Şimdi Ara

20'lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
206
Cevap
8
Favori
484.240
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • yaklaşık 2 senedir, zaman zaman, çiğneme sırasında alt çenemin sağ veya sol tarafına çiğnemeyi imkansız hale getirecek kadar yoğun bir ağrı saplanıyordu. ilk zamanlar bu ağrının nedenini tam kestirememiştim, rutin diş hekimi ziyareti sırasında müjdeli haberi aldım diş hekiminden, 20 yaş dişleri sürmeye çalışıyorlarmış. ben nereye sürüyor neden sürüyor, sürmesin yahu demeye çalışırken cerrahi operasyonla alınmaları gerekeceğini de ekledi müjdesinin sonuna. sonra ben unuttum onları, aradan aylar geçti, ta ki bir sabah uyandığımda alt çenemin sol tarafında dayanılmaz bir ağrı hissedene kadar. söz konusu ağrı günün ilerleyen saatlerinde o tarafla çiğneme kabiliyetimi yitirmeme de neden olmuştu. soluğu diş hekiminde aldım. kendi cümleleri ile: "antibiyotik kullanacaksın, kullanmaya başladıktan 4 gün sonra geliceksin tekrar, bakıcaz, eğer uygunsa, diş etini açıp, gömük olan dişi alıcaz ordan, çektir-kurtul bence". dediklerini aynen yaptım. tabii bu anlatacaklarım benim başımdan geçenler, 20 yaş dişini çektirecek ya da çektirmiş diğer arkadaşların farklı bir hikayeleri olabilir, sonuçta bu tamamen kemik yapısı, dişin ne kadar ve ne açıyla gömülü olduğu vs. ile alakalı. ben ufak da olsa bir bilgilendirme olması amacıyla bu bilgileri paylaşıyorum. antibiyotiğe başladıktan 4 gün sonra randevu saatinde ordaydım. öncelikle 5 sn. süren bir kontrol yapıldı, çekime hazırmış, hemen o sırada tam kesilecek olan diş etinin üzerine krem benzeri, sanırım o bölgeyi yüzeysel olarak uyuşturmaya yarıyor bu, bir şey sürüldü. ardından oradan geçen ana siniri uyuşturmak amacıyla bir iğne yapıldı. iğne yapılırken iğnenin battığını hissetmedim bile. 10 dk. kadar bekledik. İğneden bir kaç dakika sonra karıncalanma şeklinde başlayan ve yavaş yavaş o bölgede hissizliğe yol açan bir süreç başladı. sonra bir iğne daha, ve ardından bir iğne daha. iğneler yapıldıkça hissizlik kendini iyice belli etmişti ve ağırlaşmıştı sanki sol taraf. sonra bisturi ile cerrahi işlem başladı. diş eti kesildi, akan kanı dahi hissetmedim, ancak kan akıyor olmalıydı ki sık sık o bölgeye gazlı bezle bastırılıyordu. 1-2 dk.lık kesme işleminden sonra, elevatör deniyormuş, tornavidaya benzer bir aletle 20 yaş dişi resmen "kanırtıldı". acıyı tam bu aşamada hissettim. hekim elevatörle dişi zayıflatmaya çalışırken diş çene kemiğine ya da altındaki dokuya baskı yaptığından hissediyormuşum bu ağrıyı. yumuşak dokunun da uyuşturulması gerekiyormuş. bunun için de anesteziyi damla damla enjekte eden bi cihaz kullanıldı. sanıyorum diş kökünün altına doğru iğne batırıldı. 