Şimdi Ara

Maddi durumumuz kötüye gidiyor galiba.

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.579
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

7-8 aydır dükkanda hiç adam akıllı iş yok malesef işler ölmüş bildiğin esnaf dükkanının var işler kesat hiç müşteri gelmiyor evin tek çalışanı babam olduğu için bize aile içinde çok kısıtlama geliyor eskiden hergün 10 TL kardeşime 10 ve diğerine 5 TL veriyor (okulu eve çok yakın o yüzden öyle az)
    İşte babam geçen gün artık harçlıkları az vereceğini söyledi ve bizden daha da ekonomik olmamızı istedi çünkü gerçekten esnaf kan ağlıyor bu aralar hiç iş yok ben genelde harçlıklarını fazla harcamıyorum ama kardeşlerim deli gibi harcıyor babam kısıtlama getirince harçlıklarımız baya bi azaldı artık çok zorlanıyorum ama allaha çok şükür başımızı koyduğumuz sıcak bir yuvamız var ama gerçekten çok zorlanıyorum içime istemsizce cimrilik girdi diyebilirim 1 lira harcarken bile bana çok geliyor artık düşünüyorum ama böyle devam ederse okulu bırakmak isteyeceğim. Lütfen beni yanlış anlamayın amacım kendimi arındırmak değil sadece size içimi döküyorum. Bir tane pantolon almayı düşünüyorum yalnızca 30liralık pantolon ama alamıyorum bir türlü toplayamıyorum ailemden istemeyi düşünüyorum ama onlarda da durum belli bugün okul çıkışı eve giderken baya bi ağladım çözüm değil biliyorum ama ağlamaktan başka bir çare gelmedi aklıma bir tane kız vardı belkide okulun en güzel kızı diyebilirim benle arkadaş oldu daha sonra bana aşık olduğunu söyledi ben maddi sıkıntılardan dolayı bunu kabul etmedim sen başkasına layıksın diyerek teklifini kibarca kalbini kırmadan geri çevirdim. Bir tane oyun almak istiyorum 10tl hergün alıyom 5 TL gidiş geliş 2.20 TL patlıyor zaten geri kalanında okulda bitiyor kardeşlerim falan var ufak onları bakkala götürüyorum mübarek bakkal çok felaket pahallanmış o yüzden bime yada a101e gidiyorum kısacası hayat bana çok zor ama ben benin gibi durumda olan varsa Allah hepinizi, hepimizi hidayete erdirsin inşallah. Umarım bir gün bizde güzel günler görürüz iyi geceler beni anladığınız için teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aNTIWIRUS -- 2 Nisan 2015; 20:34:49 >

• Allah yardımcın olsun kardeşim . Bizim de maddi durum çok iyi değil ama bi şekilde biriktiriyorum paramı. İleride çok para kazanmak istiyorum ama bu gidişle benden bir halt olmaz
  • Allah hepimizin yardımcısı olsun ama anlamak istediğim bir şey var geçen sene 17 Aralık operasyonu oldu ve o günden başladı işler yavaş yavaş kesildi ve taaa ki bu duruma geldi bu Yüzden mi oldu acaba siyasetle pek bir ilgim olmaz çevremdeki insanlar siyasetin insanları birbirine düşman etmek için olduklarını düşünürler hep böyle söylerler bu Yüzden pek siyaseti sevmem
  • Ders çalış iyi bir üni sonra bas git bu aptal ülkeden
  • Bende ayni seyi yasadim seninle.Durumumuz gayet iyiyken bu sene biraz kotuye gitti.Yeniden duzeldi Allaha sukur.Fakat bunu bu kadar dert etme kendine.Sadece derslerine odaklan.Yazin calisirsin hem ailene destek olursun hem kendine harclik yaparsin.Bizim durumumuz kotuyken arabayi carpmistimda cok masraf cikmisti.Vicdan azabindan kapi kapi is aramistim.Ama emin ol geciyor bu gunlerde.Sadece derslerine odaklan cunki seni tek kurtaracak sey okumak
  • Olum seni nasıl anlıyim ben? Elin cebin para görmüş kendi pantolonunu alabilme gibi bi fırsatın olmuş okulun en güzel kızı seni kaale almış aç açıkta kalmamışsın ailen borç içinde yüzmemiş; seni ben nasıl anlayabilirim ki Allah için söyle. Aylarca cebinde beş kuruş olmadan okula gittiğin oldu mu hiç? Seneye de olsun diye çuval gibi montlar pantolonlar ceketler giydiğin? Bırak kızları, hemcinslerin tarafından bile maddi şeylerden ötürü alay konusu edildin mi hiç? Günde 1 tl 50 kuruş bulamadığım oldu kaç kez benim; o okul denen hapse girip kaç gün boyunca sabahtan aksama kadar midem kazına kazına çıktım, kaç gün evden ekmek arası peynir götürdüm.

