Şimdi Ara

Yeni ev aldım. Kombi ve petek tavsiyesi!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
3.104
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yeni bir ev aldım. Ev toplamda 130 m2. Bina 3 katlı benim daire 2. katında yani ara kat. Binada toplamda 6 daire var. Bina kuzey ve güney cepheli. Bizim daire kuzey cephede ve önü açık. Ev yeni olduğu için müteahhit yalıtım ve mantolama olduğunu söyledi. Salon, mutfak, çocuk odası ve yatak odası kuzeye bakıyor ve önü açık. Banyo, ebeveyn odası ve ışıklığa bakan odalarsa iç tarafta kalıyor. Dairenin doğalgaz tesisatı hazır, borular hazır ancak kombi ve petekler eksik. Tesisat boruları duvarların içinden geçmekte. Bu konularda bilgim olmadığından size danışmak istedim.

- Salon : 27 m2 ve sadece bir tane boru tesisatı koymuşlar. Sadece bir petekle burayı ısıtabilir miyim? (Kuzeye bakıyor)

- Yatak odası 16 m2. Petek pencerenin hemen altında. (Kuzeye bakıyor)

- Çocuk odası 11 m2. (Kuzeye bakıyor)

- Mutfak 11 m2. (Kuzeye bakıyor)

- Işıklığa bakan oda 9 m2.

- Banyo ve ebeveyn banyosında ise havlupan takılacak.

- Antre ve koridor yaklaşık 8 - 9 m2. Burada da petek yok. (Bu sorun çıkaracak gibi.)

Odaların m2 ve cepheleri bu şekilde. Bu odaları ısıtmak için kaçlık petek takmak lazım? Evin krokisini elimden geldiğince çizmeye çalıştım.

Salon, mutfak ve bebek odasında elektrikli panjur mevcut. Kış aylarında tamamen kapatarak bi nebze soğugu kırabilirim. Nokta olan yerler peteklerin olduğu yerler. Ok işareti ise kombiyi koyacağım yer. Tesisatı orada.

Kombi meselesine gelince araştırmalarım sonucunda şu kombilere bakıyorum.

1) Baymak DuoTec ya da Star Bridge

2) Demirdöküm Nitromix

3) Eca Confeo Premix

4) Buderus gb72

5) Baymak Falke Condense

6) Bosch Classic Condens

Banyolar hariç diğer yerlere termostatik vana taktırmak istiyorum aynı zamanda oda termostatı da taktıracağım. Bütün bunların neticesinde hangi kombi, hangi vana, hangi oda termostatı ve odalara göre kaçlık petekler taktırmalıyım?

Birşey söylemek zor ama bu kombilerle aşağı yukarı ne kadar tutar bana masrafı? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

• MeRZeL M kullanıcısına yanıt
    Eviniz hayırlı olsun, yaşadığınız şehir neresi, iklimi nasıldır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

Eviniz hayırlı olsun, yaşadığınız şehir neresi, iklimi nasıldır?

evet onu söylemeyi unuttum. İzmir bornovada yasıyorum.
    Kombiden salona oradan antreye sıvaüstü ikinci hat çekilebilir, resimdeki gibi bir petek salona bir petek de antreye koyabilirsiniz.

Petekler ölçüleri aşağıdaki gibi olmalı:

Salon - 60x120cm*2 adet
    Mutfak - 60x90cm
    Ç.Odası - 60x100cm
    Y.Odası - 60x140cm
    Işıklık - 60x70cm
    Antre/Hol - 60x70cm
    Banyolar - en 20 çubuklu kaliteli havlupan mümkünse Sanpan marka

1. Petekleri Demirdöküm Plus, Airfel veya Vairad alın.
    2. Antre ve banyolar hariç diğer peteklere kaliteli termostat mümkünse Danfoss RA2000 taktırın.
    3. Dönüşlere dönüş vanası taktırın
    4. Kombi bağlantı seti muhakkak tam geçişli metal olsun İzmir gıda çarşısında bulunuyormuş.
    5. İkinci hattı 25mm oksijen bariyerli çektirin.
    6. Kombi balkonda olacağı için kaliteli dolap içine monte edilsin açıkta kalmayacak şekilde tüm borular izole edilsin.

