Şimdi Ara

Kendini Geliştirmek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
519
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu konu hep yanlış anlaşılıyor o yüzden açıklama ihtiyacı hissettim. Okul okurken ya da okul bittikten sonra bilgisayar programlarını öğrenmek ve 2-3 tane dil öğrenmek gibi şeyleri insanlar kendini geliştirmek sanıyorlar. Evet bunlar kendini geliştirmek sayılabilir ama asıl kendini geliştirmekten anlaşılması gereken şey iş tecrübesi edinmektir.

İngilizce dışındaki diller çok önemli değil zaten. Fransız ve Alman kökenli fazla firma yok. Bilgisayar programlarını öğrenmek ise çok büyük bir artı sağlamıyor. İşveren o programlar ile bizzat çalışmış olmanızı arıyor.

Uzun lafın kısası, çok kötü bir okulda okursanız, bilgisayar ve dil bilseniz de iyi bir iş bulamazsınız ve kendinizi geliştiremezsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nicotinell

Arkadaşlar bu konu hep yanlış anlaşılıyor o yüzden açıklama ihtiyacı hissettim. Okul okurken ya da okul bittikten sonra bilgisayar programlarını öğrenmek ve 2-3 tane dil öğrenmek gibi şeyleri insanlar kendini geliştirmek sanıyorlar. Evet bunlar kendini geliştirmek sayılabilir ama asıl kendini geliştirmekten anlaşılması gereken şey iş tecrübesi edinmektir.

İngilizce dışındaki diller çok önemli değil zaten. Fransız ve Alman kökenli fazla firma yok. Bilgisayar programlarını öğrenmek ise çok büyük bir artı sağlamıyor. İşveren o programlar ile bizzat çalışmış olmanızı arıyor.

Uzun lafın kısası, çok kötü bir okulda okursanız, bilgisayar ve dil bilseniz de iyi bir iş bulamazsınız ve kendinizi geliştiremezsiniz.

Bilkent Makine yarı burslu okunur mu? Yada odtu kkk makine tam burslu.
    İtü makineye alternatif ariyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• sadece gülüp çekioyorum bilgisayar mühendisliği okuyorum üniversite okumayıp meslek liseli çıkışlı insanlar bile kendini geliştirip odtülü elemanların çok önüne rahatlıkla geçebilir. Yazından seviyen belli oluyor zaten ingizlice dışındaki diller değersiz diye asıl artık ingilizce değerini kaybetti şöyle artık iyi bir firmaya gireceğin zaman ingilizcen iyi mi diye sormuyacaklar bile direk bilmek zorundasın :) özellikle ticaret firmalarında çince arapça rusça gibi diller ön planda heleki bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyorsan olay tamamen kendini geliştirmeye bakar bildiğin program dilleri katıldığın konferanslar sertifikaların yaptığın projeler kulaktan dolma bilgilere inanmayın elinizin altında google var araştırın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AykutAvci61 -- 29 Mart 2015; 15:05:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AykutAvci61

sadece gülüp çekioyorum bilgisayar mühendisliği okuyorum üniversite okumayıp meslek liseli çıkışlı insanlar bile kendini geliştirip odtülü elemanların çok önüne rahatlıkla geçebilir. Yazından seviyen belli oluyor zaten ingizlice dışındaki diller değersiz diye asıl artık ingilizce değerini kaybetti şöyle artık iyi bir firmaya gireceğin zaman ingilizcen iyi mi diye sormuyacaklar bile direk bilmek zorundasın :) özellikle ticaret firmalarında çince arapça rusça gibi diller ön planda heleki bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyorsan olay tamamen kendini geliştirmeye bakar bildiğin program dilleri katıldığın konferanslar sertifikaların yaptığın projeler kulaktan dolma bilgilere inanmayın elinizin altında google var araştırın

Meslek lisesi çıkışlılarla FEN lisesi çıkışlıları kıyaslayalım.Birisi barajı geçmek için kıçını yırtarken,fen liseliler dereceye oynuyorlar.Siz de diyorsunuz Meslek lisesindeki insanlar ODTÜ,Boğaziçi ve İTÜ gibi okullardakilerden kendilerini daha iyi geliştirirler.Makina Mühendisliğine örnek verecek olursak İTÜ Toyota vb. gibi şirketlerle anlaşmalı.Kötü bir üniversite sizi en iyi ihtimal bulunduğunuz şehirde orta büyüklükte bir şirket diye geçen yerde staj yaptılaracak.Bu yüzden hayalleri bırakın adam çok hırslı olmadıktan sonra kötü üniversitedekiler kendini geliştiremezler.

