Şimdi Ara

'Snapdragon 815 diye bir yongaseti yok!'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
328
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 'Snapdragon 815 diye bir yongaseti yok!'

Son dönemde Qualcomm'un Snapdragon 810 sonrasında yoluna Snapdragon 815 adında 64-bitlik yeni bir yongaseti ile devam edeceğine dair pek çok iddia gündeme geliyor ve bunlar arasında ısınma testleri bile mevcut. Ancak Qualcomm görünüşe göre iddiaların pek içinde değil.

Firmanın yaptığı açıklamaya göre Snapdragon 815 yongaseti için ortada herhangi bir plan yok. Firmanın lafı dolandırmadan açıklama yapması yılı Snapdragon 810 ile tamamlayacağını gösteriyor. Snapdragon 815 muhtemelen firma içerisinde bir test ürünü olarak kalacak. 

Aşırı ısınma sorunlarına ve Samsung'un Exynos 7420 ile iyi bir sinerji oluşturmasına rağmen Qualcomm'un yıl sonuna kadar bir hamle yapmayacak olması dezavantaj gibi görünüyor ancak Snapdragon 805'in akibeti hatırlandığında firma açısından olumlu bir karar olabilir. Ayrıca Cortex-A72 çekirdeği orta üst seviye Snapdragon 618/620 yongasetlerinde yer alacağı için Qualcomm adına pazarda büyük bir boşluk oluşmayacaktır. 

Gelecek yıl için ise firma Snapdragon 820 yongasetini hazırlıyor. Özelleştirilmiş 64-bit çekirdekleri ile yola devam edecek olan firma için Snapdragon 820 yongaseti ile 64-bitlik özelleştirilmiş yongaseti olma ünvanına da sahip olacak.  

• İddalara göre 820 ile yakın zamanlarda piyasaya sürülecekti, bu durumda zaten kullanan üretici sayısı çok az olurdu.
  • 810'un ölü olduğunu kabul etti 820 ile çıkış yapmayı düşünüyor ama Samsung'unda boş duracağını sanmıyorum.Exynos Snapdragon- Intel Amd gibi olacak sanırım

• bence qcom-exynos arasındaki fark nvidia ile amd arasındaki fark gibi. Amd nin gpu ları fiyat performans açısından nvidianın önünde ama nvidia sürücü desteği vs ile açığı kapatıyor. Aynı şekil 7420, 810 dan hem performans hemde ısıl denge bakımından önde olmasına rağmen s810 un arkasında dev bi geliştirici kitlesi olacaktır. Bu da qcom cihazların daha stabil ve istikrarlı çalışmasını, güncelleme konusunda bi adım ileride olmasını sağlayacak.Burda exynos cihazları kötülemek istemiyorum ama rom olsun, uygulamaların açılış hızı olsun ve stabilite olsun qcom cihazlar her zaman bi adım öndeler. Samsung da kaynak kodlarını paylaşsa bu fark çok hızlı kapanır ama ... ( belki burda gpu ile cpu karşılaştırmam hatalı oldu ama en yakın örneğin bu olduğunu düşünüyorum )

• Demek ki 815 istenen performansı yakalayamadı.

• darkhair kullanıcısına yanıt
    Daha mı öndeler ? 5433 S810'dan çok daha seri çalışıyor. Aynı üretim teknolojisiyle 6 ay önca üretildi. Sorun Qualcomm'un CPU tarafında Kraitle kendini köreltmesinden. Uygulama açılış hızları uygulamadan uygulamaya değişiyor, Tarayıcıda Exynos hep ezici bir üstünlüğü var. Exynos 4 32 nm 28 nm Snapdragon 600'ün ıkındığı sayfayı rahat şekilde açıyor. Kusura bakmayın ama Qualcomm'un modem patentleri öncesinde ne halde olduğu CPU konusunda ne kadar geriden geldiğinin kanıtı zaten. İlk önce Apple'ı eleştirdi 64 bit için sonra Samsung'u 8 çekirdek için şimdi tükürdüklerini yalıyor. Teknolojide gram gözü yok firmanın.
  • 1 nisan'ı unutmayın.

• 805 gibi ölü doğacağına çıkmaması daha iyi olmuş .

• quote:

Orijinalden alıntı: mrtrhn

Daha mı öndeler ? 5433 S810'dan çok daha seri çalışıyor. Aynı üretim teknolojisiyle 6 ay önca üretildi. Sorun Qualcomm'un CPU tarafında Kraitle kendini köreltmesinden. Uygulama açılış hızları uygulamadan uygulamaya değişiyor, Tarayıcıda Exynos hep ezici bir üstünlüğü var. Exynos 4 32 nm 28 nm Snapdragon 600'ün ıkındığı sayfayı rahat şekilde açıyor. Kusura bakmayın ama Qualcomm'un modem patentleri öncesinde ne halde olduğu CPU konusunda ne kadar geriden geldiğinin kanıtı zaten. İlk önce Apple'ı eleştirdi 64 bit için sonra Samsung'u 8 çekirdek için şimdi tükürdüklerini yalıyor. Teknolojide gram gözü yok firmanın.

samsungun arayüzü o işlemciyi bile tepetaklak etmeye yetiyor mu? yetiyor. s6 hala menüde lag var, o işlemcileri samsungdan başka bi telefonda kullanamayacaksam kağıt üstünde snapdragona 5-10 kat fark atmış neye yarar?

asıl snapdragon gibi açık kodlu olmazsa exynos samsungun elinde patlayacak

• colaker kullanıcısına yanıt
    Sizin dediğiniz olayda cpuyla ilgili bir problem yok. Az once inceledim s6'yi donma falan farketmedim ben. Dusuk fpsyi dusuk ms ye tercih ederim s6 masaustu modunda masaustunden hizli aciyor exynos. 5410-20 dusuk fpsyle calisiyordu ama ms cinsinde snapdragon 801leri bile geciyorlar.
    Yahu ben kart bilgilerimi calacaklar diye telefona uygulama yuklemiyorum sen goturup telefonu rom yapan adama teslim ediyorsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: colaker

quote:

samsungun arayüzü o işlemciyi bile tepetaklak etmeye yetiyor mu? yetiyor. s6 hala menüde lag var, o işlemcileri samsungdan başka bi telefonda kullanamayacaksam kağıt üstünde snapdragona 5-10 kat fark atmış neye yarar?