Bütçe sıkıntınız yoksa Buderus GB072 + RC10 oda termosatı tavsiye ederim, daha uygun bir şey olsun diyorsanız Ariston Genus Premium EVO + Sensys oda temostatı + dış hava sensörü alabilirsiniz.

Maliyet ne çıkar bilemiyorum, Gıda çarşısında aynı zamanda kombi de satıldığından oradan fiyat alabilirsiniz.

• quote:

Kombiden salona oradan antreye sıvaüstü ikinci hat çekilebilir, resimdeki gibi bir petek salona bir petek de antreye koyabilirsiniz.

Petekler ölçüleri aşağıdaki gibi olmalı:

Salon - 60x120cm*2 adet
    Mutfak - 60x90cm
    Ç.Odası - 60x100cm
    Y.Odası - 60x140cm
    Işıklık - 60x70cm
    Antre/Hol - 60x70cm
    Banyolar - en 20 çubuklu kaliteli havlupan mümkünse Sanpan marka

1. Petekleri Demirdöküm Plus, Airfel veya Vairad alın.
    2. Antre ve banyolar hariç diğer peteklere kaliteli termostat mümkünse Danfoss RA2000 taktırın.
    3. Dönüşlere dönüş vanası taktırın
    4. Kombi bağlantı seti muhakkak tam geçişli metal olsun İzmir gıda çarşısında bulunuyormuş.
    5. İkinci hattı 25mm oksijen bariyerli çektirin.
    6. Kombi balkonda olacağı için kaliteli dolap içine monte edilsin açıkta kalmayacak şekilde tüm borular izole edilsin.

Bütçe sıkıntınız yoksa Buderus GB072 + RC10 oda termosatı tavsiye ederim, daha uygun bir şey olsun diyorsanız Ariston Genus Premium EVO + Sensys oda temostatı + dış hava sensörü alabilirsiniz.

Maliyet ne çıkar bilemiyorum, Gıda çarşısında aynı zamanda kombi de satıldığından oradan fiyat alabilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim. Evi sıfır aldım, tadilat olmasını istemezdim. Neden sıfır eve 2 boru daha çekmezsin ki?

1. Petekleri sizin dediklerinize göre hesapladım vanalar hariç 1.200tl gibi bir fiyat çıkıyor.

2. Sitelere baktım ancak bazı yerde 25tl iken bazılarında 75tl bu vanalar. Hangisi doğrudur bilemedim.

3. Dönüş vanası? Eğer sonradan çektirmezsem tesisatın hepsi duvar içerisinde. Dönüş vanası nedir? Ne işe yarar?

4. Bunu taktıracağım firmaya söylerim. Teşekkür ederim.

5. Ok.

6. Evet ben de öyle yapmayı planlıyorum. Bir tarafında kombi diğer tarafı eşya koymak için dolap yaptıracağım.

Bugün bir yer ile görüştüm. Bosch classic condens için 4.000 - 4.200 gibi bir fiyat verdi.

Her kombinin bir de kW değeri var. Bizim ev için bu değer kaç kW olmalı?

Danfoss RA2000 vanaları nette 40 TL civarı satılıyor set olarak. Gıda çarşısında aynı fiyattan bulursanız oradan alabilirsiniz.
    https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss/detay/4D5XOxjGLTc=%7C

Dönüş vanasının çevirme kafası gizli olduğundan yapılacak herhangi bir reglajın bozulmasına önüne geçilmiş olur ve iç yapısı itibari ile petekten çıkan suyu dönüşü kolaylaştırmaktadır oysaki normal kafalı vana kullanılırsa su direnç ile karşılacağı için tesisattaki devirdaim zorlaşacaktır.
    Dönüş vanası:

Sizin daireye 20kW - 24kW arası bir kombi yeterlidir.

