Şimdi Ara

sinava yonelik Edebiyat sorulari (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
130
Cevap
36
Favori
3.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kara eşek başına uyan ursa? katır olmaz.
    Kız anadan görmeyince ögüt almaz.
    Yapagulu gökçe çimen güze kalmaz.
    Güyegü ogul olmaz.
    Kül depecük olmaz.
    Bu cümleler aşağıdakilerin hangisinden alınmış
    olabilir?

A) Garib-name
    B) Dede Korkut
    C) Kutadgu Bilig
    D) Divanü Lügâti’t-Türk
    E) Atebetü’l-Hakayık
  • clontarf kullanıcısına yanıt
    Dede Korkut mu?
  • 1. Asagida verilenlerden hangisinin turu yanlis verilmistir?

A) Yirmi Sekiz Kanun-i Evvel - Oyku
    B) Sarı Zeybek - Oyku
    C) Muhterem Katil - Oyun
    D) Duisburg Treni - Roman
    E) Onuncu Koy - Roman

2. Asagidakilerden hangisinde Koy Enstitulerinden yetisen yazarlar bir arada verilmistir?

A) Talip Apaydin - Muzaffer Izgu - Selahattin Simsek
    B) Kemal Bilbasar - Sadri Ertem - Samim Kocagoz
    C) Fakir Baykurt - Mahmut Makal - Dursun Akcam
    D) Orhan Kemal - Yasar Kemal - Kemal Tahir
    E) Necati Cumali - Sabahattin Ali - Halikarnas balikcisi

3. Yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.
    Asagidakilerden hangisi yukarida bilgisi verilen yazarin eser-tur eslesmelerini yanlis vermistir?

A) Tarlabasi Salkim Sacak - Roman
    B) El Eli Yur El de Yuzu - Siir
    C) Sereserpe - Siir
    D) Yilki Ati - Roman
    E) Gonul Sandali - Siir

• 2 D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oltaya takildin
  • guzel soru, hadi buyrun.

Ortaöğrenimini bugünkü Yunanistan sınırları içinde kalan Yanya’da tamamladı. Eski ve yeni Yunanca, Fransızca ve İtalyancanın yanı sıra Türkçe, Arapça ve Farsça öğrendi. Aile geleneği doğrultusunda Bektaşi tekkesine devam etti. 1871 ‘de İstanbul’a geldi. Matbuat Kalemi’nde memur olarak göreve başladı. Memurluk yaparken bir yandan da ilk telif eseri olan .............. adlı romanını 1872-1873 yıllarında parça parça yayımlayan ........... aynı zamanda Arnavut milli şiirinin kurucusu olarak kabul edilir.
    Yukarıda bos yerlere asagidakilerden hangileri getirilmelidir?
    A) Serguzesti Ali Bey - Namik Kemal
    B) Kucuk Seyler - Nabizade Nazim
    C) Araba Sevdasi - Recaizade Mahmut Ekrem
    D) Hasan Mellah - Ahmet Mithat Efendi
    E) Tassuk Talat ve Fitnat - Semsettin Sami
  • quote:

Orijinalden alıntı: clontarf

guzel soru, hadi buyrun.

Ortaöğrenimini bugünkü Yunanistan sınırları içinde kalan Yanya’da tamamladı. Eski ve yeni Yunanca, Fransızca ve İtalyancanın yanı sıra Türkçe, Arapça ve Farsça öğrendi. Aile geleneği doğrultusunda Bektaşi tekkesine devam etti. 1871 ‘de İstanbul’a geldi. Matbuat Kalemi’nde memur olarak göreve başladı. Memurluk yaparken bir yandan da ilk telif eseri olan .............. adlı romanını 1872-1873 yıllarında parça parça yayımlayan ........... aynı zamanda Arnavut milli şiirinin kurucusu olarak kabul edilir.