'Snapdragon 815 diye bir yongaseti yok!'

• Daha doğrusu Snapdragon 815'e ait olduğu iddia edilen grafikler düzmece çıktı. Öyle bir çip hiç yoktu.
  • Qualcomm yıl boyu el ense yapan bir firma bile olsa batmaz. Arkasında ABD hükümeti var. İşte kapitalizmin anavatanı bir ülke şirketine sahip çıkar. Samsung da batmaz. O da uzakdoğunun kapital anavatanı Kore şirketi. Bir devlet insanının arkasında durursa böyle şirketler doğuyor. hiçbiri mükemmel değil. Fransa batan otomobil şirketlerinin borcunu ödüyor yine da ayakta tutuyor. Bizim gibi 3. sınıf ülkelerin yaptığı tek şey 1. sınıf kapital ülkelere insanını hizmetçi olarak pazarlamaktır. Hiçbir büyük şirketi olmayan çok kötü durumda olan bir ülkeyiz.

• Şu firmayı hiç sevmiyorum.

• Şu tekel firma batsın başka bir şey istemiyorum bunlar yüzünden 2013-2014-2015 te çıkan bütün telefonlar aynı özelliklerde idi .

• quote:

Orijinalden alıntı: CooL_ROMEO

Şu tekel firma batsın başka bir şey istemiyorum bunlar yüzünden 2013-2014-2015 te çıkan bütün telefonlar aynı özelliklerde idi .

Ne olacakti ?

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

quote:

Orijinalden alıntı: CooL_ROMEO

Şu tekel firma batsın başka bir şey istemiyorum bunlar yüzünden 2013-2014-2015 te çıkan bütün telefonlar aynı özelliklerde idi .

Ne olacakti ?

Çeşitlilik olsun kendi işlemcilerini kendi yazılımlarını üretmeye zorlansın firmalar .
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkhair

bence qcom-exynos arasındaki fark nvidia ile amd arasındaki fark gibi. Amd nin gpu ları fiyat performans açısından nvidianın önünde ama nvidia sürücü desteği vs ile açığı kapatıyor. Aynı şekil 7420, 810 dan hem performans hemde ısıl denge bakımından önde olmasına rağmen s810 un arkasında dev bi geliştirici kitlesi olacaktır. Bu da qcom cihazların daha stabil ve istikrarlı çalışmasını, güncelleme konusunda bi adım ileride olmasını sağlayacak.Burda exynos cihazları kötülemek istemiyorum ama rom olsun, uygulamaların açılış hızı olsun ve stabilite olsun qcom cihazlar her zaman bi adım öndeler. Samsung da kaynak kodlarını paylaşsa bu fark çok hızlı kapanır ama ... ( belki burda gpu ile cpu karşılaştırmam hatalı oldu ama en yakın örneğin bu olduğunu düşünüyorum )

"s810 un arkasında dev bi geliştirici kitlesi olacaktır. Bu da qcom cihazların daha stabil ve istikrarlı çalışmasını, güncelleme konusunda bi adım ileride olmasını sağlayacak."

Sorma, bir istikrarlı bir stabil çalışıyor... Snapdragon s4 Pro dan beri kullanan biriyim öncesinde Exynos işlemcileri 2 farklı model telefonda yine uzun süre kullandım. İnan bana Exynos işlemci ve mali GPU ailesi hem snapdragon ailesi işlemci ve GPU larından daha stabil ve daha az ısınıyorken, batarya konusunda da daha iyiler. Exynos ile akıcı ve rahatsız etmeyen bir sıcaklıkta oynadığım oyunları, snapdragon ile ilk dakikalarda akıcı oynarken sonrasında rahatsız edici bir ısınma sıkıntısı ile oyun akıcılığı bariz bir şekilde sekteye uğramış olarak oynuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: colaker

quote:

Exynos işlemcileri ilk modellerinden beri açık kaynak kodlu sen nerden aldın bu yanlış bilgiyi?

• forumlarabak F kullanıcısına yanıt
    ahahhaha ne çok samsung fanı varmış arkadaş

burda exynos'un performansını mimarisini kötüleyen yok

https://www.codeaurora.org/cgit/

http://git.insignal.co.kr/

şu iki siteye bakıp ikisine de açık kaynak kodlu mu diyoruz yani? donanımlara bir bak ne zaman güncellenmişler.

snapdragon daha verimsiz soclar üretse de bu kodlarla yürüyüp gidiyo, tekele alıyor piyasayı. şurda iki sentetik test sonucu görüp babanızın malı gibi savunuyorsuz

daha da samsungla alakalı birşeye yorum yazmam

mükemmel mimarili, çöp yazılımlı günler dilerim hepinize.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi colaker -- 3 Nisan 2015; 13:05:02 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.