• quote:

Danfoss RA2000 vanaları nette 40 TL civarı satılıyor set olarak. Gıda çarşısında aynı fiyattan bulursanız oradan alabilirsiniz.
    https://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-gaz-sensorlu-termostatik-radyator-vanasi-danfoss/detay/4D5XOxjGLTc=%7C

Dönüş vanasının çevirme kafası gizli olduğundan yapılacak herhangi bir reglajın bozulmasına önüne geçilmiş olur ve iç yapısı itibari ile petekten çıkan suyu dönüşü kolaylaştırmaktadır oysaki normal kafalı vana kullanılırsa su direnç ile karşılacağı için tesisattaki devirdaim zorlaşacaktır.
    Dönüş vanası:

Usanmadan cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Kafama takılan birşey olursa tekrardan başınızı ağrıtabilirim.

Rica ederim, yardımcı olabilirsek ne mutlu bize.
  • quote:

Dönüş vanası:

Merhaba bende dönüş vanası bahsettiğiniz gibi vana elle ayarlanabilir değil 8 allien ile açılabilmekte bunu değiştirmeme gerek var mı? Faydası zararı var mı? Birde giriş vanası ile mi reglaj yapılıyor dönüş vanası ile mi? Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alonsomania35 -- 30 Mart 2015; 10:52:18 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• alonsomania35 kullanıcısına yanıt
    Allien anahtar ile ayarlıyorsanız sizde zaten dönüş vanası var, reglaj dönüş vanasından yapılır.
  • Teşekkür ediyorum

• Bugun baska bir usta daha goturdum daireye bakmasi icin. Salona 60x260 takabiliriz dedi eger tek kalacaksa. Eger bir hat daha cekeceksek 60x120 ve 60x180 takalim dedi. @Zebza sizin gösterdiginiz yere 2.petegi takalim dedi. Toplamda 8.5 mt petek gidecek, bunun icinde yogusmali kombiye gerek yok dedi. Ariston genus premium evo yerine genus evoyu onerdi. Siz ne dersiniz?

Telefondan yazmıştım, daha açıklayıcı anlatma gerekirse;

- Petekler demirdöküm plus olacak. Toplamda 8,5 metre petek kullanılacak.

Salon : Eğer tek petek olursa 60x260, eğer çift petek yaparsak 60x120 ve 60x180 takılacak.

Mutfak : 60x120

Çocuk odası : 60x140

Işıklık : 60x120

Yatak odası : 60x180

Havlupan : 50x1000

- Mutfak ve banyo hariç diğer peteklere danfoss ra2000 termostat takılacak.

- Oda termostatı olarak General HT250 takılacak.

Toplamda 8,5 metre petek olacağı için ve İzmirde çok soğuk olmadığı için usta yoğuşmalı kombi önermedi. Ancak istersem yoğuşmalı kombi de takarım dedi.

Eğer Ariston genus evo olursa 3.500 tl

Eğer Ariston genus premium evo olursa 3.900 tl dedi. Kafam iyice karıştı. Yardımlarınızı bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeRZeL -- 30 Mart 2015; 22:12:25 >

Bu İzmirin ustalarını anlamış değilim insan hiç mi kendini geliştirmez, yoğuşmalı kombi özellikle geniş modülasyon aralığına sahip olanı asıl küçük evlerde ve yumaşık iklimde en yüksek verimle çalışır, hangi büyük evi 2.5kW ile ısıtabilir usta acaba. Ariston Genus Premium EVO + Sensys olarak ısrar edin ve daha önce yazdığım malzemelerden kesinlikle taviz vermeyin. General HT250 vasat bir oda termostatı uzak durun. Mutfağa kesinlikle termostatik vana takılmalı üstelik öngördüğü petek çok büyük hamam gibi olacak ayrıca hole kesinlikle petek taktırın. Aşağıda 25 yıldır bu sektörde çalışan Bircan Beyin çok güzel bir yazısını ekliyorum.

quote:

BİR TESİSATIN UCUZ MU PAHALI MI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM...

Hepimiz günlük hayatımızda çeşitli işler yaptırıyoruz ve genellikle ENUCUZ olanını tercih ediyoruz, bunu yaparken genellikle AYNI ŞEY e fazla fiyyat vermeyeyeim duygusu yatıyor, ama gerçekte bir malın bedeli bu şekilde mi hesaplanmalı ona bakalım.

Malın değeri.

