Şimdi Ara

Ariston Genus Premium Evo Baca Montajı Yukarı Eğimli mi? Aşağı Eğimli mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.775
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ariston Genus Premium Evo yoğuşmalı kombi aldım. Kombiyi ustalar yukarı eğim vererek taktılar. Ancak kombiyi açmaya gelen yetkili servis bacanın aşağı eğimli olması gerektiğini söylediler. Bunun üzerine 2. bir yetkili servisi aradım onlarda bacanın yukarı eğimli olması gerektiğini söylediler. Bu kombi sizlerin evine bacası nasıl monte edildi ? Bacanın kurulumuna ilişkin bir doküman aradım ancak bulamadım. Elinde Genus Premium EVO montajına ilişki bir doküman olan var mı ?

• wahotr W kullanıcısına yanıt
    bütün yoğuşmalı kombilerin hermetik bacası yukarı doğru %3-4 gibi hafif eğimli olması gerekir,bu standart kuraldır
    baca aşağı doğru eğimli olması gerekir diyen servis elemanı cahildir,bu servis elemanını ariston genel müdürlüğüne şikayet edilmesi gerekir
    yoğuşmasız kombilerin bacası aşağı doğru eğimli olması gerekir
  • Ya bir de iddia ediyorlar bizimkilerde bu şekilde diye aşağı bakması lazım diye, diyorum aşağıya su akar buzlama olur olacak o kadar diyorlar. Ustaya söyledim ustada benimle dalga geçiyor yoğuşmalı abi bu yukarı bakması lazım diyor olmaz öyle şey diyor.Yetkili servis usta bilmiyor diyor. Usta yetkili servis bilmiyor diyor. kafam karıştı bir doküman bulabilsem nasıl olacağına dair onu yaptıracam ama bulamadım. Ariston GM de bizde doküman yok yetkili servisde var diyor. Yetkili servisi usta bizi arasın biz söyleriz diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wahotr -- 9 Nisan 2015; 11:20:55 >
    baca aşağı bakar diyen ve bunu ısrarla iddia eden servis elemanını ariston'a şikayet edin,böyle cahillik görmedim
    yoğuşmalı kombi bacasındaki suyun dışarı akmaması gerekir baca yukarı doğru eğimli olduğu zaman su geriye gidip diyafram sayesinde sisteme kazandırılır

yoğuşmasız kombilerde ise yağmur suyu kombinin içine kaçmasın diye baca aşağı doğru eğimli olur,o eleman ikisini de karıştırmış

bacayı kesinlikle yukarı doğru eğimli monte ettirin ve müşteri hizmetlerini arayıp durumu bildirin

• Haziran 2015 te aristo genus premium evo kombi monte ettirdim.Baca hafif yukarı eğimli.7-8 saat
    40 derecede çalıştırdığımda kombinin içine su damlıyor.Bu arada yoğuşma borusundan da su tahliye
    oluyor.Mutfak balkonundan baca dışarı çıkıyor.Kombi mutfakta .Balkonda 8mm kalınlığı olan cam
    balkon var..Bariyerli camın kesimi ancak fabrikada oluyormuş.Servis hafif yukarı eğim nedeniyle
    kombinin içine su damlıyor diyor.Bu suyun yoğuşme borusundan kombi içine damlamadan tahliye olması
    gerektiğini söyledim.Biriken su nedeniyle kombi arızaya geçiyor.Servis bunu baca hatası diye montajcının
    bacayı aşağı eğimli yapmasını aksi takdirde yapacak şeyim yok diyor.Cam balkoncu işlerim yoğun.90 günden ön
    ce camın deliğinin aşağıya alınmasını yapamam,ancak sizinkini araya sıkıştırayım dedi.Bakalım gelmesini
    bekliyorum.Buradaki yazılanlara göre baca içindeki suyun kombinin içine damlamaması gerek.İşini bilen
    kombi ustasının yokluğu insanları parasıyla rezil ediyor.