bu soruları nereden buluyorsunuz? kendiniz mi yazıyorsunuz

• anka126 kullanıcısına yanıt
    merhaba, konunun basindan itibaren bakilirsa cogunlukla cikmis osym sorulari vardi, arada ozel sorular da vardi. cok az da olsa ozellikle son sorulari kendim yaziyorum. yazdigim sorulari mumkun oldugunca osym perspektifinde yazmaya calisiyorum.(son sorularda oldugu gibi)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clontarf -- 26 Nisan 2015; 20:43:55 >
  • quote:

merhaba, konunun basindan itibaren bakilirsa cogunlukla cikmis osym sorulari vardi, arada ozel sorular da vardi. cok az da olsa ozellikle son sorulari kendim yaziyorum. yazdigim sorulari mumkun oldugunca osym perspektifinde yazmaya calisiyorum.(son sorularda oldugu gibi)

sizce divan edebiyatından eser özetleri gibi bir şey sorabilirler mi?
    osym edebiyat sorularinda lys ve oncesi oss'ye bakildiginda divan edebiyatindaki eserlerini cumhuriyet-servet-i funun-tanzimat da oldugu gibi agirlikli sormazlar. agirlikli sormazlar derken "hem bir soruda eseri yigip vermez hem de sorularda da genellikle pek sormazlar" anlaminda diyorum. ama osym surprizi cok seviyor, osym'nin amaci bu zaten. bu sene seyh galip'den husnu ask, seyh'den harname, fuzuli'den sikayetname eserlerini icerigini/yazarini sorabilirler. ornegin katip celebi cihannuma, ahmedi'den iskendername, cemsid-i hursid gibi bilinen eserleri sorarlar, ki bu eserlerin icerikleri de biliniyor(bilindik eserler oldugu icin)... en bilinmeyeni osym'nin hedefi. onun disinda zaten divan edebiyatinin eserleri cikiyor: "hangisi mesnevi tarzinda?, hangisi mektup turunde?" vs gibi.
  • quote:

osym edebiyat sorularinda lys ve oncesi oss'ye bakildiginda divan edebiyatindaki eserlerini cumhuriyet-servet-i funun-tanzimat da oldugu gibi agirlikli sormazlar. agirlikli sormazlar derken "hem bir soruda eseri yigip vermez hem de sorularda da genellikle pek sormazlar" anlaminda diyorum. ama osym surprizi cok seviyor, osym'nin amaci bu zaten. bu sene seyh galip'den husnu ask, seyh'den harname, fuzuli'den sikayetname eserlerini icerigini/yazarini sorabilirler. ornegin katip celebi cihannuma, ahmedi'den iskendername, cemsid-i hursid gibi bilinen eserleri sorarlar, ki bu eserlerin icerikleri de biliniyor(bilindik eserler oldugu icin)... en bilinmeyeni osym'nin hedefi. onun disinda zaten divan edebiyatinin eserleri cikiyor: "hangisi mesnevi tarzinda?, hangisi mektup turunde?" vs gibi.

teşekkürler, son bi şey daha sormak istiyorum

sizce bu sene cumhuriyetten sürpriz olarak kimler gelebilir?

bir cok isim var bekledigim, klasik olanlar selim ileri, inci aral, bilge karasu, zeyyat selimoglu, kenan hulusi, cemil meric, rusen esref, abdurrahim karakoc, seref tasliova vs gibi(son zamanlarda aslinda osym bu yazarlarin bazilarini harcadi ama kosede kalsin)

asil bekledigim; murathan mungan ,mahmut makal, buket uzuner, cengiz aytmatov, lale muldur, sureyya berfe, latife tekin

bu yazarlar uzerinde durulmuyor ama osym durmayi biliyor. ayrica orhan pamuk'a iki senedir oynuyor, sira elif safak da.
  • quote:

guzel soru, hadi buyrun.