1- Malzeme ve işçilik değeri
    2- Malzemenin ömrü
    3- Yakıt yakma miktarı
    4- Arıza oranı ve bakım masrafları
    5- Fayda ve iş görürlük durumu.

Bizim kombi sektöründe aynı evlere 8000 TL de fiyat çıkıyor 4750 TL de, peki hangisi ucuz, bunu okuyanların bir çoğu yuh be 8000 fiyat mı olur 2 tane yaptırırım diyebilirler ama kazın ayağına iyice bakmalı.

1- kombi tesisatları
    a) kombi marka ve modeli
    b)devamlı bahsettiğimiz filitre ve vanaların plastik veya metal olması
    c)radyatör Marka ve miktarı
    d)havlupan marka ve boyutu
    e)kombi dolaplarının işlevsel olması veya adının dolap kendinin harap olma durumu
    f)yakıt ekonomisi sağlayacak izopan ,boru izolasyonu,dolap izolasyonu olup olmaması
    g)boru cinsinin plastik veya bakır olması
    h)işçilik tecrübesi,boru döşeme güzergahları,boru çapları,maaşlı yada taşeron işçilerin olup olmaması.

Genelde kombi markalarına önem veren halkımız modellerle ilgilenmemektedir, örneğin BOsch veya Buderus kombinin adı yeter, bilmem Baykan diye marka mı olur İmmergas hiç duymadım gibi ön yargılı, satıcı destekli reklamlara çok kolay kanılarak seçilen kombilerin aralarında 1000 TL fiyat farkı ve de %20-25 yakıt yakma farkı çıkabilmektedir. Yoğuşmalı kombiler küçük evlerde ve de ılıman iklimlerde dahas tercih edilmesi gerekirken, hiçbir mantığa sığmaz açıklamalarla bu kombiler, soğuk iklim ve büyük ev gibi saçma sapan yorumlarla anlatılarak fiyat artması önlenmektedir, halbuki, doğuda birçok yoğuşmalı kombi soğuk havada yoğuşma suyu donacağı için ÇALIŞAMAZ bile.

Kombi altı aksesuarları bir otobanın girişindeki gişe sayısına benzer, gişe yetersizse kuyruk oluşur otoban beslenemez, firmalrın yarısı bundan bi-haber iş yapmaya devam etmekte ve kombi ömrünü petek ısınmasını bazen %20 azalttıklarının farkına varmamaktadır, iyisi kötüsü 150 tl fiyatı etkiler.

Radyatör markası DD.Plus olursa içine daha fazla su alır, konvektör tipi ve kanat miktarı fazla olduğu için benzerlerinden %5 fazla ısıtır, 20 yıl paslanmaz, miktarla oynarsanız yakıt artar, yani radyatör azaldıkça kombi ısıtamaz yakıt artar, yükseltirseniz azalır, yani sen radyatörü bol koy yakıt artsın saçma bir laftır, bol radyatör rahat ve ekonomik ısıtır. fiyatı 500-900 arasında etkiler.

Radyatör vanaları rve dediğimiz ekonomik açılmayan tipse tam bir felakettir, rad.girişinden su girmesi zorlaşırsa petek verimsiz olur, belki fiyatınız 100 TL azalır ama yakıtınız %10 artar.

Bakır boru,plastik boru, ortalama 100 metrelik bir tesisatta 100 adet dirsek ve fittings bulunuyorsa,bu tesisatta plastik borunun su hızını düşürmesi ve sirkülasyonu azaltması ile bakıra göre 8 misli hız kaybı (debi) görülebilmektedir. Bu ise pratik manada 8 misli yavaş ısınma anlamına gelir, bakır hem hızlı ısıtır hem de kombi pompasını yorma, sadece boru değişimi ile %25 fazla ısınma veya yakıt tasarrufu sağlanması mümkündür ve ispatlanmıştır. Estetik görünüm ve kombi ömrünü 6-8 yıldan 20 yıla çıkarması da extra iyiliğidir.Toplam fiyatı 700-1200 arası etkiler.