• deltoid D kullanıcısına yanıt
    Yoğuşmalı kombide baca kesinlikle yukarı eğimli olmalı bacaya dokunmayın, damlama varsa bir yerde kaçak var demek servis gelip bakmalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deltoid

Haziran 2015 te aristo genus premium evo kombi monte ettirdim.Baca hafif yukarı eğimli.7-8 saat
    40 derecede çalıştırdığımda kombinin içine su damlıyor.Bu arada yoğuşma borusundan da su tahliye
    oluyor.Mutfak balkonundan baca dışarı çıkıyor.Kombi mutfakta .Balkonda 8mm kalınlığı olan cam
    balkon var..Bariyerli camın kesimi ancak fabrikada oluyormuş.Servis hafif yukarı eğim nedeniyle
    kombinin içine su damlıyor diyor.Bu suyun yoğuşme borusundan kombi içine damlamadan tahliye olması
    gerektiğini söyledim.Biriken su nedeniyle kombi arızaya geçiyor.Servis bunu baca hatası diye montajcının
    bacayı aşağı eğimli yapmasını aksi takdirde yapacak şeyim yok diyor.Cam balkoncu işlerim yoğun.90 günden ön
    ce camın deliğinin aşağıya alınmasını yapamam,ancak sizinkini araya sıkıştırayım dedi.Bakalım gelmesini
    bekliyorum.Buradaki yazılanlara göre baca içindeki suyun kombinin içine damlamaması gerek.İşini bilen
    kombi ustasının yokluğu insanları parasıyla rezil ediyor.

İlgili servisi Ariston merkeze şikayet edin nasıl eğitim veriyorsunuz siz bunlara deyin ki yoğuşmalı kombi baca eğimi ne şekilde olacağını bilmiyorlar ve ahkam kesiyorlar.

• yok arkadaşlar kombinin kullanım kılavuzunda (italyanca ve ingilizce olan) Ariston genus premium evo kombinin bacasının %3 aşağı doğru eğimli olması gerektiği yazıyor.
    diğer yoğuşmalı kombilerin bacada da yoğuşma yaparak ilgili suyu kullanması aristonda olmuyor.

Ariston kombi sadece kazan içersinde yoğuşma yapıyor ve bu suyu yoğuşma kanalından dışarı gönderiyor.

Kombinin bacasında meydana gelen yoğuşma suyu ise ne yazık ki dışarı damlıyor ve bu noktada ne ariston genel müdürlüğün ne de teknik servis yapacakları bişey olmadığını söylüyorlar.

Kullanım kılavuzunda %3 eğim olması halinde (herhalde bu %3 milimetrik olarak tam ayarlanmalı) bacada yoğuşma meydana gelmeyeceği ve su damlatmayacağı belirtilmekte ancak tr de bu şekilde mmetik olarak bunu yapacak usta yoktur. diye düşünüyorum.

kombinin içine su damlaması arıza meydana getiriyor. bu nokta da bir tercih yapmanız gerekiyor

Kılavuzların linkini vermeniz mümkün mü Genus'un kılavuzunu bulamadım fakat Cares'in kılavuzda %3 aşağı kombiye doğru diye yazıyor, sistemin farklı olacağını hiç zannetmiyorum.

http://docplayer.biz.tr/storage/22/1305402/1305402.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 9 Kasım 2015; 7:52:11 >

• Kullanım kılavuzunda açıkça bacada yoğuşma yapmaması gerektiği yazmakta.

Ben ilk başta bacayı yukarı doğru eğimli yapmıştım. Yukarı doğru eğimli olmasına rağmen baca ucundan az miktarda su damlatmakta ve Kombide ateşleme hatası oluşmakta idi günde 1 ya da 2 defa daha sonra gelen teknik servis aşağı doğru olması gerektiğini söyledi bende inanmayıp:) iki teknik servise sordum ve ariston thermo genel müdürlüğünden baca montaj talimatlarını içeren doküman istedim.

İki teknik servisten biri baca için aşağı eğimli diğeri ise yukarı eğimli olması gerektiğini söylediler :D

Aristonda ise bölge teknik servis müdürü gibi biri aradı bu teknik servislerin eğitiminden vb. sorumluymuş.