10 dk sonra elevatörün sağa ve sola hareketlerini hissediyordum sadece, az önce dişim "kanırtılırken" hissettiğim o dayanılmaz acıdan eser kalmamıştı artık. bir sağa bir sola derken hekim kargaburuna benzer davye dediği aleti istedi yardımcısından ve çekelim mi artık dişi diye sordu bana, ben ağzım bi karış açık "hııııhııı" demeye çalışırken dişi bana gösterdi, dişe bakarak sadece "batbelaası" diyebildim. ama gerçekten de kurtulmuştum galiba. sonra dikme işlemi başladı. bildiğimiz iğne ve iplikle. burda da hiçbir şey hissetmedim. oldu ve bitti. ve sonrası.. zaten bence, bu operasyonla ilgili bir endişe etmemek gerek, çünkü sonuçta konusunun uzmanı olan bir profesyonele emanet ediyorsunuz kendinizi. bence önemli olan, bu operasyondan çıkıp da eve gittikten sonra ilk hekim kontrolüne kadar kendi kendinize yapacağınız bakım. hekim tavsiyelerine harfiyen uymalısınız. ben öyle yaptım ve bugün itibariyle operasyon üzerinden 9 gün geçmiş bulunmakta ve artık ciddi anlamda iyileşme belirtileri görmeye başladım. hekim tavsiyeleri ise şöyleydi,
    - mümkün olduğu kadar sık aralıklarla buz kompresi (oluşabilecek şişliği en aza indirmek amaçlı, ayrıca soğuk, bölgesel olarak acıyı dindiriyor, rahatlama sağlıyor.)
    - operasyonun son aşamasında dikiş atılan bölgenin üzerine konulan gazlı bezi operasyondan 30 dk. sonra çıkarmak, ciddi bir kanama olmadığı takdirde tekrar gazlı bez koymamak. (aksi bir hareket, o bölgede kan pıhtısının oluşmasını engelliyormuş ve çene kemiğine kadar diş çekildiği için boş kalan o bölgenin kurumasına neden oluyormuş, diş hekimlerinin "dry socket" adını verdiği durum ortaya çıkıyormuş ve bu da adamı inim inim inletiyormuş.)
    - ilk 3-4 gün kanamaya neden olabileceğinden ters basınç oluşturacak ağız hareketlerinden kesinlikle uzak durmak (ağızda biriken tükürüğü emme hareketiyle yutmak..v.b.)
    - 2. günden itibaren günde 3-4 kere gargara ile operasyon geçirmiş bölgeye uygulanması gereken bakım (kesinlikle ağız çalkalama hareketi değil, gargara sıvısı ağzınızdayken başınızı, operasyon geçiren bölge aşağıda olacak şekilde eğmek ve öylece 2-3 dk. bekletmek, sonra, kesinlikle tükürerek değil, yavaşça ağzınızı açarak yerçekiminin etkisiyle sıvının ağzınızdan çıkmasını sağlamak)
    - ilk günler çiğnemeden yenebilecek ve ılık olan yiyecekler yemek.
    - operasyondan sonra hekimin tavsiyesine göre, ilk 4-5 gün etkili bir ağrı kesici kullanılması.
    - operasyondan önce kullanmaya başlanılan antibiyotiğe, operasyondan sonra da hekimin tavsiyesine göre, devam edilmesi.