Kombi dolabı ve izolasyonlar, sokağa monte edilen kombilere yapılan sözde uyduruk dolaplar alttan soğuk alıyorsa, borular açıkta dış cepheye ısı kaybediyorsa, yani kombi soğuk mekandaysa, yakıtın %5-15 arası arttı görülmüştür. Yine ısınmayan evlerde radyatör arkalarına izopan konarak arkaya geçen ısı önlenmiş 18 C lik odaların 2021 derecelere çıktığı görülmüştür, katkısı %5-10 arasıdır.fiyatı 100-150 tl arası etkiler.

Oda termostatları, termostatik vanalar, bir evi iyi ısıtabiliyorsanız (!) artık fazladan ısıtmama durumlarının kontrolü gerekir, bu durum konforu arttırır, ama fiyat 100-400 arası artacaktır.

İşçilik, mühendislik (varsa) , aslında herkes işçilik için firma çağırır, ama nedense pazarlıkta sanki işçilik yaptırılmıyor gibi hep kombi anlatılır, aslında herkes iyi bir işe 500-1000 Tl fazla veririm der veya demelidir ama nedense en bilgili profesörden, doktoruna bu olaylara önem veren yoka yakın derecede az kişidir. Bizle para etmeyecek işçiliklere UCUZ denmesine karşıyız, çünkü onlar onlar UCUZ değil PARA ETMEZDİR. Maaşlı özenerek yapılan bir işçilikle ,işi bir güne sığdırmak isteyen bir taşeronun işçiliği arasında 500-700 TL arasında fiyat farkı olur ama çok kaliteli iş yapan taşeron bulmak çok da kolay değildir, tecrübe yıldan çok işine verdiği önemle ortaya çıkar.

2- Malın ömrü:
    25 yıllık doğalgaz tecrübem de kombilerin ömürlerinin 4-8 yıl içinde %90 ının bittiğini, temel olarak bu süre içerisinde çoğu tesisat yüzünden bir kaç defa arıza yaptığını ,arıza bedellerinin kombi fiyatına yaklaşması yüzünden değiştirildiğini gördük , halbuki iyi yapılan bir tesisatın kombisi 15-20 yıl gitmekte, bu süre için de toplam 100-400 TL bakım veya küçük arıza yaptığı görülmektedir. 4 -5 yılda 1500 tl tamir ve bakım masrafı ödeyenlerin kombilerini değiştirirken konunun tesisat olduğunu gözlemekteyiz.

3-yakıt yakma iyi bir tesisat ile kötü bir iş arasında %25-%300 arası yakıt farkını gözlemlemekteyiz.

• quote:

Bu İzmirin ustalarını anlamış değilim insan hiç mi kendini geliştirmez, yoğuşmalı kombi özellikle geniş modülasyon aralığına sahip olanı asıl küçük evlerde ve yumaşık iklimde en yüksek verimle çalışır, hangi büyük evi 2.5kW ile ısıtabilir usta acaba. Ariston Genus Premium EVO + Sensys olarak ısrar edin ve daha önce yazdığım malzemelerden kesinlikle taviz vermeyin. General HT250 vasat bir oda termostatı uzak durun. Mutfağa kesinlikle termostatik vana takılmalı üstelik öngördüğü petek çok büyük hamam gibi olacak ayrıca hole kesinlikle petek taktırın. Aşağıda 25 yıldır bu sektörde çalışan Bircan Beyin çok güzel bir yazısını ekliyorum.

quote:

BİR TESİSATIN UCUZ MU PAHALI MI OLDUĞUNU NASIL ANLARIM...

Hepimiz günlük hayatımızda çeşitli işler yaptırıyoruz ve genellikle ENUCUZ olanını tercih ediyoruz, bunu yaparken genellikle AYNI ŞEY e fazla fiyyat vermeyeyeim duygusu yatıyor, ama gerçekte bir malın bedeli bu şekilde mi hesaplanmalı ona bakalım.

Malın değeri.

1- Malzeme ve işçilik değeri
    2- Malzemenin ömrü
    3- Yakıt yakma miktarı
    4- Arıza oranı ve bakım masrafları
    5- Fayda ve iş görürlük durumu.

Bizim kombi sektöründe aynı evlere 8000 TL de fiyat çıkıyor 4750 TL de, peki hangisi ucuz, bunu okuyanların bir çoğu yuh be 8000 fiyat mı olur 2 tane yaptırırım diyebilirler ama kazın ayağına iyice bakmalı.