İlgili kişi herhangi bir baca montaj kılavuzu olmadığını :D söyledi ayrıca kombinin aşağı doğru %3 eğimli olması gerektiğini söyledi.

Bu durumda bacadan su akacağını söylediğimde ise yapacak bir şey olmadığını eğer suyun dışarı akması problem teşkil ediyorsa yukarı eğimli yapılabileceği belirtildi bu seferde kombinin ilerde arıza yapacağını (zaten bacadan içeri akan su da ateşleme hatası oluşturuyor.) söyledi.

E ne yapalım dediğimde siz seçin dedi:D:D:D

Bende daha fazla uğraşmadım kombinin dışarı aktığı bölgede bir sorun teşkil etmeyeceği için.

Aristonun kombi konusunda uzmanlığı yok. Bu şekilde insan sağlığına zararlı bir suyu içleri rahat bir şekilde dışarı boşaltın diyebiliyorlar.

Bu konu hakkında yazılı bir belge almaya çok uğraştım ancak tamamen sözel söylüyorlar kesinlikle yazılı bir mail vb vermiyorlar.

Horizontally-installed piping must have a downward incline of 3% so
    as to avoid the build-up of condensate.

http://www.ariston.com/it/Caldaie_a_condensazione/media/files/460_Libretto%20Installatore%20Genus%20Premium%20Evo.pdf

sayfa 18 connnecting Flue bolüm

Not. aklıma ne geldiyse yazdım bu nedenle imla, anlatım bozukluğu v.b olabilir bu sebepler özür dilerim.

O kombiye doğru olması gereken eğim Cares'te yazdığı gibi, size yanlış bilgi aktarmışlar veya işin kolayına kaçmışlar. Kombinin içinde akıtma varsa sorunlu bölgeyi bulup düzeltmeleri gerekiyor.
  • Zaten Baca montaj kılavuzunun olmaması hatta baca montajına ilişkin özellikle italyanca ve ingilizce kullanım kılavuzlarında yeterli bilgi ve şema dahi olmaması beni bu kombide bir şeylerin yanlış olduğunu düşündürtmekte.

Bende sizin gibi kombinin bacasının yukarı doğru olması gerektiğini düşünüyorum.

Ancak ben kılavuzdan çevirince bacadan yoğuşmanın engellenmesi ve Ariston Thermo Grupta teknik servis dahil herkesin inatla aşağı doğru olacak demesinden dolayı herhalde yukarı doğru olması kombide bir sıkıntı oluşturur düşüncesiyle aşağı doğru yaptım.
    Resim olmaması karışıklığa sebep oluyor, aslında yazılanlar doğru aradaki fark biz kombiden bacaya onlar ise bacadan kombiye doğru olan eğilime bakıyorlar o yüzden biz yukarı derken onlar aşağı diyor bunun en büyük kanıtı Cares'in tercümesi. Tüm diğer marka ve diğer Ariston yoğuşmalı kombilerde baca yukarı bakarken Genus'ta aşağı bakması mümkün değil.
    Yog kombilerin bacasi yukari dogru egimli olacak
    Marka gozetmeksizin bu boyledir.yoksa kisin sokaktan gecen insanlarin kafasina su damlar

