Şimdi Ara

LYS Edebiyat için hergün bomba sorular ... 50+ için

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
417
Cevap
115
Favori
15.651
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
26 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba gençler Edebiyat Öğretmenliği mezunuyum ve Temmuz'da KPSS'ye gireceğim. Bu sebeple ben de sizin gibi Edebiyat çalışıyorum.
    Alan kitap ve sınavlarında çıkan soruları sizle de paylaşarak ezberimde kalmasını sağlamak istiyorum. Bir çeşit interaktif öğrenme yöntemi gibi. Bu yolla sizler de konulara daha hakim olursunuz ve kitaplarınızdakilerden daha farklı soru tarzları görmüş olursunuz. Hepinize(mize) başarılar.

• Günün bomba sorusu

• baudelaire.x kullanıcısına yanıt
    Cevap?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • C ??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • A

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • ece ayhan
  • Ece ayhan baskan

• Doğru Cevap A olacak.

1960- 80 dönemi : Ece Ayhan ve Can Yücel
    1980 sonrası da Küçük İskender beatnik marjinal akıma uygun eserler vermiş. Bunlara göre şiir bir ruh çarpıntısı, bilinçakışı ve kuralsızlıktır. Biraz sürrealistlik var bunlarda dikkat

ÖSYM'den bu sene böyle fantezi soruları bekliyorum. Yeni soruları paylaşmaya devam edeceğim...
  • bu arada güzel soru beğendim
  • YENİ SORU!!! Bu soru üzerinden de yine bu grup hakkında bilinmesi gereken önemli detayları paylaşacağım .
    Melih Cevdet'in siiri degil mi bu? O halde garip akimi yani birinci yeni olacak. :)

• Elfriede kullanıcısına yanıt
    Tebrikler. Arkadaşlar şiirdeki humorizm'i görmeyen yoktur herhalde. I. Yeni dediğimiz adamlar devrinin Zaytung'udur. Mehmet diyerek Mehmetçiği kastediyor. Sakat kalıp protez bacağı haczedilenleri düşünün o zaman bu şiiri yazan adamın neyin kafasını yaşadığını daha net anlarsınız. Ama bu arkplanı hazırlayan önemli şeyler de var.

Bu adamlar Modernizme karşı bir kere. Bilim taparcılık Avrupa'da 1800'lerin sonuna doğru zirve yapmıştır. Herşeyi makineler yapıyor. Üretim yapıyoruz, lüks yaşıyoruz oh ne ala.. ama o da ne??!? Ürettiğimiz makineler I. ve II. Dünya Savaşında milyonlarca insanı öldürüyor. Bu durum Elitizme çok büyük bir tepki doğruyor. Ve II. D.S. sonunda adamlar tuvalet pisuvarlarına falan şiirler yazıyorlar ve konu olarak küçük adamları seçiyorlar. Küçük adam burdaki bomba kelimedir. Ezilen, savaştırılan, beş parası olmayan, hiçbir işte tutnamayan insanlardır.

Küçük insanın şiiri = ORHAN VELİ
    Küçük insanın hikayesi SAİT FAİK ABASIYANIK
    Küçük insanın romanı = ORHAN KEMAL

Bunlar ezbere bilinmeli. Ve bu anlatım tarzını da hiçbir dandik lise kitabında bulamazsınız Konuları tam kavrayamama sebebiniz(miz) de biraz bundan kaynaklı aslında

BONUS olarak da soruda Sazan A'sı dediğimiz şey kullanımış. Yani II. Yeni = Garip diye atlamanız beklenmiş ÖSYM bunları çok yapar tıpkı coğrafya'da hangisi soğuk su akıntısı diyip A)Alaska yazması gibi.. Sınavda bu olaya çoook dikkat edin

Umarim iyi bir okula atanirsiniz da hayat kaygisi olan ogrencilere yararli olabilirsiniz zira anlatiminiz cok iyi buradan da hissediliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Elfriede

Umarim iyi bir okula atanirsiniz da hayat kaygisi olan ogrencilere yararli olabilirsiniz zira anlatiminiz cok iyi buradan da hissediliyor.

Teşekkürler. Umarım herkes hakettiği yerlere ulaşabilir.. ÖSYM'nin derdi her ne kadar bu olmasa da...
    Osym'yi pek takmayan bazi okullar var. Bilirsiniz belki. :) Tabii sinav ve sistem muthis bir belirsizlik icinde, herkes saskin haliyle. Derin bilgiler gozume carpti bu yuzden oyle soyledim. Maksat ise yarasin yani.

• Garip akımından ayrılıp II. Yeni tarzında şiirler yazmaya başlayan ve La Fontaine şiirlerini nazma çeken kişi kimdir?

a) Orhan Veli
    b) Oktay Rıfat
    c) Melih Cevdet
    d) lüzumsuz şık
    e) lüzumsuz şık

diyerek bu konu hakkındaki soruları bitirelim. Zira Garipçilerin adını ve şiir anlayışını dedem de biliyor ve ösym artık bu kadar basit sormuyor.

Ben lise yıllarından beri karşılıklı konuşma yöntemiyle ezber yapıp ders çalışırım o yüzden bu adam deli mi diye sorulara cevap vermekten korkmayın yarın yine soru yazmaya devam edeceğim.
  • Hocam kullandığınız kaynak nedir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Elfriede

Osym'yi pek takmayan bazi okullar var. Bilirsiniz belki. :) Tabii sinav ve sistem muthis bir belirsizlik icinde, herkes saskin haliyle. Derin bilgiler gozume carpti bu yuzden oyle soyledim. Maksat ise yarasin yani.

İşte o belirsizlikler yüzünden sorunsuz bir biçimde devlette çalışmak istiyor insan. Çabalayıp da kapının önüne konmak hoş bir durum değil. Ya da gel çalış ama maaş vermeyiz diyen özel okulumsularla muhattap olmak ...
  • Bizim öğretmenlik için özel alan kitaplarımız var. Orada lise kitaplarına oranla daha detay bilgiler var. Onları sizlerle paylaşıyorum (Tabi ki aşırıya kaçmadan.) Tabi eklediğim detay yorumların büyük kısmı üniversite yıllarında edindiğim bilgiler.
    Hakkini yememek lazim isini iyi yapan ozel okullar var. Dediginiz gibi okul var okulcuk var. Ne yazik sirada bekleyen bir suru ogretmen de var.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.