• tabiki her meslek liseli çıkışlı adam fen lisesinin önünde değil bende kabulleniyorum ki bunlar azınlıkta ama benim anlatmak istediğim kendini geliştirmenin ne kadar fark yaratacağı burda sınav muhabbetini de kast etmedim örneğin abimin çalıştığı şirkette müdürü bayan kadın ilk okul mezunu fakat çok geniş bir müşteri portfoyü var şirketler kadını mumla arıyor. Ama yorumlarda hep karamsarlık görüyorum malesef şuan orta dereceli bi üniversitede 1. sınıftayım ama gerçekten bilgi olarak alanımda arkadaşlarımdan çok üstünüm hocalarımında yönlendirmesi ile dahada ilerliyeceğimi düşünüyorum malesef başarıyı henüz gerçekleştirmeden atıp tutmak kimseyi tatmin etmiyor hatta dalga konusu bile olabiliyor fakat en basitinden bikaç gün önce katıldığım iltek konferansında kendini geliştirmenin ne kadar genç yaşlarda insanı nereye getirebileceğini gördüm umarım birkaç sene sonra benzer bir başlıkta görüşebiliriz :)

• Harbiden senin psikolojik sorunların var. Durup dururken gelip gelip başlık açıyorsun gelmişsin 30 küsürlü yaşlara işin var gücün var kardeşim çık git artık şu forumdan dışarı çık gez biraz zamanında ders çalışmaktan kafayımı yedin ne yaptın , git şu forumdan sen de millette rahat etsin.
  • quote:

sadece gülüp çekioyorum bilgisayar mühendisliği okuyorum üniversite okumayıp meslek liseli çıkışlı insanlar bile kendini geliştirip odtülü elemanların çok önüne rahatlıkla geçebilir. Yazından seviyen belli oluyor zaten ingizlice dışındaki diller değersiz diye asıl artık ingilizce değerini kaybetti şöyle artık iyi bir firmaya gireceğin zaman ingilizcen iyi mi diye sormuyacaklar bile direk bilmek zorundasın :) özellikle ticaret firmalarında çince arapça rusça gibi diller ön planda heleki bilgisayar ile ilgili bir bölüm okuyorsan olay tamamen kendini geliştirmeye bakar bildiğin program dilleri katıldığın konferanslar sertifikaların yaptığın projeler kulaktan dolma bilgilere inanmayın elinizin altında google var araştırın

odtü itü boğaziçi hariç işi bitiktir demedim zaten.

Ayrıca bilgisayar mühendisliğinin özel bir durumu var, okul kötü olsa bile kendini geliştirme imkanları var.

Benim demek istediğim, çok kötü okullarda okumak tehlikeli. Yani iç anadolu'daki üniversiteler mesela. Veya okan arel gibi özel üniversiteler.

Bir şirket sizi alıp yetişrimezse, yani size kendinizi geliştirecek imkanı vermezse, kariyer başlamadan biter.

Bir şirketin aradığı şey java bilmek değildir, java tecrübesidir.

Yeni mezundan beklediği şey ise, hiç olmazsa orta kalite bir yerden mezun olmasıdır.

Söylemek istediklerim bu kadar.

• Lion kullanıcısına yanıt
    bilkent makine yarı burslu okunur elbette. Gayet de iyi olur. Odtü kkk okunmaz.
  • quote:

Peki son bir soru. Yıldız makine,agü makine,yeditepe tam burslu gibi 20-30 bin arası bölümler hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • quote:

quote:

odtü itü boğaziçi hariç işi bitiktir demedim zaten.

Ayrıca bilgisayar mühendisliğinin özel bir durumu var, okul kötü olsa bile kendini geliştirme imkanları var.

Benim demek istediğim, çok kötü okullarda okumak tehlikeli. Yani iç anadolu'daki üniversiteler mesela. Veya okan arel gibi özel üniversiteler.

Bir şirket sizi alıp yetişrimezse, yani size kendinizi geliştirecek imkanı vermezse, kariyer başlamadan biter.

Bir şirketin aradığı şey java bilmek değildir, java tecrübesidir.

Yeni mezundan beklediği şey ise, hiç olmazsa orta kalite bir yerden mezun olmasıdır.

Söylemek istediklerim bu kadar.

dostum sanırım sen çok ilerisini düşünüyorsun ben kafamda herhangi 2 üniden mezun olmuş henüz iş hayatına başlamamış 2 kişinin mesela istanbul üniversitesi ile kocaeli üniversitesi işverenler bu ikisinde tabiki kendini geliştirmiş daha çok dil bilen projeler yapmış olanını tercih edecektir ve tabiki o kişi daha hızlı başarı merdivenlerini tırmanacaktır senin kast ettiğin mesela java dan örnek verdin java yazılımı yapan bir şirkette 2-3 yıl çalışmış biri ile kendini geliştirrerek java öğrenmiş birisi sanırım o zaman tabiki şirkette öğrendiklerini pekiştirmiş olandır ama bir insanın kendi başına birşeyler yaparak kurs konferans kitap internetten video vb şeylerlede kendini çok ilerleteciğidir. diğer meslekler açısından ne kadar geçerli bilmiyorum ama bilgisayar mühendisliği açısından konuşuyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Lion

quote:

Peki son bir soru. Yıldız makine,agü makine,yeditepe tam burslu gibi 20-30 bin arası bölümler hakkında ne düşünüyorsunuz?

bilkent en iyisi. Olmazsa yıldız olabilir. Ötekileri boşver.

Yıldız bile çok kurtarmıyor günümüzde.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Lion

quote:

bilkent en iyisi. Olmazsa yıldız olabilir. Ötekileri boşver.

Yıldız bile çok kurtarmıyor günümüzde.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.