1- kombi tesisatları
    a) kombi marka ve modeli
    b)devamlı bahsettiğimiz filitre ve vanaların plastik veya metal olması
    c)radyatör Marka ve miktarı
    d)havlupan marka ve boyutu
    e)kombi dolaplarının işlevsel olması veya adının dolap kendinin harap olma durumu
    f)yakıt ekonomisi sağlayacak izopan ,boru izolasyonu,dolap izolasyonu olup olmaması
    g)boru cinsinin plastik veya bakır olması
    h)işçilik tecrübesi,boru döşeme güzergahları,boru çapları,maaşlı yada taşeron işçilerin olup olmaması.

Genelde kombi markalarına önem veren halkımız modellerle ilgilenmemektedir, örneğin BOsch veya Buderus kombinin adı yeter, bilmem Baykan diye marka mı olur İmmergas hiç duymadım gibi ön yargılı, satıcı destekli reklamlara çok kolay kanılarak seçilen kombilerin aralarında 1000 TL fiyat farkı ve de %20-25 yakıt yakma farkı çıkabilmektedir. Yoğuşmalı kombiler küçük evlerde ve de ılıman iklimlerde dahas tercih edilmesi gerekirken, hiçbir mantığa sığmaz açıklamalarla bu kombiler, soğuk iklim ve büyük ev gibi saçma sapan yorumlarla anlatılarak fiyat artması önlenmektedir, halbuki, doğuda birçok yoğuşmalı kombi soğuk havada yoğuşma suyu donacağı için ÇALIŞAMAZ bile.

Kombi altı aksesuarları bir otobanın girişindeki gişe sayısına benzer, gişe yetersizse kuyruk oluşur otoban beslenemez, firmalrın yarısı bundan bi-haber iş yapmaya devam etmekte ve kombi ömrünü petek ısınmasını bazen %20 azalttıklarının farkına varmamaktadır, iyisi kötüsü 150 tl fiyatı etkiler.

Radyatör markası DD.Plus olursa içine daha fazla su alır, konvektör tipi ve kanat miktarı fazla olduğu için benzerlerinden %5 fazla ısıtır, 20 yıl paslanmaz, miktarla oynarsanız yakıt artar, yani radyatör azaldıkça kombi ısıtamaz yakıt artar, yükseltirseniz azalır, yani sen radyatörü bol koy yakıt artsın saçma bir laftır, bol radyatör rahat ve ekonomik ısıtır. fiyatı 500-900 arasında etkiler.

Radyatör vanaları rve dediğimiz ekonomik açılmayan tipse tam bir felakettir, rad.girişinden su girmesi zorlaşırsa petek verimsiz olur, belki fiyatınız 100 TL azalır ama yakıtınız %10 artar.

Bakır boru,plastik boru, ortalama 100 metrelik bir tesisatta 100 adet dirsek ve fittings bulunuyorsa,bu tesisatta plastik borunun su hızını düşürmesi ve sirkülasyonu azaltması ile bakıra göre 8 misli hız kaybı (debi) görülebilmektedir. Bu ise pratik manada 8 misli yavaş ısınma anlamına gelir, bakır hem hızlı ısıtır hem de kombi pompasını yorma, sadece boru değişimi ile %25 fazla ısınma veya yakıt tasarrufu sağlanması mümkündür ve ispatlanmıştır. Estetik görünüm ve kombi ömrünü 6-8 yıldan 20 yıla çıkarması da extra iyiliğidir.Toplam fiyatı 700-1200 arası etkiler.

Kombi dolabı ve izolasyonlar, sokağa monte edilen kombilere yapılan sözde uyduruk dolaplar alttan soğuk alıyorsa, borular açıkta dış cepheye ısı kaybediyorsa, yani kombi soğuk mekandaysa, yakıtın %5-15 arası arttı görülmüştür. Yine ısınmayan evlerde radyatör arkalarına izopan konarak arkaya geçen ısı önlenmiş 18 C lik odaların 2021 derecelere çıktığı görülmüştür, katkısı %5-10 arasıdır.fiyatı 100-150 tl arası etkiler.