Bak koçum, senin düşen yaşam standardın bakkaldan bim ya da a 101 e gitmeye başlamaktır; ama buradaki ahalinin çoğunluğu hayatına bim le, Migros la; dev ucuzluk mağazalarıyla, sebze meyve pazarıyla gözlerini açmıştır. Birçoğumuz hatırı sayılır bir zamana değin kendi giysisini seçememiştir; abisinin büyükleri olur komşu çocuğunun eskileri olur.. en şanslılarımızın eli yüzü bayramda temiz kıyafet görmüştür.

Sen günde 20 tl alıyorsun; üstelik kendi pantolonunu seçmekten bahsediyorsun; okulun en güzel kızı tarafından sana çıkma teklif edildiğini ve maddi durumunun 'kötülüğü'nden dolayi reddetmek zorunda kaldığını söylüyorsun.

Ve tüm bunların üstüne seni anladığımız için teşekkür mü ediyorsun yoksa ben mi yanlış okuyorum? Çok özür diliyorum, ama şaka gibisin koçum.

1 nisan ımın 2. Şakası oldun. Tebrikler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trustem.111 -- 1 Nisan 2015; 0:49:20 >
  • trustem.111 kullanıcısına yanıt
    Özür dilerim düşünememiştim ama hep böyle Şeyler aklımdaydı hep bende daha zor durumda olan insanları düşünüyorum tekrar özür dilerim duyarsız davrandığım için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: aNTIWIRUS

Allah hepimizin yardımcısı olsun ama anlamak istediğim bir şey var geçen sene 17 Aralık operasyonu oldu ve o günden başladı işler yavaş yavaş kesildi ve taaa ki bu duruma geldi bu Yüzden mi oldu acaba siyasetle pek bir ilgim olmaz çevremdeki insanlar siyasetin insanları birbirine düşman etmek için olduklarını düşünürler hep böyle söylerler bu Yüzden pek siyaseti sevmem

Bak abicim;

Yaşım itibari ile geçmişte bu ülkede siyasete dayalı çok kriz gördüm... Yeri geldi yol parasından kısmak için yıllık izin kullanmak ve bu izinleri paraya çevirmek için extra işlere gitmek zorundan kaldığım bile oldu...

Şimdi benim gibi maaşlı kişiler için kriz V.s problem olmuyor çünkü krizi hisseettiğimiz anda, kendimizi güvenceye almak için eğlence,yiyecek,içecek,giyim gibi masrafları maximum kısıyoruz... Buda malesef esnafa yansıyor.... Ama baban gibi işletme sahiplerinin ve esnafların çok fazla kısıntı yapma imkanı yok. Çünkü dükkan gelirleri sabit olup bunlardan kısıntı yapamıyorsun. Dolayısı ile ekmek teknesinin kapanmaması için kişisel harcamaları kısmak en mantıklı ve vazgeçilmez çözüm oluyor....

Yakında piyasalar açılır merak etme....Üzüldüğünle kalırsın Babana destek olmaya devam et.
  • aNTIWIRUS kullanıcısına yanıt
    senin ailen en azından sana para veriyor birde bunu düşün, bizimkiler beni düşünmüyor ben hergün okula 2 km yol yürüyorum 30 dakika yürüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: fathwow

senin ailen en azından sana para veriyor birde bunu düşün, bizimkiler beni düşünmüyor ben hergün okula 2 km yol yürüyorum 30 dakika yürüyorum
    Kendini bu kadar strese sokma. Herkes bu gibi şeyler yaşadı hayatında. Sadece zamana bırak. emin ol düzelecektir. Allah hepimizin yardımcısı olsun.
  • janjarre kullanıcısına yanıt
    Abi çok Sağolun yüreğime sus sertpiniz mesajınızla ama yinede herşey Allah'a kalmış inşallaha düzelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: aNTIWIRUS