Yogusmasiz kombiler de tam tersi olacak asagi dogru egimli olacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    dostum 2 ad. CLAS EVO yoğuşmalı ve 3 ad. clas yoğüşmalı kombi kullanıyoruz Evolar 2 senedir ve normal clas yoğüşmalı olanlar 4 senedir kullanılıyor ve baca yukarı eğilimli sıkıntı yok.
    Ben kendi şahsım adına Ariston Thermo Grupta merkez teknik servis kadar berbat bir servis görmedim o kadar eğitimsiz lafım yok iyi ki kombiler harika da ellerine düşmüyoruz ben zamanında Ariston RC W Kablolu modülasyonlu Oda Termostatı Klima Manager almıştım merak işte kurulumunu da kendim yaptım herşey güzel fakat kullanma kitapçığında Türkçe yok talepte bulundum bulunmaz olsaydım yedi dereyi bırak 17 dereden su getirdiler yok efendim bu kadar karmaşık bir oda termostatına ne gerek var yok böyle yok öyle 1 ayda zor alabildim pdf olarak.Ariston bizi Türkleri adam yerine koymuyor rusça bulgarca kitapçıklarda servislere verilen kitapçıkta aynı veriler veriliyor fakat bize gelince aç kapa menü bu kadar.
  • Montajı yapan Teknik Isı ekibini çağırdım.Balkon camını devre dışı bırakarak ve kombi
    bacasının ortasından aşağı eğimli olarak montaj yenilendi.Bu durumda (karşılıklı atışma
    lar sonrası) kombiyi çalıştırdık.1 saat sorunsuz çalıştı.Sonra tam dinlenmeye geçeceği
    anda Alert! Alev kopması 5p3 hatası veriyor,10-15 sn sonra sanki hata vermemiş gibi
    dinlenmeye geçiyor.Geçerken de patlamaya benzer sesle yanacak gibi yapıp dinleniyor.Daha
    sonra yine normal olarak çalışıyor.Ben bu alev kopması sırasında gaz sızıntısı olmasından
    çekiniyorum.Gerçi bu olay sonrası alarm ikaz vermedi.Montajcı Teknik ısı,ariston servisine
    haber ver.Gaz valfı hatası olabilir dedi.Bu konu beni yordu.Havalar da soğuyunca arızalar arttı.
    Her telefona anında gelemiyorlar.Yeni yapım inşaat firmasından alınan (peşin 285000'e mal olan)
    böyle bir dairede karşılaşılan duruma bak!Yaşım 61.Eşimle ben bir ömür çalışıp yatırımlarımı
    paraya çevirerek aldığım dairede 18-20 yaşlarındaki montaj elemanının tafrasını çekmek zor geliyor.