ben diş hekiminden öğrendiğim bu tavsiyeler ile kısa sürede iyileşme belirtileri gördüm. şimdi diğer taraftaki, yine alt çenede olan diğer başbelası ile mücadele etmeye başlayacağım, çünkü ilk atağı ben yapmassam, o en olmadık zamanda gelip beni bulacak. herkese sağlıklı bir hayat diliyorum.

• Çektirdim Kurtuldum
  • bedo42 kullanıcısına yanıt
    Çektin mi dışı hocam benim de ağrıyor büyük ihtimal 20lik diş bu
  • Arkadaşlar 20'lik dişim çıkıyor dünden bu ayan ağrıyordu ama farketmemiştim bugün aşırı derecede sancı yaptı ve diş çıktığını farkettim. Ağrı kesici alıyorum ama etkisi geçer geçmez yine başlıyor sızlamaya.

3 saatte bir hap yutar oldum yok mu bu ağrıdan kurtulmanın bir çaresi. Sınavlarda falan çok zorluyor beni sürekli ağrırken.

• Diş hekimine gitmende fayda var. Benim 3 tane 20 lik dişim yamuk çıkıyordu. Düzenli kontrollere gittiğim için dişçim erken farketti.

3 ünü de çekti...Şimdiye kalsaydı ağrıdan geberirdim heralde
  • 19 yaşındayım daha 1 tane yok Yandık valla
  • Doktora git demişsinde öyle rastgele gitmek istemiyorum. Çünkü yaklaşık 4 senedir ortodontik tedavi görüyorum tel var dişlerimde dolayısıyla böyle çıkmasını beklemek daha mantıklı geliyor. Yanlış yapılacak birşey tel tedavisine olumsuz yansıyabilir.
  • Rakı sür rakı
  • Ben bugün çektirdim. SApasağlam dişti ama Ayda bir inanılmaz derecede iltahap yapıyodu ve dayanılmaz oluıyodu. İltahapı kurutur kurutmaz gittim çektirdim.DAha 26 yaşındayım biri yarım olmak üzere ikisi çıktı biri mefta oldu bugün Bakalım diğerleri nolucak. Ağızda yer yoksa acayip sızı veriyor bu meret. Dişlerim acayip düzgündü ağız yapımı bile bozdu namussuz. Zorlu hale gelmeden bence diş hekimine giderek gerekli müdahalenin yapılmasını sağlamalısın.
  • sigara iç dumanı ağrıyı kesiyo sanırım
  • Valla kardeş sen doktora git ilk önce hızlı çıkmasını sağlamak için fitil koyuyor bu 2 - 3 kere tekrarlanıyor
    baktı olacak gibi değil çekiyor
    ben çektirdim şimdi o kadar mutluyum ki 1 sene boşu boşuna çekmişim o ağrıları (dişçi fobisi yüzünden)
    dişçi tele zarar verip vermeyeceğini bilecek kadar bu işi biliyordur heralde
    hiç çekme o ağrıları kurtul 20likten
  • quote:

Orjinalden alıntı: Erwin

19 yaşındayım daha 1 tane yok Yandık valla

ben 25 yaşında bi tane bile çıkaramadım senin daha bol vaktin var
  • 21 yaşındayım daha hala bende çıkmadı onlardan.
  • iğne yaptır , 6 saate iki tane birden yapıyorlar

hap fayda etmez
  • yapacagin en son şey rakı sürmek felan olsun. ne alakasi varsa ??

yarin ilk işin doktora gitmek olsun gece cok agirirsa acile git
  • Benim yaşım 19 ben çektirdim bile yamuk çıkıyodu
  • Ben de ne kadar dişçiye gittiysem 20'lik dişlerime göz koydu. Ağrımıyorlar ama söylediklerine göre yarısı çıkmış yarısı etin altında duruyormuş, iltihap yaparmış... Artık herhalde ne zaman ağrımaya başlarsa o zaman gidip aldıracam. Bir de hekim dedi ki 20'lik dişim alındıktan sonra 5-6 gün yatırırmış, sert yiyecekler yiyemezmişim, ağzımı açamazmışım... "Onu hesaplayıp öyle gel" dedi.
    Az sonra da yine başka bir dişimi dolgu yaptırıcam, off off

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi un.real -- 15 Kasım 2006; 10:11:16 >
  • biraz ağrı yaptı ilk saatlerde ama bi apranax dindirdi ağrıyı, şu an için yeme içmemde bi sorun yok. Kaldı ki esaslıbi düştü benimkisi. Ucuz atalttım sanırım
  • Dostum 20'lik di$ler kadar bo$bele$ bir di$ grubu yoktur... Acidan ba$ka hicbir$eye yaramazlar.. Surekli iltihap yapip agzi uzerinden araba gecmi$ kedi le$i yemi$in gibi kokutur ha birde cikmaya ba$ladiginda agiz ve di$ yapisini cok degi$tirir. Eger inci gibi dizili di$lerin varsa hemen vakit kaybetmeden dördünü birden cektir.
    Eger bir veya birkaci ciktiysa henuz, RVG ye gir. Diger di$lerin ne a$amada oldugunu gorursun. Icab ederse daha cikmadan kucuk bir operasyonla cektirebilirsin..
    Ortalama 4 di$ icin 300 - 350 ytl arasi masrafi var Hekimin popularitesine gore degi$iyor tabi fiyat..

Bende askere gitmeden henuz cikmamis 4 di$i birden damagi ceneyi felan yardirip cektiricem.. Istanbul Buyukcekmece'ye yakin bir yerdeysen muayenehane ye bekleriz

• diş çıkana kadar sittin sene geçmez!
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.