Şimdi Ara

Google yeni arama motoru algoritmasını 21 Nisan'da hayata geçiriyor, mobil siteler öne çıkıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
670
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Google yeni arama motoru algoritmasını 21 Nisan'da hayata geçiriyor, mobil siteler öne çıkıyor

Mobil cihazlardan gezdiğimiz web siteleri eğer düzgün optimize edilmemişse oldukça kötü ve zor tecrübeler yaşatabiliyor. Bu bakımdan kullanıcılar da mobil uyumlu sitelere daha fazla ilgi gösteriyor. Google web sitelerinin mobil uyumunu teşvik etmek adına yeni bir algoritma geliştirdi.

21 Nisan'da hayata geçecek yeni algoritmada mobil olarak optimize edilmiş web siteleri arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkacak. Bu sayede site geliştiricileri de teşvik edilmiş olacak. 

Kullanıcılar aramalarını ister masaüstünden ister mobilden yapsın bu sıralama değişmeyecek. Yani Google sadece mobilden arama yapılması gibi bir şart koşmamış. Bu, mobil uyumlu sitelere ne derece önem verdiğini gösteriyor. 

Başlangıç anından itibaren algoritma tüm dünyadaki Google aramalarına etki edecek ve firma arama sonuçlarının ciddi manada değişeceğini belirtiyor. Arama motoru optimizasyonuna önem veren site sahipleri için yeni algoritma büyük önem taşıyor. Halen daha milyonlarca sitenin mobil sürümünün olmadığı düşünüldüğünde yeni sistemin yoğun bir geçişe sebep olacağı söylenebilir.  

• cok yerinde olmus

• "Bing"

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normal siteye giriyorsun devasa reklamlar gereksiz veri kullanımı ben şahsen sırf yazı okumak için donanım haber mobile giriyorum resim falan umrumda da değil

• Aslında tek bir sisteme dönme projesi güze, Google Plus kullanıcısı yok ama stabil amaç olarakta aynı şekilde Google Play gazete'de çok iyi. Bir araya toplayabilirler Mobilde.

• Garip strateji, hem native uygulamaları zorluyorlar hem de mobil siteyi, geliştiriciye web uygulamaları geliştirmeyin diyorlar aynı zamanda.

• Google bazı tutumları can sıkıcı olamaya başladı. Mesala web servisleri yüzünden siteler çok hantallaşıyor. Bir de hala JS ile render edilen/üretilen DOM elementleri google tarafından taranamıyor.

Geliştirciler olarak OnePage uygulama yapmak istiyoruz ama JS yapısal sorunları, google robotlarının JS ile yazılmış siteleri tarayamamalarından dolayı Google'ın kendini web'in önünde takoz olmuş durumda. Geçmişte takoz Microsoft'u..

JS çöpe atılıp, Dart gibi alternatif istemci taraflı modern dile ihtiyacımız var. Ama Microsoft, Google ve Firefox neyi paylaşamıyorlarsa bir türlü bir dilde anlaışma sağlayamadılar.

Google diyor Dart kullananalım. Firefox diyor rüyanızda görürsünüz Dartı, Microsoft'da diyor TypeScript kullanalım.

JS ile uygulama yapsan, yapım maliyeti çok fazla. Dart ile yapsan, IE'de ve Firefox'da çalışması Allâh'a kalmış. TypeScript ile yazsan durum aynı. Web geliştirme iki ucu boklu değnek.

Yıl 1990 olsa da bir 1-2 tane dil bilip ayda 3000-4000 TL maaş alsaydık..

• mobil puan algoritmasıda bazı yerlerde iyice saçmalıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Google'ın izlediği strateji ve elde etmeye çalıştığı değişim gayet mantıklı. Her geçen gün artan mobil internet kullanımı ile sitelerin artık tam anlamıyla bu platforma yönelik çalışmalar yapmasını çoktan beri gösteriyor. HTML5 ile bu anlamda bazı yenilikler geldiğini, programcı açısından daha işlevsel ve kullanışlı imkanlar sunduğunu biliyoruz.

Umarız sitelerin mobil versiyonlarının gelişmesi ve çoğalması adına Google'ın yaptığı atılıma farklı firmalardan da destek gelir..

• Onu yapacağına HTML 5 destekli siteleri öne çıkarsın ben pc den girince neden mobil siteye gireyim?Neyse ya bizim Cortana'mız var

• quote:

Orijinalden alıntı: MURATSPLAT

Google bazı tutumları can sıkıcı olamaya başladı. Mesala web servisleri yüzünden siteler çok hantallaşıyor. Bir de hala JS ile render edilen/üretilen DOM elementleri google tarafından taranamıyor.

Geliştirciler olarak OnePage uygulama yapmak istiyoruz ama JS yapısal sorunları, google robotlarının JS ile yazılmış siteleri tarayamamalarından dolayı Google'ın kendini web'in önünde takoz olmuş durumda. Geçmişte takoz Microsoft'u..

JS çöpe atılıp, Dart gibi alternatif istemci taraflı modern dile ihtiyacımız var. Ama Microsoft, Google ve Firefox neyi paylaşamıyorlarsa bir türlü bir dilde anlaışma sağlayamadılar.

Google diyor Dart kullananalım. Firefox diyor rüyanızda görürsünüz Dartı, Microsoft'da diyor TypeScript kullanalım.

JS ile uygulama yapsan, yapım maliyeti çok fazla. Dart ile yapsan, IE'de ve Firefox'da çalışması Allâh'a kalmış. TypeScript ile yazsan durum aynı. Web geliştirme iki ucu boklu değnek.

Yıl 1990 olsa da bir 1-2 tane dil bilip ayda 3000-4000 TL maaş alsaydık..

Bayağı zormuş o işler. Bu kadar sıkıntılı olduğunu bilmiyordum. Bir de şu flash dayatması kaldırılsa da her site her tarayıcıda düzgün çalışsa...

• quote:

Orijinalden alıntı: ıslanmış tarhana

"Bing"

Duckduckgo

Sizi izlemeyen arama motoru...

• Bootstrap kullanan siteler ne olacak?

• Arama yapmıyorum artık. Giriş sayfasına hep girdiğim 18 siteyi infinity tab ile ayarladım onların arasında geziyorum hep :)

• Zaten beklenen bir durum idi.
  • Gerekli bir şey ama bence bunu dayatması çok saçma.Sonuçta masaüstü sürümünde olupta mobil sürümde olmayan/görünmeyen bir sürü özellik mevcut.

Bazen mobilden girsek bile masaüstü sürümünü göster yapıyoruz.
  • android googlenin işletim sistemi olduğu için milleti oraya sürükleme derdinde sanırım.
    yoksa kullanıcıları düşündüğü için yaptığını sanmıyorum.

belkide diğer ürünlerini daha çok satmak için yapıyordur. tabletler akıllı telefonlarını vs vs.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.