• Emekli matematik öğretmeniyim.05.05.2015 tarihinde Afyonkarahisar Örnekevlerde inşaat firmasın
    dan yeni daire satın aldım.Daire net 105 metrekare.7.5 m radyatör uzunluğu var.Mantolaması tekni
    ğine uygun.Son üst kat.İçerden tavanda yalıtım yapılmış.
    İnternette yaptığım araştırma sonucu Ariston Genus Premium Evo tam yoğuşmalı,premix alev
    modülasyonlu kombi montajı yaptırdım.Yaşadıklarım başkalarına yol gösterebilir.Mayısın ilk
    haftası servis kombiyi çalıştırdığında banyo sıcak suyu verecek şekilde,ısıtma sistemi kapalı
    idi.Yaz boyunca banyoda ve mutfakta sıcak su konusunda sıkıntı çekmedik.Kombi mutfakta.Mutfak
    balkonuna balkon camı yaptırdım.Baca çıkışı balkon camına 182 cm uzaklıkta.Baca çıkışı alt
    kısım balkonda yerden 210 cm yükseklikte.Balkon camı dairesel delik alt kısmı yerden 212 cm
    yükseklikte.Bu durumda tanx=2/182 den tanx=0.01099 buradan da baca eğimi yukarı doğru yaklaşık
    4 derece.Baca borusunda biriken su ara ara balkona damlıyor.Montaj elemanı bunun normal olduğunu
    söyledi.Başka bir sorun yoktu.
    Kasım ayı geldi.Isıtma sistemini devreye aldık.Bir gün sonra kombi arızaya geçti.Kombinin içinden
    su damlamaya başladı.Servis geldi.Kapağı açtı.Tablada biriken suyu kuruladı.Su ana kartı yakabilir.
    Böyle çalıştırmayın.Montajı yapanlar bacayı düzeltsin dedi ve gitti.Montajı Teknik Isı isimli
    firmaya yaptırmıştım.18-20 yaşlarında sakallı bir eleman geldi.Baca borusu yanlış yapılmış.Baca
    aşağı eğimli olacak.Balkon camı dairesel delik yaklaşık 2 cm aşağıdan kesilecek bu da yeterli gel
    messe baca deliği kırılıp eğim verilecek.Bunları yaptırın daha sonra beni çağırın dedi.Montaj elemanına
    kullanım kitapçığını okudum.İnternette araştırdım.Yoğuşmalı kombilerde baca aşağı bakmaz.Bize
    yanlış iş yaptırma dedim.Yok abi.Ariston'larda bu sorun mevcut dedi.Balkon
    camını Dekorhaus firmasına yaptırmıştım.Telefon açtım.Normalde siparişi 90 gün sonrasına alıyoruz.
    İşler yoğun.Ama sizinkini araya sıkıştırayım.Damperli balkon camları fabrikada kesilir dedi.Ne
    zaman geleceği belirsiz.Evde battaniyeye sarılıyoruz.Sabah boğazlar şiş.Yaş 61.
    Birkaç gün sonra elemanı çağırdım.Kapıda geçen konuşmalar:"Camı kestirdiniz mi?Hayır.Fabrikada
    kesilecekmiş.Başka bir çözüm düşündüm.Yahu beni buraya boşuna çağırıyorsunuz.Senden başka benim işim
    gücüm var.Kardeşim.Balkon camını iterek başka alana çektim.Yeri boş.Seni engelleyen durumu yok.Sen
    bacayı düzelt ben sonra camı kestiririm.Ayrıca bunun çözüm olmayacağını yararlı olmazsa cam parasını
    alırım dedim.Diğer katlarda kombi bacalarının 100cm+100cm+50 cm takıldığını bizdekinin 100+50+70cm
    olarak takıldığını bacadan damlayan suyun balkon camında leke yaptığını bunu da düzelt dedim.Sen benden
    baca ilavesi istiyorsun bunun parasını alırım dedi.Ben ilave istemiyorum.Baca uzunluğunu siparişe göre
    yap diyorum.Bacaya 50 cm lik bir ek yaptı.Ben kızınca ilavenin parasını almayayım dedi.Cihazı çalıştırdı.
    5-10 dk.sorun yoktu.Ve gitti.Cihaz dinlenmeye geçerken 5p3 alev kopması hatası verdi.Servisi çağırdım.
    Baca olmamış dedi.Bu hata bacadan olur.İşte bacanın içinde su birikmiş.Derken alarm çalmaya başladı.Kapı
    ları açtık.Evi havalandırdık.Bacayı ben düzeltirsem bu servis işi olmadığı için para alırım dedi.Ben
    sinirlenince yapacak bir şey yok dedi ve gitti.Evde hanım adı sanı duyulmamış markalı cihazı alıyorsun.
    Git bunu iade et.Farkını verelim doğru düzgün bir cihaz al dedi.
    Bu defa firmanın dükkanına doğru düzgün bir usta ile bu işi sorunsuz çözün ya da cihazı değiştirin.
    Serdar isimli ustasına telefon etti.Usta akşam geldi.İşini bilen,efendi birisiydi.100 cm baca da vermişlerdi.
    Borunun diğer bacaya girecek kısmının 4 cm olduğunu,kutuda gelen bacanın bu kısmının 10 cm olduğunu bunu keserek
    tam oturtacağını söyledi.Kötü contaları değiştirdi.Balkon camında deliğin yerinde sorun yok dedi.
    Kombiyi çalıştırdı.Ateşleme başarısız hatası aldı.Bir Rus sitesinde 5p3 hatasının gaz basıncı yetersiz
    olabileceğinden söz edilmiş.Gaz borusunu söktü.Gaz yetersiz geliyor.Burada alarm çalıştı mı dedi.Evet dedim.
    Hocam alarm çalıştığında odaya gaz sızıntısı olmasın diye selenoid valf gaz akışını keser.Kapıda saatın yanına gidip pimi çekti.Ve mutlu son.Yaklaşık 20 saattir makina sorunsuz çalışıyor.

• @disintegration @zebza, ben de bu kombiden geçen ay alıp monte ettirmiştim. sizlerin de tavsiyesi üzerine tesisatçıya yukarı eğim verdirerek montaj yapıldı. bu nedenle sizce sorun olur mu? burada @deltoid beyefendinin başına gelenler çok düşündürücü. teşekkürler.
  • Doğru montaj yaptırmışsın baca yukarı doğru eğimli olmalı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.