıyor...
  • hali hazırda bazı ülkeler kafalarına göre para basabildiği/üretebildiği için dünya ekonomisi oldukça dengesiz. normal şartlarda (olması gereken), zamanında kağıt paranın altına karşılık ortaya çıktığını hatırlatarak, altının kadar para basabilirsin. Şimdi bile bu olmuyorken bir de Bitcoini düşünün...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Prequel

quote:

Orijinalden alıntı: Morphinz

Bir yazılımcı olarak bitcoini hiç bir zaman anlamadım, anlamayacağım.Ortada hiç kimseye birşey vermeden oluşturulan bir para birimi var. Ateşle oynamak denir buna. Bir gün patlayacak hep birlikte görücez.

Kimseye bir şey vermeden? O PC suyla mı çalışıyor?

Bitcoin Tedaş'la anlaştı diyorsun yani. Hmm bu taraftan hiç bakmamıştım.
  • Bitcoin hakkında doğru bilgiler edinmek için forumumuza göz atabilirsiniz. DonanımHaber'in ve kullanıcılarının kripto-paralara bakış açısıyla Bitcoin'i anlayamayacağınız ortada.
    https://bitcointalk.org/tr

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Flowist -- 12 Nisan 2015; 22:42:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Flowist

Bitcoin hakkında doğru bilgiler edinmek için forumumuza göz atabilirsiniz. DonanımHaber'in ve kullanıcılarının kripto-paralara bakış açısıyla Bitcoin'i anlayamayacağınız ortada.
    https://bitcointalk.org/tr

Şahsen ben bu forumda yazılımcı olmadığım halde birçok şeyi anladım . Yazılımcı olduğu halde bitcoini anlayamayan kişilere şaşıyorum . Gelin anlatalım . Kulaktan duyma bilgilerle bitcoini öğrenemezsiniz .

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • http://mesuttimur.com/bitcoin-nedir-nasil-calisir/
    çalışan pclerin ürettikleri iş gücü ne yazık ki çöpe gidiyor gibi birşey hiç bir işe yaramayan sha256 hashları üretiyorlar sadece
    madencilik için normal pcler çok güçsüz algoritmaya özel üretilen cihazların 1 tanesi ortalama 100 bin core i7 gücünde
    o yüzden pcler kullanılmıyor gpular da altcoinler için kullanılıyor
    ödemeler ağdaki tüm pclerde kaydoluyor torrent mantığıyla çalışıyor ağa yeni kayıt olanlarda ağdaki diğer pclerden tüm verileri çekip senkronize oluyor vs.
    biraz karışık ama çok iyi bir sistem yakın zamanda paypaldan daha popüler olacak özellikle bence online oyunlar gibi internette insanlar arası ödemeler için sıklıkla kullanacaz zaten paypal gibi yolladığın parayı geri isteyemiyorsun + masrafı da çok cüzi bir miktar.

• Ne kadar ironik gelsede Bitcoin gerçek manada en adilane para birimidir. Şu an için sahtesi yapılamaz ve sadece hak eden o zekaya sahip elit bir kesim tarafından basılabilir.

Fakat gel gör ki tüm kanunsuz ve hukuksuz + para aklama işlemlerinde kullanılıyor. İnsan ister istemez hukukda kanunda kimin ve neyin kanunu diye sormadan edemiyor.

Neyse yürü be bitcoin. Senin ardında yatan felsefe yeter. Sadece hakedenler seni bulsun. İnsanlar üzerinde iktidar kurma hırsı kuranlarda kudursun dursun.

• Ne kadar ironik gelsede Bitcoin gerçek manada en adilane para birimidir. Şu an için sahtesi yapılamaz ve sadece hak eden o zekaya sahip elit bir kesim tarafından basılabilir.

Fakat gel gör ki tüm kanunsuz ve hukuksuz + para aklama işlemlerinde kullanılıyor. İnsan ister istemez hukukda kanunda kimin ve neyin kanunu diye sormadan edemiyor.

Neyse yürü be bitcoin. Senin ardında yatan felsefe yeter. Sadece hakedenler seni bulsun. İnsanlar üzerinde iktidar kurma hırsı kuranlarda kudursun dursun.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.