Abi çok Sağolun yüreğime sus sertpiniz mesajınızla ama yinede herşey Allah'a kalmış inşallaha düzelir
    Akıllı olan çıkar bu ülkeden benimde az sabrım kaldı resmen. Olaylar falan yetti artık. Türkiye artık eski Türkiye değil.
    Biraz sabır ve zaman sonra paranızı biriktirin çıkın gidin
  • Derslerinde başarılı olursan hayatında bulamayacağın imkanları devlet sana beleş sunacak hatta üstüne para bile verecek.

Çalış sadece çalış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chalinder

Derslerinde başarılı olursan hayatında bulamayacağın imkanları devlet sana beleş sunacak hatta üstüne para bile verecek.

Çalış sadece çalış.

Ne gibi?
  • sentenza1 kullanıcısına yanıt
    İnşallah düzelir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

Derslerinde başarılı olursan hayatında bulamayacağın imkanları devlet sana beleş sunacak hatta üstüne para bile verecek.

Çalış sadece çalış.

Ne gibi?

Devletin her yıl belli bir kısım öğrenciyi ücretsiz yurtdışına gönderip orada bütün ihtiyaçlarını karşılayarak okutması ve artı olarak cep harçlığı vermesi bir örnek.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Mr.Prestige

quote:

Çalış sadece çalış.

Ne gibi?

Devletin her yıl belli bir kısım öğrenciyi ücretsiz yurtdışına gönderip orada bütün ihtiyaçlarını karşılayarak okutması ve artı olarak cep harçlığı vermesi bir örnek.

Alıntıları Göster
    Babanın işleri düzelir umarım, çok sıkıntı etme ekonomik olmaya devam et. Zaruri harcamalar dışında harcama yampa.
    Arkadaşlarınla ilişkini kesme maddi konularda konuşma. Yaşın kaç bilmiyorum ama olgun davranmışsın tebrik ederim.
  • aNTIWIRUS kullanıcısına yanıt
    Düzelecek abicim nerak etme...

Yaz geliyor kapıya dayandı. Kış aylarının bizlere pahalıya patlayan ısınma giderleri yok olacak. Şu an ateş pahası olan yiyecek içecek pazar masrafları yarıya inecek....Okullar kapanacak masraflar düşecek. Yıllık izinler başlayacak, İnsanlar eğlenceye, giyime kuşama daha çok para harcıyacak...

Şu kız arkadaş olayında yanlış yapmışsın haberin ola.... gurur yapmanın hiç gereği yok. Ben nişanlı iken nişanlımdan borç para aldığım günleri biliyorum İlişki böyle bir şey işte... Daha eskiye gidersek kız arkadaşlarımla Cafe'ye gidip hesabı onlara ödettiğim günleride unutmam...

Şimdi yanlış anlama sakın, parazit gibi kıza yapış onu sömür demiyorum Paran oldumu her şey senden olur, olmadımı sana bir kahve ısmarlayacak kadarda duyarlıdır kız milleti... Git adam gibi konuş kızla."Ben senden çok hoşlanıyorum fakat bu aralar maddi sıkıntı içerisindeyim, Şu durumda kendimi bile mutlu edemiyorken seni üzmek istemem" de gitsin... İnan sana dönüşü çok olumlu olacaktır...
  • Çok acıdım şu an
  • janjarre kullanıcısına yanıt
    Abi kız olayını ben yüzüne direk ekonomik sıkıntı içindeyiz diye söylemedim şu an düşünmüyorum dedim sadece teşekür ettim daha sonra benim kürt bir aileden geldiğimi öğrenince olayı başka yerlere taşıdı bende sesimi çıkarmadan maziye attım bugun itibari ile gerçekleşti bu olay. Zaten daha öncede hiç sevgilim olanmıştı hep ailemi düşünüyorum ondan olabilir. Yazınız için teşekürler umarım bir an önce düzelir çünkü içime yavaş yavaş bir cimrilik girmeye başladı.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.