Oda termostatları, termostatik vanalar, bir evi iyi ısıtabiliyorsanız (!) artık fazladan ısıtmama durumlarının kontrolü gerekir, bu durum konforu arttırır, ama fiyat 100-400 arası artacaktır.

İşçilik, mühendislik (varsa) , aslında herkes işçilik için firma çağırır, ama nedense pazarlıkta sanki işçilik yaptırılmıyor gibi hep kombi anlatılır, aslında herkes iyi bir işe 500-1000 Tl fazla veririm der veya demelidir ama nedense en bilgili profesörden, doktoruna bu olaylara önem veren yoka yakın derecede az kişidir. Bizle para etmeyecek işçiliklere UCUZ denmesine karşıyız, çünkü onlar onlar UCUZ değil PARA ETMEZDİR. Maaşlı özenerek yapılan bir işçilikle ,işi bir güne sığdırmak isteyen bir taşeronun işçiliği arasında 500-700 TL arasında fiyat farkı olur ama çok kaliteli iş yapan taşeron bulmak çok da kolay değildir, tecrübe yıldan çok işine verdiği önemle ortaya çıkar.

2- Malın ömrü:
    25 yıllık doğalgaz tecrübem de kombilerin ömürlerinin 4-8 yıl içinde %90 ının bittiğini, temel olarak bu süre içerisinde çoğu tesisat yüzünden bir kaç defa arıza yaptığını ,arıza bedellerinin kombi fiyatına yaklaşması yüzünden değiştirildiğini gördük , halbuki iyi yapılan bir tesisatın kombisi 15-20 yıl gitmekte, bu süre için de toplam 100-400 TL bakım veya küçük arıza yaptığı görülmektedir. 4 -5 yılda 1500 tl tamir ve bakım masrafı ödeyenlerin kombilerini değiştirirken konunun tesisat olduğunu gözlemekteyiz.

3-yakıt yakma iyi bir tesisat ile kötü bir iş arasında %25-%300 arası yakıt farkını gözlemlemekteyiz.

Sizin dediğiniz kombinasyonu isteyeceğim. Ariston genus premium evo + sensys oda termostatı. Bakalım bu sefer kaç tane para çıkaracak? Antreye de mutfaktan hat çektirip koyduracağım. Bütün tesisatlar içerde olduğu için onu da içerken geçirmek istiyorum bu sefer de duvar kazılacağı için tadilat olacak bunu hiç istemiyorum. Dışardan tesisat ya da boru geçse çok mü kötü olur acaba?

Ustanın önerdiği petekler gerçekten çok mu büyük acaba? Sizin önerdiklerinizi mi taktırayım?

Bir de sensys oda termostatı kablolu mu kablosuz mu? Fiyatı aşağı yukarı ne kadardır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeRZeL -- 30 Mart 2015; 23:29:23 >

Dışarıdan boru geçirebilirsiniz, zemine yakın olduğundan kötü durmaz. Diğer alternatif mutfağın zemininden götürmektir, geçtiği yere dekoratif zemin fayansı veya bulabiliyorsanız eski fayansın aynısını kullanabilirsiniz.

Ustanın önerdiği petekler bana göre büyük, sonuçta İzmirde oturuyorsunuz, ara kat ve yalıtımı yapılmış bir daire tek handikapı Kuzeye baktığından güneş görmemesi.

Sensys kabloludur fiyatı da 250-300 TL civarı. Bu arada dış hava sensörünü yazmayı unutmuşum onu da taktırırsanız kombinin yerini unutabilirsiniz, dış hava sensörü dış hava sıcaklığına göre kombinin kazan sıcaklığını otomatik olarak artırıp düşürüyor.
  • quote:

Dışarıdan boru geçirebilirsiniz, zemine yakın olduğundan kötü durmaz. Diğer alternatif mutfağın zemininden götürmektir, geçtiği yere dekoratif zemin fayansı veya bulabiliyorsanız eski fayansın aynısını kullanabilirsiniz.

Ustanın önerdiği petekler bana göre büyük, sonuçta İzmirde oturuyorsunuz, ara kat ve yalıtımı yapılmış bir daire tek handikapı Kuzeye baktığından güneş görmemesi.