Cevap E:)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• semsettin sami arnavut asilli bir yazardir, hayliyle arnavut milli siiriyle ilgilenecek. ayrica "bektasi tekkesi bilgiside" onemli, bir cesit burokratif bilgilerde verilmis soruda bunlar saglam bilgi ister. telif ilk eseri, arnavut olmasi ve milli siir kurucusu olmasi gibi bilgiler cevaba kolay ulasmamizi saglar. semsettin sami tanzimat'in onemli yazarlarindandir, turkculuk akimi ve sozluk konusundaki calismalari bilinmeli.
  • bu sorulari yukarida sormustum fakat pek cevaplayan olmamis, yineleyeyim dedim. osym'nin soru sekli bunlar, soru teknigi ve nitelikli sorular onemli. zaten diger sorulari herkes yapiyor. evet bu sorular keskin bilgiler istiyor fakat amac ne tur sorular sorulmasinda. bu sorular ilk bakildiginda kolay durmuyor fakat basit aslinda, 1-2 bilindik eser, bilgi illa vardir iyice bakinca anlasiliyor. bol bol celdiriciler de var tabi.

Asagida verilenlerden hangisinin turu yanlis verilmistir?
    A) Yirmi Sekiz Kanun-i Evvel - Oyku
    B) Sarı Zeybek - Oyku
    C) Muhterem Katil - Oyun
    D) Duisburg Treni - Roman
    E) Onuncu Koy - Roman

Asagidakilerden hangisinde Koy Enstitulerinden yetisen yazarlar bir arada verilmistir?
    A) Talip Apaydin - Muzaffer Izgu - Selahattin Simsek
    B) Kemal Bilbasar - Sadri Ertem - Samim Kocagoz
    C) Fakir Baykurt - Mahmut Makal - Dursun Akcam
    D) Orhan Kemal - Yasar Kemal - Kemal Tahir
    E) Necati Cumali - Sabahattin Ali - Halikarnas balikcisi

Yazmaya şiir ile başladı. Toplam 6 şiir kitabı yayımladı. Bu kitaplar çok dar bir çevrenin dışına çıkmadığından bugün bilinmemektedir. Ancak daha önce yayımladığı tüm şiirleri 1992 yılında derlenip Boşluğa Takılan Ses adıyla kitaplaştırılmıştır. 1999’da ölümünden sonra derlenebilen şiirleri ise Şiirler adıyla yayımlanmıştır.
    Asagidakilerden hangisi yukarida bilgisi verilen yazarin eser-tur eslesmelerini yanlis vermistir?
    A) Tarlabasi Salkim Sacak - Roman
    B) El Eli Yur El de Yuzu - Siir
    C) Sereserpe - Siir
    D) Yilki Ati - Roman
    E) Gonul Sandali - Siir

• 2) C

Edit: şıkkı yanlış okumuşum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi anka126 -- 27 Nisan 2015; 22:14:00 >
  • clontarf kullanıcısına yanıt
    hocam elif şafak ders kitaplarında yok diye biliyorum
  • Acıyokraki kullanıcısına yanıt
    mufredatta ayrintili ele alinmamis ama bahsi gecen yazarlardandir aslinda elif safak, osym sorarsa bir sey diyemeyiz.
    ayrica biliyor olmalisiniz, osym guncel sorular soruyor, muftedatla iliski olmayan ama bir sekilde iliski kurulan cogu soru sordu osym.

bircok yayinlarda bile soruluyor elif safak vb.leri. her sene guncel, dikkat cekici olaylari sorularina ekliyor osym.

ornegin ben bu sene "liberland" sorusu bekliyorum tarihten :)
  • quote:

mufredatta ayrintili ele alinmamis ama bahsi gecen yazarlardandir aslinda elif safak, osym sorarsa bir sey diyemeyiz.
    ayrica biliyor olmalisiniz, osym guncel sorular soruyor, muftedatla iliski olmayan ama bir sekilde iliski kurulan cogu soru sordu osym.

bircok yayinlarda bile soruluyor elif safak vb.leri. her sene guncel, dikkat cekici olaylari sorularina ekliyor osym.

ornegin ben bu sene "liberland" sorusu bekliyorum tarihten :)

hocam tanzimat ,serveti funun,fecri ati dönemlerinde çok derin şeyleri bilmek gerekli mi?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.