Şimdi Ara

** DH ELEKTRONİK KLUBÜ ** ..::Güncel::.. (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
308
Cevap
3
Favori
61.918
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

RACER VEYA RACER007 OLARAK YAZABILIRSIN KOLAY GELSIN
  • Faivelley Benide Yaz Dostum
  • bende isterem
  • benide üye yaparmısınız lütfen burdan hem bilgi hemde yardım etmek istiyorum ben haydarpaşa lisesinde okuyorum bide su resim logo olurmu bir yerden buldum.

** DH ELEKTRONİK KLUBÜ ** ..::Güncel::..
  • Beni de listeye ilave ediniz.belki bir gün lazım olurum.
  • ekle..
  • YAZ BENİ DE HOCAM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi delann -- 21 Haziran 2007; 15:04:18 >
  • Beni de katın klübe. Elim boş gelmedim Dün bir fan devresi yaptım. Fan pervaneyi hızlıca çevirince çalışmaya başlıyor, yine elle müdahale edip durdurunca da enerjiyi kesiyor. Önce flip-floplarla yapacaktım ama bir opampla halledebileceğimi farkedince böyle bir devre yaptım.

İyi bir paylaşım olması için ne yaptığımı anlatayım. Devre biraz karışık görünüyor olabilir ama aslında çok basit. Opampı burda gerilim karşılaştırıcı olarak kullandım. Opamp'ın + ve - girişlerindeki gerilim bölücülerini inceleyin. Başlangıçta - giriş ağırlıktadır, yani fan durmuştur. Fanı hızlıca çevirince oluşan gerilimin türevi + uçta 10k+10k ile ikiye bölünmüş gerilimi yukarıya çekecek ve + ucun -'den daha ağır gelmesini sağlayacaktır. Bu durumda çıkış Q1'i tetikler ve 1 kOhm'luk direncin kısadevre olması sağlanır. Bu sayede + sürekli bir ağırlık kazanır. Fan durdululduğunda oluşacak darbe R10 sayesinde opamp girişine aktarılır ve bir anlık kesintiye sebep olur (unutmayın bu da türevdir, yani yeterince ivmeli şekilde durdurmak gerekir), bu şekilde transistör kontrolü kaybeder ve devre ilk gerilim dengesine geri döner.

Bu son moda dijital alışkanlıkları bırakıp biraz analog elektronikle uğraşmak çok keyifli. Ama acemilik yüzünden hata gidermeye epey bir zaman harcamak gerekiyor. Zener diyota dikkat edin. Opampın çıkışı tam 0 olmuyor, yaklaşık 80 milivolt kadar bir gerilimi oluyor. Bu da saçmasapan osilasyonlara sebep olmuştu. Ordaki diyot 3 volt olur 5 volt olur önemli değil, akım yönünde normal bir diyotta olabilir, yeter ki Q2'nin baz-emetör gerilimi 0,5 voltun altına düşsün. Bir de devrede göstermeyi unuttuğum sonradan eklediğim fan motoruna paralel 100 uF kondansatör var o da çok önemli. Çıkış katındaki transistörde opamp besleme geriliminin en fazla 2 volt aşağısına çıkabildiği için 2 volt gerilim düşümü olacak. Bunu elimine etmek için bu kattan önce ortak emetörlü devreler kurulabilir. Ama son kat bu şekilde emetör takipçi olmak zorunda, yani fan motorunun tam 0 voltun üstünde olması lazım ki bahsettiğim tetiklemeler yapılabilsin.

** DH ELEKTRONİK KLUBÜ ** ..::Güncel::..

• eline sağlık güzel olmuş. cidden analog daha zevkli ama biraz kasıyo
  • arkadaşlar bu klübü artık ayaklandıralım.. cidden forumdaki güzel topluluklardan biri olmasını temenni ediyordum ama hazin bir şekilde harddiskim göçtü ve 160 gb bilgi, e book lar , devre şemaları, kendi çizdiğim pcbler hepsi yok oldu.. disk şu an servise gidip yenisi gelecekmiş ama ben gelecek olan sıfır hdd den vazgeçme pahasına verilerimi kurtarmaya çalışıyorum.. en kısa zamanda bir program yapalım ve herkese elektroniği aşılayalım.. bu klüp fikrini ben ortaya attım fakat kesinlikle bu klüp herkesin ve herkes dilediği gibi katkı yapmada serbest.. en kısa zamanda şu tek ders işinden kurtulmakla ilk faaliyetimize başlayalım ama cidden çalışan çocuk okul okuyamazmış.. hem çalışıp hem okul ile uğraşınca bunu anladım
    herkese iyi çalışmalar..

• İMZA KODLARI

İmza-1
    [center][image]https://store.donanimhaber.com/d6/4b/90/d64b90c1857c8501d695588b36d4608f.gif[/image][/center]

İmza-2
    [center][image]http://img220.imageshack.us/img220/5174/dh2qt6.gif[/image][/center]

• Merhaba,

Beni aranıza alın nooolluurrrrr :)))
  • ben zaten aranızdayım ama ilk sayfada ismim yokimzam aşagıdaki gibidir
  • LİSTEYE BENİ DE EKLER MISINIZ
    bir de kendı logomuzuzu yapabılıyoruz degıl mı yoksa herkesınkı aynı mı olsun ...
  • hocam bu klubün amacı ne???* 3 sayfada sadece 1 adet paylaşım mevcut. herhangibir amacınız yada forumda faaliyetiniz var mı??? ( klup olarak)
  • benide ekle..
    +42
  • DOSTUM BENDE ELEKTRONİK DÜKKANINDA ÇIRAKLIK YAPIYORUM VE BU İŞİN HASTASIYIM BENİDE ALIN BU KLUBE LTTTFEEEEEEEEEN
  • beni de ekleyebilirsiniz bir elektronik mezunu olarak
  • Aradığınız klübe şu anda ulaşılamıyor, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz
  • Klüp üyeleri arasına lütfen benide ekleyin....

Ben tam bir elektronik çılgını olarak böyle bir klübe katılmayı çok istiyorum...
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.