Sensys kabloludur fiyatı da 250-300 TL civarı. Bu arada dış hava sensörünü yazmayı unutmuşum onu da taktırırsanız kombinin yerini unutabilirsiniz, dış hava sensörü dış hava sıcaklığına göre kombinin kazan sıcaklığını otomatik olarak artırıp düşürüyor.

Bazı aksaklıklardan dolayı hala kombiyi alamadım. İzmirgaz sağolsun kutuyu yarın bağlayacak. 2 hafta içinde kombiyi almam lazım. Petekleri (demirdöküm plus) ve vanaları (danfoss) ve oda termostatını (sensys) daha önce alıp taktırmıştım. Ancak kombiyi almamıştım. Ariston genus premium evo alacaktım ancak yeni ev alınca planda olmayan harcamalardan dolayı biraz açıldım.

Sorum şu ariston genus premium evo yerine ariston genus evo alsam ne gibi eksilerim olur?

Premix yoğuşmalı yerine konvansiyonel aldığınız zaman yaşayacağınız kayıplar:

- Premix özelliği -> %5-%10 arası kayıp
    - Yoğuşma özelliği -> %10-%15 arası kayıp
    - Geniş modülasyon aralığı -> yüzde olarak bilgi vermek zor fakat özellikle mevsim geçişlerde kaybınız pik yapacaktır.

Toplamda en az %25 gibi bir kaybınız olur. Örnek vermek gerekirse yıllık 1000 TL yerine 1250 TL fatura ödemiş olursunuz, yıllık fatura toplamı büyüdükçe fark ta büyücek.
  • quote:

Premix yoğuşmalı yerine konvansiyonel aldığınız zaman yaşayacağınız kayıplar:

- Premix özelliği -> %5-%10 arası kayıp
    - Yoğuşma özelliği -> %10-%15 arası kayıp
    - Geniş modülasyon aralığı -> yüzde olarak bilgi vermek zor fakat özellikle mevsim geçişlerde kaybınız pik yapacaktır.

Toplamda en az %25 gibi bir kaybınız olur. Örnek vermek gerekirse yıllık 1000 TL yerine 1250 TL fatura ödemiş olursunuz, yıllık fatura toplamı büyüdükçe fark ta büyücek.

Dün itibariyle sonunda evime doğalgaz geldi. Ariston genus premium evo + sensys oda termostatını aldım taktırdım. Ancak her ikisinin de ayarları ne olacak bilmiyorum. Takmaya gelen arkadaşın kombi hakkında çok az, oda termostatı hakkında ise hiç fikri yoktu! Daha önce bu oda termostatını görmediğini söyledi. Bu yüzden de çalıştırma konusunda sıkıntı çektik. Yanlış slota bağlantı yaptıpı için oda termostatını çalıştıramadık. Daha sonra kitapçığa bakınca çalıştırabildik. Peteklerin sıcaklığını 50, sıcak suyu ise 45 yaptı arkadaş. Oda termostatı hakkında bilgisi olmadığı için birşey demedi.

- Oda termostatında nereleri ayarlamam lazım, optimum kullanım için?

- Aynı zamanda bir sıkıntım var. Yatak odasına sıcak su gitmiyor, petek ısınmıyor. Petek içinde su var ancak petek ısınmıyor. Evdeki bütün petekler ısınıyor. Neden ısınmıyor olabilir acaba? Havası yok. Su basıncı 1.7 bar. Şimiden cevaplar için teşekkür ederim.

Bir de oda termostatının ekranında tarihinden hemen bitişinde başlayan aşağıya doğru giden bir çizgi var bu normal mi? Yoksa hatalı mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeRZeL -- 27 Ocak 2016; 11:05:35 >

Kombi ile alakalı hiç bir tercübeye sahip değilim kendi başlındaki yazılanlardan faydalanmanız gerekiyor özellikle halils2 forumdaşımızın yazdıklarını.

http://forum.donanimhaber.com/m_70060419/tm.htm

Oda termostatın ekranı arızalı o şerit normal değil, değişimini talep edin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.